78 pomysłów na jesień w mieście – zakończyliśmy ostatni w tym roku nabór do Mikrograntów!

Poszukiwanie propozycji na nowe osiedlowe projekty w Mikrograntach trwało od 1 do 15 września. Przez dwa tygodnie nadesłaliście do nas aż 78 pomysłów na jesień w mieście! Teraz czas na pracę naszych jurorek i jurorów – poznajcie skład komisji, które ocenią Wasze zgłoszenia.

W ostatnim w tym roku naborze czekaliśmy na Wasze propozycje inicjatyw, których celem będzie wzajemne poznanie się, integracja, ciekawe spędzanie czasu wolnego, dzielenie się pasjami, a także udzielanie sobie wsparcia, zaplanowane w jednej z dawnych wrocławskich dzielnic – Fabrycznej, Krzykach, Psim Polu i Śródmieściu.

Jesień w Mikrograntach to czas, w którym zawsze sporo warsztatujemy edukujemy się i poznajemy miasto w trakcie spacerów czy gier miejskich. Nie inaczej powinno być i tym razem, bo sporo takich inicjatyw znalazło się wśród Waszych zgłoszeń!

Od początku naboru przypominaliśmy Wam też, że ważną rolę jesienią odgrywa czas. Dlaczego? Na organizację pomysłu będzie go bardzo mało! Od ogłoszenia wyników naboru, do ostatniego dnia realizacji projektów (16 grudnia) miną ledwie ponad dwa miesiące.

W oczekiwaniu na wyniki zachęcamy Was do aktywności w mieście – wciąż trwają projekty wybrane w majowym naborze, w których możecie wciąć udział. Z ich listą możecie zapoznać się TUTAJ.

Nasz zespół przez najbliższe dni ocenia formalnie nadesłane pomysły, a następnie przekazujemy je do dwuetapowej oceny dla zewnętrznych, niezależnych czterech komisji.

Z 78 zgłoszonych propozycji wybranych zostanie 12 inicjatyw

Zwycięskim pomysłom oferujemy wsparcie finansowe (do 5 000 złotych brutto) oraz pomoc w kwestiach administracyjnych, organizacyjnych, prawnych, promocyjnych i logistycznych. Niezależnie od rodzaju zgłoszonych działań, pomożemy też zadbać o niezbędną infrastrukturę i bezpieczne warunki do działania.

Z kim i gdzie będziemy działać jesienią? Wyniki poznamy 7 października!

Mikrogranty są podzielone na trzy ścieżki. Na tej stronie znajdziecie informacje o ścieżce dla osób fizycznych i grup nieformalnych. Jeśli poszukujecie wieści o pozostałej dwójce, to szukajcie ich tu: Mikrogranty NGO i Mikrogranty młodzieżowe.

Kto i jak oceni Wasze pomysły?

Dla każdego z obszarów Wrocławia wyróżnionych w naszym regulaminie – Śródmieścia, Fabrycznej, Psiego Pola i Krzyków, wybrane zostały osobne komisje oceniające Wasze pomysły. W skład każdej z nich wchodzi czwórka jurorów reprezentujących: Wrocławski Instytut Kultury, lokalne NGO-sy, jednostki budżetowe Gminy Wrocław, środowiska Rad Osiedli, pozarządowe, naukowe oraz osoby, które w poprzednich latach zrealizowały projekty w naszym programie.

Po weryfikacji formalnej, komisje oceniają wszystkie złożone w naborze propozycje w specjalnym systemie. W kolejnym etapie, podczas spotkań na żywo, wspólnie oceniają 50% pomysłów najwyżej punktowanych w pierwszym etapie. Spośród nich wybiorą zwycięską dwunastkę!

W skład wszystkich czterech komisji wchodzą dwie jurorki, które ocenią wszystkie wasze projekty:

kliknij, aby poznać jurorki oceniające wszystkie pomysły
Ewa Magnowska
Członkini Zespołu Dialogu Międzykulturowego we Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego (WCRS). Absolwentka psychologii i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Wrocławskim. Ukończyła studia z obszaru mediacji międzykulturowych w ramach programu MITRA Erasmus Mundus na uniwersytetach w Lille, Mexico DF i Leuven. Po studiach mieszkała w Brukseli, gdzie zajmowała się komunikacją w instytucjach unijnych i w sektorze kreatywnym. W wolnych chwilach była wolontariuszką przy projektach międzykulturowych, a pod koniec 2020 roku społecznictwo stało się jej pracą. W WCRS-ie rozwija przestrzeń Przejście Dialogu i realizuje projekty w temacie lokalności i dialogu międzykulturowego. Wrocławianka z urodzenia, migrantka przez wiele lat, obecnie na nowo odkrywa Wrocław i Dolny Śląsk. Fanka krajoznawstwa i języków obcych.

Jagoda Olczyk
Autorka audycji muzycznej Engramy w Akademickim Radiu LUZ. Interesuje ją dźwięk jako narzędzie do opowiadania historii i utrwalania aury przestrzeni – stąd zamiłowanie do reportaży radiowych i nagrań terenowych. W 2019 roku brała udział w warsztatach Podstawy tworzenia muzyki elektronicznej w ramach projektu ,,Artystyczny Rewir Międzypokoleniowy’’ organizowanego we współpracy z Mikrograntami. Przez dwa lata pisała na temat zdrowia intymnego, relacji i seksualności dla Your KAYA. Aktualnie zajmuje się promocją i komunikacją we Wrocławskim Instytucie Kultury.

Pozostała ósemka przydzielona została dwójkami do czterech obszarów w następującym składzie:

FABRYCZNA

kliknij, aby poznać jurorki z Fabrycznej
Dominika Domińska
Wrocławianka z urodzenia, audytorka z zawodu, aktywistka z natury. Studiowała prawo i dziennikarstwo, pracuje w bankowości. Admiratorka starych kamienic i przyrody. Opiekunka dwóch psów. Przewodnicząca Zarządu Osiedla Gajowice.

Joanna Łajdanowicz
Wrocławianka, koordynatorka wielu projektów promujących czytelnictwo, organizatorka zajęć edukacyjno-czytelniczych dla dzieci i młodzieży. Od 2017 roku pracuje w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu. Ukończyła kilka kierunków studiów: filologia polska (Uniwersytet Wrocławski), teologia (Papieski Wydział Teologiczny, język polski z historią (Kolegium Nauczycielskie im. G. Piramowicza). Obecnie kieruje Filią nr 22 MBP we Wrocławiu przy ulicy Chociebuskiej. Zaangażowana w działania skierowane do wolontariuszy. Otwarta na nieszablonowe pomysły, nowe technologie i innowacyjne rozwiązania.

KRZYKI

kliknij, aby poznać jurorki z Krzyków
Tosia Gawrońska
Absolwentka komunikacji społecznej, specjalistka w Fundacji Dom Pokoju. Na co dzień koordynuje projekt Pogotowie Mediacyjne, współpracuje w projekcie Inne Centrum oraz Dobry Widok, a obecnie pracuje nad projektem związanym z dostępną obsługą nadodrzańskiej gastronomii. Prowadząca warsztatów, a najbardziej lubi te z dziećmi i młodzieżą. Po godzinach jeździ rowerem, czyta i wymyśla piosenki.

Mateusz Nowakowski
Aktywista miejski, radny osiedla Krzyki-Partynice, absolwent gospodarki przestrzennej i zarządzania projektami społecznymi na Uniwersytecie Wrocławskim. W Akcji Miasto koordynuje Mapę Wrocławskich Rzemieślników, wspiera działania dotyczące zrównoważonej mobilności i komunikację w mediach społecznościowych. Na Krzykach-Partynicach mikrointerwencjami w przestrzeni stara się poprawiać życie na osiedlu, a organizowanymi wydarzeniami zbliżać do siebie ludzi i pokazywać wspaniałą różnorodność Krzyków. Fan architektonicznych city breaks, jazdy na rowerze i roślin doniczkowych.

PSIE POLE

kliknij, aby poznać jurorki z Psiego Pola
Agnieszka Maniewska
Zawodowo tłumaczka języka koreańskiego, z pasji ekoedukatorka i działaczka społeczna. Od 2018 roku koordynuje inicjatywę Foodsharing Wrocław, ratując żywność przed zmarnowaniem i zachęcając do korzystania z Jadłodzielni. Laureatka Pucharów Zero Waste w kategorii Osoba 2020, w tym samym roku nominowana do tytułu Wrocławianki Roku. Aktywnie działa w obszarze edukacji ekologicznej na Swojczycach i Kowalach, realizując zrównoważone projekty i prowadząc zajęcia dla dzieci i dorosłych. Miłośniczka wszystkiego, co pochodzi z drugiego obiegu oraz rozwiązań cyrkularnych.

Maria Rudnicka-Myślicka
Wrocławianka od urodzenia. Czasem mówi o sobie „Maria z Przedmieścia”, bo wychowała się na wrocławskim Psim Polu. Aktualnie pisze doktorat na temat języka, którym mówi się w polszczyźnie o starości. Uczy języka polskiego jako obcego; robi korekty i redakcje tekstów. Na sercu mocno leżą jej losy Wrocławia i jego mieszkańców, dlatego angażuje się w przedsięwzięcia mające na celu poprawę jakości życia (m.in. prowadziła dwa kluby seniora).

ŚRÓDMIEŚCIE

kliknij, aby poznać jurorów ze Śródmieścia
Mateusz Peringer
Projektant i ceramik, absolwent Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta na wydziale Ceramiki i Szkła. Uczestnik rezydencji artystycznych w Instytucie Dizajnu w Kielcach oraz programu AIR Wro – Berlin Session Residency. Stypendysta Prezydenta miasta Bielska-Białej w dziedzinie sztuk wizualnych. Współtwórca i członek zarządu Spółdzielni Socjalnej Zakwas oraz projektu Zakwas Studio. Od 2013 roku mieszka we Wrocławiu i na pewno nie planuje go opuszczać.

Piotr Uhle
Radny Rady Miejskiej Wrocławia, mieszkaniec Ołbina, przedsiębiorca. Pracuje w Komisji Gospodarki Komunalnej i Inicjatyw Gospodarczych oraz w Komisji Budżetu i Finansów. Zaangażowany we wzmacnianie inicjatyw obywatelskich i osiedlowych. Od samego początku zaangażowany w proces wprowadzania we Wrocławiu Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Pasjonat fotografii, w wolnym czasie gra na gitarze.

Trzymamy kciuki za wszystkie pomysły!

Wszystkie aktualności o Mikrograntach dla osób fizycznych i grup nieformalnych oraz wyniki (7 października) znajdziecie: TUTAJ i na Facebooku Mikrograntów

Zarządzenie Dyrektor WIK – Powołanie Komisji oraz Regulamin pracy Komisji

Do zobaczenia w mieście!

Poznajcie wyniki naboru do projektu rezydencyjnego „Czyje głosy są słyszane?”

Razem z naszymi partnerami z Hvitsten Salong oraz Safemuse w Oslo mamy świetne wieści na zakończenie tygodnia! Poznajcie 12 osób, które wezmą udział w międzynarodowej wymianie rezydencyjnej „Czyje głosy są słyszane?”

więcej

Idzie wiosna, idzie nowe – przed nami kolejne muzyczne odkrycia w Recepcji!

Songwriterski folk, eksperymentujący hip-hop czy występy rapersko-didżejskie – underground polskiej muzyki jest właśnie tutaj, w Recepcji! Wiosnę w klubokawiarni pod neonami będziemy witać na trzech koncertach.

więcej

Początek wiosny w Barbarze

Mamy nadzieję, że natura weźmie przykład z Barbary i już wkrótce na dobre obudzi się na wiosnę! W naszej głównej siedzibie nie ma i nie było miejsca na sen zimowy, a w najbliższym czasie przygotowaliśmy szereg wydarzeń dla dzieci i dorosłych. Sprawdź szczegóły i dołącz do nas przy Świdnickiej 8b!

więcej