Menu

Karen Koschnick – rezydentka Grafikwerkstatt we Wrocławiu

To już ósmy rok artystycznej współpracy Wrocławia i Drezna! Dzięki wsparciu Wydziałów Kultury dwóch sąsiedzkich krain – Dolnego Śląska i Saksonii oraz partnerów z miejskich instytucji kultury, współorganizujemy kolejną edycję wymiany rezydencyjnej dla artystów i artystek związanych ze środowiskiem grafiki warsztatowej.

W kwietniu, na miesięcznej rezydencji we Wrocławiu, gościć będziemy Karen Koschnick, absolwentkę Akademii Sztuk Pięknych w Dreźnie, malarkę i twórczynię artystycznych technik druku. Z kolei osobę, która wyjedzie do jednej z najstarszych i najważniejszych pracowni grafiki warsztatowej w Europie – Grafikwerkstatt – poznamy w czerwcu, po zakończeniu otwartego konkursu dla lokalnych twórczyń i twórców (start naboru już 8 maja).

Kim jest drezdeńska artystka?

Koschnick jest docenianą autorką międzynarodową. Otrzymała liczne nagrody i stypendia m.in. w Korei Południowej, Grecji, Austrii Hamburgu. Jej prace pokazywane były na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Ohio, Dreźnie, Berlinie, Kassel, Erfurcie i Coventry. Karen swoje prace wypełnia magią dziewiętnastowiecznej architektury grobowców, jako wiecznego miejsca spoczynku ludzkości. W jej obrazach pojawiają się widoki cmentarzy w harmonii z otaczającą je, często przerośniętą przyrodą. Twórczość Koschnick nawiązuje do postaci mitycznych (Thanatos, anioły) i charakteryzuje się ironiczną wielobarwnością, na przekór konotowanej negatywnie śmierci. Artystka zajmuje się m.in. malarstwem olejnym, akrylowym i technikami mieszanymi na papierze, grafiką (sitodruk, litografia, drzeworyt), kolażem oraz rzeźbą.

Rezydencja w pracowni Eugeniusza Geta-Stankiewicza

We Wrocławiu Karen skupi się na pracy warsztatowej w Domku Miedziorytnika i w pracowni Galerii Miejskiej przy ul. Ruskiej. W studiu dostępne są dwie duże prasy, które artystka wykorzysta do druku linorytów. Planuje też naukę techniki mezzotinty nauczanej przez Marka Stanielewicza. Koschnick będzie również częstą gościnią kilku pracowni Katedry Grafiki Artystycznej we wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. W efekcie powstanie seria grafik – pocztówek portretujących życie znad Odry oraz obrazków wydrukowanych w technice kolorowego linorytu.

Karen Koschnick wybrana została przez Miasto Drezno. Organizatorami rezydencji są miasta partnerskie: Wrocław i Drezno. Partnerzy wymiany: Grafikwerkstatt w DreźnieWrocławski Instytut KulturyAkademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we WrocławiuGaleria Miejska we Wrocławiu i Domek Miedziorytnika.

Aktualności / AIR Wro

Big City Life: zaczynamy trzeci rok z rezydencjami artystycznymi Magic Carpets

Kolejny sezon rezydencyjny platformy Magic Carpets we Wrocławskim Instytucie Kultury upłynie pod hasłem życia w dużym mieście. Towarzyszące mu szybkie tempo, zgiełk, poznawanie różnych ludzi w różnych miejscach, tymczasowe przyjaźnie lub samotność, lokalne legendy, kojarzone z miastem rozrywki czy weekendowe ucieczki (tzw. city break) będą głównym tematem artystycznych prac realizowanych podczas miesięcznych pobytów rezydencyjnych we […]

Artyści na tropie znikającego miasta

Jednym z ważniejszych wątków międzynarodowego projektu „What’s next?”, współtworzonego przez Wrocławski Instytut Kultury, jest kreowanie bezpiecznej przestrzeni do refleksji, szczególnie w aktualnej sytuacji międzynarodowej. W sposób naturalny pojawiła się w naszych głowach nić łącząca powyższe kwestie z cieszącym się popularnością programem Barbary (siedzibą WIK-u), czyli „Znikającym Miastem”.

Zobacz wszystkie aktualności
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.