Menu

Karen Koschnick – rezydentka Grafikwerkstatt we Wrocławiu

To już ósmy rok artystycznej współpracy Wrocławia i Drezna! Dzięki wsparciu Wydziałów Kultury dwóch sąsiedzkich krain – Dolnego Śląska i Saksonii oraz partnerów z miejskich instytucji kultury, współorganizujemy kolejną edycję wymiany rezydencyjnej dla artystów i artystek związanych ze środowiskiem grafiki warsztatowej.

W kwietniu, na miesięcznej rezydencji we Wrocławiu, gościć będziemy Karen Koschnick, absolwentkę Akademii Sztuk Pięknych w Dreźnie, malarkę i twórczynię artystycznych technik druku. Z kolei osobę, która wyjedzie do jednej z najstarszych i najważniejszych pracowni grafiki warsztatowej w Europie – Grafikwerkstatt – poznamy w czerwcu, po zakończeniu otwartego konkursu dla lokalnych twórczyń i twórców (start naboru już 8 maja).

Kim jest drezdeńska artystka?

Koschnick jest docenianą autorką międzynarodową. Otrzymała liczne nagrody i stypendia m.in. w Korei Południowej, Grecji, Austrii Hamburgu. Jej prace pokazywane były na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Ohio, Dreźnie, Berlinie, Kassel, Erfurcie i Coventry. Karen swoje prace wypełnia magią dziewiętnastowiecznej architektury grobowców, jako wiecznego miejsca spoczynku ludzkości. W jej obrazach pojawiają się widoki cmentarzy w harmonii z otaczającą je, często przerośniętą przyrodą. Twórczość Koschnick nawiązuje do postaci mitycznych (Thanatos, anioły) i charakteryzuje się ironiczną wielobarwnością, na przekór konotowanej negatywnie śmierci. Artystka zajmuje się m.in. malarstwem olejnym, akrylowym i technikami mieszanymi na papierze, grafiką (sitodruk, litografia, drzeworyt), kolażem oraz rzeźbą.

Rezydencja w pracowni Eugeniusza Geta-Stankiewicza

We Wrocławiu Karen skupi się na pracy warsztatowej w Domku Miedziorytnika i w pracowni Galerii Miejskiej przy ul. Ruskiej. W studiu dostępne są dwie duże prasy, które artystka wykorzysta do druku linorytów. Planuje też naukę techniki mezzotinty nauczanej przez Marka Stanielewicza. Koschnick będzie również częstą gościnią kilku pracowni Katedry Grafiki Artystycznej we wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. W efekcie powstanie seria grafik – pocztówek portretujących życie znad Odry oraz obrazków wydrukowanych w technice kolorowego linorytu.

Karen Koschnick wybrana została przez Miasto Drezno. Organizatorami rezydencji są miasta partnerskie: Wrocław i Drezno. Partnerzy wymiany: Grafikwerkstatt w DreźnieWrocławski Instytut KulturyAkademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we WrocławiuGaleria Miejska we Wrocławiu i Domek Miedziorytnika.

Aktualności / AIR Wro

Usłysz głos mniejszości. Wystawa „Czyje głosy są słyszane?” już w listopadzie w BWA Wrocław Główny

Moc słów w różnych kontekstach, językach, obrazach i dźwiękach. Od 10 listopada w galerii BWA Wrocław Główny obejrzymy wystawę będącą twórczym głosem mniejszościowych artystek mieszkających w Norwegii i w Polsce. Ekspozycja jest podsumowaniem pobytów rezydencyjnych artystek tworzących po drugiej stronie Bałtyku, które w ostatnich miesiącach odwiedziły Wrocław – oraz jednej, która odbyła podróż w przeciwnym […]

all.cake.all.night: sąsiedzkie kolacje powracają w październiku na Nadodrze!

Przed nami druga część projektu „all.cake.all.night” Teresy Stillebacher i kolektywu Aesthetic Athletics+. Zespół zbudował przestrzenny Pawilon architektoniczny w Dziedzińcu Artystycznym HART hostelu, gdzie zaprasza mieszkańców i mieszkanki Nadodrza (i nie tylko!) do udziału w interwencji przestrzennej w postaci otwartej kuchni, wspólnego gotowania oraz spotkań i rozmów przy jednym, dużym stole.

Zobacz wszystkie aktualności
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.