Menu

Znamy wyniki naboru do projektu rezydencyjnego „Culture Utopias”

Razem z naszymi partnerami z Proto produkciia (UA) i Gabriela Tudor Foundation (RO) mamy świetne wieści na rozpoczęcie Nowego Roku! Przedstawiamy sylwetki i pomysły trzech osób, które wezmą udział w podwójnej, badawczo-kolaboracyjnej rezydencji artystycznej w Bukareszcie i Wrocławiu jako część europejskiego projektu „What’s next?”.
Kim były osoby zainteresowane udziałem i jakie zgłaszały propozycje?

Miesięczny nabór do projektu zakończył 2023 rok z wynikiem 222 zgłoszeń, które spływały z Polski, Rumunii i Ukrainy, ale również z Holandii, Francji czy Niemiec, gdzie osoby aplikujące aktualnie rezydują. Ze względów formalnych komisja, składająca się z osób reprezentujących Wrocławski Instytut Kultury, proto produktiia i Gabriela Tudor Foundation, zakwalifikowała 217 osób. Wśród tego grona pojawiła się dyscyplinarna różnorodność, dzięki której zapoznaliśmy się z dorobkiem oraz pomysłami artystów i artystek wizualnych, badaczek i badaczy kultury, osób zajmujących się muzyką, tańcem, teatrem czy performansem. W zgłoszeniach powtarzała się chęć kolektywnego działania oraz otwartość na lokalną partycypację, co znakomicie wpisuje się w nasz pomysł podwójnej rezydencji. Wśród zgłaszanych tematów wybrzmiewały przede wszystkim wątki dobrostanu, ekologii, wojny i migracji, tak ważne dla budowania bezpiecznej, zdrowej przestrzeni do życia i pracy.

Kto wyjdzie do Bukaresztu i przyjedzie do Wrocławia?

Otrzymaliśmy 141 zgłoszeń z Ukrainy, wśród których komisja zgodnie wytypowała Mariię Bakalo – tancerkę, performerkę, choreografkę i edukatorkę, która w ramach rezydencji chce się podjąć stworzenia na nowo języka (w znaczeniu cielesnym, artystycznym, poetyckim i werbalnym), mającego zastosowanie w naszej aktualnej, naznaczonej przez wojnę rzeczywistości.  

Z kolei spośród 58 polskich zgłoszeń na pierwszy plan weszła Paulina Woźniczka, współzałożycielka dwóch kolektywów (Make Larmo, Queer Movement Academy), artystka bazująca na teorii queer ecology, erotyce i choreografii zaproponowała działania performatywne łączące storytelling, fikcję, magię i choreografię miłości jako alternatywy do obciążającej nas rzeczywistości.

Trzecią osobą, wybraną z 14 zgłoszeń rumuńskich, jest Ari David – osoba artystyczna, działająca w polu sztuk wizualnych oraz performensu. Rezydencji dedykuje projekt eksploracji alternatywnych strategii performatywnych odzwierciedlający relację między ciałem a przestrzenią publiczną.

What’s next?

Wybrane osoby wezmą udział w rezydencji „Culture Utopias” podzielonej na dwa trzytygodniowe sloty. Na początku lipca udadzą się do Bukaresztu, gdzie w siedzibie AREALu – przestrzeni rozwoju choreograficznego – skupią się na formułowaniu wspólnie wypracowanej koncepcji projektu. Niecały miesiąc później przyjadą do Wrocławia, by sprawdzić się w działaniu i oddać procesowi testowania stworzone pomysły, idee i scenariusze. Będzie to czas na prowadzenie własnych badań, współpracę z lokalną społecznością, rozwijanie praktyk partycypacyjnych, formułowanie działań sprzyjających wymianie praktyk i dzielenie się wiedzą.   

Gratulujemy!

Organizatorzy: 

Oferowana wspólnie przez Fundację Gabrieli Tudor (Bukareszt), Wrocławski Instytut Kultury (Wrocław) i proto produkciię (Kijów), podwójna rezydencja jest przede wszystkim bezpieczną przestrzenią wymiany i współpracy. Wspólnie z partnerami wychodzimy z założenia, że zmiany zaczynają się we współdziałaniu. Rezydencja Culture Utopias jest częścią projektu „What’s next? Bezpieczne kulturowe multi-przestrzenie dla multidyscyplinarnej refleksji nad (post)wojenną i (post)kryzysową tożsamością europejską”, projektu stworzonego w partnerstwie zusa (Niemcy), MitOst (Niemcy), MUSIKTHEATERTAGE WIEN (Austria), proto produkciia (Ukraina), Wrocławskiego Instytutu Kultury (Polska) i Fundacji Gabrieli Tudor (Rumunia). Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej. 

Aktualności / AIR Wro

Rezydencja znikającego miasta

Projekt realizowany w ramach międzynarodowego programu „What’s next?”, eksploruje tematy przemijania, upadku i transformacji. W kwietniu 2024 roku dwójka artystów – Arek Pasożyt i Anastasiia Zazuliak – spotkała się we Wrocławiu, by uchwycić tę dynamiczną grę między zanikiem a odrodzeniem. Kulisy tego artystycznego procesu badawczego zdradza kuratorka projektu, Karolina Jaworska.

Czekając na magię z Oscarem Anderssonem

Wyobraźnia i mistycyzm mogą być zintegrowane z codziennym życiem. Z takiego założenia wychodzi rezydent Wrocławskiego Instytutu Kultury, na co dzień tworzący w Sztokholmie Oscar Andersson. W swojej twórczości Oscar koncentruje się na ponownym zaczarowaniu świata. Dlatego podczas warsztatów zatytułowanych „Waiting for Magic” (tłum. „Czekając na magię”) wspólnie z grupą młodzieży zainspiruje się podwodną mitologią.

Big City Life: zaczynamy trzeci rok z rezydencjami artystycznymi Magic Carpets

Kolejny sezon rezydencyjny platformy Magic Carpets we Wrocławskim Instytucie Kultury upłynie pod hasłem życia w dużym mieście. Towarzyszące mu szybkie tempo, zgiełk, poznawanie różnych ludzi w różnych miejscach, tymczasowe przyjaźnie lub samotność, lokalne legendy, kojarzone z miastem rozrywki czy weekendowe ucieczki (tzw. city break) będą głównym tematem artystycznych prac realizowanych podczas miesięcznych pobytów rezydencyjnych we […]

Zobacz wszystkie aktualności
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.