Nabór do Mikrograntów zamknięty. Otrzymaliśmy aż 90 pomysłów na działania w całym mieście!

Za nami pierwszy w tym roku nabór do Mikrograntów! W prowadzonej przez nas ścieżce dla osób fizycznych i grup nieformalnych spłynęło aż 90 propozycji wspólnych działań na wrocławskich osiedlach. Większość z nich trafi za moment do oceny jurorek i jurorów, o których więcej przeczytacie poniżej.

Między 1 a 15 lutego zachęcaliśmy Was do wzięcia miasta w swoje ręce i zgłoszenia do naszego programu inicjatyw z zakresu animacji, rekreacji, aktywizacji społecznej, edukacji, sztuki oraz innych działań o charakterze kulturotwórczym. Przez dwa tygodnie czekaliśmy na propozycje działań, których celem będzie integracja, dzielenie się pasjami, a także udzielanie sobie wsparcia. W tym naborze ponownie mogliśmy na Was liczyć – do 15 lutego otrzymaliśmy aż 90 propozycji na nowe działania w mieście!

Projekty mogły być zlokalizowane w jednej z czterech dawnych wrocławskich dzielnic – Fabrycznej, Krzykach, Psim Polu i Śródmieściu. Pamiętajcie, że w Mikrograntach mogą brać udział również osoby bez stałego meldunku w mieście – ważne, by zaplanowane działania odbywały się w jego granicach.

.

Termin realizacji 14-stu wybranych projektów przypada na wiosnę i lato, więc będzie to dobry czas na organizację inicjatyw zarówno pod dachem instytucji, organizacji, siedzib rad osiedli czy Centrów Aktywności Lokalnej, jak i w plenerze!

Mikrogranty są podzielone na trzy ścieżki. Jeśli szukacie informacji o pozostałej dwójce, to szukajcie ich tu: Mikrogranty NGO i Mikrogranty młodzieżowe.

Wybrane inicjatywy otrzymają wsparcie finansowe (do 5 000 złotych brutto) oraz pomoc w kwestiach administracyjnych, organizacyjnych, prawnych, promocyjnych i logistycznych. Wyniki poznamy 10. marca, a na realizację pomysłów będzie czas do 30 czerwca.

Kto i jak oceni Wasze pomysły?

Najbliższe dni to czas dwuetapowej oceny formalnej nadesłanych projektów przez cztery zewnętrzne, niezależne komisje. Z 90 zgłoszonych propozycji wybranych zostanie 14 projektów.

Do oceny inicjatyw zgłoszonych w ramach czterech obszarów Wrocławia zapraszane są osobne komisje. W skład każdej z nich wchodzi czwórka jurorów reprezentujących: Wrocławski Instytut Kultury, lokalne NGO-sy, jednostki budżetowe Gminy Wrocław, Rady Osiedli, środowiska pozarządowe i naukowe. Do jury zapraszane są również osoby, które w poprzednich latach zrealizowały projekty w naszym programie.

Po weryfikacji formalnej, komisje oceniają wszystkie złożone w naborze propozycje w specjalnym systemie. W kolejnym etapie, podczas spotkań na żywo, wspólnie oceniają 50% pomysłów najwyżej punktowanych w pierwszym etapie.

W skład czterech komisji wchodzą dwie jurorki, które ocenią wszystkie wasze projekty:

kliknij, aby poznać jurorki oceniające wszystkie pomysły
Agata Połeć
Koordynatorka i producentka wystaw, animatorka kultury, z wykształcenia fotografka. Przez wiele lat członkini zespołu Łódź Design Festival. W latach 2019/2020 uczestniczka Projektu „Szkoła Patrzenia” organizowanego przez Instytut Fotografii Fort w Warszawie. Autorka projektu „Wszyscy Jesteśmy Robotnikami” prezentowanego jako część międzynarodowej akcji Inside Out w Łodzi w 2016 roku. Zajmuje się organizacją i kreacją wydarzeń związanych z kulturą, sztuką i projektowaniem. Aktualnie związana z BWA Galerie Sztuki Współczesnej we Wrocławiu.

Laura Lempert
Pasjonatka teatru i współpracowniczka przy produkcjach Teatru Polskiego w Podziemiu. Pracowała także z Wrocławskim Teatrem Lalek i Teatrem Muzycznym Capitol. Absolwentka filologii polskiej z ukierunkowaniem teatrologicznym oraz kształcąca się krytyczka artystyczna. Na stałe związana z antropologią kultury. Interesuje się literaturą i sztuką współczesną – stąd między innymi wydała opowiadania (i grafiki) w Drukarni na Otwartej 12. W wolnych chwilach działa w Kręgu Akademickim „Polifonia”, a w połowie roku 2022 została jego przewodniczącą. Aktualnie zajmuje się komunikacją z partnerami/-kami we Wrocławskim Instytucie Kultury. Zżyta z Wrocławiem od 5 lat, odkrywa tutejsze rejony muzyki elektronicznej i przestrzenie literackie. Miłośniczka podróży, karaoke i włoskiego jedzenia. 

Pozostała ósemka przydzielona została dwójkami do czterech obszarów w następującym składzie: 

FABRYCZNA

kliknij, aby poznać jurorów z Fabrycznej
Mateusz Galas
Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego. Z wykształcenia politolog, a z zawodu analityk. W wolnym czasie sportowiec-amator, pasjonat przyrody, dobrej książki oraz historii. Stara się angażować lokalnie w działania na rzecz zwierząt oraz środowiska naturalnego. Prywatnie opiekun dwóch cudownych psów. Radny osiedla Kuźniki.

Bartłomiej Kazubski
Założyciel jednego z instytutów badawczych, teolog, dziennikarz, przedsiębiorca, chórzysta Kameralnego Chóru Męskiego CANTILENA. Od 2021 roku członek Rady Osiedla Leśnica. W rodzinnym Wrocławiu ukończył w 2004 roku studia na Papieskim Wydziale Teologicznym w zakresie teologii oraz Podyplomowe Studia Komunikacji Społecznej i Dziennikarstwa. W 2012 roku założył Grupę Badawczą DSC – instytut badawczy współpracujący z uczelniami z całego świata, wspierający naukowców podczas realizacji różnego rodzaju badań naukowych. Specjalizuje się w badaniach B2B, tematyce zdrowia publicznego oraz badaniach społecznych.

KRZYKI

kliknij, aby poznać jurorki z Krzyków
Barbara Choinka
Od urodzenia mieszkanka Osiedla Księże, od 2005 roku członkini jego Rady, a od 2009 roku przewodnicząca jego Zarządu. W 2020 roku założyła Fundację Księże – operator CAL-u Księże – której jest prezeską. Z jej ramienia w ramach programu Mikrogranty zrealizowała projekt „Miejskie laboratorium przyrody; jego rola w edukacji klimatycznej i ekologicznej oraz warsztaty jego projektowania” (2021). Z ramienia RO Księże kontynuowała realizację zwycięskiego projektu WBO „Parking obok kościoła Księże Małe” (2016). Uczestniczyła ponadto w wielu innych inicjatywach społecznych realizowanych w skali miasta i poszczególnych osiedli, m.in. w Funduszu Osiedlowym oraz programach społecznych realizowanych przez WCRS, DSS, MOPS. Z wykształcenia i zawodu projektantka instalacji sanitarnych. Kocha zwierzęta, czas spędza aktywnie, lubi podróże, dobre kino i teatr.

Katarzyna Kucharska-Dymitraszczuk
Z wykształcenia polonistka, ale przez całe życie to muzyka grała w jej duszy. Od niemal 20 lat jest związana z Agencją Artystyczną Pro Musica oraz Fundacją Forum Artis im Marka Tracza we Wrocławiu. Współorganizuje koncerty i warsztaty w Polsce i za granicą. Pokochała wrocławskie Krzyki i postanowiła podzielić się swoją energią z tym miejscem. Dzięki Mikrograntom przeprowadziła sąsiedzkie wakacyjne spotkania i lepiej poznała najbliższe otoczenie. Od 2020 roku działa w Radzie Osiedla Powstańców Śląskich. Stawia na budowanie silnych relacji sąsiedzkich, które są krwiobiegiem osiedli. Prywatnie mama dwójki dzieci i szczęśliwa posiadaczka psa.

PSIE POLE

kliknij, aby poznać jurorki z Psiego Pola
Ewa Harapin

Na co dzień pracuje w Fundacji Moc Pomocy, która wspiera osoby z niepełnosprawnościami (do której grupy również należy). W fundacji zajmuje się mediami społecznościowymi i komunikacją. Po pracy trenuje wyciskanie sztangi leżąc, a ponadto jest reprezentantką Polski w tej dyscyplinie. Uwielbia górskie wędrówki i podróże. Współorganizowała ogólnopolską akcję „Do Góry Kulami” (2020), w ramach której zdobyła Szpiglasowy Wierch (2172 m n.p.m.) w Tatrach Wysokich i zebrała 80 000 złotych na wózki sensoryczne dla dzieci chorych onkologicznie z wrocławskiej Kliniki Przylądek Nadziei. Przez 3 lata była wolontariuszką ośrodka, a w później również jego pracowniczką. Prowadzi profil @harapinstory, w których przełamuje stereotypy osób z niepełnosprawnościami i pokazuje swoje codzienne życie. Interesuje się również cukiernictwem – piecze torty, ciasta i tworzy słodkie stoły.

Dominika Sidorska
Ukończyła Informację Naukową i Bibliotekoznawstwo na Uniwersytecie Wrocławskim oraz studia podyplomowe z zakresu prawa własności intelektualnej na Wydziale Prawa i Administracji UJ. Pracowniczka Biblioteki Głównej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu od 2017 r. Kierowniczka Oddziału Gromadzenia i Opracowania Zbiorów oraz zastępczyni dyrektora Biblioteki od 2018 r., a od 2019 r. pełniąca obowiązki dyrektora Biblioteki. Uczestniczka komisji uczelnianych, zespołów zadaniowych, kierowniczka projektu „Polska Platforma Medyczna: portal zarządzania wiedzą i potencjałem badawczym”. Jej zainteresowania koncentrują się na tematyce otwartej nauki i prawa autorskiego.

ŚRÓDMIEŚCIE

kliknij, aby poznać jurorki ze Śródmieścia
Joanna Hytrek-Hryciuk
Studiowała historię oraz slawistykę na Uniwersytecie Wrocławskim oraz Ludwig Maximilian Universitaet w Monachium. Laureatka nagrody Fundacji im. Tomasza Strzembosza za książkę pt. „Rosjanie nadchodzą! Ludność niemiecka i żołnierze Armii Radzieckiej (Czerwonej) na Dolnym Śląsku w latach 1945-1948” oraz tytułu 30. Kreatywnych Miasta Wrocławia w 2020 roku za książkę „Między prywatnym a publicznym. Życie codzienne we Wrocławiu w latach 1938-1944”. Interesuje się mikrohistorią, historią społeczną oraz herstorią. W 2021 roku poprowadziła tematyczne zajęcia dotyczące herstorii wrocławskich osiedli w ramach jednego z projektów realizowanych w ramach Mikrograntów ówczesnej Strefy Kultury Wrocław. Obecnie pracuje jako specjalistka do spraw edukacji w Muzeum Pana Tadeusza, które jest częścią Ossolineum.

Marta Sobala
Działa w sektorze kultury, zarówno w obszarze twórczym, jak i produkcyjnym. Fotografka prowadząca warsztaty, koordynatorka projektów. Ukończyła kulturoznawstwo na Uniwersytecie Wrocławskim oraz mediacje sztuki na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. W Fundacji Ładne Historie w ramach Centrum Aktywności Lokalnej Plac Grunwaldzki OD NOWA pracuje jako koordynatorka świetlicy środowiskowej, jest odpowiedzialna także za jej program. Freelancersko zajmuje się dokumentacją fotograficzną wydarzeń kulturalnych i społecznych, a czasem prowadzi warsztaty kreatywne (m.in. we współpracy z Muzeum Pana Tadeusza czy Wrocławską Fundacją Filmową).

Trzymamy kciuki za wszystkie pomysły! 

Aktualności o Mikrograntach dla osób fizycznych i grup nieformalnych oraz wyniki (10. marca) znajdziecie: TUTAJ i na Facebooku Mikrograntów

Zarządzenie Dyrektor WIK – Powołanie Komisji oraz Regulamin pracy Komisji 

Do zobaczenia w mieście! 

Poznajcie wyniki naboru do projektu rezydencyjnego „Czyje głosy są słyszane?”

Razem z naszymi partnerami z Hvitsten Salong oraz Safemuse w Oslo mamy świetne wieści na zakończenie tygodnia! Poznajcie 12 osób, które wezmą udział w międzynarodowej wymianie rezydencyjnej „Czyje głosy są słyszane?”

więcej

Idzie wiosna, idzie nowe – przed nami kolejne muzyczne odkrycia w Recepcji!

Songwriterski folk, eksperymentujący hip-hop czy występy rapersko-didżejskie – underground polskiej muzyki jest właśnie tutaj, w Recepcji! Wiosnę w klubokawiarni pod neonami będziemy witać na trzech koncertach.

więcej

Początek wiosny w Barbarze

Mamy nadzieję, że natura weźmie przykład z Barbary i już wkrótce na dobre obudzi się na wiosnę! W naszej głównej siedzibie nie ma i nie było miejsca na sen zimowy, a w najbliższym czasie przygotowaliśmy szereg wydarzeń dla dzieci i dorosłych. Sprawdź szczegóły i dołącz do nas przy Świdnickiej 8b!

więcej