Nabór do Mikrograntów zakończony. Zgłosiliście 63 propozycje na wakacyjne działania!

Zakończył się majowy, drugi w tym roku nabór do Mikrograntów. W ścieżce dla osób fizycznych i grup nieformalnych otrzymaliśmy od Was aż 63 propozycje na nowe wakacyjne inicjatywy! Poznajcie skład jury, które do 6 czerwca wyłoni zwycięskie projekty.

Na nowe pomysły osób fizycznych i grup nieformalnych, które zrealizujemy latem i wczesną jesienią czekaliśmy od 1 do 15 maja. Po raz kolejny szykujemy się do realizacji propozycji na działania z zakresu animacji, rekreacji, aktywizacji społecznej, edukacji, związanych z wszystkimi dziedzinami sztuki oraz innych o charakterze kulturotwórczym i wzmacniającym więzi.

Jak zawsze można było do nas zgłosić bardzo różnorodne propozycje inicjatyw, których celem będzie wzajemne poznanie się, integracja, ciekawe spędzanie czasu wolnego, dzielenie się pasjami, a także udzielanie sobie wsparcia.

W dużej części będą to inicjatywy odbywające się w plenerze – wykorzystujące skwery, podwórka, parki czy rzeczne wały, a także eksplorujące inwestycje powstałe w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego, zaplanowane w jednej z dawnych wrocławskich dzielnic – Fabrycznej, Krzykach, Psim Polu i Śródmieściu.

Drugi w tym roku nabór wystartował zaraz po ogłoszeniu wyników pierwszego

Jesteśmy właśnie w trakcie startu części marcowych projektów, dlatego jeśli chcecie sprawdzić, w czym już teraz możecie wziąć udział, to, koniecznie wczytajcie się w opisy projektów wybranych w pierwszym, marcowym naborze TUTAJ. A wszystkim, którym bliskie są integracyjne działania polecamy dokładne harmonogramy czterech międzykulturowych inicjatyw. Z nimi możecie z kolei zapoznać się TUTAJ.

A z kim będziemy działać latem? Przekonamy się 6 czerwca

Zaraz po czerwcowym ogłoszeniu wyników ruszymy do spotkań negocjacyjnych, po których rozpoczniemy przygotowania do startu pierwszych wydarzeń. Planujemy je na koniec czerwca, a na realizację projektów będzie czas do 30 września.

Teraz czas na naszą pracę!

Przez najbliższe dni zweryfikujemy formalnie nadesłane pomysły, a następnie przekażemy je do dwuetapowej oceny zewnętrznych, niezależnych czterech komisji. Wakacyjna czternastka, wybrana spośród 63 zgłoszeń, otrzyma od nas wsparcie finansowe (do 5 000 złotych brutto) oraz pomoc w kwestiach administracyjnych, organizacyjnych, prawnych, promocyjnych i logistycznych. Niezależnie od rodzaju zgłoszonych działań, pomożemy wam zadbać o niezbędną infrastrukturę i bezpieczne warunki do działania.

Kto i jak oceni Wasze pomysły?

Dla każdego z obszarów Wrocławia, dawnych jego dzielnic – Śródmieścia, Fabrycznej, Psiego Pola i Krzyków pracują osobne komisje oceniające Wasze pomysły. W skład każdej z nich wchodzi czwórka jurorów reprezentujących: Wrocławski Instytut Kultury, lokalne NGO-sy, jednostki budżetowe Gminy Wrocław, środowiska Rad Osiedli, pozarządowe, naukowe oraz osoby, które w poprzednich latach zrealizowały projekty w Mikrograntach. W każdej z komisji mamy dwóch stałych jurorów, a pozostała dwójka zmienia się w zależności od obszaru, w którym został złożony wniosek.

Zaraz po naszej weryfikacji formalnej, komisje oceniają wszystkie złożone w naborze propozycje w formularzu internetowym. W kolejnym etapie, podczas spotkań na żywo, wspólnie ocenią 50% pomysłów najwyżej punktowanych w pierwszym etapie.

W skład wszystkich czterech komisji wchodzą jurorka i juror, którzy ocenią wszystkie wasze projekty:

Marta Lupa

Lektorka, aktywistka feministyczna, współautorka książki „Jak Lubań stał się naszym domem? Wspomnienia, historie, opowieści”. Działa w przestrzeni miejskiej Wrocławia. Jest jedną z „Plakaciar przeciw przemocy”. Współorganizowała wrocławską Manifę, brała udział w ulicznych akcjach i performance’ach przeciwko homofobicznym treściom w przestrzeni publicznej. Działa w fundacji Centrum Praw Kobiet i jest członkinią wrocławskiej rady Fundacji HerStory.

Leszek Heimann

Z wykształcenia jest historykiem. W przeszłości związany z sektorem NGO i aktywizacją zawodową osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Obecnie zawodowo zajmuje się partycypacją społeczną w Urzędzie Miejskim Wrocławia, prywatnie uprawia turystykę rowerową i interesuje się fantastyką naukową.  

Pozostała ósemka przydzielona została dwójkami do czterech obszarów w następującym składzie:

FABRYCZNA

Karolina Orman

Pedagożka i aktywistka. Pracowała na uczelniach wyższych (Uniwersytet Wrocławski, Akademia Wojsk Lądowych) tworząc projekty dla studentów. Mama 2,5-letniego Filipa. Aktualnie skupia się na działaniach skierowanych do kobiet i ich rodzin, tworząc okazje do spotkań oraz rozmów. Wielbicielka podróżowania. Koordynatorka dwóch projektów w ramach programu Mikrogranty „Ołbińskie Bąbelki – osiedlowe spotkania rodzinne” i „Rodzic rodzicowi sąsiadem – osiedlowe spotkania rodzinne”.

Sylwia Słowik

Twórczyni i animatorka. Absolwentka Mediacji Sztuki na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Aktualnie studiuje Komunikację Wizerunkową na Uniwersytecie Wrocławskim. Od 2020 roku związana z Fundacją Dom Pokoju, w której w ramach projektów Infopunkt Nadodrze i Inne Centrum, realizuje działania wspierające lokalne podmioty gospodarcze na wrocławskich osiedlach. Koordynatorka projektu Dobry Widok, którego celem jest inicjowanie zmian w miejskim krajobrazie, poprzez projektowanie witryn sklepów i lokali usługowych, a także edukowanie o estetyce. W 2020 roku, w ramach Mikrograntów, jako 1/2 grupy nieformalnej „Gajowickie Inicjatorki Twórcze” organizowała spacery osiedlowe i stworzyła zina z mapą tradycyjnych lokali usługowych na Gajowicach.

KRZYKI

Agnieszka Dusza

Rysowniczka, poetka, działaczka społeczna. W 2020 r. nominowana do tytułu Wrocławianki Roku. Prowadzi zajęcia artystyczne pod nazwą „Pracownia – Zajęcia Artystyczne z Duszą”, liderka i pomysłodawczyni projektu Zielona Sieć Rowerowo-Piesza Wrocławia. Z jej inicjatywy powstają: Promenada Krzycka, Obwodnica Rowerowa, przedłużenie Promenady Oławy, ścieżki wzdłuż rzeki Dobra i w Parku Mamuta. W czasie wolnym biega, jeździ na rolkach, łyżwach, nartach i rowerze.

Jessica Wolska-Myszko

Doktor nauk społecznych, zawodowo zarządza projektami w jednym ze szwajcarskich banków. Posiada doświadczenie w prowadzeniu projektów edukacyjnych i ekologicznych. Edukatorka w obszarze „zero-waste” i propagatorka diety roślinnej. Inicjatorka grup „Mamy na Tarnogaju” oraz „Tarnogajski Pchli Targ”. Członkini stowarzyszenia „Przyjazny Tarnogaj” oraz Przewodnicząca Rady Osiedla Tarnogaj. Mól książkowy i zielarka amatorka. Prywatnie mama Zacharego, właścicielka dwóch schroniskowych psów.

PSIE POLE

Martyna Gacek-Świecik

Z wykształcenia prawniczka, ukończyła także studia podyplomowe z dziedziny migracji i praw człowieka w Polsce i Tajlandii. Zawodowo ekspertka ds. komunikacji społecznej w Przedstawicielstwie Regionalnym Komisji Europejskiej w Polsce, gdzie komunikuje o politykach UE współpracując przy realizacji projektów z NGO, instytucjami nauki, kultury, mediami, środowiskami wiejskimi, twórcami internetowymi, obywatelami. W latach 2009- 2015 koordynowała projekty prawno-człowiecze i rozwojowe w Wietnamie, Kambodży oraz Birmie.  Ceni projekty zmiany społecznej na pograniczu wielu dziedzin, inicjowane oddolnie lub oddające pole do partycypacji i współautorstwa beneficjentom. Jedna z autorek projektu „Kadr na Balkon”, który poprzez fotografię odkrywa historie wrocławskich balkonów, a przy okazji zadaje pytanie o odpowiedzialności nas samych za wspólną i spójną przestrzeń miejską. Pochodzi z Kotliny Kłodzkiej i uważa, to za ogromny przywilej. Mama Jaśminki i Jagódki.

Marta Morawska

Działa głównie na Psim Polu, pracując jako animatorka i edukatorka w Fundacji Opieka i Troska, współpracuje ze Starą Piekarnią. Angażuje się w lokalne inicjatywy, np. badanie potrzeb mieszkańców Psiego Pola, dzięki czemu jest na bieżąco z ich oczekiwaniami. Uwielbia pracę z ludźmi i na ich rzecz. Od lat współpracuje ze Stowarzyszeniem Edukacji Krytycznej, gdzie realizowała różne projekty ze społecznościami wykluczonymi.

ŚRÓDMIEŚCIE

Agnieszka Smutek

Absolwentka Instytutu Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim. W trakcie studiów badała przestrzeń miejską i jej przemiany kulturowe we Wrocławiu, Lwowie i Tomsku. Współpracowała m. in. z Fundacją TIFF Collective, Be Together, Festiwalem Wysokich Temperatur, Strefą Kultury Wrocław i Wrocławską Fundacją Filmową. Pracowała w instytucji kultury OP ENHEIM, gdzie zajmowała się koordynacją projektów oraz komunikacją. Członkini Fundacji FLOWLAND. Od 2022 związana z Ośrodkiem Kultury i Sztuki we Wrocławiu jako specjalistka w Dziale Sztuk Wizualnych. Amatorka wrotkarstwa i zapalona kolekcjonerka roślin doniczkowych. Świat przemierza z kundelkiem Imbirem.

Bruno Zachariasiewicz

Współzałożyciel Fundacji Plastformers i pracowni FormaLiści. Ukończył Prawo na Uniwersytecie Wrocławskim, studia podyplomowe „Zioła i nutraceutyki” na Uniwersytecie Przyrodniczym, Permaculture Design Course (PDC) The Permaculture Research Institute of Australia & Permaculture Association. Społecznik i edukator od wielu lat zaangażowany w ruchy miejskie ukierunkowane na zrównoważony rozwój. Współtworzy społeczność Ołbińskiego Ogrodu Otwartego (od 2019), inicjator ogródka permakulturowego The Działks! (od 2015). W przeszłości współrealizował mikrograntowy projekt „Zmień plastiki w dobre nawyki” (2019) oraz akcję „Zbiórka rowerów dla potrzebujących z MOPS” w ramach WBO (2014-15).

Trzymamy kciuki za wszystkie pomysły!

Wszystkie aktualności o Mikrograntach dla osób fizycznych i grup nieformalnych oraz wyniki (6 czerwca) znajdziecie na stronie instytutkultury.pl/mikrogranty i na Facebooku Mikrograntów

Zarządzenie Dyrektor WIK – Powołanie Komisji oraz Regulamin pracy Komisji

 Do zobaczenia w mieście!

Czyje głosy są słyszane? Zgłoś się do programu wymiany artystów z Polski i Norwegii!  

Zapraszamy artystów należących do grup mniejszościowych mieszkających w Polsce do zgłaszania się na wymianę rezydencyjną ,,Czyje głosy są słyszane?” realizowaną przez WIK, Hvitsten Salong (Hvitsten/NO) i Safemuse (Oslo/NO). Półtoraroczny projekt korzysta z  finansowania funduszy EOG w ramach Programu Kultura. Jego głównym celem jest wyrównywanie szans i widoczności artystów należących do mniejszości oraz tworzenie bezpiecznych i integracyjnych przestrzeni do pracy artystycznej.

więcej

Rave, improwizacja, medytacja, ciało – performans „LUCIDITY” w Barbarze

Sen na jawie, prowokujące dźwięki rave’u, ekstatycznie poruszające się ciała i przyjemnie uspokajające niebieskie światło wprowadzające widzów w stan medytacji. 12 stycznia o godz. 18:00 Wrocławski Instytut Kultury zaprasza do Barbary na performans litewskiego artysty, Arnisa Aleinikovasa pt. „LUCIDITY”. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, obowiązują zapisy.

więcej

Podsumowujemy piąty rok ogólnomiejskich Mikrograntów! 

Przybijamy piątkę, bo… powoli kończy się piąty rok ogólnomiejskiego programu wsparcia oddolnych inicjatyw Mikrogranty, prowadzonego przez Wrocławski Instytut Kultury i Fundację Umbrella. Z kim i na jakich osiedlach tym razem udało nam się współpracować? Jak na program wpłynęła sytuacja geopolityczna i pojawienie się w mieście nowych mieszkańców i mieszkanek? Po dwóch latach wirtualnych, rocznych podsumowań w końcu spotkamy się na żywo – do zobaczenia 17 grudnia w Barbarze!

więcej

Budowanie wspólnoty poprzez ruch. O rave’owym eksperymencie LUCIDITY

Arnis Aleinikovas, rezydent Wrocławskiego Instytutu Kultury w ramach europejskiej platformy MagiC Carpets, przez ponad miesiąc pracował warsztatowo z grupą nowych mieszkańców i mieszkanek Wrocławia. Performatywne zajęcia litewskiego artysty zakończyły się owartym dla publiczności show – 12 stycznia odbyła się premiera performansu „LUCIDITY”.

więcej

Z początkiem lutego startują Mikrogranty przygotuj się z Wrocławskim Instytutem Kultury do zgłoszenia swojego pomysłu na działania we Wrocławiu! 

1 lutego rozpocznie się pierwszy w 2023 roku nabór do Mikrograntów. Jak zwykle poprzedzamy go licznymi spotkaniami informacyjnymi, możliwością skonsultowania z zespołem swojego pomysłu, a także udostępnieniem wielu materiałów pomocniczych. Zachęcamy do rozmów z nami i zapoznawania się z regułami naszego programu!

więcej