Menu

Najaktywniejsze osiedla i najchętniej zgłaszane pomysły – analizujemy liczby lutowego naboru do Mikrograntów

Zwycięską 14-stkę pierwszego w tym roku naboru poznamy już 10 marca. W oczekiwaniu na decyzję komisji z pewnością zadajecie sobie pytania: Ile wniosków przeszło wstępną weryfikację i ostatecznie trafiło do jury? W jakich częściach Wrocławia mieszkańcy i mieszkanki planują najwięcej wydarzeń? Wreszcie, wokół jakich tematów koncentrują swoje inicjatywy? Spójrzmy za kulisy lutowego naboru!

Przede wszystkim musimy przyznać, że luty minął mgnieniu oka i to nie tylko dlatego, że jest najkrótszym miesiącem w roku. Pierwsze dwa tygodnie upłynęły nam na zbieraniu Waszych propozycji na wiosenne i letnie działania we Wrocławiu. Telefonicznie, mailowo i na żywo odpowiadałyśmy na wszelkie wątpliwości dotyczące składania wniosków, dzieliłyśmy się wskazówkami, dodawałyśmy odwagi. I warto było – w pierwszym naborze otrzymałyśmy 90 pomysłów w ścieżce dla osób fizycznych i grup nieformalnych!

Kto startuje i kto dyskwalifikuje

Podobnie jak w wielu poprzednich naborach, i w tym przodują zgłoszenia pojedynczych liderów i liderek – 58 propozycji dotarło do nas od osób fizycznych i 32 od grup nieformalnych. Cieszymy się, że bierzecie miasto w swoje ręce zarówno solo, jak i w zespołach. W obu przypadkach otrzymujecie od nas pełne wsparcie przy realizacji projektu.

Spośród 90 zgłoszonych pomysłów, 31 zostało wykluczonych za błędy formalne, które najczęściej wynikały z niedokładnego zapoznania się z regulaminem naboru. Do dyskwalifikacji trafiło sporo projektów, które uwzględniły niemożliwe do pokrycia koszty, takie jak zakup nagród, domeny czy materiałów niezużywalnych. Propozycje spotkań jednodniowych i jednorazowych również nie przeszły dalej. W kilkuetapowych projektach z pewnością łatwiej o rozwój wydarzeń oraz bliższe poznanie się sąsiadek i sąsiadów z okolicy. Wśród odrzuconych inicjatyw znalazły się także te, których daty wykraczały poza terminy regulaminowe oraz te koncentrujące działania na wąskiej czy zamkniętej grupie odbiorców i odbiorczyń.

Dlatego właśnie ponownie przypominamy i zachęcamy do konsultowania się z nami przed wysłaniem wniosku!

Gdzie planujecie realizować swoje pomysły?

Termin realizacji inicjatyw wyłonionych w lutowym naborze to nadchodząca wiosna i początek lata, a to idealny czas na poznawanie się w plenerze! Spośród 90 propozycji, 28 zakłada wykorzystanie infrastruktury powstałej w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Ciekawe, w jakich miejscach, stworzonych dzięki mieszkańcom i mieszkankom, spotkamy się tym razem! Być może czekają nas sportowe rozgrywki na osiedlowym boisku? Pikniki w parku lub gry miejskie na placu zabaw?

Za uzasadnione i kreatywne wykorzystanie infrastruktury WBO komisja przyznaje dodatkowe punkty – życzymy ich Wam jak najwięcej!

Spójrzmy na mapę Wrocławia

Historia lubi się powtarzać. Jak w poprzednim, tak i w tym naborze, najwięcej pomysłów – 29 – planujecie zrealizować na Krzykach, a najmniej – 13 – na Psim Polu. Niemal ex aequo wypadł wschodni i zachodni obszar Wrocławia – 23 działania ulokowane na Śródmieściu oraz 25 na Fabrycznej. Dodajmy jeszcze, że w tych rozstrzygnięciach Psie Pole ma dwie strony medalu – co prawda okazało się najmniej aktywne, ale to też z tej okolicy najmniej projektów zostało zdyskwalifikowanych.

Kliknij mapę, aby ją powiększyć

Są takie osiedla, na których zawsze dużo się dzieje – na Nadodrzu chcecie zrealizować aż 14 pomysłów, a na Ołbinie 11! A kto dogania dwóch osiedlowych liderów? Leśnica z 8 projektami – to dopiero miła niespodzianka! Klecina, Pawłowice, Kowale – tym razem pusto. Pamiętajcie, że macie jeszcze dwie szanse w tym roku, by zaplanować tam swoje działania.

Jak chcecie spędzać czas w mieście?

Po pierwsze – międzykulturowość. Wiele artystycznych projektów ma na celu poznanie tradycji różnych kultur i włączanie w inicjatywy osób z doświadczeniem migranckim i/lub uchodźczym. Po drugie – bioróżnorodność wrocławskich przestrzeni. Im więcej spotkań w zieleni i o zieleni, tym lepiej! Po trzecie – muzyka. Do systemu trafiło sporo pomysłów na dźwiękowe wydarzenia, takie jak nauka gry na instrumentach, koncerty czy grupowe śpiewanie. Poza tym wciąż chcecie integrować mieszkańców i mieszkanki poprzez sport czy osiedlowe spacery.

Co dalej?

Wybrane przez komisje projekty z czterech obszarów otrzymają od nas nie tylko wsparcie finansowe (do 5 tysięcy złotych brutto), ale też pomoc w kwestiach administracyjnych, organizacyjnych, księgowych, prawnych, promocyjnych i logistycznych. Wypatrujcie wyników – zwycięską 14-stkę poznamy już 10 marca!

Więcej o Mikrograntach dla osób fizycznych i grup nieformalnych znajdziecie: TUTAJ i na Facebooku Mikrograntów.

Do zobaczenia na osiedlach!

Aktualności / Mikrogranty

97 pomysłów na wiosenne wydarzenia w mieście!  

Ze wspaniałym wynikiem zamykamy lutowy nabór do Mikrograntów. Od 1 do 15 lutego można było zgłaszać swoje propozycje lokalnych działań, w których mieszkańcy i mieszkanki wezmą udział już tej wiosny. Zespół Mikrograntów oraz komisje szykują się do weryfikacji i oceny nadesłanych pomysłów. Zwycięskie inicjatywy w ścieżce dla osób fizycznych i grup nieformalnych poznamy 12 marca! […]

Mikrogranty 2023 – podsumuj z nami rok

Prawie sto projektów w całym mieście, masa nowych znajomości i ogrom doświadczeń – wspaniały był to rok w Mikrograntach, nie zapomnimy go nigdy! 15 grudnia podsumujemy mijające 12 miesięcy w programie, a oprócz statystyk i miłych rozmów, dorzucamy też mikroquiz i aż dwa koncerty. Dołącz do nas w Barbarze!

Zobacz wszystkie aktualności
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.