Menu

Lisa Maria Baier – rezydentka Grafikwerkstatt we Wrocławiu

To już dziewiąty rok artystycznej współpracy Wrocławia i Drezna! Dzięki wsparciu Wydziałów Kultury dwóch sąsiedzkich krain – Dolnego Śląska i Saksonii oraz partnerów z miejskich instytucji kultury, współorganizujemy kolejną edycję wymiany rezydencyjnej dla artystów i artystek związanych ze środowiskiem grafiki warsztatowej.

Na przełomie marca i kwietnia, na miesięcznej rezydencji we Wrocławiu, gościć będziemy Lisę Marię Baier, absolwentkę Akademii Sztuk Pięknych w Dreźnie, artystkę wizualną, której prace były prezentowane w prestiżowych instytucjach, takich jak Bundeskunsthalle w Bonn, Niemieckie Muzeum Higieny czy Kunsthaus Dresden. Z kolei osobę, która wyjedzie do jednej z najstarszych i najważniejszych pracowni grafiki warsztatowej w Europie – Grafikwerkstatt – poznamy w czerwcu, po zakończeniu otwartego konkursu dla lokalnych twórczyń i twórców (start naboru już 5 maja).

Kim jest drezdeńska artystka?

Lisa Maria Baier to niemiecka artystka wizualna, urodzona w 1988 roku w Görlitz. Ukończyła studia na Akademii Sztuk Pięknych w Dreźnie (HfBK) oraz na Akademii Sztuk Pięknych w Budapeszcie (MKE). Na co dzień mieszka i tworzy w Dreźnie.

Jej prace opierają się na praktykach partycypacyjnych — angażuje osoby trzecie, które poprzez rozmowy, ankiety czy współpracę dostarczają materiałów stanowiących fundament jej projektów dokumentalnych. Dzięki tym archiwom artystka tworzy filmy i instalacje, które zgłębiają złożone relacje między jednostką a dziedzictwem kulturowym.

Dzieła Baier były prezentowane w prestiżowych instytucjach, takich jak Bundeskunsthalle w Bonn, Niemieckie Muzeum Higieny czy Kunsthaus Dresden. Artystka wnikliwie bada ambiwalencje, niepokoje i wątpliwości młodego pokolenia wobec spuścizny kulturowej, co znajduje odzwierciedlenie w jej filmach i instalacjach przestrzennych. Jej twórczość ukazuje nieustanny proces negocjowania znaczeń obrazów i motywów zaczerpniętych z osobistych archiwów, nadając im nowe konteksty i interpretacje.

Rezydencja w pracowni Galerii Miejskiej

We Wrocławiu Lisa skupi się na pracy warsztatowej w pracowni Galerii Miejskiej przy ul. Ruskiej i w Domku Miedziorytnika. Baier będzie również częstą gościnią kilku pracowni Katedry Grafiki Artystycznej we wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. W efekcie powstanie seria grafik stworzonych przy pomocy sztucznej inteligencji, zasilonej archiwalnymi zdjęciami i historycznymi dokumentami należącymi do polskich uchodźców z lat 30. i 40. XX wieku oraz niemieckich po roku 1945, które dzięki użyciu techniki sitodruku zyskają namacalną formę.

Lisa Maria Baier została wybrana przez Miasto Drezno. Organizatorami rezydencji są Wydziały Kultury miast partnerskich: Wrocław i Drezno. Partnerzy wymiany: Grafikwerkstatt w DreźnieWrocławski Instytut KulturyAkademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we WrocławiuGaleria Miejska we Wrocławiu i Domek Miedziorytnika.

Aktualności / AIR Wro

BIG CITY LIFE na najbliższe 2 miesiące zagości we Wrocławiu

Nowy międzynarodowy projekt rezydencyjny AIR Wro realizowany jest we współpracy ze słowackim K.A.I.R. (Košice Artist in Residence). Inicjatywa koncentruje się na eksplorowaniu możliwości, jakie oferuje grafika projektowa i warsztatowa, które dzięki swojej uniwersalności mogą skutecznie łączyć odległe środowiska w ramach twórczych aktywności. 

Poznajcie laureatów Kultury Mobilnej 2025

Pobyt rezydencyjny we wspólnocie artystycznej Cerdeira oraz udział w 17-stym Międzynarodowe Biennale Sztuki Ceramicznej w portugalskim Aveiro, wyjazd na Międzynarodową Konferencję Flameworkingu w Salem Community College w Nowym Jorku czy też wizyta zawodowa i premiera spektaklu choreograficznego w Göteborgu – a to nawet nie połowa projektów, które uzyskają dofinansowanie w ramach lokalnego programu wsparcia Kultura […]

Wieczne efemerydy – niezależne wrocławskie inicjatywy twórcze

Milena Soporowska podsumowuje rezydencję badawczą „Out Of Doors”, w ramach której pod lupę wzięła miejskie inicjatywy wystawiennicze funkcjonujące poza mainstreamowym obiegiem. W opracowaniu znalazły się wywiady z przedstawicielami takich inicjatyw jak m.in. Galeria U Agatki, Muzeum w Podziemiu, NOWY ZŁOTY, Księże w Pełni czy Galeria Nicponiej.

Zobacz wszystkie aktualności
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.