Menu

48 propozycji na lato w mieście – zakończyliśmy drugi nabór do Mikrograntów

Majowy nabór, w którym osoby fizyczne i grupy nieformalne składały swoje pomysły na lokalne inicjatywy, właśnie się zakończył. Oceną formalną 48 nadesłanych wniosków zajmą się koordynatorki programu z Wrocławskiego Instytutu Kultury, oceną merytoryczną – cztery komisje. Poznajmy jurorów i jurorki!

Do 15 maja trwał nabór, w którym czekałyśmy na Wasze inicjatywy z zakresu animacji, rekreacji, aktywizacji społecznej, edukacji, sztuki oraz innych działań o charakterze kulturotwórczym.  Zachęcałyśmy Was do planowania działań przede wszystkim w otwartych, zielonych przestrzeniach miejskich. Lokalizować swoje pomysły można było w jednej z czterech dawnych wrocławskich dzielnic – Fabrycznej, Krzykach, Psim Polu i Śródmieściu.

Z 48 zgłoszonych propozycji wybranych zostanie 14 projektów

System jest już zamknięty, a my weryfikujemy formalnie wszystkie przesłane inicjatywy, by jurorki i jurorzy mogły i mogli przystąpić do swojej części oceny. Najpóźniej 13 czerwca ogłosimy zwycięską czternastkę. Otrzyma ona od nas wsparcie finansowe (do 5 000 złotych brutto) oraz pomoc w kwestiach administracyjnych, organizacyjnych, prawnych, promocyjnych i logistycznych. Realizację wybranych przez komisje pomysłów przewidujemy od końca czerwca do 10 września!

Mikrogranty są podzielone na trzy ścieżki. Jeśli szukacie informacji o pozostałej dwójce, to szukajcie ich tu: Mikrogranty NGO i Mikrogranty młodzieżowe.

Kto i jak oceni Wasze pomysły?

Wszystkie projekty po pozytywnej ocenie formalnej przechodzą do oceny merytorycznej, której dokonują komisje, powołane w ramach czterech wyróżnionych w naszym regulaminie obszarów Wrocławia.W skład każdej z nich wchodzi czwórka jurorów spośród: Wrocławskiego Instytutu Kultury, lokalnych NGO-sów, jednostek budżetowych Gminy Wrocław,  Rad Osiedli, środowisk pozarządowych i naukowych oraz osób, które  w poprzednich latach zrealizowały projekty w naszym programie. W kolejnym etapie, podczas spotkań na żywo, wspólnie oceniają 50% pomysłów najwyżej punktowanych w pierwszym etapie.

W skład czterech komisji wchodzą dwie jurorki, które ocenią wszystkie Wasze projekty. Kliknij tutaj, aby je poznać
 • Weronika Mazurek
  Absolwentka Architektury i Urbanistyki na Politechnice Wrocławskiej oraz Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim. Zajmuje się projektowaniem komunikacji, wspiera wrocławskie działania proklimatyczne i te związane z ekologią. Działała z ruchami Extinction Rebellion i Koalicją Wrocławską Ochrona Klimatu. Jej portfolio można obejrzeć na www.weromazurek.com
 • Anna Pazdej
  Mieszkanka wrocławskich Popowic. Od kilku lat aktywnie współtworzy wrocławskie wydarzenia kulturalne. Aktualnie zajmuje się komunikacją i promocją działań międzynarodowych Wrocławskiego Instytutu Kultury. Uwielbia pieski i alpaki, a w wolnych chwilach robi zdjęcia (najlepiej analogowe).

Pozostała ósemka jurorek i jurorów oceni projekty z konkretnych obszarów w następującym składzie:

FABRYCZNA – kliknij tutaj, aby poznać jurorki
 • Marcelina Góra
  Mieszkanka Szczepina, członkini stowarzyszenia Serce Szczepina a także ogólnopolskiego ruchu Rodzice dla Klimatu. Promuje tematy związane ze współdzieleniem na swoim osiedlu oraz w mediach społecznościowych. Chętnie poświęca czas wolny na działania prospołeczne i prośrodowiskowe.
 • Elwira Szwedo-Mazurkiewicz
  Animatorka kultury, absolwentka socjologii o specjalności animacja kultury na UMCS w Lublinie oraz reżyserii Teatru Dzieci i Młodzieży na wrocławskiej PWST. W latach 2002-12 pracowała w Centrum Kultury Wrocław-Zachód jako animatorka działań kulturalnych, a w latach 2012-22 była prezeską Fundacji Kilo Kultury. Od 2013 roku była kierowniczką ośrodka Kontury Kultury na wrocławskim Nadodrzu. W listopadzie 2022 roku „wróciła” do Centrum Kultury Wrocław-Zachód – tym razem jako dyrektorka tej instytucji. Od początków swojej działalności zajmuje się teatrem oraz prowadzi warsztaty i zajęcia dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Tworzyła i koordynowała wiele projektów w zakresie edukacji artystycznej i animacji kulturalnej, organizowała spotkania literackie, wystawy, spektakle i koncerty.

KRZYKI – kliknij tutaj, aby poznać jurorkę i jurora
 • Agata Iżykowska-Uszczyk
  Kulturoznawczyni, pedagożka, muzealniczka i animatorka kultury. Od 2015 roku realizuje oraz współorganizuje projekty włączające w życie kulturalne Wrocławia. Autorka cykli warsztatów, w których otwiera na praktykę poznawania sztuki współczesnej wszystkimi zmysłami. Twórczyni warsztatów dla młodzieży z niepełnosprawnością słuchu oraz wzroku. Wyróżniona tytułem Idola Środowiska przez Fundację Szansa dla Niewidomych (2022). Twórczyni przewodników i warsztatów dla osób ze spektrum autyzmu oraz koordynatorka do spraw dostępności w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.
 • Wojciech Krzosa
  Z wykształcenia etnolog i antropolog kulturowy, technik i projektant odzieży, manager placówek ochrony zdrowia. Zapalony aktywista społeczny. Współpracował z festiwalem Pantomimy i Ruchu KINEMA oraz z Teatrem ZAR przy Instytucie Grotowskiego. Pracował i tworzył wydarzenia muzyczne i literackie w lokalach Cocofli i Ur. Wspiera stowarzyszenie Zwierzomoc. Górzysta i aktywista górski promujący wycieczki wśród społeczności LGBT. Społecznik i Radny Osiedla Huby.

PSIE POLE – kliknij tutaj, aby poznać jurorki
 • Ewelina Lepka
  Ukończyła teorię muzyki na wrocławskiej Akademii Muzycznej oraz malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych. Z zawodu jest nauczycielką i animatorką kultury. Organizuje koncerty, eventy artystyczne, prowadzi warsztaty malarstwa intuicyjnego oraz zajęcia kreatywne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Jej zamiłowanie do inicjowania przedsięwzięć dla szerokiego grona odbiorców idealnie wpisały się w ideę Mikrograntów, w ramach których zorganizowała już kilka cyklicznych wydarzeń dla mieszkańców swojego osiedla – Pawłowic. Od 2021 roku jest radną osiedlową.
 • Ewa Wymysło
  Socjolog, bibliotekarz i animator kultury. Ukończyła Uniwersytet Wrocławski na kierunku socjologia oraz Państwowe Pomaturalne Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy. Brała udział w organizacji spotkań literackich oraz działań animacyjnych dla dzieci i młodzieży. Posiada bogate doświadczenie w branży eventowej, organizacji koncertów, konferencji oraz wydarzeń branżowych. W CK Agora odpowiada za realizację projektów kulturalno-społecznych

ŚRÓDMIEŚCIE – kliknij tutaj, aby poznać jurorki
 • Sonia Hanzel
  Nauczycielka wychowania przedszkolnego, improwizatorka w Teatrze Improwizowane Poniedziałki, prezeska w Fundacji Edukacyjnej PRYMUS, w której działa aktywnie na rzecz lokalnej społeczności oraz wszechstronnego rozwoju dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. W ramach programu Mikrogranty zrealizowała projekt „Damy z ramy – warsztaty improwizacyjno-teatralne dla kobiet” (2020). Jej miłość do Wrocławia zaczęła się na studiach, uwielbia spacery po mieście.
 • Bartłomiej Święs
  Architekt, czynny zawodowo od 2006 r., członek Dolnośląskiej Izby Architektów, Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz Towarzystwa Urbanistów Polskich. Absolwent Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Wrocławskiej, ukończonej w 2011 r. Uczestnik programu Erasmus LLP, w ramach którego odbył staż w biurze projektowym Bia Arq u prof. Jordiego Bellmunt z Escuela de Arquitectura in Barcelona. Współpracował przy organizacji Europejskich Biennale Architektury Krajobrazu w Barcelonie. Od 2022 roku w Radzie Osiedla Ołbin.

Trzymamy kciuki za wszystkie pomysły!

Aktualności o Mikrograntach dla osób fizycznych i grup nieformalnych oraz wyniki (najpóźniej 13. czerwca) znajdziecie: TUTAJ i na Facebooku Mikrograntów.

Do zobaczenia w mieście!

Aktualności / Mikrogranty

Znamy wyniki majowego naboru do Mikrograntów! 

Po kilkudniowych posiedzeniach komisji, wiemy już, które projekty zostaną zrealizowane latem we Wrocławiu. Odkrywanie historii osiedli i kreatywne działania w duchu zero waste, taneczne, dźwiękowe, a nawet cyrkowe warsztaty i wreszcie bliskie spotkania z naturą – tego sezonu czeka nas w mieście wiele wspaniałych, sąsiedzkich wydarzeń!   

68 pomysłów na wydarzenia w mieście! 

Zamykamy drugi w tym roku nabór wniosków do Mikrograntów. Od 1 do 15 maja można było składać swoje propozycje cyklicznych wydarzeń, w których mieszkańcy i mieszkanki wezmą udział już tego lata. W ścieżce dla osób fizycznych i grup nieformalnych pojawiły się liczne zgłoszenia, które następnie przejdą do weryfikacji formalnej i oceny komisji. Zwycięskie inicjatywy poznamy […]

Zobacz wszystkie aktualności
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.