Trwa kolejny etap Diagnozy Wrocławskiej Kultury

Nie zwalniamy tempa i ogłaszamy kolejny etap Diagnozy Wrocławskiej Kultury – jesienią zapraszamy na cykl warsztatów i rozmów skierowanych do osób aktywnie działających w kulturze. 

Na jesień przygotowaliśmy cykl warsztatów i rozmów, do których zapraszamy osoby aktywnie działające w kulturze we Wrocławiu. Nasze wspólne spotkania mają pomóc w zbadaniu obecnej sytuacji w sektorze, a także w przygotowaniu potencjalnych scenariuszy dla rozwoju lokalnego środowiska!

Cykl zainaugurujemy 19 października w Barbarze (ul. Świdnicka 8B) warsztatami dla osób zajmujących się edukacją w kulturze.

Uczestnicy i uczestniczki spotkania porozmawiają o tym, jaka jest edukacja dla/do kultury we Wrocławiu i którą z nich (artystyczną, kulturową czy może kulturalną) chcą rozwijać. Na warsztatach stworzymy też m.in. mapę aktywności edukacyjnych funkcjonujących w mieście, omówimy dotychczasowe postulaty usieciowienia działań tego typu i spróbujemy je uporządkować. Zajęcia będą też okazją, by zastanowić się, czy Wrocławiowi brakuje spójnego programu edukacji kulturowej.

Więcej o warsztatach „Jaka jest edukacja w kulturze we Wrocławiu?” przeczytasz TUTAJ.

Z kolei 27 października osoby twórcze w różnorodnych dziedzinach sztuki (teatr, sztuki wizualne, muzyka, literatura, poezja, film etc,) będą mogły wziąć udział we współorganizowanym przez nas i BWA Wrocław Galeriami Sztuki Współczesnej spotkaniu poświęconym „Twórczemu Wrocławiowi przyszłości”.
Razem z grupą moderatorów i moderatorek spotkamy się w Barbarze, siedzibie WIK, gdzie omówimy możliwe scenariusze dla rozwoju środowiska twórców i twórczyń we Wrocławiu, przeanalizujemy sprzyjające warunki dla ich funkcjonowania w mieście oraz zastanowimy się nad wyzwaniami w obszarze kultury.

Więcej informacji o wydarzeniu przeczytasz TUTAJ.

Na 1 grudnia zaplanowane zostały ostatnie warsztaty, podczas których pochylimy się nad językiem, którym mówimy o działaniach, zjawiskach, procesach zachodzących we wrocławskim polu kultury. W trakcie warsztatu z Karoliną Mróz postaramy się zatrzymać nad wypowiadanymi słowami, przeanalizujemy ich znaczenie, a także podejmiemy próbę wybrania istotnych dla pola kultury we Wrocławiu wartości, które mogłyby stać się lokalnym wyróżnikiem i pozwoliłyby na budowaniu na nich programu dla wrocławskiej kultury.

Więcej informacji o warsztaty przeczytasz TUTAJ. Wstęp jest wolny, obowiązują zapisy: FORMULARZ

Cykl wydarzeń otwartych dla wszystkich zainteresowanych uzupełnią warsztaty wydobywcze, w których wezmą udział eksperci i ekspertki reprezentujący różnorodne obszary środowiska kultury.

Udział we wszystkich spotkaniach jest bezpłatny!

Jesienne spotkania są jedną z części składowych Diagnozy Wrocławskiej Kultury, która ma być pewnego rodzaju „mapą drogową” przyszłych działań i pomocą we wprowadzeniu w proces tworzenia wieloletniego programu dla rozwoju lokalnej kultury. Przeczytaj więcej o pozostałych etapach Diagnozy.


Jesienne warsztaty

19.10, 16:00–19:00 | Barbara, ul. Świdnicka 8B
Jaka jest edukacja w kulturze we Wrocławiu? Warsztat dla organizatorów_ek i praktyków_czek 
prowadzący: Jakub Walczyk, Centrum Kultury Zamek

27.10, 17:00–20:00 | Barbara, ul. Świdnicka 8B
Twórczy Wrocław przyszłości. Otwarte warsztaty i rozmowy dla środowiska wrocławskiej kultury

1.12, 16:00-19:00 | Barbara, ul. Świdnicka 8b
Jakim językiem mówimy o wrocławskiej kulturze, z jakimi wartościami w niej pracujemy? Otwarte warsztaty dla wrocławskiego środowiska kultury
Prowadząca: Karolina Mróz
Zapisy: TUTAJ


Diagnoza Wrocławskiej Kultury powstaje na zlecenie Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miasta we Wrocławiu i potrwa do końca roku 2022. Publikacja nowego programu dla kultury planowana jest na połowę 2023 roku i zostanie poprzedzona konsultacjami roboczej wersji dokumentu.

Podsumowujemy piąty rok ogólnomiejskich Mikrograntów! 

Przybijamy piątkę, bo… powoli kończy się piąty już wspólny rok prowadzonego przez Wrocławski Instytut Kultury i Fundację Umbrella, ogólnomiejskiego programu wsparcia oddolnych inicjatyw Mikrogranty. Z kim i na jakich osiedlach tym razem udało nam się współpracować? Jak na program wpłynęła sytuacja geopolityczna i pojawienie się w mieście nowych mieszkańców i mieszkanek? Po dwóch latach wirtualnych, rocznych podsumowań w końcu spotkamy się na żywo – do zobaczenia 17 grudnia w Barbarze!

więcej

O rezydencji artystycznej URKI: podsumowanie

Projekt rezydencyjny „The Yourself Library” Davide D’Angelo, znanego jako URKA, odbył się na zaproszenie Wrocławskiego Instytutu Kultury w ramach europejskiej platformy MagiC Carpets. Włoski artysta pracował z nowymi mieszkańcami Wrocławia – lokalną młodzieżą. W czasie miesięcznego pobytu rezydent poprowadził serię ośmiu warsztatów kreatywnych, których głównym założeniem było poszukiwanie „wspólnego języka” między osobami różnego pochodzenia i odmiennych kultur.

więcej

„Dom przenośny” Marii Yakymenko 

Rozpoczynamy kolejną rezydencję organizowaną w ramach międzynarodowej sieci MagiC Carpets! Na przełomie listopada i grudnia Wrocław odwiedzi ukraińska artystka – Mariia Yakymenko. Twórczyni stworzy kolektywnego zina, złożonego z kolaży zrealizowanych z nowymi mieszkańcami Wrocławia podczas warsztatów w Barbarze.

więcej

Grudniowa edycja „Niezbędnika” jest już dostępna! 

Zimowe wystawy, przewodniki po nowych miejscach i dawnych zwyczajach, kulturalne rozmowy, fotohistorie, nowości wydawnicze oraz kalendarium ponad 100 wydarzeń w całym mieście – poznajcie grudniowo-styczniową odsłonę „Wrocławskiego Niezbędnika Kulturalnego”!

więcej

Wytęż słuch! Pieśni, słuchowiska, opowieści 

Opowiadanie i słuchanie historii, wspólne śpiewanie i granie na instrumentach – w jesiennych projektach w ramach Mikrograntów głęboko uruchamiamy nasz zmysł słuchu. Jak brzmi nasze najbliższe otoczenie? Jak wyrazić siebie poprzez tworzenie opowieści? Przy ciepłej herbacie i dźwiękach, spotkajmy się na osiedlach!

więcej