Europejska Noc Literatury w tym roku zagości na Przedmieściu Świdnickim

Poznaliśmy lokalizację 11. edycji Europejskiej Nocy Literatury: 20 sierpnia fragmenty najlepszej europejskiej prozy usłyszymy na Przedmieściu Świdnickim! Tegorocznym kuratorem jednego z najpopularniejszych wrocławskich wydarzeń literackich jest Michał Rusinek, a wybrane przez niego teksty połączy hasło „TEMAT RZEKA”.

Formuła Europejskiej Nocy Literatury od pierwszej edycji pozostaje niezmienna. Fragmenty dziesięciu książek czytane są przez dziesięć postaci polskiej kultury w dziesięciu lokalizacjach wybranego osiedla Wrocławia. Przez ostatnie lata ENL gościł już na Starym Mieście, Szczytnikach, Nadodrzu, Przedmieściu Oławskim, Placu Grunwaldzkim, osiedlu Powstańców Śląskich i Karłowicach. W tym roku wybór padł na Przedmieście Świdnickie – jedno z centralnych części miasta, na północy ograniczone fosą miejską, na południu sięgające do nasypu kolejowego.

Przedmieście Świdnickie swoją historyczną nazwę zawdzięcza położeniu przed Bramą Świdnicką znajdującą się w miejskich murach. To właśnie wyburzenie fortyfikacji Wrocławia na początku XIX wieku stało się impulsem do dynamicznego rozwoju tej okolicy. Słabo do tej pory zagospodarowane tereny w krótkim czasie stały się eleganckim salonem miasta, w którym zaczęto lokować inwestycje stanowiące odzwierciedlenie jego ambicji i potencjału. Na przestrzeni kolejnego wieku wypełniło się wytwornymi siedzibami władz, instytucji kultury i pałacami lokalnych magnatów, stanowiąc jednocześnie największe w mieście skupisko rozrywki i handlu oraz – dzięki kolejnym powstającym tu dworcom kolejowym – swego rodzaju „bramę do miasta”.

Choć wojenne zniszczenia osiedla nie ominęły, zachowało ono wiele ze swego dawnego charakteru. Przedmieście Świdnickie stanowi dziś architektoniczny kolaż. Wyrafinowane XIX-wieczne kamienice i gmachy publiczne przeplatają się z prefabrykowanymi blokami mieszkalnymi oraz perłami międzywojennego modernizmu.

Rejs z Denemarkovą, Smith i Stasiukiem

Szczegółową listę miejsc, w których 20 sierpnia zagości Europejska Noc Literatury, ogłosimy wkrótce. Znamy już jednak trzy pierwsze książki, które w przedmiejskich lokalizacjach będą czytane. Za program 11. edycji odpowiada pisarz, felietonista, tłumacz i literaturoznawca Michał Rusinek. Tegoroczny kurator zaproponował hasło, które połączy 10 tekstów nadchodzącej odsłony ENL-u: „TEMAT RZEKA”.

– Rzeki wprowadzają ruch wśród tego, co stałe. Dają nam się nieść z ich prądem, stawiają opór, gdy płyniemy pod prąd. W literaturze bywają są symbolami, toposami, niebywale pojemnymi metaforami, także dla filozofów wierzących w ruch i zmienność – opowiada o motywie przewodnim edycji Rusinek.

Wszystkie 10 „rzecznych” historii usłyszymy w całości – w tym roku cały literacki program ENL-u zbudowany jest bowiem z opowiadań. Znajdzie się wśród nich opowieść o mężczyźnie ogarniętym osobliwą obsesją na punkcie wody, czyli tekst czeskiej pisarki Radki Denemarkovej ze zbioru „Kobold” (tłum. Olga Czernikow, Agata Wróbel, Wydawnictwo Książkowe Klimaty). Usłyszymy też jedno z zebranych w tomie „Kroniki beskidzkie i światowe” opowiadań Andrzeja Stasiuka (Wydawnictwo Czarne). W programie znalazło się również miejsce dla ulubienicy ENL-owej publiczności, Brytyjki Zadie Smith i fragmentu jej książki „Grand Union” (tłum. Maria Makuch, Wydawnictwo Znak).

11. edycja Europejskiej Nocy Literatury odbędzie się 20 sierpnia 2022 – po więcej informacji zapraszamy na stronę internetową oraz na Facebooka. Organizatorem ENL-u jest Wrocławski Instytut Kultury.

Literacka noc z gwiazdami! Europejska Noc Literatury już w przyszły weekend

Już w przyszłą sobotę, 20 sierpnia, we Wrocławiu odbędzie się 11. odsłona Europejskiej Nocy Literatury. Jedno z najważniejszych wrocławskich wydarzeń literackich, co roku przyciągające tysiące słuchaczek i słuchaczy, tym razem odwiedzi Przedmieście Świdnickie. Już możecie zacząć planować własne trasy: wiemy już kto, gdzie i co tej nocy przeczyta!

więcej

Odkryj świat roślin i zwierząt z Mikrograntami

Kiedy, jak nie latem ruszać na łąki, pola, polany, do parków i lasów, by odkrywać bioróżnorodność naszych miejskich zieleńców? W najbliższym czasie, dzięki działającym w ramach Mikrograntów specjalistom i specjalistkom od fauny i flory, odkryjecie, co „piszczy” w miejskiej trawie!

więcej

Nowy numer „Niezbędnika” jest już dostępny!

Kulturalne rozmowy, miejskie i festiwalowe przewodniki, fotohistorie, muzyczne i książkowe polecenia i kalendarium ponad 100 wydarzeń w całym mieście – poznajcie sierpniowo-wrześniową odsłonę „Wrocławskiego Niezbędnika Kulturalnego”!

więcej