Rozpoczynamy kolejny etap kulturalnej współpracy Wrocławia i Berlina

Przed nami nowa odsłona BERLIN_forum kultury_WROCŁAW - projektu, którego celem jest sieciowanie środowiska kultury z obu miast. Zobacz, co wydarzy się w ramach 5 edycji!

 

W Instytucie chcemy rozwijać sieci współpracy kulturalnej – od lokalnych partnerstw, po ogólnopolskie i międzynarodowe kooperatywy. I to właśnie działanie z partnerami z zagranicy rozpocznie ten obszar naszej działalności.

W Instytucie chcemy rozwijać sieci współpracy kulturalnej – od lokalnych partnerstw, po ogólnopolskie i międzynarodowe kooperatywy. I to właśnie działanie z partnerami z zagranicy rozpocznie ten obszar naszej działalności! Na dobry początek już w najbliższy czwartek rozpoczynamy 5. edycję BERLIN_forum kultury_WROCŁAW, która jest kontynuacją wieloletniego projektu współpracy pomiędzy Kulturzugiem/Pociągiem do Kultury, CONVIVIUM Berlin e.V. i – do tej pory – Strefą Kultury Wrocław.

Wrocław i Berlin w 2022 roku

Podczas tegorocznego spotkania tematem wiodącym będzie wymarzona przestrzeń alternatywna i sposób, w jaki kultura i sztuka przyczynia się do tworzenia powiązań w miastach i pomiędzy nimi. Punktem wyjścia do rozmowy jest obserwacja zmian jakie zachodzą w mieście i jego przestrzeni oraz tworzenia i prezentowania się kultury. Jako jej twórcy stoimy w obliczu nowych wyzwań m.in. zmian klimatycznych, obostrzeń epidemiologicznych, rosnących cen, zmniejszonych dotacji itp.

Jakie alternatywne przestrzenie możemy stworzyć lub otworzyć, żeby stać się jeszcze bardziej różnorodnym i otwartym społeczeństwem? Jak ułatwić dostęp do kultury w tych wymagających czasach?

Odpowiedzi na te pytania poszukiwać będą wybrani goście i gościnie ze świata sztuki, kultury oraz miejscy aktywiści.

Dwudziestu trzech przedstawicieli wrocławsko-berlińskiego sektora kulturalnego od 17 do 20 lutego dołączy do aktywnej, międzynarodowej platformy wymiany doświadczeń i poglądów.

Jedno ze spotkań forum w 2019 roku. Fot. Julian Kurtz

Uczestnicy i uczestniczki forum pracować będą nad wspólną wizją, propozycjami współdziałania i poszukiwaniem alternatywnych dróg rozwoju miejskiej kultury. Program forum przewiduje także miejskie spacery, wizyty studyjne w ciekawych miejscach i prezentacje dotychczasowych efektów międzynarodowego projektu jakim jest BERLIN_forum kultury_WROCŁAW. Rozmowy, spotkania i wizyty odbędą się w obu miastach oraz w Pociągu do Kultury.

Wrocław reprezentować będą: Karolina Bieniek, Iwona Frydryszak, Magdalena Kreis, Jerzy Łątka, Aleksandra Nowysz, Kuba Tabisz, Bartek Zubik, Kuba Żary.

Uczestnicy z Berlina to: Thomas Kellner, Philipp Urrutia, Martin Clausen, Rafał Dziemidok, Maike Kalischer, Marianne Richert, Anja Schäplitz, Matthias Schönijahn, Joanna Szproch, Guy Francois Bosch, Louis Volkmann, Magdalena Kaminska, Tinatin Gurgenidze, Doruk Ciftci, Ina Schönenberg

Więcej o projekcie:

BERLIN_forum kultury_WROCŁAW to zarówno efekt współpracy Wrocławskiego Instytutu Kultury, Kulturzugu/Pociągu do Kultury i Convivium Berlin e.V. jak i kontynuacja działań Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, przy wsparciu Senatu Berlina ds. Kultury i Europy. Głównym celem prowadzonego od 2018 roku forum jest wzmacnianie dialogu i współpracy między środowiskami kultury i sztuki Wrocławia i Berlina.

„Będzie Ukraina” – dołącz do artist talka w Recepcji

W najbliższy piątek zapraszamy na artist talk z Antonem Malinovskyim i Margo Reznik. Ukraiński duet podsumuje miesięczną rezydencję „Będzie Ukraina” i zaprezentuje efekty swoich artystycznych działań.

więcej

78 pomysłów na jesień w mieście – zakończyliśmy ostatni w tym roku nabór do Mikrograntów!

Poszukiwanie propozycji na nowe osiedlowe projekty w Mikrograntach trwało od 1 do 15 września. Przez dwa tygodnie nadesłaliście do nas aż 78 pomysłów na jesień w mieście! Teraz czas na pracę naszych jurorek i jurorów – poznajcie skład komisji, które ocenią Wasze zgłoszenia.

więcej

W listopadzie rusza Wrocławski Program Wydawniczy!

Przed nami kolejna edycja Wrocławskiego Programu Wydawniczego. Podstawowe założenia pozostają takie same: działanie ma wspierać publikację niekomercyjnych pozycji związanych z Wrocławiem i Dolnym Śląskiem. Nadchodząca odsłona – pierwsza organizowana w całości przez nasz Instytut – przyniesie jednak istotne zmiany, które mają ułatwić wydawcom udział w programie.

więcej