Menu

50. numer „Niezbędnika” jest już dostępny!

Kiedy to minęło? Najnowszy numer „Niezbędnika” to 50. (!) wydanie naszego magazynu! Jednocześnie świętujemy nim 6. urodziny – z niewielkim wyprzedzeniem, gdyż debiutujące w 2017 roku pismo obejmowało nie czerwiec i lipiec, a wakacyjne miesiące lipiec i sierpień. Sprawdź, co znajdziesz w środku.

„Wrocławski Niezbędnik Kulturalny” w obecnym kształcie jest dzieckiem obchodów Europejskiej Stolicy Kultury: powstał jako suma doświadczeń (i połączenie największych atutów) publikowanego od 2009 roku „Niezbędnika Kulturalnego Impartu” oraz stworzonych na rok 2016 informatora i gazety ESK. Początkowo wydawany był przez biuro Wrocław 2016, następnie przez Strefę Kultury Wrocław, a od 2022 roku jest częścią działalności Wrocławskiego Instytutu Kultury. Niezmiennie pozostaje jedynym tak obszernym wydawnictwem, w którym znaleźć można informacje o kulturalnym życiu stolicy Dolnego Śląska. 

Podwójną okazję świętujemy tak, jak potrafimy najlepiej

oddając w Wasze ręce numer po brzegi wypełniony wrocławską kulturą. Na stronach tego wydania zapraszamy Was na 23. Międzynarodowy Festiwal Filmowy mBank Nowe Horyzonty (s. 6-9), jubileusze Muzeum Narodowego (s. 13-14) i Festiwalu SIMCHA (s. 39) czy 21. Przegląd Sztuki SURVIVAL (s. 18-19). Przeczytacie tu również o Święcie Podwórka Ruska 46 (s. 21) i festiwalu muzycznym WROsound (s. 32). Czerwiec to miesiąc, na którzy przypada Święto Wrocławia – z tej okazji przybliżamy jego historię (s. 10-11), ale zaglądamy też na sociale Muzeum Miejskiego Wrocławia (s. 42); w tym samym czasie wypada Miesiąc Dumy, który celebrujemy tęczowym tekstem o queerstorii Breslau i Wrocławia (s. 26-28). A to oczywiście dopiero początek: po więcej wystarczy zajrzeć do kalendarium. Z okazji urodzin przygotowaliśmy też dla Was specjalną odsłonę krzyżówki wrocławskiej, przy której rozwiązywaniu będziecie musieli odpowiedzieć sobie na pytanie: Jak dobrze znam „Wrocławski Niezbędnik Kulturalny”? 

Dziękujemy tym, którzy przyczynili się do rozwoju naszego magazynu

redaktorom i autorkom, korektorkom i tłumaczom, fotografom i projektantkom, drukarkom i kurierom, osobom rozwijającym współprace, dbającym o administrację, finanse, kwestie formalne – wszystkim, którzy na którymkolwiek etapie i w jakikolwiek sposób przyłożyli rękę do powstawania „Niezbędnika”. I co najważniejsze: dziękujemy Wam, czytelnikom i czytelniczkom, że jesteście z nami! Wciąż i niezmiennie: kultura jest w nas! 

Zespół Niezbędnych 

Wykorzystana na okładce fotografia autorstwa Tobiasza Papuczysa pochodzi z cyklu „Przesilenia”. Zdjęcie zostało nominowane w XIX edycji Grand Press Photo 2023 – gratulujemy!

Aktualności / Sieciowanie

Podsumowanie roku 2023: SIECIOWANIE 

Prowadzone przez Wrocławski Instytut Kultury aktywności sieciujące na co dzień nie zawsze rzucają się w oczy – spotkania z partnerami z bliska i daleka, rozmowy telefoniczne i wymiany mailowe, konferencje, debaty i prezentacje nie są w końcu specjalnie widowiskowe. Jednocześnie to właśnie te lokalne, ogólnopolskie i międzynarodowe kontakty niejednokrotnie stanowią punkt wyjścia dla realizowanych przez […]

Zobacz wszystkie aktualności
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.