Menu

Kine Michelle Bruniera i  Lill Yildiz Yalcin pierwszymi rezydentkami projektu „Czyje głosy są słyszane?” 

W wiosenno-letnich rezydencjach w ramach programu wymiany twórców należących do grup mniejszościowych z Polski i Norwegii do Wrocławia uda się sześć artystek pracujących w obszarach kilku dziedzin sztuki (malarstwo, rzeźba, fotografia, muzyka). Twórczynie wywodzą się z różnych kontekstów społeczno-kulturowych, posiadając zróżnicowane doświadczenia biograficzne.

Czas poznać bliżej pomysły na pierwsze pobyty rezydencyjne we Wrocławiu. Zainauguruje je przyjazd norwesko-francuskiej fotografki i artystki, Kine Michelle Bruniera, która pracę nad swoim projektem rozpocznie już 4 maja! 

Kine Michelle Bruniera, interesując się problematyką związaną z sytuacją kobiet w Polsce, trafiła na historię Justyny Wydrzyńskiej i postanowiła wysłuchać opowieści podobnych osób, zajmujących się aktywizmem aborcyjnym. dotrzeć do podobnych osób, które pomagają innym potrzebującym aborcji, wysłuchując ich opowieści.  Kine pracuje przede wszystkim z fotografią analogową i tego medium planuje użyć do opowiedzenia historii, które chce zgromadzić w czasie swojego pobytu we Wrocławiu. W swojej praktyce artystycznej odwołuje się do osobistych doświadczeń i emocji. To one stają się dla niej kluczem do rozumienia innych i tworzenia intymnych portretów.

Kliknij tutaj, aby przeczytać bio artystki

Norwesko-francuska fotografka i artystka, obecnie mieszkająca w Oslo w Norwegii. Pracuje głównie w obszarach dokumentalnych, ale często czerpie inspiracje z innych technik i gatunków. Jej praktyka artystyczna wywodzi się z głęboko osobistych doświadczeń w obszarze niepewności, wrażliwości i lęku. Szczególnie interesuje ją debata na temat dziedzictwa kontra DNA oraz rozpoznawanie wpływu wyborów jednego pokolenia na następne. Wszystko to razem ma głęboki wpływ na twórczość Kine, przejawiając się splotem fotografii dokumentalnej, obrazów archiwalnych, instalacji i dźwięku.

Tydzień później, do Kine dołączy artystka uliczna: Lill Yildiz Yalcin 

Lill cechuje głęboka wrażliwość na kwestie społeczne. Jako aktywistka i obserwatorka wydarzeń w przestrzeni publicznej czerpie z nich inspiracje i kreuje sytuacje o charakterze performatywnym. Dlatego podczas rezydencji chce otworzyć się na bodźce oraz impulsy płynące z otoczenia. Dotyczy to również pozyskiwania materiałów do prac, które zazwyczaj znajduje podczas wędrówek po mieście.  Myśli o stworzeniu istoty o niejednoznacznym ludzko-nieludzkim statusie, inspirując się wyobrażeniami o zwierzętach – bestiach, symbolami i maskotkami. Być może istota ta hybrydowa istota wyruszy w świat, zmuszając napotkane osoby do podjęcia z nią interakcji.   

Kliknij tutaj, aby przeczytać bio artystki

Artystka dorastała w Oslo w wielokulturowej rodzinie. Mając doświadczenie jako aktywistka i artystka uliczna, nadaje swoim pracom wyjątkowe, silnie związane z przestrzenią zewnętrzną, znaczenia. Swoje prace prezentuje regularnie na wystawach, począwszy od 2006 roku, natomiast od 2017 pracuje jako kuratorka. Jej rzeźby, instalacje i biżuteria mają performatywny charakter i odnoszą się do problematyki związanej z przestrzenią publiczną i prywatną oraz do krytyki instytucjonalnej i ekologii społecznej. W posługiwaniu się materiałami z recyklingu i przy zamiłowaniu do stali zbrojeniowej łączy kwestie dotyczące miejskiej codzienności z aktualną problematyką polityczną. Zdobyła tytuł magistra Akademii Sztuki w Oslo (specjalizacja sztuka w przestrzeni publicznej) oraz licencjat ze sztuki jubilerskiej.

Obie rezydencje cechuje wysoka wrażliwość, sztuka relacyjna, bliska życiu. Warto podkreślić, że w całym procesie twórczym, artystkom towarzyszyć będzie kuratorka Agata Ciastoń, której intencją jest wspierać je w nowym środowisku czy dbać o bezpieczną przestrzeń twórczej wymiany.  

Podczas pobytu w Polsce artystki podzielą się historią swoich rezydencji, a uczestnicy i uczestniczki otwartego spotkania (25 maja), będą mieć okazję zapoznać się z procesem twórczym norweskich artystek.  Więcej szczegółów wkrótce! 

„Czyje głosy są słyszane? Program wymiany dla zagranicznych artystów z Polski  Norwegii” to projekt współfinansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021 w ramach programu „Kultura”.   

Aktualności / AIR Wro

Big City Life: zaczynamy trzeci rok z rezydencjami artystycznymi Magic Carpets

Kolejny sezon rezydencyjny platformy Magic Carpets we Wrocławskim Instytucie Kultury upłynie pod hasłem życia w dużym mieście. Towarzyszące mu szybkie tempo, zgiełk, poznawanie różnych ludzi w różnych miejscach, tymczasowe przyjaźnie lub samotność, lokalne legendy, kojarzone z miastem rozrywki czy weekendowe ucieczki (tzw. city break) będą głównym tematem artystycznych prac realizowanych podczas miesięcznych pobytów rezydencyjnych we […]

Artyści na tropie znikającego miasta

Jednym z ważniejszych wątków międzynarodowego projektu „What’s next?”, współtworzonego przez Wrocławski Instytut Kultury, jest kreowanie bezpiecznej przestrzeni do refleksji, szczególnie w aktualnej sytuacji międzynarodowej. W sposób naturalny pojawiła się w naszych głowach nić łącząca powyższe kwestie z cieszącym się popularnością programem Barbary (siedzibą WIK-u), czyli „Znikającym Miastem”.

Zobacz wszystkie aktualności
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.