Trwa kolejny etap Diagnozy Wrocławskiej Kultury

Nie zwalniamy tempa i ogłaszamy kolejny etap Diagnozy Wrocławskiej Kultury – jesienią zapraszamy na cykl warsztatów i rozmów skierowanych do osób aktywnie działających w kulturze. 

Na jesień przygotowaliśmy cykl warsztatów i rozmów, do których zapraszamy osoby aktywnie działające w kulturze we Wrocławiu. Nasze wspólne spotkania mają pomóc w zbadaniu obecnej sytuacji w sektorze, a także w przygotowaniu potencjalnych scenariuszy dla rozwoju lokalnego środowiska!

Cykl zainaugurujemy 19 października w Barbarze (ul. Świdnicka 8B) warsztatami dla osób zajmujących się edukacją w kulturze.

Uczestnicy i uczestniczki spotkania porozmawiają o tym, jaka jest edukacja dla/do kultury we Wrocławiu i którą z nich (artystyczną, kulturową czy może kulturalną) chcą rozwijać. Na warsztatach stworzymy też m.in. mapę aktywności edukacyjnych funkcjonujących w mieście, omówimy dotychczasowe postulaty usieciowienia działań tego typu i spróbujemy je uporządkować. Zajęcia będą też okazją, by zastanowić się, czy Wrocławiowi brakuje spójnego programu edukacji kulturowej.

Więcej o warsztatach „Jaka jest edukacja w kulturze we Wrocławiu?” przeczytasz TUTAJ.

Z kolei 27 października osoby twórcze w różnorodnych dziedzinach sztuki (teatr, sztuki wizualne, muzyka, literatura, poezja, film etc,) będą mogły wziąć udział we współorganizowanym przez nas i BWA Wrocław Galeriami Sztuki Współczesnej spotkaniu poświęconym „Twórczemu Wrocławiowi przyszłości”.
Razem z grupą moderatorów i moderatorek spotkamy się w Barbarze, siedzibie WIK, gdzie omówimy możliwe scenariusze dla rozwoju środowiska twórców i twórczyń we Wrocławiu, przeanalizujemy sprzyjające warunki dla ich funkcjonowania w mieście oraz zastanowimy się nad wyzwaniami w obszarze kultury.

Więcej informacji o wydarzeniu przeczytasz TUTAJ.

Na 1 grudnia zaplanowane zostały ostatnie warsztaty, podczas których pochylimy się nad językiem, którym mówimy o działaniach, zjawiskach, procesach zachodzących we wrocławskim polu kultury. W trakcie warsztatu z Karoliną Mróz postaramy się zatrzymać nad wypowiadanymi słowami, przeanalizujemy ich znaczenie, a także podejmiemy próbę wybrania istotnych dla pola kultury we Wrocławiu wartości, które mogłyby stać się lokalnym wyróżnikiem i pozwoliłyby na budowaniu na nich programu dla wrocławskiej kultury.

Więcej informacji o warsztaty przeczytasz TUTAJ. Wstęp jest wolny, obowiązują zapisy: FORMULARZ

Cykl wydarzeń otwartych dla wszystkich zainteresowanych uzupełnią warsztaty wydobywcze, w których wezmą udział eksperci i ekspertki reprezentujący różnorodne obszary środowiska kultury.

Udział we wszystkich spotkaniach jest bezpłatny!

Jesienne spotkania są jedną z części składowych Diagnozy Wrocławskiej Kultury, która ma być pewnego rodzaju „mapą drogową” przyszłych działań i pomocą we wprowadzeniu w proces tworzenia wieloletniego programu dla rozwoju lokalnej kultury. Przeczytaj więcej o pozostałych etapach Diagnozy.


Jesienne warsztaty

19.10, 16:00–19:00 | Barbara, ul. Świdnicka 8B
Jaka jest edukacja w kulturze we Wrocławiu? Warsztat dla organizatorów_ek i praktyków_czek 
prowadzący: Jakub Walczyk, Centrum Kultury Zamek

27.10, 17:00–20:00 | Barbara, ul. Świdnicka 8B
Twórczy Wrocław przyszłości. Otwarte warsztaty i rozmowy dla środowiska wrocławskiej kultury

1.12, 16:00-19:00 | Barbara, ul. Świdnicka 8b
Jakim językiem mówimy o wrocławskiej kulturze, z jakimi wartościami w niej pracujemy? Otwarte warsztaty dla wrocławskiego środowiska kultury
Prowadząca: Karolina Mróz
Zapisy: TUTAJ


Diagnoza Wrocławskiej Kultury powstaje na zlecenie Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miasta we Wrocławiu i potrwa do końca roku 2022. Publikacja nowego programu dla kultury planowana jest na połowę 2023 roku i zostanie poprzedzona konsultacjami roboczej wersji dokumentu.

Czyje głosy są słyszane? Zgłoś się do programu wymiany artystów z Polski i Norwegii!  

Zapraszamy artystów należących do grup mniejszościowych mieszkających w Polsce do zgłaszania się na wymianę rezydencyjną ,,Czyje głosy są słyszane?” realizowaną przez WIK, Hvitsten Salong (Hvitsten/NO) i Safemuse (Oslo/NO). Półtoraroczny projekt korzysta z  finansowania funduszy EOG w ramach Programu Kultura. Jego głównym celem jest wyrównywanie szans i widoczności artystów należących do mniejszości oraz tworzenie bezpiecznych i integracyjnych przestrzeni do pracy artystycznej.

więcej

Rave, improwizacja, medytacja, ciało – performans „LUCIDITY” w Barbarze

Sen na jawie, prowokujące dźwięki rave’u, ekstatycznie poruszające się ciała i przyjemnie uspokajające niebieskie światło wprowadzające widzów w stan medytacji. 12 stycznia o godz. 18:00 Wrocławski Instytut Kultury zaprasza do Barbary na performans litewskiego artysty, Arnisa Aleinikovasa pt. „LUCIDITY”. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, obowiązują zapisy.

więcej

Podsumowujemy piąty rok ogólnomiejskich Mikrograntów! 

Przybijamy piątkę, bo… powoli kończy się piąty rok ogólnomiejskiego programu wsparcia oddolnych inicjatyw Mikrogranty, prowadzonego przez Wrocławski Instytut Kultury i Fundację Umbrella. Z kim i na jakich osiedlach tym razem udało nam się współpracować? Jak na program wpłynęła sytuacja geopolityczna i pojawienie się w mieście nowych mieszkańców i mieszkanek? Po dwóch latach wirtualnych, rocznych podsumowań w końcu spotkamy się na żywo – do zobaczenia 17 grudnia w Barbarze!

więcej

Budowanie wspólnoty poprzez ruch. O rave’owym eksperymencie LUCIDITY

Arnis Aleinikovas, rezydent Wrocławskiego Instytutu Kultury w ramach europejskiej platformy MagiC Carpets, przez ponad miesiąc pracował warsztatowo z grupą nowych mieszkańców i mieszkanek Wrocławia. Performatywne zajęcia litewskiego artysty zakończyły się owartym dla publiczności show – 12 stycznia odbyła się premiera performansu „LUCIDITY”.

więcej

Z początkiem lutego startują Mikrogranty przygotuj się z Wrocławskim Instytutem Kultury do zgłoszenia swojego pomysłu na działania we Wrocławiu! 

1 lutego rozpocznie się pierwszy w 2023 roku nabór do Mikrograntów. Jak zwykle poprzedzamy go licznymi spotkaniami informacyjnymi, możliwością skonsultowania z zespołem swojego pomysłu, a także udostępnieniem wielu materiałów pomocniczych. Zachęcamy do rozmów z nami i zapoznawania się z regułami naszego programu!

więcej