Menu

Artyści na tropie znikającego miasta


Jednym z ważniejszych wątków międzynarodowego projektu „What’s next?”, współtworzonego przez Wrocławski Instytut Kultury, jest kreowanie bezpiecznej przestrzeni do refleksji, szczególnie w aktualnej sytuacji międzynarodowej. W sposób naturalny pojawiła się w naszych głowach nić łącząca powyższe kwestie z cieszącym się popularnością programem Barbary (siedzibą WIK-u), czyli „Znikającym Miastem”.

W ramach cyklicznych spotkań wokół miasta nigdy nie skończonego – zawsze podlegającego przemianom i przekształceniom – wykładowcy i uczestnicy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniami na temat stopniowego zanikania różnych elementów przestrzeni Wrocławia będącego dla mieszkańców i mieszkanek rodzaju oswojonego azylu.

Omawiane zespolenie programowe (projektu „What’s next?” i aktywności w Barbarze) stało się impulsem do zaproszenia Arka Pasożyta i Anastasii Zazuliak, na kwietniową rezydencję badawczą, w ramach której ujrzymy temat „Znikającego Miasta” z perspektywy artystycznej.


Kim są zaproszeni artyści i jakie działania zaplanowali w ramach artystycznych badań?

Arek Pasożyt jest artystą wizualnym. Działa na styku pól sztuki zaangażowanej społecznie, postsztuki, artywizmu i animacji kulturalnej. W 2010 r. sformułował „Manifest Pasożytnictwa” przedstawiający ideę jego działań jako artysty-pasożyta odnosząc się w ten sposób krytycznie do statusu artysty w społeczeństwie. W myśl zawartych w „Manifeście” idei, Arek Pasożyt mieszkał, żył i tworzył pasożytując przez cztery lata w kilkunastu miastach w galeriach, instytucjach i miejscach kultury. Z czasem jego działania przerodziły się w tzw. projekty żywicielskie. Na przełomie 2017 i 2018 roku, wraz z nasileniem protestów ulicznych, zaczął uczestniczyć w nich z „Obrazami Strajkującymi”. Tworzył i wystawiał w wielu miejscach w Polsce i na świecie. Doktorant w Szkole Doktorskiej Nauk Humanistycznych, Teologicznych i Artystycznych UMK w Toruniu.


Drugą osobą, którą zaprosiliśmy do praktyki badawczej usytuowanej gdzieś pomiędzy nauką, sztuką oraz innymi aktywnościami kulturalnymi jest Anastasiia Zazuliak, fotografka urodzona w Tarnopolu w Ukrainie. Jej historia w Polsce zaczęła się w 2018 roku, kiedy była studentką wymiany na Uniwersytecie Łódzkim, a następnie praktykantką na międzynarodowym obozie letnim „Creative Summer” we Wrocławiu. Jest absolwentką Canon Student Development Program 2022 (Moduł 1 i 2) oraz VII Academy (poziom 2). W 2023 roku została stypendystką W/E Lab Foundation Fellowship (Flowland Foundation) i studentką Eddie Adams Workshop XXXVI (USA). Przez ostatnie 2 lata dokumentowała wpływ wojny rosyjskiej na naród ukraiński, aktualnie pracuje nad projektami personalnymi oraz jako freelance fotografka portretowa i reportażowa.



Rezydencja „Znikające Miasto” jest częścią projektu „What’s next? Bezpieczne kulturowe multi-przestrzenie dla multidyscyplinarnej refleksji nad (post)wojenną i (post)kryzysową tożsamością europejską”, projektu stworzonego w partnerstwie zusa GmbH (Niemcy), Musiktheatertage Wien (Austria), Proto produkciia (Ukraina), Wrocławski Instytut Kultury / AIR Wro (Polska) i Fundacji Gabrieli Tudor (Rumunia). Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej.

Aktualności / AIR Wro

Tkanina artystyczna jako narzędzie do współpracy (i tworzenia magii?) – rezydencja Oscara Anderssona | Magic Carpets

To był koniec roku szkolnego i pierwszy dzień lata, kiedy na wrocławskim podwórku przy ul. Ruskiej w świetle neonów pojawiła się premierowo tkanina artystyczna Oscara Anderssona. Błękitno-zielone, przypominające nowoczesny gobelin dzieło sztuki było efektem współpracy szwedzkiego ilustratora z grupą młodzieży, z którą warsztatowo pracował w czerwcu tego roku.

Rezydencja znikającego miasta

Projekt realizowany w ramach międzynarodowego programu „What’s next?”, eksploruje tematy przemijania, upadku i transformacji. W kwietniu 2024 roku dwójka artystów – Arek Pasożyt i Anastasiia Zazuliak – spotkała się we Wrocławiu, by uchwycić tę dynamiczną grę między zanikiem a odrodzeniem. Kulisy tego artystycznego procesu badawczego zdradza kuratorka projektu, Karolina Jaworska.

Czekając na magię z Oscarem Anderssonem

Wyobraźnia i mistycyzm mogą być zintegrowane z codziennym życiem. Z takiego założenia wychodzi rezydent Wrocławskiego Instytutu Kultury, na co dzień tworzący w Sztokholmie Oscar Andersson. W swojej twórczości Oscar koncentruje się na ponownym zaczarowaniu świata. Dlatego podczas warsztatów zatytułowanych „Waiting for Magic” (tłum. „Czekając na magię”) wspólnie z grupą młodzieży zainspiruje się podwodną mitologią.

Zobacz wszystkie aktualności
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.