Rozpoczynamy kolejny etap kulturalnej współpracy Wrocławia i Berlina

Przed nami nowa odsłona BERLIN_forum kultury_WROCŁAW - projektu, którego celem jest sieciowanie środowiska kultury z obu miast. Zobacz, co wydarzy się w ramach 5 edycji!

 

W Instytucie chcemy rozwijać sieci współpracy kulturalnej – od lokalnych partnerstw, po ogólnopolskie i międzynarodowe kooperatywy. I to właśnie działanie z partnerami z zagranicy rozpocznie ten obszar naszej działalności.

W Instytucie chcemy rozwijać sieci współpracy kulturalnej – od lokalnych partnerstw, po ogólnopolskie i międzynarodowe kooperatywy. I to właśnie działanie z partnerami z zagranicy rozpocznie ten obszar naszej działalności! Na dobry początek już w najbliższy czwartek rozpoczynamy 5. edycję BERLIN_forum kultury_WROCŁAW, która jest kontynuacją wieloletniego projektu współpracy pomiędzy Kulturzugiem/Pociągiem do Kultury, CONVIVIUM Berlin e.V. i – do tej pory – Strefą Kultury Wrocław.

Wrocław i Berlin w 2022 roku

Podczas tegorocznego spotkania tematem wiodącym będzie wymarzona przestrzeń alternatywna i sposób, w jaki kultura i sztuka przyczynia się do tworzenia powiązań w miastach i pomiędzy nimi. Punktem wyjścia do rozmowy jest obserwacja zmian jakie zachodzą w mieście i jego przestrzeni oraz tworzenia i prezentowania się kultury. Jako jej twórcy stoimy w obliczu nowych wyzwań m.in. zmian klimatycznych, obostrzeń epidemiologicznych, rosnących cen, zmniejszonych dotacji itp.

Jakie alternatywne przestrzenie możemy stworzyć lub otworzyć, żeby stać się jeszcze bardziej różnorodnym i otwartym społeczeństwem? Jak ułatwić dostęp do kultury w tych wymagających czasach?

Odpowiedzi na te pytania poszukiwać będą wybrani goście i gościnie ze świata sztuki, kultury oraz miejscy aktywiści.

Dwudziestu trzech przedstawicieli wrocławsko-berlińskiego sektora kulturalnego od 17 do 20 lutego dołączy do aktywnej, międzynarodowej platformy wymiany doświadczeń i poglądów.

Jedno ze spotkań forum w 2019 roku. Fot. Julian Kurtz

Uczestnicy i uczestniczki forum pracować będą nad wspólną wizją, propozycjami współdziałania i poszukiwaniem alternatywnych dróg rozwoju miejskiej kultury. Program forum przewiduje także miejskie spacery, wizyty studyjne w ciekawych miejscach i prezentacje dotychczasowych efektów międzynarodowego projektu jakim jest BERLIN_forum kultury_WROCŁAW. Rozmowy, spotkania i wizyty odbędą się w obu miastach oraz w Pociągu do Kultury.

Wrocław reprezentować będą: Karolina Bieniek, Iwona Frydryszak, Magdalena Kreis, Jerzy Łątka, Aleksandra Nowysz, Kuba Tabisz, Bartek Zubik, Kuba Żary.

Uczestnicy z Berlina to: Thomas Kellner, Philipp Urrutia, Martin Clausen, Rafał Dziemidok, Maike Kalischer, Marianne Richert, Anja Schäplitz, Matthias Schönijahn, Joanna Szproch, Guy Francois Bosch, Louis Volkmann, Magdalena Kaminska, Tinatin Gurgenidze, Doruk Ciftci, Ina Schönenberg

Więcej o projekcie:

BERLIN_forum kultury_WROCŁAW to zarówno efekt współpracy Wrocławskiego Instytutu Kultury, Kulturzugu/Pociągu do Kultury i Convivium Berlin e.V. jak i kontynuacja działań Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, przy wsparciu Senatu Berlina ds. Kultury i Europy. Głównym celem prowadzonego od 2018 roku forum jest wzmacnianie dialogu i współpracy między środowiskami kultury i sztuki Wrocławia i Berlina.

Czyje głosy są słyszane? Zgłoś się do programu wymiany artystów z Polski i Norwegii!  

Zapraszamy artystów należących do grup mniejszościowych mieszkających w Polsce do zgłaszania się na wymianę rezydencyjną ,,Czyje głosy są słyszane?” realizowaną przez WIK, Hvitsten Salong (Hvitsten/NO) i Safemuse (Oslo/NO). Półtoraroczny projekt korzysta z  finansowania funduszy EOG w ramach Programu Kultura. Jego głównym celem jest wyrównywanie szans i widoczności artystów należących do mniejszości oraz tworzenie bezpiecznych i integracyjnych przestrzeni do pracy artystycznej.

więcej

Rave, improwizacja, medytacja, ciało – performans „LUCIDITY” w Barbarze

Sen na jawie, prowokujące dźwięki rave’u, ekstatycznie poruszające się ciała i przyjemnie uspokajające niebieskie światło wprowadzające widzów w stan medytacji. 12 stycznia o godz. 18:00 Wrocławski Instytut Kultury zaprasza do Barbary na performans litewskiego artysty, Arnisa Aleinikovasa pt. „LUCIDITY”. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, obowiązują zapisy.

więcej

Podsumowujemy piąty rok ogólnomiejskich Mikrograntów! 

Przybijamy piątkę, bo… powoli kończy się piąty rok ogólnomiejskiego programu wsparcia oddolnych inicjatyw Mikrogranty, prowadzonego przez Wrocławski Instytut Kultury i Fundację Umbrella. Z kim i na jakich osiedlach tym razem udało nam się współpracować? Jak na program wpłynęła sytuacja geopolityczna i pojawienie się w mieście nowych mieszkańców i mieszkanek? Po dwóch latach wirtualnych, rocznych podsumowań w końcu spotkamy się na żywo – do zobaczenia 17 grudnia w Barbarze!

więcej

Budowanie wspólnoty poprzez ruch. O rave’owym eksperymencie LUCIDITY

Arnis Aleinikovas, rezydent Wrocławskiego Instytutu Kultury w ramach europejskiej platformy MagiC Carpets, przez ponad miesiąc pracował warsztatowo z grupą nowych mieszkańców i mieszkanek Wrocławia. Performatywne zajęcia litewskiego artysty zakończyły się owartym dla publiczności show – 12 stycznia odbyła się premiera performansu „LUCIDITY”.

więcej

Z początkiem lutego startują Mikrogranty przygotuj się z Wrocławskim Instytutem Kultury do zgłoszenia swojego pomysłu na działania we Wrocławiu! 

1 lutego rozpocznie się pierwszy w 2023 roku nabór do Mikrograntów. Jak zwykle poprzedzamy go licznymi spotkaniami informacyjnymi, możliwością skonsultowania z zespołem swojego pomysłu, a także udostępnieniem wielu materiałów pomocniczych. Zachęcamy do rozmów z nami i zapoznawania się z regułami naszego programu!

więcej