Czyje głosy są słyszane? Zgłoś się do programu wymiany artystów z Polski i Norwegii!  

Zapraszamy artystów należących do grup mniejszościowych mieszkających w Polsce do zgłaszania się na wymianę rezydencyjną ,,Czyje głosy są słyszane?” realizowaną przez WIK, Hvitsten Salong (Hvitsten/NO) i Safemuse (Oslo/NO). Półtoraroczny projekt korzysta z  finansowania funduszy EOG w ramach Programu Kultura. Jego głównym celem jest wyrównywanie szans i widoczności artystów należących do mniejszości oraz tworzenie bezpiecznych i integracyjnych przestrzeni do pracy artystycznej.

    

Projekt wymiany rezydencji artystycznych między Polską a Norwegią podejmuje tematy związane z migracją artystów/ek, praktykami włączania mniejszości w działania kulturalne na równych zasadach i prezentowaniem ich społeczeństwu większościowemu.  

„W celu profesjonalizacji artystów i rozwijania ich przedsiębiorczości w sektorze kultury oraz kształtowania umiejętności współpracy międzynarodowej pomiędzy Polską a Norwegią – oprócz samych rezydencji – planujemy organizację cyklicznych wizyt studyjnych, a także wydarzeń towarzyszących dla artystów, instytucji i publiczności we Wrocławiu, Oslo i Hvitsten” – zwraca uwagę zespół działań międzynarodowych WIK-u. 

DEADLINE: 31.01.2023 

REZYDENCJA: miesięczny pobyt w Norwegii od wiosny do jesieni 2023 + udział w tegorocznej edycji festiwalu Hvitsten Salong 

HONORARIUM: 4 000 – 5000 PLN 

ILOŚĆ MIEJSC: 6 

NABÓR ONLINE: TUTAJ  

W 2023 roku sześciu artystów z Polski będzie miało okazję wyjechać na miesięczny pobyt rezydencyjny do Hvitsten i wziąć udział w lokalnym festiwalu artystyczno-muzycznym Hvitsten Salong 2023. Z kolei sześciu artystów z Norwegii zostanie zaproszonych do Wrocławia. Wybrani rezydenci, po obu stronach Bałtyku, będą wspierani przez kuratorów w procesie adaptacyjnym, badawczym i twórczym.   

Zgłoś się projektu „Czyje głosy są słyszalne?” i dołącz do programu wymiany dla zagranicznych artystów z Polski i Norwegii! 

Na zgłoszenia czekamy do 31 stycznia 2023 roku.  

Jakie są korzyści dla uczestników projektu? 

Wybrani artyści otrzymają honorarium i zakwaterowanie, będą współpracować z lokalnym kuratorem i tworzyć w bezpiecznych warunkach. Co więcej, projekt ,,Czyje głosy są słyszalne?” zawiera część edukacyjną dla artystów, mającą na celu profesjonalizację ich  pracy. Twórcy będą działać w międzynarodowym środowisku, zapoznając się ze specyfiką pracy instytucji goszczącej i lokalnej społeczności. Projekt jest realizowany we współpracy z NGO Safemuse, wspierającą artystów ,,w zagrożeniu” (artists at risk).   

Do kogo adresowany jest nabór?

Open call kierujemy artystów_ek, ze szczególnym uwzględnieniem (ale nie wyłącznie) osób z doświadczeniem migracyjnym lub należących do grup mniejszościowych reprezentujących różne dziedziny sztuki współczesnej i mieszkających w Polsce (w tym osoby zagraniczne).  Od  zainteresowanych oczekujemy możliwości wyjazdu na miesięczną rezydencję w 2023 roku, udziału w odbywającym się na początku sierpnia festiwalu Hvitsten Salong 2023 (szczegółowe terminy rezydencji ustalane są z Hvitsten Salong) oraz znajomości języka angielskiego.  

Jak się zgłosić? 

Osoby, które chcą wziąć udział w programie wymiany artystów i artystek „Czyje głosy są słyszane?” powinny wysłać w języku angielski swoje CV, portfolio w formacie .pdf oraz odpowiedzi na pytania: Czemu chciałbyś wziąć udział w projekcie? Czym chciałbyś się zająć podczas rezydencji? Jakie tematy najbardziej poruszają Cię w swojej pracy artystycznej? (1500-2000 zzs). Aplikacja powinna być w języku angielskim. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 31 stycznia. Zgłoszenia należy przesyłać drogą mailową na adres airwro[et]instytutkultury.pl. 

  

Partnerzy  

Hvitsten Salong jest instytucją artystyczną prowadzoną przez artystów i profesjonalistów wywodzących się ze świata sztuki i kultury. Dzięki doświadczeniu w organizacji wydarzeń artystycznych, w tym festiwalu Hvitsten Salong, i międzysektorowemu podejściu, instytucja przyczynia się do rozwoju i tworzenia innowacyjnych rozwiązań dla kultury. Dociera do szerokiej i zróżnicowanej publiczności dzięki eksponowaniu sztuki w przestrzeni publicznej Hvitsten. W swoim programie posiada także program edukacyjny dla dzieci i młodzieży.  

Safemuse powstało z inicjatywy kilku organizacji artystycznych chroniących wolność artystyczną, rolę artysty w społeczeństwie oraz, tworzących międzynarodową inicjatywę solidarnościową. Dzięki niej od 2013 roku Safemuse prowadzi rezydencje artystyczne dla artystów zagrożonych z różnych krajów. Podmiot tworzy sieć norweskich instytucji, organizacji kulturalnych i międzynarodową sieć działającą w tym obszarze. Organizacja zorganizowała do tej pory serię wydarzeń dotyczących wolności ekspresji artystycznej: Tydzień Wolności Artystycznej SAFE, serię filmów i spotkań z zagrożonymi norweskimi artystami oraz globalną konferencję sieciującą Safe Havens, dotyczącą sztuki, kultury, praw człowieka i tematu wiodącego – wolności artystycznej. Safemuse zajmuje się koordynacją, prowadzeniem i rozwojem projektu, a także ekspertyzą w dziedzinie wolności wypowiedzi i działań artystów mniejszościowych.  

  

„Czyje głosy są słyszane? Program wymiany dla zagranicznych artystów z Polski i Norwegii” to projekt współfinansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021 w ramach programu „Kultura”.   

Rave, improwizacja, medytacja, ciało – performans „LUCIDITY” w Barbarze

Sen na jawie, prowokujące dźwięki rave’u, ekstatycznie poruszające się ciała i przyjemnie uspokajające niebieskie światło wprowadzające widzów w stan medytacji. 12 stycznia o godz. 18:00 Wrocławski Instytut Kultury zaprasza do Barbary na performans litewskiego artysty, Arnisa Aleinikovasa pt. „LUCIDITY”. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, obowiązują zapisy.

więcej

Podsumowujemy piąty rok ogólnomiejskich Mikrograntów! 

Przybijamy piątkę, bo… powoli kończy się piąty rok ogólnomiejskiego programu wsparcia oddolnych inicjatyw Mikrogranty, prowadzonego przez Wrocławski Instytut Kultury i Fundację Umbrella. Z kim i na jakich osiedlach tym razem udało nam się współpracować? Jak na program wpłynęła sytuacja geopolityczna i pojawienie się w mieście nowych mieszkańców i mieszkanek? Po dwóch latach wirtualnych, rocznych podsumowań w końcu spotkamy się na żywo – do zobaczenia 17 grudnia w Barbarze!

więcej

Budowanie wspólnoty poprzez ruch. O rave’owym eksperymencie LUCIDITY

Arnis Aleinikovas, rezydent Wrocławskiego Instytutu Kultury w ramach europejskiej platformy MagiC Carpets, przez ponad miesiąc pracował warsztatowo z grupą nowych mieszkańców i mieszkanek Wrocławia. Performatywne zajęcia litewskiego artysty zakończyły się owartym dla publiczności show – 12 stycznia odbyła się premiera performansu „LUCIDITY”.

więcej

Z początkiem lutego startują Mikrogranty przygotuj się z Wrocławskim Instytutem Kultury do zgłoszenia swojego pomysłu na działania we Wrocławiu! 

1 lutego rozpocznie się pierwszy w 2023 roku nabór do Mikrograntów. Jak zwykle poprzedzamy go licznymi spotkaniami informacyjnymi, możliwością skonsultowania z zespołem swojego pomysłu, a także udostępnieniem wielu materiałów pomocniczych. Zachęcamy do rozmów z nami i zapoznawania się z regułami naszego programu!

więcej

Poznaliśmy wyniki naboru do Wrocławskiego Programu Wydawniczego 2023

Literackie portrety wrocławskich artystów i artystek, historia architektonicznego rozwoju Centrum Południowego, monografia kultowego punkowego zina, a nawet ilustrowany podręcznik do filozofii – znamy 17 tytułów książek i czasopism, które otrzymają dofinansowanie w ramach Wrocławskiego Programu Wydawniczego!

więcej