Menu

Żegnamy stary i witamy nowy rok z grudniowo-styczniowym „Niezbędnikiem”!

Przełom roku to w redakcji „Wrocławskiego Niezbędnika Kulturalnego” nieodmiennie czas podsumowań. Znajdzie się też jednak miejsce na zapowiedzi najnowszych kulturalnych propozycji z całego miasta i kalendarium wydarzeń na najbliższe dwa miesiące. Sprawdźcie, co przygotowaliśmy dla Was w najnowszym „Niezbędniku”.

Podobnie jak w poprzednich latach, grudniowo-styczniowy numer otwieramy zestawieniem nowo otwartych miejsc, wnoszących do naszego miasta jeszcze więcej kultury (s. 6-10). W 2023 roku przeżyliśmy prawdziwy wysyp nowych kulturalnych przestrzeni, tegoroczna lista jest więc jedną z najbardziej obszernych, jakie mieliśmy przyjemność w noworocznym „Niezbędniku” prezentować.

Wśród 10 opisanych w zestawieniu lokalizacji znalazła się jedna, która w październiku, po krótkiej przerwie, otworzyła się „na nowo”. Mowa o nadodrzańskim Klubie pod Kolumnami, działającym przy placu świętego Macieja od lat 60. XX wieku – miejscu, które w ostatnich miesiącach przeszło prawdziwą metamorfozę. O jego historii i planach na przyszłość piszemy szerzej na stronach 40-41.

W wydaniu tym przyglądamy się też jednemu z najbardziej prestiżowych wrocławskich podsumowań roku – czyli nominacjom do 3. edycji Wrocławskich Nagród Artystycznych. Kategorie są cztery, a w każdej z nich szansę na wyróżnienie ma czworo nominowanych. To wyjątkowo utalentowane grono twórców i twórczyń poznacie bliżej, zaglądając na strony 15-18.

To oczywiście tylko początek naszych zimowych propozycji. Na stronach tego numeru znajdziecie m.in. zaproszenia na wystawy do Muzeum Współczesnego Wrocław (str. 12-13), Subiektywnej Instytucji Kultury 66P (s. 22-23) i Muzeum Etnograficznego (s. 30-32) czy na spektakl do Wrocławskiego Teatru Pantomimy (s. 34-35). W kalendarium zaś czeka jeszcze setka grudniowo-styczniowych wydarzeń. Przez następne tygodnie będzie ciemno, może być też mroźno – ale na pewno nie będzie nudno.

Dziękujemy za ten rok i życzymy kulturalnej zimy!
Zespół Niezbędnych

Aktualności / Wydarzenia

Wystawa „Osad” Laury Adel w IP Studio

Obrazy multimedialne generowane przez dźwięk, interaktywne wydruki techniką 3D i sztuka cyfrowa przenosząca poezję przestrzeni miejskich w środowisko wirtualne – od 11 stycznia zapraszamy na intermedialną wystawę prac Laury Adel będącą twórczym podsumowaniem indywidualnej i warsztatowej pracy artystki w trakcie miesięcznej rezydencji MagiC Carpets.   OSAD to spojrzenie na Wrocław z perspektywy odkrywcy, odkrywczyni. Obrazy, […]

Podsumowanie roku 2023: WYDARZENIA

Całkiem nowe cykle tematyczne, dziesiątki spotkań, dyskusji, spacerów, wreszcie – trzecia lokalizacja w sieci miejsc Wrocławskiego Instytutu Kultury. Rok 2023 obfitował w wydarzenia – pojawialiście i pojawiałyście się na nich tłumnie, mamy więc nadzieję, że udało nam się zaspokoić Wasze kulturalne apetyty! 

Zobacz wszystkie aktualności
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.