Równym krokiem nie (tylko) od parady. Jak świętujemy Miesiąc Dumy w WIK?
Data publikacji:
Rozmowy, warsztaty i kultowe wydarzenia – to i wiele więcej czeka na was w niezwykle barwnej odsłonie w ramach tegorocznych obchodów Pride Month we Wrocławiu!
Czerwiec to czas, w którym świat zaczyna nabierać rozmaitych kolorów, a ulice Wrocławia rozbłyskują wszystkimi barwami tęczy. Z tej okazji razem z Kulturą Równości przygotowaliśmy program specjalnych wydarzeń i spotkań w naszych przestrzeniach – Barbarze, Recepcji, Klubie pod Kolumnami – abyśmy wszyscy wspólnie celebrowali tegoroczny Miesiąca Dumy w Mieście Równości.




Klubokawiarnia Barbara oraz Klub pod Kolumnami zapraszają przez cały miesiąc do zanurzenia się w literackim świecie publikacji z queerowego podwórka, które pozwolą poszerzyć perspektywę oraz lepiej zrozumieć doświadczenia osób ze społeczności LGBTQA+. Naszą biblioteczkę wypełniają pozycje m.in.: Fundacji Herstory, Kultury Równości, Kampanii Przeciw Homofobii czy stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza. Czytelniczym wrażeniom towarzyszyć będzie także „Miesiąc Queerowej muzyki” w Fidze. W tym czasie cała przestrzeń Barbary wypełni się dźwiękami twórczości queerowych artystów i artystek za sprawą specjalnie przygotowanej playlisty.
Oprócz tęczowej biblioteczki, Klub pod Kolumnami oferuje również dwa inne queerowe wydarzenia: Klub Kolażu 11.06. oraz klub książki Czytostan 19.06. Pride’owy Klub Kolażu prowadzony przez Małgorzatę Grączewską jest dla wszystkich tych, którzy chcą wyrażać siebie poprzez rękodzieło lub po prostu chcą spędzić wspólny czas w twórczej atmosferze. Naszą drugą propozycją jest Queerowa edycja Czytostanu pod Kolumnami. Tym razem w gronie osób zafascynowanych literaturą pochylimy się nad książką Virginii Woolf „Orlando”, w której główna osoba bohaterska doświadcza życia zarówno jako mężczyzna, jak i kobieta. Na podstawie tej historii porozmawiamy o transpłciowości, płynności płciowej, o tym jak postrzegana jest płciowość i jak wpływa ona na nasze życie.
W klubokawiarni Recepcja także będzie się działo. Już 10 czerwca zapraszamy na pokaz filmowy w ramach Polish Cinema for Beginners „Leon” Wojciecha Gostomczyka. Spotkanie, tak jak cała idea „Polish Cinema”, skierowana jest do osób niepolskojęzycznych, których ciekawi nasze rodzime kino i wszystkie jego barwy. „Leon” to intymna opowieść o niezwykle intensywnym i odważnym życiu jednej z najbardziej wyrazistych postaci polskiej sceny performatywnej – Leonie Dziemaszkiweiczu. Natomiast 22 czerwca czeka nas powrót do szkolnych ław w trakcie „Klasówki” u Twojej Starej – dragowego quizu, który pokaże, kto był pilnym uczniem z tęczowym paskiem na świadectwie, a komu potrzebne są jeszcze korepetycje. Spokojnie, niezależnie od wyniku nie grozi wam zagrożenie u profesor Twojej Starej.

Oprócz świętowania w lokalizacjach naszego Instytutu, wspólnie z Kulturą Równości zapraszamy na wydarzenia w Równym Miejscu – bezpiecznej przestrzeni centrum LGBTQA+ Wrocław. 23 czerwca zapraszamy na otwarte spotkanie informacyjne Mikrograntów dla osób fizycznych i grup nieformalnych. W tym czasie będziecie mogli porozmawiać o swoich pomysłach na inkluzywne inicjatywy na terenie całego miasta. Natomiast 2 lipca odbędą się rozmowy i wizyty „od zaplecza”, czyli spotkanie realizowane w ramach Praktyk Kultury. Tym razem zakulisowo przyjrzymy się działalności organizacji miejskich na rzecz społeczności LGBT+, podzielimy się naszymi doświadczeniami i porozmawiamy o sposobach na wspieranie queerowej części mieszkańców i mieszkanek Wrocławia.
W czerwcu cały Wrocław jednoczy się, aby wspólnie manifestować różnorodność i dumę z własnej tożsamości. Miasto wypełnione jest atmosferą otwartości, równości i kolektywnego świętowania. Serdecznie zapraszamy do celebrowania tegorocznego Miesiąca Dumy razem z nami!