Menu

Agata Ciastoń i Jon Lundell kuratorami projektu wymiany artystów z Polski i Norwegii

Za nami ogłoszenie nazwisk 12 osób biorących udział w programie rezydencyjnym „Czyje głosy są słyszane?”. Są to artyści mniejszościowi mieszkający w Polsce i Norwegii. Kto będzie towarzyszyć im w twórczym procesie? Czas poznać bliżej kuratorkę i kuratora międzynarodowej wymiany rezydencyjnej!

„Czyje głosy są słyszane?” to realizowany we Wrocławiu (PL) i Hvitsten (NO) projekt podejmujący tematy związane z migracją artystów/ek, praktykami włączania mniejszości w działania kulturalne na równych zasadach i prezentowanie ich społeczeństwu większościowemu. Organizacja pobytów rezydencyjnych, wizyt studyjnych, wsparcie w procesie adaptacyjnym, badawczym i twórczym, a także prezentacja dzieł osób rezydencyjnych podczas wystawy we Wrocławiu i w trakcie lokalnego festiwalu artystyczno-muzycznego Hvitsten Salong 2023 – to tylko niektóre z kuratorskich zadań. W całym procesie projektowym artystkom we Wrocławiu towarzyszyć będzie kuratorka Agata Ciastoń, a w Hvitsten kurator, Jon Lundell.

Poznajmy ich bliżej
Agata Ciastoń, fot. Alicja Kielan

Agata Ciastoń (PL), niezależna kuratorka, badaczka i autorka tekstów. Uzyskała tytuł doktory w dziedzinie kulturoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim. Swoją pracę doktorską poświęciła dynamicznym relacjom między fotografią a ruchomym obrazem. Od wielu lat współpracuje z instytucjami kultury, edukacji oraz wydawnictwami. Była pomysłodawczynią, koordynatorką i kuratorką wystaw zbiorowych „Poezja i performans. Perspektywa wschodnioeuropejska” (2020) i „Miesięcznik Fotografia 1953-1974” (2017) oraz wielu indywidualnych. Pracowała m.in. z Martą Bogdańską, Ellą Littwitz, Tomem Swobodą, Nettą Laufer, Amirem Yatzivem i Guy Slabbinckem. W swojej pracy interesuje się przede wszystkim problematyką różnorodnie pojmowanych granic i terytoriów. W jej projektach często powracają zagadnienia dotyczące wieloznaczności krajobrazu oraz relacji człowieka ze światem zwierząt, roślin i rzeczy.

Jon Lundell (NO) mieszka w Hvitsten przy fiordzie Oslo. Jest kuratorem, ojcem dwójki dzieci i artystą wizualnym z wykształceniem fotoreporterskim i fotografii artystycznej. Zajmuje się głównie fotografią, rzeźbą w drewnie i poezją. W ostatnich latach brał udział w wystawach zbiorowych w Kunstnerforbundet (Norweskie Stowarzyszenie Artystów), UKS (Stowarzyszenie Młodych Artystów) oraz w Muzeum Muncha. Pomysłodawca i dyrektor kreatywny festiwalu artystyczno-muzycznego Hvitsten Salong. Jest zdania, że wolność artystyczna jest podstawą każdego dobrze funkcjonującego społeczeństwa i należy pozwolić jej na różnorodność.

„Czyje głosy są słyszane? Program wymiany dla zagranicznych artystów z Polski i Norwegii” to projekt współfinansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021 w ramach programu „Kultura”.  

Aktualności / AIR Wro

Rezydencja znikającego miasta

Projekt realizowany w ramach międzynarodowego programu „What’s next?”, eksploruje tematy przemijania, upadku i transformacji. W kwietniu 2024 roku dwójka artystów – Arek Pasożyt i Anastasiia Zazuliak – spotkała się we Wrocławiu, by uchwycić tę dynamiczną grę między zanikiem a odrodzeniem. Kulisy tego artystycznego procesu badawczego zdradza kuratorka projektu, Karolina Jaworska.

Czekając na magię z Oscarem Anderssonem

Wyobraźnia i mistycyzm mogą być zintegrowane z codziennym życiem. Z takiego założenia wychodzi rezydent Wrocławskiego Instytutu Kultury, na co dzień tworzący w Sztokholmie Oscar Andersson. W swojej twórczości Oscar koncentruje się na ponownym zaczarowaniu świata. Dlatego podczas warsztatów zatytułowanych „Waiting for Magic” (tłum. „Czekając na magię”) wspólnie z grupą młodzieży zainspiruje się podwodną mitologią.

Big City Life: zaczynamy trzeci rok z rezydencjami artystycznymi Magic Carpets

Kolejny sezon rezydencyjny platformy Magic Carpets we Wrocławskim Instytucie Kultury upłynie pod hasłem życia w dużym mieście. Towarzyszące mu szybkie tempo, zgiełk, poznawanie różnych ludzi w różnych miejscach, tymczasowe przyjaźnie lub samotność, lokalne legendy, kojarzone z miastem rozrywki czy weekendowe ucieczki (tzw. city break) będą głównym tematem artystycznych prac realizowanych podczas miesięcznych pobytów rezydencyjnych we […]

Zobacz wszystkie aktualności
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.