Menu

Startuje Szkoła Sąsiedzkich Spacerów. Pokaż innym swoje osiedle 

Już w czerwcu wystartuje pierwsza edycja Szkoły Sąsiedzkich Spacerów. Nowy projekt Wrocławskiego Instytutu kultury to cykl szkoleń i warsztatów, który przeprowadzi uczestników i uczestniczki przez cały proces planowania i prowadzenia spaceru: od zbierania materiałów archiwalnych aż po promocję spaceru w swojej społeczności. Zapisy potrwają do 27 maja.      


Inicjatywa skierowana jest do osób zainteresowanych historią wrocławskich osiedli, osiedlowych aktywistów i aktywistek, wszystkich tych, którzy myśleli o poprowadzeniu spaceru osiedlowego, ale do tej pory nie wiedzieli, jak się do jego organizacji zabrać. Wśród tematów zajęć warsztatowych pojawią się m.in.: research historyczny, logistyka organizacji trasy spaceru, metody poszukiwania parterów czy podstawy storytellingu dla przewodników. 

Bezpośrednią inspiracją dla powstania szkoły byli mieszkańcy, którzy coraz częściej próbują samodzielnie organizować osiedlowe spacery, na własną rękę zdobywając wiedzę o okolicy i poszukując chętnych jej wspólnego poznawania – mówi Natalia Romaszkan, kierowniczka działu programowania miejsc i wydarzeń WIK. – Tworząc spacery sąsiedzkie na wrocławskich osiedlach od 2017 roku (w pierwszych latach jeszcze jako Strefa Kultury Wrocław) widzimy, że wrocławianie i wrocławianki chcą zdobywać i rozwijać wiedzę na temat własnego otoczenia. 

Zajęcia warsztatowe odbędą się w trzy czerwcowe soboty (8, 22 i 29 czerwca). Cykl zakończy się w ostatnią niedzielę miesiąca, kiedy pod czujnym okiem tutorów uczestnicy i uczestniczki szkoleń przygotują plan swoich własnych spacerów po wybranych osiedlach Wrocławia. Na początku sierpnia grupa ruszy na wizytę studyjną do gdańskiego Instytutu Kultury Miejskiej – tam jej członkowie i członkinie dowiedzą się, w jaki sposób działają i współpracują ze sobą trójmiejscy przewodnicy i przewodniczki. W sierpniu i wrześniu osoby biorące udział w projekcie będą miały pierwszą okazję poprowadzić zainteresowanych po najciekawszych miejskich zakątkach – właśnie wtedy wspólnie zorganizujemy 12 unikatowych, autorskich spacerów

Na jesień zaplanowany został cykl otwartych wykładów, które przeprowadzą uczestników przez spacerowe ABC: od historii tej aktywności, aż po wskazówki, jak podróżować po wrocławskiej architekturze. Finałem projektu będzie e-publikacja, w której zebrane zostaną najciekawsze spostrzeżenia, refleksje i praktyczne wskazówki, jak przygotować i poprowadzić osiedlowy spacer.   

Jak dołączyć do Szkoły Sąsiedzkich Spacerów? 

Udział w zajęciach Szkoły Sąsiedzkich Spacerów jest bezpłatny, a liczba miejsc ograniczona. Zgłoszenia przyjmowane są za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie Wrocławskiego Instytutu Kulturynabór potrwa do 27 maja do godziny 23:59. Jego wyniki zostaną ogłoszone najpóźniej 29 maja.  

Uczestnicy i uczestniczki wezmą udział w warsztatach zorganizowanych w terminach: 8 czerwca, 22 czerwca, 29-30 czerwca, w wyjeździe studyjnym do Gdańska w dniach 2-4 sierpnia oraz w organizacji dwóch spacerów dla publiczności w okresie od 10 sierpnia do 30 września, a także w otwartych wykładach organizowanych w dniach od 1 do 30 września. Absolwenci Szkoły otrzymają zaświadczenia jej ukończenia. Warunkiem otrzymania zaświadczenia jest uczestnictwo w min. 5 warsztatach, 3 wykładach, wizycie studyjnej oraz poprowadzenie spaceru otwartego dla publiczności.  Aktualności / Kompetencje

Pokaż swoje kompetencje z jak najlepszej strony. Zbliżają się kolejne warsztaty Praktyk Kultury

Porzucone portfolia, nigdy niedokończone strony, rozgrzebane profile na LinkedInie czy nieregularnie prowadzone konta na Instagramie – kto tego nie ma za sobą, może odpuścić sobie trzecie w tym roku spotkanie w ramach projektu Praktyki Kultury. 21 maja wspólnie z Michałem Zalewskim z Dobrze Powiedziane nauczymy się budować swój wizerunek jako aktywnego w kulturze eksperta/ekspertki.

Podsumowanie roku 2023: KOMPETENCJE I BADANIA 

Za nami drugi rok działalności Wrocławskiego Instytutu Kultury i trzeba przyznać, że był to kolejny rok pełen zmian i wyzwań. Okazało się jednak, że zmiana to nasz żywioł pozwalający na nieustanne wychodzenie poza dobrze znane ramy. Niezmienne pozostają jednak cztery kluczowe filary, na których Instytut opiera swoje funkcjonowanie. Jednym z nich jest umożliwianie rozwoju zawodowego […]

Głos miast o kulturze

Jak istotna okazała się niezależność środowiska kultury dla wyniku wyborów? Zdaniem Koalicji Miast dla Kultury to głównie dzięki kreatywnym Polkom i Polakom oraz stanowiącym dla nich bezpieczną przystań samorządom udało się zmobilizować do obywatelskiej aktywności rekordową liczbę wyborców – zwłaszcza tych, którzy doceniają wartość wolności słowa i tworzenia.

Zobacz wszystkie aktualności
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.