Menu

Najaktywniejsze osiedla i najchętniej zgłaszane pomysły – analizujemy liczby lutowego naboru do Mikrograntów

Zwycięską 14-stkę pierwszego w tym roku naboru poznamy już 10 marca. W oczekiwaniu na decyzję komisji z pewnością zadajecie sobie pytania: Ile wniosków przeszło wstępną weryfikację i ostatecznie trafiło do jury? W jakich częściach Wrocławia mieszkańcy i mieszkanki planują najwięcej wydarzeń? Wreszcie, wokół jakich tematów koncentrują swoje inicjatywy? Spójrzmy za kulisy lutowego naboru!

Przede wszystkim musimy przyznać, że luty minął mgnieniu oka i to nie tylko dlatego, że jest najkrótszym miesiącem w roku. Pierwsze dwa tygodnie upłynęły nam na zbieraniu Waszych propozycji na wiosenne i letnie działania we Wrocławiu. Telefonicznie, mailowo i na żywo odpowiadałyśmy na wszelkie wątpliwości dotyczące składania wniosków, dzieliłyśmy się wskazówkami, dodawałyśmy odwagi. I warto było – w pierwszym naborze otrzymałyśmy 90 pomysłów w ścieżce dla osób fizycznych i grup nieformalnych!

Kto startuje i kto dyskwalifikuje

Podobnie jak w wielu poprzednich naborach, i w tym przodują zgłoszenia pojedynczych liderów i liderek – 58 propozycji dotarło do nas od osób fizycznych i 32 od grup nieformalnych. Cieszymy się, że bierzecie miasto w swoje ręce zarówno solo, jak i w zespołach. W obu przypadkach otrzymujecie od nas pełne wsparcie przy realizacji projektu.

Spośród 90 zgłoszonych pomysłów, 31 zostało wykluczonych za błędy formalne, które najczęściej wynikały z niedokładnego zapoznania się z regulaminem naboru. Do dyskwalifikacji trafiło sporo projektów, które uwzględniły niemożliwe do pokrycia koszty, takie jak zakup nagród, domeny czy materiałów niezużywalnych. Propozycje spotkań jednodniowych i jednorazowych również nie przeszły dalej. W kilkuetapowych projektach z pewnością łatwiej o rozwój wydarzeń oraz bliższe poznanie się sąsiadek i sąsiadów z okolicy. Wśród odrzuconych inicjatyw znalazły się także te, których daty wykraczały poza terminy regulaminowe oraz te koncentrujące działania na wąskiej czy zamkniętej grupie odbiorców i odbiorczyń.

Dlatego właśnie ponownie przypominamy i zachęcamy do konsultowania się z nami przed wysłaniem wniosku!

Gdzie planujecie realizować swoje pomysły?

Termin realizacji inicjatyw wyłonionych w lutowym naborze to nadchodząca wiosna i początek lata, a to idealny czas na poznawanie się w plenerze! Spośród 90 propozycji, 28 zakłada wykorzystanie infrastruktury powstałej w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Ciekawe, w jakich miejscach, stworzonych dzięki mieszkańcom i mieszkankom, spotkamy się tym razem! Być może czekają nas sportowe rozgrywki na osiedlowym boisku? Pikniki w parku lub gry miejskie na placu zabaw?

Za uzasadnione i kreatywne wykorzystanie infrastruktury WBO komisja przyznaje dodatkowe punkty – życzymy ich Wam jak najwięcej!

Spójrzmy na mapę Wrocławia

Historia lubi się powtarzać. Jak w poprzednim, tak i w tym naborze, najwięcej pomysłów – 29 – planujecie zrealizować na Krzykach, a najmniej – 13 – na Psim Polu. Niemal ex aequo wypadł wschodni i zachodni obszar Wrocławia – 23 działania ulokowane na Śródmieściu oraz 25 na Fabrycznej. Dodajmy jeszcze, że w tych rozstrzygnięciach Psie Pole ma dwie strony medalu – co prawda okazało się najmniej aktywne, ale to też z tej okolicy najmniej projektów zostało zdyskwalifikowanych.

Kliknij mapę, aby ją powiększyć

Są takie osiedla, na których zawsze dużo się dzieje – na Nadodrzu chcecie zrealizować aż 14 pomysłów, a na Ołbinie 11! A kto dogania dwóch osiedlowych liderów? Leśnica z 8 projektami – to dopiero miła niespodzianka! Klecina, Pawłowice, Kowale – tym razem pusto. Pamiętajcie, że macie jeszcze dwie szanse w tym roku, by zaplanować tam swoje działania.

Jak chcecie spędzać czas w mieście?

Po pierwsze – międzykulturowość. Wiele artystycznych projektów ma na celu poznanie tradycji różnych kultur i włączanie w inicjatywy osób z doświadczeniem migranckim i/lub uchodźczym. Po drugie – bioróżnorodność wrocławskich przestrzeni. Im więcej spotkań w zieleni i o zieleni, tym lepiej! Po trzecie – muzyka. Do systemu trafiło sporo pomysłów na dźwiękowe wydarzenia, takie jak nauka gry na instrumentach, koncerty czy grupowe śpiewanie. Poza tym wciąż chcecie integrować mieszkańców i mieszkanki poprzez sport czy osiedlowe spacery.

Co dalej?

Wybrane przez komisje projekty z czterech obszarów otrzymają od nas nie tylko wsparcie finansowe (do 5 tysięcy złotych brutto), ale też pomoc w kwestiach administracyjnych, organizacyjnych, księgowych, prawnych, promocyjnych i logistycznych. Wypatrujcie wyników – zwycięską 14-stkę poznamy już 10 marca!

Więcej o Mikrograntach dla osób fizycznych i grup nieformalnych znajdziecie: TUTAJ i na Facebooku Mikrograntów.

Do zobaczenia na osiedlach!

Aktualności / Mikrogranty

Znamy wyniki lutowego naboru do Mikrograntów! 

Po kilkudniowych posiedzeniach komisji, wiemy już, które projekty zostaną zrealizowane wiosną we Wrocławiu. Wspólne odkrywanie historii mniejszości etnicznych oraz najstarszych „wrocławskich wsi”, wyprawy rowerowe, gra w szachy i wreszcie bliskie spotkania z naturą – tego sezonu czeka nas w mieście wiele wspaniałych, sąsiedzkich wydarzeń!  

Lutowy nabór do Mikrograntów pod lupą   

Początek roku pozytywnie nas zaskoczył! W systemie pojawiło się aż 97 wniosków w ścieżce dla osób fizycznych i grup nieformalnych. W oczekiwaniu na ogłoszenie zwycięskich pomysłów, przyjrzyjmy się wszystkim inicjatywom w świetle naborowych statystyk.

97 pomysłów na wiosenne wydarzenia w mieście!  

Ze wspaniałym wynikiem zamykamy lutowy nabór do Mikrograntów. Od 1 do 15 lutego można było zgłaszać swoje propozycje lokalnych działań, w których mieszkańcy i mieszkanki wezmą udział już tej wiosny. Zespół Mikrograntów oraz komisje szykują się do weryfikacji i oceny nadesłanych pomysłów. Zwycięskie inicjatywy w ścieżce dla osób fizycznych i grup nieformalnych poznamy 12 marca! […]

Zobacz wszystkie aktualności
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.