Menu

Grafikwerkstatt Studio – wiemy, kto wyjedzie na rezydencję!

Znamy już laureatkę majowego naboru na artystyczną rezydencję w Dreźnie. Tej jesieni w Grafikwerkstatt Studio swoje prace realizować będzie Modesta Gorol. Gratulujemy!

Wymianę rezydencyjną dla twórców i twórczyń specjalizujących się w grafice warsztatowej Miasto Wrocław we współpracy z Miastem Partnerskim Drezno organizuje już od ośmiu lat. Dzięki niej w jednej z największych w Europie pracowni Grafikwerkstatt Studio, pracować już mogli: Anna Chlebowska, Maja Dokudowicz, Natalia Tarnawa, Katarzyna Roman oraz Dominika Ziober-Król, Beata Filipowicz, Vinicius Libardoni, a także Ioannis Anastasiou, który zakończył swoją rezydencję na przełomie września i października 2023 roku. Wymiana od niemal dekady pozwala absolwentom szkół artystycznych z sąsiednich landów spędzić miesiąc jako artyści-rezydenci w drugiej instytucji. W kwietniu, na miesięcznej rezydencji we Wrocławiu, gościliśmy Sarah Steuer, studentkę studiów magisterskich Akademii Sztuk Pięknych w Dreźnie.

Teraz czas na rewizytę!

Modesta Gorol, wrocławska artystka, specjalizująca się w tradycyjnych technikach graficznych, takie jak akwaforta, akwatinta i linoryt, 30 września wyjedzie na pięć tygodni do stolicy Saksonii, by skoncentrować się na swojej pracy, rozszerzać perspektywy i tworzyć u boku najlepszych grafików i graficzek w Europie.

Podczas rezydencji w Dreźnie, Modesta planuje zgłębiać studium narracji i metafory, czerpiąc inspirację z bogatego naturalnego i kulturowego dziedzictwa miasta. Inspiracją będą zbiory Muzeum Etnograficznego oraz Ogrodów Botanicznych. Kolekcje pozaeuropejskich dzieł sztuki, a także rośliny różnych stref klimatycznych Afryki, Azji i Ameryki pozwolą rezydentce opowiedzieć historie wywodzące się z miejsca pobytu artystycznego, jednocześnie wychodzące daleko poza jej ramy.

„Wyruszam zatem w ciekawą podróż w głąb natury ludzkiej, zwierzęcej i roślinnej.” – zapowiada Modesta.

Kim jest Modesta Gorol?

Modesta Gorol w swojej twórczości zgłębia temat wieloznaczności, posługując się narracją i metaforą wizualną. Jej prace to graficzne opowieści o wymyślonych światach, w których występują antropomorfizacje oraz hybrydy roślin i zwierząt. Bohaterowie jej dzieł osadzeni są w różnych kontekstach, a ich czyny nabierają symbolicznego znaczenia. „Tworząc, inspiruję się naturą, lecz moje artystyczne decyzje nie są ograniczone realnością” – mówi artystka.

Prace Modesty były prezentowane na wielu międzynarodowych wystawach, m.in. „300 km do połączenia Wrocławia z Tokio / あるテキストからの創造” (Wrocław i Tokio, 2023), „Stań z Ukrainą – grafiki z Wrocławia” w Pałacu Sztuki (Lwów, 2022), III Międzynarodowe Triennale Rysunku Studenckiego (Katowice, 2020) oraz Międzynarodowa Wystawa RYSOWAĆ (Toruń, 2019). Artystka preferuje tradycyjne techniki graficzne, takie jak akwaforta, akwatinta i linoryt, które czasem łączy z malarstwem akwarelowym.

Sprawdź wyniki naboru na stronie Gminy Wrocław

Organizatorzy i partnerzy

Organizatorami rezydencji są miasta partnerskie: Wrocław i Drezno. Partnerzy wymiany: Grafikwerkstatt w Dreźnie, Wrocławski Instytut Kultury, Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, Galeria Miejska we Wrocławiu i Domek Miedziorytnika.

Aktualności / AIR Wro

Rezydencja znikającego miasta

Projekt realizowany w ramach międzynarodowego programu „What’s next?”, eksploruje tematy przemijania, upadku i transformacji. W kwietniu 2024 roku dwójka artystów – Arek Pasożyt i Anastasiia Zazuliak – spotkała się we Wrocławiu, by uchwycić tę dynamiczną grę między zanikiem a odrodzeniem. Kulisy tego artystycznego procesu badawczego zdradza kuratorka projektu, Karolina Jaworska.

Czekając na magię z Oscarem Anderssonem

Wyobraźnia i mistycyzm mogą być zintegrowane z codziennym życiem. Z takiego założenia wychodzi rezydent Wrocławskiego Instytutu Kultury, na co dzień tworzący w Sztokholmie Oscar Andersson. W swojej twórczości Oscar koncentruje się na ponownym zaczarowaniu świata. Dlatego podczas warsztatów zatytułowanych „Waiting for Magic” (tłum. „Czekając na magię”) wspólnie z grupą młodzieży zainspiruje się podwodną mitologią.

Big City Life: zaczynamy trzeci rok z rezydencjami artystycznymi Magic Carpets

Kolejny sezon rezydencyjny platformy Magic Carpets we Wrocławskim Instytucie Kultury upłynie pod hasłem życia w dużym mieście. Towarzyszące mu szybkie tempo, zgiełk, poznawanie różnych ludzi w różnych miejscach, tymczasowe przyjaźnie lub samotność, lokalne legendy, kojarzone z miastem rozrywki czy weekendowe ucieczki (tzw. city break) będą głównym tematem artystycznych prac realizowanych podczas miesięcznych pobytów rezydencyjnych we […]

Zobacz wszystkie aktualności
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.