1 września rusza ostatni nabór do Mikrograntów. Jesienią weź miasto w swoje ręce!

Lato mija zdecydowanie za szybko. Na horyzoncie mamy już początek roku szkolnego, ale 1 września to także start ostatniego w roku naboru do Mikrograntów! Jesienią razem z naszym zespołem możecie zrealizować 12 nowych pomysłów na działania w całym mieście. Sprawdźcie szczegóły zbliżającego się naboru.

Na Wasze nowe osiedlowe projekty w nadchodzącej odsłonie Mikrograntów będziemy czekać od 1 do 15 września. Przez dwa tygodnie możecie przesyłać propozycje działań z zakresu animacji, rekreacji, aktywizacji społecznej, edukacji, związanych z wszystkimi dziedzinami sztuki oraz innych o charakterze kulturotwórczym.

Wasze propozycje możecie zgłaszać tylko przez internet. Formularz dostępny będzie od 1 do 15 września na stronie www.wroclaw.pl/mikrogranty

Wybrane projekty otrzymają od nas wsparcie finansowe (do 5 000 złotych brutto) oraz pomoc w kwestiach administracyjnych, organizacyjnych, prawnych, promocyjnych i logistycznych.

Jak co roku istotnym elementem wrześniowego naboru jest czas

Na realizację swojego pomysłu będzie go bowiem bardzo mało. Od ogłoszenia wyników naboru 7 października, do ostatniego dnia na zakończenie projektów minie niewiele ponad dwa miesiące! Rozpoczęcie realizacji nowych pomysłów planujemy na końcówkę tego miesiąca, by odpowiednio przygotować inicjatywy organizacyjnie i promocyjnie.

Inicjatywy zgłoszone we wrześniowym naborze możecie realizować od końca października do 15 grudnia.

Myśląc o działaniach pamiętajcie, że organizowanie wydarzeń w każdej formule wymaga też poświęcenia chwili na przygotowanie współpracy i promocję inicjatywy, dlatego dobrze zaplanujcie wstępny etap Waszych działań! Jako Wrocławski Instytut Kultury jesteśmy współorganizatorami Waszych projektów w Mikrograntach. To oznacza, że jesteśmy stroną odpowiedzialną za administrację i księgowość, a także pomagamy Wam w tych kwestiach, w których jako osoby koordynujące projekt (pierwszy, czy też kolejny) chcecie się podszkolić.

Mikrogranty są podzielone na trzy ścieżki. Jeśli szukacie informacji o pozostałej dwójce, to szukajcie ich tu: Mikrogranty NGO i Mikrogranty młodzieżowe.

Jakie działania zgłaszać?

Końcówka roku to czas, w którym zawsze sporo warsztatujemy, edukujemy się i poznajemy miasto w trakcie spacerów czy gier miejskich. Czakamy więc, czym zaskoczycie nas tym razem? Cyklem rękodzielniczych spotkań na Sołtysowicach? Wędrówkami odkrywającymi sekrety Biskupina? A może międzyosiedlowymi warsztatami na Maślicach i Pilczycach? Niezależnie na jaki rodzaj projektów się zdecydujecie, najważniejsze, by Wasze propozycje angażowały do wspólnego działania mieszkańców i mieszkanki Waszej najbliższej okolicy!

Jak zawsze możecie zgłaszać pomysły w jednej z dawnych wrocławskich dzielnic – Fabrycznej, Krzykach, Psim Polu i Śródmieściu.

Kliknij mapę, aby ją powiększyć

Obok jesiennych spotkań „na żywo” wciąż możecie wciąż korzystać z możliwości przeprowadzania części  działań w sieci oraz organizować wydarzenia hybrydowe. Projekty realizowane musza być w głównej mierze na terenie Wrocławia. Jednak w naborze mogą wziąć udział również osoby bez stałego meldunku w mieście.

Przydatne dokumenty

Przed złożeniem wniosku koniecznie zapoznajcie się z naszym regulaminem, wzorem wniosku oraz listą najczęściej zadawanych pytań i naszych odpowiedzi (FAQ). Wszystkie niezbędne dokumenty znajdziecie TUTAJ

Spotkania informacyjne i konsultacje

Chcecie się dowiedzieć, jak wspólnie działamy? Bardzo mocno zachęcamy Was do kontaktu z nami! Pytajcie, rozmawiajcie i konsultujcie się z nami, dołączcie też do spotkań i warsztatów, które dla Was szykujemy.

O szczegółach (najważniejszych terminach i zasadach współpracy oraz formularzu wniosku), opowiemy Wam podczas 23 sierpnia podczas transmitowanego na naszym Facebooku spotkania informacyjnego. Z kolei 30 sierpnia zapraszamy na spotkanie wszystkich trzech ścieżek Mikrograntów w Centrum Sektor 3 przy ul. Legnickiej 65. Oba wydarzenia rozpoczną się o 17:30.

Szykujemy też interaktywne warsztaty pisania projektów, podczas których krok po kroku opowiemy Wam, jak dobrze opisać swój pomysł we wniosku. Z zapisanymi mailowo osobami (zgłoszenia na mikrogranty@strefakultury.pl) połączymy się 6 września od godziny 17:30.

Indywidualne konsultacje będziemy prowadzić w trakcie trwania naboru. Od 1 do 15 września czekamy na Wasze telefony (+48 71 712 75 72 oraz numery komórkowe koordynatorek i maile (mikrogranty@instytutkultury.pl).

Z niecierpliwością czekamy na Was i Wasze pomysły!

Podsumowujemy piąty rok ogólnomiejskich Mikrograntów! 

Przybijamy piątkę, bo… powoli kończy się piąty już wspólny rok prowadzonego przez Wrocławski Instytut Kultury i Fundację Umbrella, ogólnomiejskiego programu wsparcia oddolnych inicjatyw Mikrogranty. Z kim i na jakich osiedlach tym razem udało nam się współpracować? Jak na program wpłynęła sytuacja geopolityczna i pojawienie się w mieście nowych mieszkańców i mieszkanek? Po dwóch latach wirtualnych, rocznych podsumowań w końcu spotkamy się na żywo – do zobaczenia 17 grudnia w Barbarze!

więcej

O rezydencji artystycznej URKI: podsumowanie

Projekt rezydencyjny „The Yourself Library” Davide D’Angelo, znanego jako URKA, odbył się na zaproszenie Wrocławskiego Instytutu Kultury w ramach europejskiej platformy MagiC Carpets. Włoski artysta pracował z nowymi mieszkańcami Wrocławia – lokalną młodzieżą. W czasie miesięcznego pobytu rezydent poprowadził serię ośmiu warsztatów kreatywnych, których głównym założeniem było poszukiwanie „wspólnego języka” między osobami różnego pochodzenia i odmiennych kultur.

więcej

„Dom przenośny” Marii Yakymenko 

Rozpoczynamy kolejną rezydencję organizowaną w ramach międzynarodowej sieci MagiC Carpets! Na przełomie listopada i grudnia Wrocław odwiedzi ukraińska artystka – Mariia Yakymenko. Twórczyni stworzy kolektywnego zina, złożonego z kolaży zrealizowanych z nowymi mieszkańcami Wrocławia podczas warsztatów w Barbarze.

więcej

Grudniowa edycja „Niezbędnika” jest już dostępna! 

Zimowe wystawy, przewodniki po nowych miejscach i dawnych zwyczajach, kulturalne rozmowy, fotohistorie, nowości wydawnicze oraz kalendarium ponad 100 wydarzeń w całym mieście – poznajcie grudniowo-styczniową odsłonę „Wrocławskiego Niezbędnika Kulturalnego”!

więcej

Wytęż słuch! Pieśni, słuchowiska, opowieści 

Opowiadanie i słuchanie historii, wspólne śpiewanie i granie na instrumentach – w jesiennych projektach w ramach Mikrograntów głęboko uruchamiamy nasz zmysł słuchu. Jak brzmi nasze najbliższe otoczenie? Jak wyrazić siebie poprzez tworzenie opowieści? Przy ciepłej herbacie i dźwiękach, spotkajmy się na osiedlach!

więcej