Menu

48 propozycji na lato w mieście – zakończyliśmy drugi nabór do Mikrograntów

Majowy nabór, w którym osoby fizyczne i grupy nieformalne składały swoje pomysły na lokalne inicjatywy, właśnie się zakończył. Oceną formalną 48 nadesłanych wniosków zajmą się koordynatorki programu z Wrocławskiego Instytutu Kultury, oceną merytoryczną – cztery komisje. Poznajmy jurorów i jurorki!

Do 15 maja trwał nabór, w którym czekałyśmy na Wasze inicjatywy z zakresu animacji, rekreacji, aktywizacji społecznej, edukacji, sztuki oraz innych działań o charakterze kulturotwórczym.  Zachęcałyśmy Was do planowania działań przede wszystkim w otwartych, zielonych przestrzeniach miejskich. Lokalizować swoje pomysły można było w jednej z czterech dawnych wrocławskich dzielnic – Fabrycznej, Krzykach, Psim Polu i Śródmieściu.

Z 48 zgłoszonych propozycji wybranych zostanie 14 projektów

System jest już zamknięty, a my weryfikujemy formalnie wszystkie przesłane inicjatywy, by jurorki i jurorzy mogły i mogli przystąpić do swojej części oceny. Najpóźniej 13 czerwca ogłosimy zwycięską czternastkę. Otrzyma ona od nas wsparcie finansowe (do 5 000 złotych brutto) oraz pomoc w kwestiach administracyjnych, organizacyjnych, prawnych, promocyjnych i logistycznych. Realizację wybranych przez komisje pomysłów przewidujemy od końca czerwca do 10 września!

Mikrogranty są podzielone na trzy ścieżki. Jeśli szukacie informacji o pozostałej dwójce, to szukajcie ich tu: Mikrogranty NGO i Mikrogranty młodzieżowe.

Kto i jak oceni Wasze pomysły?

Wszystkie projekty po pozytywnej ocenie formalnej przechodzą do oceny merytorycznej, której dokonują komisje, powołane w ramach czterech wyróżnionych w naszym regulaminie obszarów Wrocławia.W skład każdej z nich wchodzi czwórka jurorów spośród: Wrocławskiego Instytutu Kultury, lokalnych NGO-sów, jednostek budżetowych Gminy Wrocław,  Rad Osiedli, środowisk pozarządowych i naukowych oraz osób, które  w poprzednich latach zrealizowały projekty w naszym programie. W kolejnym etapie, podczas spotkań na żywo, wspólnie oceniają 50% pomysłów najwyżej punktowanych w pierwszym etapie.

W skład czterech komisji wchodzą dwie jurorki, które ocenią wszystkie Wasze projekty. Kliknij tutaj, aby je poznać
  • Weronika Mazurek
    Absolwentka Architektury i Urbanistyki na Politechnice Wrocławskiej oraz Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim. Zajmuje się projektowaniem komunikacji, wspiera wrocławskie działania proklimatyczne i te związane z ekologią. Działała z ruchami Extinction Rebellion i Koalicją Wrocławską Ochrona Klimatu. Jej portfolio można obejrzeć na www.weromazurek.com
  • Anna Pazdej
    Mieszkanka wrocławskich Popowic. Od kilku lat aktywnie współtworzy wrocławskie wydarzenia kulturalne. Aktualnie zajmuje się komunikacją i promocją działań międzynarodowych Wrocławskiego Instytutu Kultury. Uwielbia pieski i alpaki, a w wolnych chwilach robi zdjęcia (najlepiej analogowe).

Pozostała ósemka jurorek i jurorów oceni projekty z konkretnych obszarów w następującym składzie:

FABRYCZNA – kliknij tutaj, aby poznać jurorki
  • Marcelina Góra
    Mieszkanka Szczepina, członkini stowarzyszenia Serce Szczepina a także ogólnopolskiego ruchu Rodzice dla Klimatu. Promuje tematy związane ze współdzieleniem na swoim osiedlu oraz w mediach społecznościowych. Chętnie poświęca czas wolny na działania prospołeczne i prośrodowiskowe.
  • Elwira Szwedo-Mazurkiewicz
    Animatorka kultury, absolwentka socjologii o specjalności animacja kultury na UMCS w Lublinie oraz reżyserii Teatru Dzieci i Młodzieży na wrocławskiej PWST. W latach 2002-12 pracowała w Centrum Kultury Wrocław-Zachód jako animatorka działań kulturalnych, a w latach 2012-22 była prezeską Fundacji Kilo Kultury. Od 2013 roku była kierowniczką ośrodka Kontury Kultury na wrocławskim Nadodrzu. W listopadzie 2022 roku „wróciła” do Centrum Kultury Wrocław-Zachód – tym razem jako dyrektorka tej instytucji. Od początków swojej działalności zajmuje się teatrem oraz prowadzi warsztaty i zajęcia dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Tworzyła i koordynowała wiele projektów w zakresie edukacji artystycznej i animacji kulturalnej, organizowała spotkania literackie, wystawy, spektakle i koncerty.

KRZYKI – kliknij tutaj, aby poznać jurorkę i jurora
  • Agata Iżykowska-Uszczyk
    Kulturoznawczyni, pedagożka, muzealniczka i animatorka kultury. Od 2015 roku realizuje oraz współorganizuje projekty włączające w życie kulturalne Wrocławia. Autorka cykli warsztatów, w których otwiera na praktykę poznawania sztuki współczesnej wszystkimi zmysłami. Twórczyni warsztatów dla młodzieży z niepełnosprawnością słuchu oraz wzroku. Wyróżniona tytułem Idola Środowiska przez Fundację Szansa dla Niewidomych (2022). Twórczyni przewodników i warsztatów dla osób ze spektrum autyzmu oraz koordynatorka do spraw dostępności w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.
  • Wojciech Krzosa
    Z wykształcenia etnolog i antropolog kulturowy, technik i projektant odzieży, manager placówek ochrony zdrowia. Zapalony aktywista społeczny. Współpracował z festiwalem Pantomimy i Ruchu KINEMA oraz z Teatrem ZAR przy Instytucie Grotowskiego. Pracował i tworzył wydarzenia muzyczne i literackie w lokalach Cocofli i Ur. Wspiera stowarzyszenie Zwierzomoc. Górzysta i aktywista górski promujący wycieczki wśród społeczności LGBT. Społecznik i Radny Osiedla Huby.

PSIE POLE – kliknij tutaj, aby poznać jurorki
  • Ewelina Lepka
    Ukończyła teorię muzyki na wrocławskiej Akademii Muzycznej oraz malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych. Z zawodu jest nauczycielką i animatorką kultury. Organizuje koncerty, eventy artystyczne, prowadzi warsztaty malarstwa intuicyjnego oraz zajęcia kreatywne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Jej zamiłowanie do inicjowania przedsięwzięć dla szerokiego grona odbiorców idealnie wpisały się w ideę Mikrograntów, w ramach których zorganizowała już kilka cyklicznych wydarzeń dla mieszkańców swojego osiedla – Pawłowic. Od 2021 roku jest radną osiedlową.
  • Ewa Wymysło
    Socjolog, bibliotekarz i animator kultury. Ukończyła Uniwersytet Wrocławski na kierunku socjologia oraz Państwowe Pomaturalne Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy. Brała udział w organizacji spotkań literackich oraz działań animacyjnych dla dzieci i młodzieży. Posiada bogate doświadczenie w branży eventowej, organizacji koncertów, konferencji oraz wydarzeń branżowych. W CK Agora odpowiada za realizację projektów kulturalno-społecznych

ŚRÓDMIEŚCIE – kliknij tutaj, aby poznać jurorki
  • Sonia Hanzel
    Nauczycielka wychowania przedszkolnego, improwizatorka w Teatrze Improwizowane Poniedziałki, prezeska w Fundacji Edukacyjnej PRYMUS, w której działa aktywnie na rzecz lokalnej społeczności oraz wszechstronnego rozwoju dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. W ramach programu Mikrogranty zrealizowała projekt „Damy z ramy – warsztaty improwizacyjno-teatralne dla kobiet” (2020). Jej miłość do Wrocławia zaczęła się na studiach, uwielbia spacery po mieście.
  • Bartłomiej Święs
    Architekt, czynny zawodowo od 2006 r., członek Dolnośląskiej Izby Architektów, Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz Towarzystwa Urbanistów Polskich. Absolwent Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Wrocławskiej, ukończonej w 2011 r. Uczestnik programu Erasmus LLP, w ramach którego odbył staż w biurze projektowym Bia Arq u prof. Jordiego Bellmunt z Escuela de Arquitectura in Barcelona. Współpracował przy organizacji Europejskich Biennale Architektury Krajobrazu w Barcelonie. Od 2022 roku w Radzie Osiedla Ołbin.

Trzymamy kciuki za wszystkie pomysły!

Aktualności o Mikrograntach dla osób fizycznych i grup nieformalnych oraz wyniki (najpóźniej 13. czerwca) znajdziecie: TUTAJ i na Facebooku Mikrograntów.

Do zobaczenia w mieście!

Aktualności / Mikrogranty

Znamy wyniki lutowego naboru do Mikrograntów! 

Po kilkudniowych posiedzeniach komisji, wiemy już, które projekty zostaną zrealizowane wiosną we Wrocławiu. Wspólne odkrywanie historii mniejszości etnicznych oraz najstarszych „wrocławskich wsi”, wyprawy rowerowe, gra w szachy i wreszcie bliskie spotkania z naturą – tego sezonu czeka nas w mieście wiele wspaniałych, sąsiedzkich wydarzeń!  

Lutowy nabór do Mikrograntów pod lupą   

Początek roku pozytywnie nas zaskoczył! W systemie pojawiło się aż 97 wniosków w ścieżce dla osób fizycznych i grup nieformalnych. W oczekiwaniu na ogłoszenie zwycięskich pomysłów, przyjrzyjmy się wszystkim inicjatywom w świetle naborowych statystyk.

97 pomysłów na wiosenne wydarzenia w mieście!  

Ze wspaniałym wynikiem zamykamy lutowy nabór do Mikrograntów. Od 1 do 15 lutego można było zgłaszać swoje propozycje lokalnych działań, w których mieszkańcy i mieszkanki wezmą udział już tej wiosny. Zespół Mikrograntów oraz komisje szykują się do weryfikacji i oceny nadesłanych pomysłów. Zwycięskie inicjatywy w ścieżce dla osób fizycznych i grup nieformalnych poznamy 12 marca! […]

Zobacz wszystkie aktualności
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.