Dołącz do DWULATKI. Szkoły Praktyk Animacyjnych

Chcesz rozwijać swoje umiejętności w obszarze animacji społeczno-kulturowej lub dopiero stawiasz pierwsze kroki w tym świecie i zależy Ci na zdobyciu doświadczenia w praktyce? Weź udział w międzymiastowym kursie Dwulatka. Szkoła Praktyk Animacyjnych! Na zgłoszenia czekamy do 16 marca.

Co znajdziesz dalej?
Podstawowe informacje o Dwulatce
Kto może wziąć udział?
Zapisy
Harmonogram
Przydatne dokumenty i kontakt

Dwulatka to dwuletni kurs realizowany przez Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu oraz Wrocławski Instytut Kultury, przeznaczony dla osób, które chcą wzmacniać swoje umiejętności lub zdobywać nowe doświadczenie w codziennej pracy ze społecznościami lokalnymi. Kursanci i kursantki będą mieli szansę rozwinąć kompetencje w obszarze animacji społeczno-kulturowej, ale i zdobywać doświadczenie w praktyce.

W ramach Dwulatki:

→ przejdziesz przez roczny kurs warsztatów wzmacniających kompetencje animacyjne i wyposażających Cię w nową wiedzę i umiejętności;

→ będziesz pracować w zespole nad projektem animacyjnym zakorzenionym w konkretnej przestrzeni, z konkretną społecznością, którą wspólnie i przy użyciu różnych metod będziecie diagnozować;

→ wspólnie z innymi uczestni/cz/kami szkoły zrealizujesz projekt animacyjny na terenie Poznania oraz Wrocławia;

→ zainspirujesz się działaniami innych osób dzięki warsztatom z animatorkami i animatorami kultury oraz wizytom studyjnym w Poznaniu i Wrocławiu;

→ wykorzystując potencjał opowieści, teatru, filmu i wielu innych obszarów kultury będziesz miał/-a okazję zespołowo zbudować inicjatywę w przestrzeni miasta/osiedla/wsi ze społecznością, którą wcześniej nauczysz się diagnozować. 

Podczas zajęć dowiesz się: 

→ w jaki sposób budować angażujące mieszkańców/-ki projekty z zakresu animacji kulturowej;

→ w jaki sposób budować projekty odpowiadające na potrzeby grupy, z którą pracujesz lub planujesz pracować;

→ w jaki sposób włączyć do swoich działań osoby z różnymi potrzebami.

Uczestnicy i uczestniczki w 2024 roku będą realizować cztery międzymiastowe projekty na terenie województwa wielkopolskiego i dolnośląskiego (każdy w wysokości 10 tys. zł), które sfinansuje Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu oraz Wrocławski Instytut Kultury.

Kto może wziąć udział?

Poszukujemy osób, które chcą pogłębiać swoją wiedzę i razem z nami działać w obszarze animacji społeczno-kulturowej, edukatorek/-ów, kuratorek/-ów społecznych, aktywistek/-ów, artystek/-ów, (współ)pracowniczki/-ków instytucji i organizacji kultury, oświaty, zdrowia czy środowiska; nauczycielek/-li, studentek/-ów. I innych osób zainteresowanych różnorodnym działaniem ze społecznością lokalną. Niezależnie od tego czy najbliższy jest Ci obszar kultury, ochrony środowiska czy ekologii, zdrowia i opieki, a może oświaty i edukacji – odnajdziesz się w naszym programie!

Z osobami, które w formularzu zgłoszeniowym wyrażą potrzebę wsparcia w postaci dostępności kursu, indywidualnie ustalimy zakres wsparcia (np. tłumaczenie na polski język migowy, asysta i audiodeskrypcja dla osób z niepełnosprawnością wzroku, dostosowanie przestrzeni dla osób o alternatywnej motoryce czy mających trudności z poruszaniem).

Jeżeli nie miałeś/miałaś okazji realizować działania animacyjnego od początku do końca lub czujesz, że chcesz uzupełnić wiedzę z podstaw budowania relacji ze społecznością lokalną – zapraszamy! to niezwykła okazja do pozyskania nowej wiedzy i wspólnej pracy nad realizacją projektów w twórczym środowisku. Łączymy teorię z praktyką!

Jak się zgłosić?

W celu zgłoszenia się do Dwulatki wystarczy zapoznać się z regulaminem oraz wypełnić i wysłać formularz zgłoszeniowy do 16 marca do godziny 23:59. Formularz dostępny jest TUTAJ

Jeżeli posługujesz się polskim językiem migowym i chcesz przesłać odpowiedzi na powyższe pytania w PJM – jest to możliwe w postaci nagrania. Wystarczy do 16.03. do g. 23.59 wypełnić i wysłać formularz (przy pytaniach otwartych napisz: „nagranie PJM”), a nagranie przesłać na maila j.walczyk@ckzamek.pl

Następnie zespół programowy Dwulatki wybierze i zaprosi na rozmowę maksymalnie 40 osób w dniach między 21 marca a 6 kwietnia.

Koszt udziału dla osób zakwalifikowanych wynosi 250 zł brutto. 

Realizację projektów końcowych sfinansuje Centrum Kultury ZAMEK oraz Wrocławski Instytut Kultury w kwocie do 10 tysięcy każdy.

Harmonogram spotkań

I BLOK – WPROWADZENIE & WIEDZA / WIOSNA 2023

W ramach pierwszego bloku dowiesz się, na czym polega dobry projekt edukacyjny, czym charakteryzuje się praca animatorów i animatorek kultury, jak zrobić działanie ze społecznością, które odpowiada na ich potrzeby.

kliknij, aby sprawdzić więcej
Zjazd I | 13-14 maja 2023 roku | Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu
Specyfika dobrych projektów animacyjnych

W ramach pierwszego zjazdu wspólnie zastanowimy się czym jest animacja społeczno-kulturowa, jakie kategorie są dla niej kluczowe oraz co trzeba zrobić, aby zacząć projektować działania wrażliwe na potrzeby społeczności. Zapoznamy się z poszczególnymi etapami projektów i przyjrzymy trudnościom pojawiającym się przy działaniach partycypacyjnych. Odwiedzimy lokalną organizację pozarządową realizującą na co dzień działania ze społecznością lokalną i będziemy dyskutować na temat codziennej rzeczywistości takiej pracy.

Zjazd II | 27-28 maja 2023 roku | Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu
Nie „dla” a „z” – miejsce i rola społeczności w projektach partycypacyjnych

Podczas zjazdu nakreślimy mapę zawodów i kompetencji niezbędnych w pracy animatorki i animatora oraz zastanowimy się nad rolą odbiorców w proponowanych przez nas działaniach. Podyskutujemy nad różnicami między twórczynią/twórcą, odbiorcą a uczestnikiem/uczestniczką oraz poszukamy rozwiązań, które mogą być pomocne w budowaniu projektów międzypokoleniowych i włączających różne grupy do aktywnego współdziałania.

Zjazd III | 17-18 czerwca 2023 roku | Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu
Diagnozowanie potrzeb społeczności lokalnej

Na warsztatach uczestnicy i uczestniczki dowiedzą się jak diagnozować potrzeby lokalnej społeczności tak, aby działania animacyjne były adekwatne dla ich odbiorców i miejsc, gdzie są planowane. Podczas ćwiczeń poznamy i przetestujemy narzędzia do prowadzenia diagnozy społecznej. Będziemy pracować na terenie miasta, które uczynimy laboratorium naszych działań. Przygotujemy się też do realizowania własnych badań ze społecznością lokalną, które przeprowadzimy latem.

Prowadzenie: Anna Bieliz, Bartek Lis, Jakub Walczyk

BLOK II – INSPIRACJE / JESIEŃ 2023

W ramach drugiego bloku artystki, animatorzy, edukatorki, aktywiści, badaczki i społecznicy z całej Polski poprowadzą warsztaty obejmujące zakresem różne aspekty kultury. Mają one stanowić inspirację dla dalszych działań. Zastanowimy się m.in. w jaki sposób mikrohistorie mogą wpływać na budowanie zaangażowanej społeczności, czy każdy może tworzyć, odbierać i rozmawiać o sztuce współczesnej i jak wspomagać się technikami teatralnymi w pracy ze społecznością. Jeżeli podczas naszej wspólnej pracy okaże się, że brakuje w nich jakiegoś tematu – uzupełnimy listę w oparciu o Wasze potrzeby.

kliknij, aby sprawdzić więcej
Zjazd IV | 9-10 września | Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu

Edukacja Globalna – czym jest i co ma nam do zaoferowania? | Agnieszka Bułacik
Projektowanie z elementami design-thinking | Bartek Lis

Zjazd V | 7-8 października | Wrocławski Instytut Kultury

Mikrohistorie | Joanna Kubicka
Animacja przez kulturę filmową | Anna Bieliz, Jakub Walczyk
Wizyta studyjna: Centrum Aktywności Lokalnej Plac Grunwaldzki OD NOWA

Zjazd VI | 4-5 listopada | Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu
Poruszeni – wspólne praktykowanie ruchu | Janusz Orlik
Warsztat wybrany przez grupę

Zjazd VII | 2-3 grudnia | Wrocławski Instytut Kultury

Sztuka ze społecznością | Jaśmina Wójcik
Animacyjny potencjał fotografii | Paulina Galanciak Ilczyszyn
Podsumowanie pierwszego roku Dwulatki

BLOK III: PROJEKTOWANIE / ZIMA 2024

W ramach III bloku podzielimy się na zespoły, w których będziemy pracować nad projektami animacyjnymi. Punktem wyjścia będzie wcześniej zdobyte doświadczenie oraz przeprowadzona diagnoza. Będzie to etap urealnienia pomysłów, przygotowania ich do realizacji oraz zasięgania opinii ekspertek i ekspertów, którzy będą pełnili doradczą funkcję na poszczególnych etapach projektu.

BLOK IV: REALIZACJA! / WIOSNA-JESIEŃ 2024

Od marca do października 2024 roku poszczególne grupy będą realizować wypracowane na wcześniejszych etapach projekty z wybranymi społecznościami. Będzie to okres zarówno testowania nowych rozwiązań, jak i sięgania już do sprawdzonych form. Przez cały ten okres będziecie korzystać ze wsparcia i merytorycznej pomocy zespołu programowego.

Przydatne dokumenty i kontakt

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY
Program i harmonogram zjazdów
Regulamin

Zespół programowy: Anna Bieliz, Bartek Lis, Jakub Walczyk

Jeżeli masz pytania dotyczące Dwulatki, nie wiesz czy jesteś odpowiednim kandydatem/kandydatką na jej uczestnika/uczestniczkę lub chcesz dopytać o szczegóły – zapraszamy do kontaktu:

Jakub Walczyk: j.walczyk@ckzamek.pl; tel. 607 609 320
Anna Bieliz: anna.bieliz@instytutkultury.pl, tel. 502 824 410

Poznajcie wyniki naboru do projektu rezydencyjnego „Czyje głosy są słyszane?”

Razem z naszymi partnerami z Hvitsten Salong oraz Safemuse w Oslo mamy świetne wieści na zakończenie tygodnia! Poznajcie 12 osób, które wezmą udział w międzynarodowej wymianie rezydencyjnej „Czyje głosy są słyszane?”

więcej

Idzie wiosna, idzie nowe – przed nami kolejne muzyczne odkrycia w Recepcji!

Songwriterski folk, eksperymentujący hip-hop czy występy rapersko-didżejskie – underground polskiej muzyki jest właśnie tutaj, w Recepcji! Wiosnę w klubokawiarni pod neonami będziemy witać na trzech koncertach.

więcej

Początek wiosny w Barbarze

Mamy nadzieję, że natura weźmie przykład z Barbary i już wkrótce na dobre obudzi się na wiosnę! W naszej głównej siedzibie nie ma i nie było miejsca na sen zimowy, a w najbliższym czasie przygotowaliśmy szereg wydarzeń dla dzieci i dorosłych. Sprawdź szczegóły i dołącz do nas przy Świdnickiej 8b!

więcej