„Będzie Ukraina” – ruszył nabór na rezydencję

Do 9 czerwca trwa nabór na wrześniową rezydencję dla artystycznego duetu twórców i teoretyków szeroko pojętej sztuki. Tematem projektu są możliwe scenariusze przyszłości Ukrainy.

Nasz projekt rezydencyjny kierujemy do ukraińskich artystów, twórców i teoretyków szeroko pojętej sztuki (sztuki wizualne, teatr, literatura i inne). Na miesięczną rezydencję zapraszamy duety składające się z:

→ twórcy lub teoretyka mieszkającego w Polsce lub planującego przenieść się do Polski (w tym we Wrocławiu lub Dolnym Śląsku);
→ twórcy lub teoretyka przebywającego obecnie w Ukrainie, który chce lub musi tam pozostać (ta osoba odbędzie rezydencję w formie cyfrowej/ zdalnej, bez przyjazdu do Polski). 

Tematem rezydencji artystycznej są możliwe scenariusze przyszłości Ukrainy. Poszukujemy zgłoszeń, które odnoszą się do: odbudowy, sojuszy, wspólnego języka, budowania społeczności, a także artystycznych propozycji lub narzędzi tworzenia świata przyszłości.

Będzie Ukraina kieruje artystyczne interpretacje w stronę przyszłościowych wizji i intuicji o Ukrainie. Ponadto rezydencja może odnosić się do szerszych kontekstów, w tym rejestracji obserwacji na temat zmian społeczno-politycznych w tej części Europy oraz kształtowania, a nawet ulepszania nowej rzeczywistości, w której wszyscy się znaleźliśmy. 

W ramach rezydencji współpracujący duet, podczas regularnych spotkań online, wypracuje działanie artystyczne, które zostanie przedstawione publiczności podczas hybrydowego artist talka w siedzibie Wrocławskiego Instytutu Kultury, w Barbarze (ul. Świdnicka 8B).  

Co oferujemy?

→ zakwaterowanie w samym centrum Wrocławia dla osoby, która przyjeżdża z Polski (wrzesień 2022);
→ pokrywamy koszty podróży do kwoty 200 zł brutto (dla jednej osoby); 
→ wynagrodzenie dla duetu artystycznego: 3000 PLN brutto dla każdej osoby;
→ opiekę merytoryczną;
→ organizację spotkań sieciujących we Wrocławiu 
→ organizację artist talka

Jak aplikować?

Aby zgłosić się do projektu, należy przesłać w języku polskim, angielskim lub ukraińskim:

→ portfolia (obu artystów)
→ wspólnie napisany pomysł na projekt rezydencyjny: wypowiedź na 1500–2000 znaków ze spacjami odnosząca się do tematu rezydencji „Będzie Ukraina” (zagadnienia pomocnicze: Dlaczego chcecie wziąć udział w rezydencji? Jaki macie pomysł na projekt rezydencyjny? Dlaczego postanowiliście pracować razem? Jak budować więzi pomiędzy sektorem kultury w Ukrainie i sektorem kultury, który wyjechał poza granice kraju?)

Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 9 czerwca 2022roku. Należy przesłać zgłoszenie drogą mailową na adres airwro@instytutkultury.pl z następującym tytułem: IMIĘ I NAZWISKO – Będzie Ukraina. 

Ważne

→ koszty produkcyjne: nie zapewniamy kosztów produkcyjnych
→ proces aplikacji: bezpłatny
→ zgłoszenie jest możliwe w języku: angielskim, ukraińskim i polskim 
→ duet wybiera trzyosobowa komisja Wrocławskiego Instytutu Kultury 
→ wzór umowy z rezydentem
→ regulamin projektu rezydencyjnego
КОРОТОК українською мовою / BRIEF w języku ukraińskim

Masz pytania? Skontaktuj się z nami:

airwro@instytutkultury.pl

Podsumowujemy piąty rok ogólnomiejskich Mikrograntów! 

Przybijamy piątkę, bo… powoli kończy się piąty już wspólny rok prowadzonego przez Wrocławski Instytut Kultury i Fundację Umbrella, ogólnomiejskiego programu wsparcia oddolnych inicjatyw Mikrogranty. Z kim i na jakich osiedlach tym razem udało nam się współpracować? Jak na program wpłynęła sytuacja geopolityczna i pojawienie się w mieście nowych mieszkańców i mieszkanek? Po dwóch latach wirtualnych, rocznych podsumowań w końcu spotkamy się na żywo – do zobaczenia 17 grudnia w Barbarze!

więcej

O rezydencji artystycznej URKI: podsumowanie

Projekt rezydencyjny „The Yourself Library” Davide D’Angelo, znanego jako URKA, odbył się na zaproszenie Wrocławskiego Instytutu Kultury w ramach europejskiej platformy MagiC Carpets. Włoski artysta pracował z nowymi mieszkańcami Wrocławia – lokalną młodzieżą. W czasie miesięcznego pobytu rezydent poprowadził serię ośmiu warsztatów kreatywnych, których głównym założeniem było poszukiwanie „wspólnego języka” między osobami różnego pochodzenia i odmiennych kultur.

więcej

„Dom przenośny” Marii Yakymenko 

Rozpoczynamy kolejną rezydencję organizowaną w ramach międzynarodowej sieci MagiC Carpets! Na przełomie listopada i grudnia Wrocław odwiedzi ukraińska artystka – Mariia Yakymenko. Twórczyni stworzy kolektywnego zina, złożonego z kolaży zrealizowanych z nowymi mieszkańcami Wrocławia podczas warsztatów w Barbarze.

więcej

Grudniowa edycja „Niezbędnika” jest już dostępna! 

Zimowe wystawy, przewodniki po nowych miejscach i dawnych zwyczajach, kulturalne rozmowy, fotohistorie, nowości wydawnicze oraz kalendarium ponad 100 wydarzeń w całym mieście – poznajcie grudniowo-styczniową odsłonę „Wrocławskiego Niezbędnika Kulturalnego”!

więcej

Wytęż słuch! Pieśni, słuchowiska, opowieści 

Opowiadanie i słuchanie historii, wspólne śpiewanie i granie na instrumentach – w jesiennych projektach w ramach Mikrograntów głęboko uruchamiamy nasz zmysł słuchu. Jak brzmi nasze najbliższe otoczenie? Jak wyrazić siebie poprzez tworzenie opowieści? Przy ciepłej herbacie i dźwiękach, spotkajmy się na osiedlach!

więcej