To był koniec roku szkolnego i pierwszy dzień lata, kiedy na wrocławskim podwórku przy ul. Ruskiej w świetle neonów pojawiła się premierowo tkanina artystyczna Oscara Anderssona. Błękitno-zielone, przypominające nowoczesny gobelin dzieło sztuki było efektem współpracy szwedzkiego ilustratora z grupą młodzieży, z którą warsztatowo pracował w czerwcu tego roku.
Projekt realizowany w ramach międzynarodowego programu „What’s next?”, eksploruje tematy przemijania, upadku i transformacji. W kwietniu 2024 roku dwójka artystów – Arek Pasożyt i Anastasiia Zazuliak – spotkała się we Wrocławiu, by uchwycić tę dynamiczną grę między zanikiem a odrodzeniem. Kulisy tego artystycznego procesu badawczego zdradza kuratorka projektu, Karolina Jaworska.
Znamy już laureatkę majowego naboru na artystyczną rezydencję w Dreźnie. Tej jesieni w Grafikwerkstatt Studio swoje prace realizować będzie Modesta Gorol. Gratulujemy!
Wyobraźnia i mistycyzm mogą być zintegrowane z codziennym życiem. Z takiego założenia wychodzi rezydent Wrocławskiego Instytutu Kultury, na co dzień tworzący w Sztokholmie Oscar Andersson. W swojej twórczości Oscar koncentruje się na ponownym zaczarowaniu świata. Dlatego podczas warsztatów zatytułowanych „Waiting for Magic” (tłum. „Czekając na magię”) wspólnie z grupą młodzieży zainspiruje się podwodną mitologią.
Kolejny sezon rezydencyjny platformy Magic Carpets we Wrocławskim Instytucie Kultury upłynie pod hasłem życia w dużym mieście. Towarzyszące mu szybkie tempo, zgiełk, poznawanie różnych ludzi w różnych miejscach, tymczasowe przyjaźnie lub samotność, lokalne legendy, kojarzone z miastem rozrywki czy weekendowe ucieczki (tzw. city break) będą głównym tematem artystycznych prac realizowanych podczas miesięcznych pobytów rezydencyjnych we […]
Chcesz rozwijać warsztat druku artystycznego w jednej z największych i najważniejszych pracowni grafiki warsztatowej w Europie? Zgłoś się do trwającego od 6 do 27 maja naboru i wyjedź na czterotygodniową rezydencję w Grafikwerstatt w Dreźnie!
Grafiki i rysunki stworzeń z innego świata – dziwne i mistyczne – odbite na miedzianych matrycach monstra autorstwa Sarah Steuer od 18 kwietnia zdobić będą ściany galerii Klubu pod Kolumnami. Czekają na Was niezwykłe formy graficzne pełne cudactw, legend i mitów. Wystawa „Pomiędzy dwoma” potrwa do 24 maja – zapraszamy!
Jednym z ważniejszych wątków międzynarodowego projektu „What’s next?”, współtworzonego przez Wrocławski Instytut Kultury, jest kreowanie bezpiecznej przestrzeni do refleksji, szczególnie w aktualnej sytuacji międzynarodowej. W sposób naturalny pojawiła się w naszych głowach nić łącząca powyższe kwestie z cieszącym się popularnością programem Barbary (siedzibą WIK-u), czyli „Znikającym Miastem”.
5 marca zakończył się nabór na rezydencję artystyczną dla twórców i twórczyń z Wrocławia i Dolnego Śląska chcących zrealizować projekt w Koszycach poświęcony tematyce dobrostanu, odpoczynku i praktykom troski. Pomimo krótkiego czasu przypadającego na decyzję o wyjeździe (pobyt w KAIR Residency rozpoczyna się już w kwietniu), zgłosiliście aż 12 pomysłów, co bardzo nas cieszy!
Podczas czwartkowego posiedzenia jury we Wrocławskim Instytucie Kultury, spośród nadesłanych zgłoszeń wytypowane zostały dwie osoby: artystka i artysta z Warszawy, którzy już we wrześniu i październiku wezmą udział w pilotażowej, badawczo-sieciującej rezydencji artystycznej – ”Out-of-doors”.
Pobyt rezydencyjny i wystawa w galerii Islandzkiego Stowarzyszenia Grafików w Reykjaviku, wyjazd na Międzynarodowy Festiwal Fotografii i Sztuk Wizualnych w Portugalii, seria wizyt networkingowych do instytucji oraz fundacji zajmujących się prowadzeniem estate artystów w Nowym Jorku – to tylko połowa projektów, które uzyskają wsparcie w ramach lokalnego funduszu grantowego Kultury Mobilnej! Sprawdź, jakie zagraniczne inicjatywy […]
Niemal od dekady Wrocław i Drezno łączy artystyczna współpraca. Jest nią coroczna wymiana rezydencyjna dla artystów i artystek grafiki warsztatowej. Dzięki wsparciu Wydziałów Kultury dwóch sąsiedzkich landów – Dolnego Śląska i Saksonii oraz partnerów z miejskich instytucji kultury, współorganizujemy 9. edycję wymiany grafików i graficzek klasycznych technik drukarskich.