Dwulatka. Podsumowujemy poznańsko-wrocławskie projekty realizowane przez zespoły animatorów i animatorek
16 listopada spotkamy się w Barbarze, by – po dwóch latach Szkoły Praktyk Animacyjnych, prowadzonej wspólnie przez Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu oraz Wrocławski Instytut Kultury – posłuchać o czterech zrealizowanych inicjatywach i porozmawiać o zaangażowaniu instytucji kultury z różnych części Polski w oddolne, społeczne projekty.
Dwulatka, której trzecia edycja realizowana była od wiosny 2023 roku w formule międzymiastowej, dobiega końca. Część zespołów wciąż finalizuje swoje inicjatywy, a my szykujemy się na sobotę, 16 listopada, by podsumować poznańsko-wrocławski program, który pozwolił na zorganizowane czterech projektów włączających lokalne społeczności do wspólnego działania.
Pierwszy rok szkoły miał charakter szkoleniowo-inspiracyjny – kursanci i kursantki podczas warsztatów z animatorkami i animatorami kultury oraz wizyt studyjnych w Poznaniu i Wrocławiu dowiedzieli się, jak wykorzystywać narzędzia i metody kultury oraz sztuki, by realizować dobre, odpowiedzialne i angażujące projekty społeczne. Rok drugi był okazją do wypróbowania w praktyce nowo nabytych umiejętności.





Trzy zespoły między lipcem a październikiem przeprowadzały swoje działania w Poznaniu: dwie inicjatywy mają charakter pracy ze społecznością lokalną osiedli Dębiec i Kiekrz, a jedna to spotkania i aktywności z osobami twórczymi, zwłaszcza z doświadczeniem migranckim i/lub uchodźczym, które szukają osadzenia w Poznaniu. Jeden zespół zaplanował działania z wrocławską młodzieżą, które odbywały się od połowy lipca do końca sierpnia na Popowicach.
Co nas czeka na podsumowaniu?
W gronie organizatorek podsumujemy cały proces, opowiadając o idei oraz przebiegu Szkoły. Przede wszystkim jednak posłuchamy czterech zespołów projektowych, które w 2024 roku zrealizowały cztery inicjatywy:
- Młodzież robi różnicę! Cykl spotkań wzmacniających – w której wrocławska ekipa organizowała z młodzieżą w wieku 14-19 lat warsztaty wzmacniające wiedzę i umiejętności w zakresie bezpieczeństwa oraz twórcze spotkania filmowe, których efektem są filmy krótkometrażowe stworzone przez uczestników i uczestniczki pod okiem doświadczonego montażysty i filmowca.
- DĘ! DĘBIEC – spacer wspomnieniowy – czyli współorganizowany z mieszkańcami i mieszkankami poznańskiego Dębca sentymentalny spacer włączający w przebieg małe i duże tęsknoty za wydarzeniami kulturalnymi, organizowanymi niegdyś na osiedlu, którego finałem jest koncert lokalnej gwiazdy.
- Opowieści Kiekrza. Turnus 2024 – odbywający się z inicjatywy poznańskiej grupy pragnącej ożywić temat historii i ciekawej architektury dawnego Ośrodka Szkolenia Policji w Kiekrzu, by zainteresować tym miejscem lokalną społeczność.
- Łącznik – migrancka pracownia twórcza – będąca cyklem warsztatów i wydarzeń, których celem jest wzmocnienie potencjału twórczego uczestników(-czek) aktywnych artystycznie w Poznaniu, także tym z doświadczeniem migranckim.




W drugiej części spotkania, w trakcie panelu „Ćwiczenia z działań angażujących” porozmawiamy w gronie specjalistów i specjalistek, o roli instytucji w wytwarzaniu i uspołecznianiu wiedzy, którą mamy dzięki udziałowi w oddolnych projektach. Podczas realizacji działań projektowych nie tylko tworzymy mierzalne wskaźnikowo wydarzania, ale również nierzadko przyczyniamy się do powstawania archiwum informacji, notatek, kontaktów czy badań, które mogą znaleźć przełożenie na zmianę założeń w planach i programach naszych instytucji, mieć wpływ na kierunki miejskich polityk kulturalnych czy społecznych, a przede wszystkim wzmacniać współpracę międzysektorową.
Wspólnie z zaproszonymi gościniami i gośćmi porozmawiamy o użyteczności wiedzy wytwarzanej podczas projektów społecznych, zastanowimy się nad tym, w jaki sposób działania oddolne nieformalnych grup projektowych mogą przenikać się z politykami instytucjonalnymi samorządowych instytucji kultury, w końcu podzielimy się naszymi doświadczeniami wokół wdrażania strategii włączających społeczności lokalne w programowanie wydarzeń.
Będą z nami:
- Olga Gulińska / Solidarność Codziennie – ECS
- Adam Kadenaci / Wolskie Centrum Kultury
- Joanna Wowrzeczka / Uniwersytet Śląski i Świetlica Krytyki Politycznej w Cieszynie
Rozmowę poprowadzi Mateusz Nowacki związany z Lotaryńską 6: Mikro Domem Kultury i Galerią Miejska Arsenał.
Do zobaczenia w Barbarze!
Dwulatka. Szkoła Praktyk Animacyjnych to realizowany w ramach Poznańskiego Programu Edukacji Kulturowej dwuletni kurs, przeznaczony dla osób, które chcą wzmacniać swoje umiejętności lub zdobywać nowe doświadczenie w codziennej pracy ze społecznościami lokalnymi.
Liderem projektu jest Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu, przy współpracy z Wrocławskim Instytutem Kultury. Zespół Dwulatki tworzą: Ewelina Banaszek, Anka Bieliz, Bartek Lis i Jakub Walczyk.