Menu

Wiosenna Barbara, czyli kwiecień i maj przy Świdnickiej

Wraz z rozkwitającymi roślinami we Wrocławiu, pączkuje nam również ilość wydarzeń w Barbarze. Wiosna to intensywny czas, pełen powrotów do życia po mroźnej zimie, przypominania sobie, co nam sprawia przyjemność i egzekwowania tego w postaci spotkań i warsztatów!

Kwiecień rozpoczęliśmy wykładami Joanny Majczyk na temat lat 50. Sala Kultura pękała w szwach, a my zajmowaliśmy się omawianiem rzeczy ważnych i ważniejszych, czyli tego co się stało z architekturą w tamtych czasach, jak i o słynnych cegłach wywożonych do Warszawy. Jaka była konkluzja? Cóż, aby tego się dowiedzieć, musicie przyjść na kolejne, majowe spotkanie z Joanną Gabiś (11.05), tym razem o latach 60.

20 kwietnia porozmawiamy o wpływie przyrody na opuszczone budowle we Wrocławiu i na świecie, specjalistką w tym temacie będzie Anna Gańko, która poświęciła swoje badania doktorskie procesom ruinacji i zarastania przestrzeni miejskich. Z kolei w sobotę (22 kwietnia) spotkamy się z Łukaszem Iwaniukiem i Tomaszem Trębińskim, miejskim pszczelarzem, by w rodzinnym gronie porozmawiać o tym, co w wielkim mieście porabiają pszczółka i spółka. W maju szykujemy podobne spotkanie dla najmłodszych miłośników przyrody. Tym razem w centrum naszego zainteresowania będą zwierzęta mieszkające w szczelinach – nietoperze, ptactwo i robaczki wszelkiej maści.

Zajrzyj do nas przez okno

Wrocław jest znane jako miasto designu i witryn, dlatego żal byłoby nie poruszyć tego tematu przy okazji zmieniania wizualizacji na Świdnickiej! Obecnie pustą przestrzeń swoją wizją zapełni Anna Woźniakowska – projektantka graficzna, współtwórczyni Pracownia Witryna czyli wrocławskiego studia projektowego oraz pracowni sitodruku. 26 kwietnia porozmawiamy z Anną o pracy artysty oraz tworzeniu projektów dla Instytucji Kultury. Wstęp wolny, zapraszamy wszystkich zainteresowanych sztuką oraz grafiką we Wrocławiu.

Na wiosnę czekamy też na tyłach Barbary

Już niedługo znajdująca się tam rabatka wystrzeli gamą kolorów i zapachów. To wszystko zasługa  Katarzyny Białej, właścicielki MossMoss, pracowni zieleni we Wrocławiu. Lubimy razem współpracować, a dzięki wskazówkom Kasi, byliśmy w stanie utrzymać nasz cenny ogródek przy życiu! Dlatego zaprosiliśmy ją do stworzenia warsztatu o roślinach „ruderalnych”, czyli tych najbardziej niezrozumiałych i ignorowanych w świecie botanicznych maniaków. Spojrzymy na nie przychylnym okiem, poznamy ich właściwości, znaczenie dla miejskiego ekosystemu, a także spróbujemy odkryć ich piękno. A to wszystko 27 kwietnia!

A co czeka nas w maju?

Na początku miesiąca wypływamy również na bardziej relaksacyjne wody – Iwona Kałuża, którą możecie znać z BWA Wrocław – Galerii Sztuki Współczesnej, zaprasza na wykład o znikających miejscach rekreacji letniej. Zobaczymy wystawę „Kowalscy muszą wypocząć” i podyskutujemy o sposobach odpoczynku rodzimych wrocławian.

Spotkamy się ponownie również z Kasią Bury! 13 maja, podczas warsztatów o projektowaniu wnętrz, rodzice i dzieci będą mogły wspólnie stworzyć własne, małe makiety swojego wymarzonego pokoju. Maj zakończymy z impetem warsztatami…haftu! Olgą Budzan wróci na Świdnicką, by poprowadzić zajęcia z wrocławskimi neonami w roli głównej!

Sprawdź barbarowy plan wydarzeń
Zapraszamy do zapisów i śledzenia naszego profilu na Facebooku!

Aktualności / Barbara

Zdjęcie publicznośc zgromadzonej w Barbarze na spotkaniu. Z uwagą przysłuchują się osobie, która przemawia ze sceny (ale jest niewidoczna na zdjęciu). Sala w Barbarze wypełniona jest po brzegi. Publicznośc siedzi też wokół barbarowych kolumn w biało-czarną kratkę. Mroczne wizje przyszłości, czyli o lęku i apokalipsie w Barbarze

Dwóch finalistów nagrody im. Marcina Króla, Leszek Koczanowicz i Marcin Napiórkowski, oraz poetka Agnieszka Wolny-Hamkało pochylą się 13 kwietnia (czwartek) w Barbarze nad narastającym problemem naszej cywilizacji – paraliżującym strachem, którego natężenie przybiera na sile wraz z posiłkującymi się tym tematem mediami. Masowe migracje, zmiany klimatu, podnoszący się poziom mórz – to tylko kilka z […]

Początek wiosny w Barbarze

Mamy nadzieję, że natura weźmie przykład z Barbary i już wkrótce na dobre obudzi się na wiosnę! W naszej głównej siedzibie nie ma i nie było miejsca na sen zimowy, a w najbliższym czasie przygotowaliśmy szereg wydarzeń dla dzieci i dorosłych. Sprawdź szczegóły i dołącz do nas przy Świdnickiej 8b!

Zobacz wszystkie aktualności
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.