Menu

Pokaż swoje kompetencje z jak najlepszej strony. Zbliżają się kolejne warsztaty Praktyk Kultury

Porzucone portfolia, nigdy niedokończone strony, rozgrzebane profile na LinkedInie czy nieregularnie prowadzone konta na Instagramie – kto tego nie ma za sobą, może odpuścić sobie trzecie w tym roku spotkanie w ramach projektu Praktyki Kultury. 21 maja wspólnie z Michałem Zalewskim z Dobrze Powiedziane nauczymy się budować swój wizerunek jako aktywnego w kulturze eksperta/ekspertki.

Praktyki Kultury to kontynuacja działań kompetencyjnych realizowanych (jeszcze jako „Praktycy Kultury”) od 2018 roku pod skrzydłami Strefy Kultury Wrocław, które w lutym 2022 roku trafiły do programu nowo powstałego Wrocławskiego Instytutu Kultury. Rok 2024 przyniósł Praktykom Kultury nowe otwarcie: nie tylko zmodyfikowaną nazwę, ale i nowe formaty spotkań, które poruszać będą aktualne, istotne dla środowiska tematy. Celem całorocznych aktywności jest przede wszystkim spotkanie się we wspólnej przestrzeni – tematów, wyzwań, problemów, interesujących czy zupełnie nowych i nieznanych nam zagadnień. W pierwszej połowie roku uwagę poświęcamy przede wszystkim kompetencjom własnym osób pracujących w polu kultury, ich diagnozowaniu, doskonaleniu i postrzeganiu w kontekście wyzwań przyszłości.

Za nami już dwa spotkania tego modułu. 21 marca Wrocławski Instytut Kultury odwiedziła edukatorka, ekspertka od zarządzania zespołami kreatywnymi, badaczka kompetencji Ula Buyuly z Pracowni Artist in Bloom, wspólnie z którą podczas warsztatów „Czym ja się właściwie zajmuję? O kompetencjach w kulturze” praktyczki i praktycy przyjrzeli się zdobywanym, ćwiczonym i wykorzystywanym w pracy umiejętnościom i wiedzy. 25 kwietnia w Barbarze przeszliśmy na „ty” z generatywną sztuczną inteligencją i poznaliśmy narzędzia umożliwiające wykorzystanie jej potencjału w sektorze kultury – spotkanie „A może AI mi pomoże? O narzędziach sztucznej inteligencji w kulturze” poprowadził dziennikarz radiowy i specjalista ds. komunikacji oraz nowych technologii Filip Jędruch związany z zespołem Sektora 3.0.


Kolejne spotkanie już 21 maja – jego tematem będzie tworzenie atrakcyjnego portfolio swoich działań, prezentowanie dorobku, budowanie swojego wizerunku jako eksperta czy ekpertki w działaniach kulturalnych i twórczych. W trakcie warsztatów „Wiem i umiem, więc JESTEM! O budowaniu wizerunku i marki osobistej w kulturze” dowiemy się, jak opowiadać o tym, jak się do tego przygotować do mówienia o swoim doświadczeniu, jakie materiały zgromadzić i dlaczego jest to ważne, jeśli chcemy budować swoją markę jako specjalistów i specjalistek. Poznamy narzędzia do skutecznego zaznaczania swojej obecności w przestrzeni cyfrowej oraz tworzenia wizerunku opartego na kompetencjach. Poćwiczymy planowanie strategii w oparciu o konkretne, niskokosztowe rozwiązania. Wszystko to w kontekście różnorodnych aktywności w środowisku kultury – koordynacyjnych, produkcyjnych, marketingowych czy twórczych – którymi powinniśmy i powinnyśmy chcieć i umieć się chwalić.

Spotkanie poprowadzi Michał Zalewski – właściciel marki Dobrze Powiedziane, ekspert w zakresie komunikacji, trener wystąpień publicznych, media relations manager i rzecznik prasowy. Organizuje warsztaty z wystąpień publicznych, public i media relations, budowania marki osobistej oraz zarządzania kryzysami, które tworzą program „Korepetycje z pewności siebie”. Obecnie rzecznik Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Mastercard OFF CAMERA oraz Communications Supervisor Grupy Medycznej Parens. Wcześniej pełnił funkcję Head of Content i Public Relations RMF Classic+, był też rzecznikiem i członkiem dyrekcji KBF – niegdyś największej w Polsce instytucji łączącej kulturę z biznesem.

Zapisy trwają! Na warsztaty obowiązują zapisy przez formularz i opłata w wysokości 190 złotych. Szczegółowe informacje o programie i efektach szkolenia oraz formularz rejestracyjny dostępne są na podstronie spotkania w naszym kalendarium. Do zobaczenia na wspólnym praktykowaniu! 

Aktualności / Kompetencje

Startuje Szkoła Sąsiedzkich Spacerów. Pokaż innym swoje osiedle 

Już w czerwcu wystartuje pierwsza edycja Szkoły Sąsiedzkich Spacerów. Nowy projekt Wrocławskiego Instytutu kultury to cykl szkoleń i warsztatów, który przeprowadzi uczestników i uczestniczki przez cały proces planowania i prowadzenia spaceru: od zbierania materiałów archiwalnych aż po promocję spaceru w swojej społeczności. Zapisy potrwają do 27 maja.      

Podsumowanie roku 2023: KOMPETENCJE I BADANIA 

Za nami drugi rok działalności Wrocławskiego Instytutu Kultury i trzeba przyznać, że był to kolejny rok pełen zmian i wyzwań. Okazało się jednak, że zmiana to nasz żywioł pozwalający na nieustanne wychodzenie poza dobrze znane ramy. Niezmienne pozostają jednak cztery kluczowe filary, na których Instytut opiera swoje funkcjonowanie. Jednym z nich jest umożliwianie rozwoju zawodowego […]

Głos miast o kulturze

Jak istotna okazała się niezależność środowiska kultury dla wyniku wyborów? Zdaniem Koalicji Miast dla Kultury to głównie dzięki kreatywnym Polkom i Polakom oraz stanowiącym dla nich bezpieczną przystań samorządom udało się zmobilizować do obywatelskiej aktywności rekordową liczbę wyborców – zwłaszcza tych, którzy doceniają wartość wolności słowa i tworzenia.

Zobacz wszystkie aktualności
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.