Menu

Latem wspólnie zajrzymy do wrocławskich instytucji kultury 

Idea wizyt „od zaplecza” jest oparta na wspólnych tematycznych wycieczkach osób działających w kulturze. Naszym pierwszym przystankiem będzie budynek Centrum Kultury Nowy Pafawag, którego przestrzeń, historię i sposób komunikacji poznamy już 6 czerwca. Zapisy na spotkanie trwają, zapraszamy!  

Pierwsza wyprawa może wydawać się daleka, ale to tylko pozory, Od kiedy na Nowy Dwór kursują tramwaje, z centrum łączy „krzyżówkę” Strzegomskiej nowa ścieżka rowerowa, a Centrum Kultury Nowy Pafawag przeszło lifting i zaprasza na wiele nowych wydarzeń – nic tylko eksplorować zachód miasta! 6 czerwca CK Nowy Pafawag zwiedzimy pod przewodnictwem Elwiry Szwedo-Mazurkiewicz i Anny Lewińskiej. Zajrzymy za kulisy sceny widowiskowej, zobaczymy, jak zorganizowana jest część biurowa, a także poznamy udoskonalenia infrastruktury, które pojawiły się w ostatnich kilku miesiącach. Może uda nam się zainspirować jakimś rozwiązaniem i wprowadzić je do swojej instytucji czy organizacji? 

W drugiej części spotkania pochylimy się nad tematem brandingu w kulturze.   

Nasz gospodarz – dawne Centrum Kultury Wrocław-Zachód, jest świeżo po rebrandingu. W trakcie prezentacji dowiemy się więcej o procesie, w efekcie którego pojawiła się nowa nazwa, identyfikacja i sposób komunikacji nawiązujące do dawnego Domu Kultury Pafawag. Michał Weksler jako reprezentant Fundacji Proces, realizującej „Bike Days. Festiwal Filmów Rowerowych”, opowie o identyfikacji inicjatywy czerpiącej nie tylko w warstwie wizualnej, ale i w całej komunikacji wydarzenia z kultury rowerowej (wideo, wlepki, inne gadżety). Kuba Żary z Wrocławskiego Instytutu Kultury – miejsca, które w 2022 roku dało się „poznać na nowo” – jako wydzielona ze Strefy Kultury Wrocław instytucja – opowie o nowej tożsamości organizacji i odświeżonym sposobie mówienia o sobie. Te trzy przykłady reprezentują nie tylko branding „od zera” (Bike Days), branding bazujący na doświadczeniu innej instytucji (WIK) i rebranding (Nowy Pafawag), ale również różnego rodzaju podmioty działające we wrocławskiej kulturze.  

Po krótkich prezentacjach, zaprosimy uczestników i uczestniczki do dyskusji. Mamy nadzieję, że będzie to dobra okazja do wymiany naszych praktyk i doświadczeń, a także omówienia potencjalnych wyzwań i trudności.   


UWAGA! Wszystkie rowerowe osoby zapraszamy do wspólnego, kulturalnego peletonu spod Kina Nowe Horyzonty do CK Nowy Pafawag – startujemy o 13:30.   

Co zobaczymy?  

→ biura, magazyny, sanitariaty, schowki czy zaplecza Centrum Kultury Nowy Pafawag  

→ trzy wrocławskie przykłady na branding w kulturze   

Czego się dowiemy?  

→ skąd w zespole CKNP pomysł na częściowy powrót do dawnej nazwy: Centrum Kultury Pafawag  

→ jak wyglądały i na czym polegały trzy procesy tworzenia brandingu – festiwalu, osiedlowego centrum kultury i ogólnomiejskiej instytucji kultury  

→ z osobami z jakich branż współpracował każdy z zespołów i z czyjego wsparcia korzystał  

→ jakie mamy wyzwania, jakie trudności, a jakie ciekawe i warte chwalenia się zjawiska w komunikacji w kulturze we Wrocławiu  

Jak się zgłosić?  

→ wstęp na spotkanie jest bezpłatny, ale liczba miejsc jest ograniczona  

→ obowiązują zapisy przez formularz dostępny do 4.06  

→ w przypadku pytań – kontakt pod mailem: anna.bieliz@instytutkultury.pl   


Kogo będziemy słuchać?  

Z Centrum Kultury Nowy Pafawag:  

→ Elwirę Szwedo-Mazurkiewicz – animatorka kultury, absolwentka socjologii o specjalności animacja kultury UMCS w Lublinie oraz reżyserii Teatru Dzieci i Młodzieży na wrocławskiej PWST. W latach 2002-12 pracowała w Centrum Kultury Wrocław-Zachód jako animatorka działań kulturalnych i instruktorka teatralna, powołując do życia dwa teatry: Proscenium/Stworzywo oraz Piątą Ścianę. W latach 2012-22 była prezeską Kilo Kultury Fundacji. Od 2013 roku była kierowniczką projektu „Prowadzenie działalności kulturalnej przy ul. Jagiellończyka 10a”, znanego bardziej jako ośrodek Kontury Kultury na wrocławskim Nadodrzu. W listopadzie 2022 roku „wróciła” do Centrum Kultury Wrocław-Zachód – tym razem jako dyrektor tej instytucji. Od początków swojej działalności zajmuje się teatrem oraz prowadzi warsztaty i zajęcia dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów.   

→ Annę Lewińską – animatorka kultury, badaczka terenowa, absolwentka kulturoznawstwa, filolożka słowiańska, prezeska Fundacji Ważka.  Interesuje się mikro historiami związanymi z osiedlami, małymi miasteczkami i wsiami Dolnego Śląska, historiami życia i tożsamością współczesnych dolnoślązaków. Archiwistka społeczna, twórczyni AS-ów: Dolnośląskie Archiwum Społeczne, Leśnickie Archiwum Społeczne, konsultantka z zakresu tworzenia archiwów społecznych. Współautorka płyt z muzyką tradycyjną, zeszytów ćwiczeń z zakresu edukacji regionalnej, gier i przewodników związanych z lokalnym dziedzictwem. Od 2018 r. pracuje we wrocławskich instytucjach kultury, gdzie aktywnie działa na rzecz osiedlowej społeczności lokalnej. Stypendystka Prezydenta Wrocławia z dziedziny upowszechniania kultury.   

Z Festiwalu Filmów Rowerowych Bike Days:  

→ Michała Wekslera – od ponad 14 lat związany ze Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty, jeden z założycieli i pomysłodawców Bike Days – Międzynarodowego Festiwalu Filmów Rowerowych, gdzie również od samego początku, realizuje swoje zamiłowanie do wyszukiwania filmów o tematyce rowerowej. W ramach swojej pracy zawodowej pełni funkcję Kierownika ds. Marketingu. Tworzy strategie marketingowe największego festiwalu filmowego w Polsce – Nowe Horyzonty, a także American Film Festivalu, i Kina Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Praca w kulturze nauczyła go przede wszystkim kreatywności i umiejętności „kombinowania” – to te dwa istotne czynniki, łącząc się, dają wachlarz możliwości w promocji. JZ wykształcenia Historyk Sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim i podyplomowo Manager Kultury w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.   

Z Wrocławskiego Instytutu Kultury: 

→ Kuba Żary – specjalista ds. komunikacji, kurator działań artystycznych. Kierownik działu komunikacji i promocji Wrocławskiego Instytutu Kultury, wcześniej m.in. koordynator działań promocyjnych Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 i Strefy Kultury Wrocław, rzecznik licznych wydarzeń kulturalnych. Redaktor naczelny „Wrocławskiego Niezbędnika Kulturalnego”, współpracownik magazynu „Contemporary Lynx”, były redaktor naczelny serwisu kulturalnego G-punkt.pl i Szef Muzyczny Radia LUZ. Kurator wystaw i projektów artystycznych poświęconych w szczególności problematyce miejskiej (realizowanych m.in. w Muzeum Współczesnym Wrocław, BWA Wrocław, Muzeum Architektury, TIFF Center, ZODIAKU Warszawskim Pawilonie Architektury). Członek rady programowej Festiwalu Filmów o Mieście i Architekturze MIASTOmovie oraz rady artystycznej Wrocławskiej Fundacji Filmowej.  

Chcemy, by nasze wizyty stały się okazją do samouczenia, wymiany doświadczeń i sieciowania wrocławskiego środowiska kultury.  

Do zobaczenia na wspólnym praktykowaniu! 

_______________________________________________________________________________ 

Praktyki Kultury to cykl wydarzeń kompetencyjnych Wrocławskiego Instytutu Kultury wypełniony spotkaniami warsztatowymi, szkoleniowymi, treningowymi oraz aktywnościami opartymi na samouczeniu się środowiska czy wymianie doświadczeń między osobami z różnorodnym dorobkiem i kompetencjami w polu kultury. Celem całorocznych aktywności jest przede wszystkim spotkanie się we wspólnej przestrzeni – tematów, wyzwań, problemów, interesujących czy zupełnie nowych i nieznanych nam, praktyczkom i praktykom kultury, zagadnień.  

Dołącz do naszego profilu i grupy:  

https://www.facebook.com/PraktykiKultury

https://www.facebook.com/groups/praktykikultury

Aktualności / Kompetencje

Startuje Szkoła Sąsiedzkich Spacerów. Pokaż innym swoje osiedle 

Już w czerwcu wystartuje pierwsza edycja Szkoły Sąsiedzkich Spacerów. Nowy projekt Wrocławskiego Instytutu kultury to cykl szkoleń i warsztatów, który przeprowadzi uczestników i uczestniczki przez cały proces planowania i prowadzenia spaceru: od zbierania materiałów archiwalnych aż po promocję spaceru w swojej społeczności. Zapisy potrwają do 27 maja.      

Pokaż swoje kompetencje z jak najlepszej strony. Zbliżają się kolejne warsztaty Praktyk Kultury

Porzucone portfolia, nigdy niedokończone strony, rozgrzebane profile na LinkedInie czy nieregularnie prowadzone konta na Instagramie – kto tego nie ma za sobą, może odpuścić sobie trzecie w tym roku spotkanie w ramach projektu Praktyki Kultury. 21 maja wspólnie z Michałem Zalewskim z Dobrze Powiedziane nauczymy się budować swój wizerunek jako aktywnego w kulturze eksperta/ekspertki.

Podsumowanie roku 2023: KOMPETENCJE I BADANIA 

Za nami drugi rok działalności Wrocławskiego Instytutu Kultury i trzeba przyznać, że był to kolejny rok pełen zmian i wyzwań. Okazało się jednak, że zmiana to nasz żywioł pozwalający na nieustanne wychodzenie poza dobrze znane ramy. Niezmienne pozostają jednak cztery kluczowe filary, na których Instytut opiera swoje funkcjonowanie. Jednym z nich jest umożliwianie rozwoju zawodowego […]

Zobacz wszystkie aktualności
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.