Menu

Zapisz się na Letnią Szkołę w Barbarze!

Otwieramy Letnią Szkołę Barbary! W wakacje zamieniamy naszą przestrzeń w rękodzielniczy warsztat. Przygotowaliśmy dla Was program kreatywnych spotkań przy wspólnym stole z wrocławskimi artystkami.


To już drugi raz, kiedy będziemy mieli i miały okazje spotkać się w Barbarze latem. Tym razem powiększamy naszą ofertę, proponując aż 3 warsztaty, na których będziecie mieli okazję wyrazić się artystycznie w 3 różnych medium: ilustracji, tkactwie i hafcie. Letnie szkoły to nasze zaproszenie Was do siebie jako uczniów i uczennice, gdzie wszystkie błędy są dozwolone a poziom wiedzy może być nawet ujemny! Pod czujnym okiem naszych przewodniczek, zdobędziemy na co dzień niedostępną wiedzę i na koniec wyjdziemy za pazuchą z czymś cennym dla nas – stworzonym dziełem i masą wspomnień i nowych kontaktów. Zakładajcie sandały, pakujcie kajety i do nauki!

Hafciarskie Lato z Olgą Budzan

Lipiec przywitamy wraz z Olgą Budzan, która wprowadzi Was w tajniki haftu. Na przestrzeni czterech wieczornych spotkań wspólnie stworzymy unikalne wzory i wspólnie przełamiemy hafciarskie lody, oczywiście z igłą i nitką w rękach! Olga pokaże wam przykłady haftów wykonane w różnych technikach, wzorniki oraz cenne tkaniny historyczne.

Olga Budzan to etnolożka, antropolożka kulturowa oraz absolwentka projektowania tkanin na Gerrit Rietveld Academie w Amsterdamie. Na co dzień zajmuje się ilustracją i szeroko pojętym rzemiosłem. Jest autorką ilustracji do powieści „Fanfik” Natalii Osińskiej (Wydawnictwo Krytyki Politycznej), przewodnika „Dolnoślązacy” (Muzeum Narodowe we Wrocławiu), a także publikowała swoje prace w „Ricie Baum” i „Małym Formacie”. Ilustrowała również wydawnictwa płytowe Fundacji Ważka i współpracuje z Pasażer Zine and Records.

Wakacyjny Pamiętnik z BEATNIK

W połowie miesiąca zaczynamy zajęcia z Beatą Filipowicz, ilustratorką znaną jako BEATNIK. Beata zaprasza Was do zaprojektowania i stworzenia własnego pamiętnika z wakacji, który połączy ilustracje z Waszymi wspomnieniami i przemyśleniami z gorących, lipcowych dni.

Beata Filipowicz, znana jako BEATNIK, to wrocławska artystka wizualna. Przez 5 lat pracowała na ASP we Wrocławiu, obecnie prowadzi własną działalność i warsztaty kreatywne. Jej autorskie warsztaty zachęcają do uwolnienia się od „doskonałości” i odkrycia innej formy wyrażenia siebie poprzez eksperymenty z różnymi materiałami i stylami. Ulubionymi środkami wyrazu artystki są plakat, malarstwo, „zła” typografia i kolaże tekstowe. Porusza tematy relacji, miłości, seksualności, popkultury i codziennych doświadczeń. Znana jest z projektu „Kronika Miłosnych Wypadków”, za który otrzymała nagrodę na ASP w 2017. Uczestniczyła w licznych wystawach i rezydencjach artystycznych w kraju i za granicą.

Tkackie Warsztaty z Moniką Splotką

Cykl Letnich szkół zamkną spotkania z Moniką Splotką – artystką tkaniny użytkowej i dekoracyjnej. Tutaj nauczycie się podstawowych technik tkackich i stworzycie współczesny kilim dekoracyjny.

Monika Splotka to artystka tkaniny użytkowej i dekoracyjnej, która obroniła dyplom w 2008 roku. Ukończyła również projektowanie graficzne i arteterapię. Ma na koncie wystawy indywidualne, happeningi „LocusVStexentes” oraz była kuratorką „Galerii Ulotnej”. Obecnie prowadzi nieformalną grupę GANZ FACH łączącą wrocławskich rzemieślników. Na co dzień jest instruktorką splotu w różnych miejscach we Wrocławiu.


Każda z Letnich Szkół – haftu, ilustracji i tkactwa – składa się z czterech, 3-godzinnych spotkań z artystkami. Aby wziąć w nich udział, należy zakupić bilet. Koszt uczestnictwa w Letniej Szkole haftu i ilustracji wynosi 250 złotych, natomiast w Letniej Szkole tkactwa 300 złotych. Miejsca są ograniczone, więc nie przegap okazji na kreatywne spędzenie wakacji we Wrocławiu. Zapisy już trwają!Rozpiska: Letnia szkoła haftu, ilustracji i tkactwa w Barbarze 

Prowadzenie: Olga Budzan 
Daty spotkań: 2, 4, 9, 11.07 
Cena: 250 złotych

 Karnet: LINK

Prowadzenie: Beata Filipowicz / BEATNIK 
Daty spotkań: 16, 18, 23, 25.07  
Cena: 250 złotych 

Karnet: LINK

Prowadzenie: Monika Splotka 
Daty spotkań: 30.07, 1, 5, 8.08 
Cena: 300 złotych 

Karnet: LINK

Aktualności / Barbara

Poprowadź kawiarnię w Barbarze!

Ogłaszamy pisemny konkurs ofert na najem lokalu użytkowego w Barbarze – z przeznaczeniem na prowadzenie działalności gastronomicznej. Na zgłoszenia czekamy do 1 lipca 2024 (godz. 15:00).

Artyści na tropie znikającego miasta

Jednym z ważniejszych wątków międzynarodowego projektu „What’s next?”, współtworzonego przez Wrocławski Instytut Kultury, jest kreowanie bezpiecznej przestrzeni do refleksji, szczególnie w aktualnej sytuacji międzynarodowej. W sposób naturalny pojawiła się w naszych głowach nić łącząca powyższe kwestie z cieszącym się popularnością programem Barbary (siedzibą WIK-u), czyli „Znikającym Miastem”.

Dołącz do naszego zespołu!

Chcesz z nami współtworzyć Wrocławski Instytut Kultury? Szukamy osoby, która dołączy do naszego zespołu programowania wydarzeń oraz miejsc i zaangażuje się m.in. w tworzenie programu i koordynację działania klubokawiarni Barbary. Na zgłoszenia czekamy do 19 marca.

Zobacz wszystkie aktualności
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.