Menu

Wsparcie

A może zrobimy coś razem? Kolejnym obszarem, którym się zajmujemy jest wsparcie waszych działań i pomysłów. Jesteśmy tu po to, by pomóc Wam w realizacji zarówno mniejszych, lokalnych inicjatyw, jak i w sięgnięciu dużo dalej – poza granice naszego miasta. Pomagamy wam w tym finansowo, ale też w innych aspektach, takich jak kwestie administracyjne, prawne i promocyjne.  

Jeśli dopiero zaczynacie swoją przygodę z działalnością kulturalno-społeczną, to możecie swój pomysł na projekt zgłosić do Mikrograntów – ogólnomiejskiego programu wsparcia oddolnych inicjatyw lokalnych, w którym pomagamy początkującym w zrealizowaniu pomysłów na inicjatywy skierowane do mieszkańców i mieszkanek wrocławskich osiedli i wspólnie z nimi przeprowadzane. Mikrogranty organizujemy w partnerstwie z Fundacją Umbrella – Wrocławski Instytut Kultury odpowiada za ścieżkę dla osób fizycznych i grupy nieformalnych, Umbrella za wsparcie organizacji pozarządowych i młodzieży.

Pomagamy również wydawcom w ramach Wrocławskiego Programu Wydawniczego, który ma na celu finansowe wsparcie publikacji książek i czasopism o Wrocławiu i tych tworzonych przez wrocławian, których działania nie mieszczą się w ramach komercyjnego rynku wydawniczego. Od 2016 roku wsparcie otrzymało blisko 150 książek i niemal tyle samo numerów czasopism. Możecie nam wierzyć – to jeszcze nie koniec.  

A może już od jakiegoś czasu działacie w kulturze i czujecie, że nadeszła pora na zdobycie doświadczenia poza granicami Polski? Albo jesteście twórcami lub twórczyniami z innego kraju i chcecie zainspirować się wizytą we Wrocławiu? W takim wypadku właśnie do Was skierowany jest program rezydencji artystycznych AIR Wro. Nie tylko pomaga on wrocławskim artystom i artystkom w zaprezentowaniu się poza Polską, ale umożliwia też pobyt we Wrocławiu, w przygotowanej specjalnie na ten cel zabytkowej kamienicy rezydencyjnej przy Zaułku Solnym. AIR Wro to jeden z największych programów mobilności artystów w Polsce – każdego roku wyrusza dzięki niemu w twórczą podróż niemal 50 osób.

Tylko w 2023 roku mają one możliwość wziąć udział m.in. w pracach międzynarodowej platformy MagiC Carpets, polsko-norweskim projekcie artystycznym „Czy głosy są słyszane?”, prowadzonej przez miasta partnerskie Wrocław i Drezno wymianie rezydencyjnej dla grafików warsztatowych czy pozyskać dofinansowanie na rezydencję lub wizytę studyjną w ramach projektu Kultura Mobilna. Artyści i artystki na wiele sposobów realizować mogą swoje twórcze pomysły, mają też okazję, by zapoznać się z lokalnym środowiskiem kulturalnym. Kto wie, może w ten sposób rozpoczną nową kulturalną sieć współpracy?

Aktualności / Wsparcie

Kinga Bartniak rezydentką projektu „Praktyki troski”

5 marca zakończył się nabór na rezydencję artystyczną dla twórców i twórczyń z Wrocławia i Dolnego Śląska chcących zrealizować projekt w Koszycach poświęcony tematyce dobrostanu, odpoczynku i praktykom troski. Pomimo krótkiego czasu przypadającego na decyzję o wyjeździe (pobyt w KAIR Residency rozpoczyna się już w kwietniu), zgłosiliście aż 12 pomysłów, co bardzo nas cieszy!

Zobacz wszystkie aktualności
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.