Menu

Agata Ciastoń i Jon Lundell kuratorami projektu wymiany artystów z Polski i Norwegii

Za nami ogłoszenie nazwisk 12 osób biorących udział w programie rezydencyjnym „Czyje głosy są słyszane?”. Są to artyści mniejszościowi mieszkający w Polsce i Norwegii. Kto będzie towarzyszyć im w twórczym procesie? Czas poznać bliżej kuratorkę i kuratora międzynarodowej wymiany rezydencyjnej!

„Czyje głosy są słyszane?” to realizowany we Wrocławiu (PL) i Hvitsten (NO) projekt podejmujący tematy związane z migracją artystów/ek, praktykami włączania mniejszości w działania kulturalne na równych zasadach i prezentowanie ich społeczeństwu większościowemu. Organizacja pobytów rezydencyjnych, wizyt studyjnych, wsparcie w procesie adaptacyjnym, badawczym i twórczym, a także prezentacja dzieł osób rezydencyjnych podczas wystawy we Wrocławiu i w trakcie lokalnego festiwalu artystyczno-muzycznego Hvitsten Salong 2023 – to tylko niektóre z kuratorskich zadań. W całym procesie projektowym artystkom we Wrocławiu towarzyszyć będzie kuratorka Agata Ciastoń, a w Hvitsten kurator, Jon Lundell.

Poznajmy ich bliżej
Agata Ciastoń, fot. Alicja Kielan

Agata Ciastoń (PL), niezależna kuratorka, badaczka i autorka tekstów. Uzyskała tytuł doktory w dziedzinie kulturoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim. Swoją pracę doktorską poświęciła dynamicznym relacjom między fotografią a ruchomym obrazem. Od wielu lat współpracuje z instytucjami kultury, edukacji oraz wydawnictwami. Była pomysłodawczynią, koordynatorką i kuratorką wystaw zbiorowych „Poezja i performans. Perspektywa wschodnioeuropejska” (2020) i „Miesięcznik Fotografia 1953-1974” (2017) oraz wielu indywidualnych. Pracowała m.in. z Martą Bogdańską, Ellą Littwitz, Tomem Swobodą, Nettą Laufer, Amirem Yatzivem i Guy Slabbinckem. W swojej pracy interesuje się przede wszystkim problematyką różnorodnie pojmowanych granic i terytoriów. W jej projektach często powracają zagadnienia dotyczące wieloznaczności krajobrazu oraz relacji człowieka ze światem zwierząt, roślin i rzeczy.

Jon Lundell (NO) mieszka w Hvitsten przy fiordzie Oslo. Jest kuratorem, ojcem dwójki dzieci i artystą wizualnym z wykształceniem fotoreporterskim i fotografii artystycznej. Zajmuje się głównie fotografią, rzeźbą w drewnie i poezją. W ostatnich latach brał udział w wystawach zbiorowych w Kunstnerforbundet (Norweskie Stowarzyszenie Artystów), UKS (Stowarzyszenie Młodych Artystów) oraz w Muzeum Muncha. Pomysłodawca i dyrektor kreatywny festiwalu artystyczno-muzycznego Hvitsten Salong. Jest zdania, że wolność artystyczna jest podstawą każdego dobrze funkcjonującego społeczeństwa i należy pozwolić jej na różnorodność.

„Czyje głosy są słyszane? Program wymiany dla zagranicznych artystów z Polski i Norwegii” to projekt współfinansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021 w ramach programu „Kultura”.  

Aktualności / AIR Wro

Wystawa „Osad” Laury Adel w IP Studio

Obrazy multimedialne generowane przez dźwięk, interaktywne wydruki techniką 3D i sztuka cyfrowa przenosząca poezję przestrzeni miejskich w środowisko wirtualne – od 11 stycznia zapraszamy na intermedialną wystawę prac Laury Adel będącą twórczym podsumowaniem indywidualnej i warsztatowej pracy artystki w trakcie miesięcznej rezydencji MagiC Carpets.   OSAD to spojrzenie na Wrocław z perspektywy odkrywcy, odkrywczyni. Obrazy, […]

Zobacz wszystkie aktualności
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.