Menu

Lisa Maria Baier – rezydentka Grafikwerkstatt we Wrocławiu

To już dziewiąty rok artystycznej współpracy Wrocławia i Drezna! Dzięki wsparciu Wydziałów Kultury dwóch sąsiedzkich krain – Dolnego Śląska i Saksonii oraz partnerów z miejskich instytucji kultury, współorganizujemy kolejną edycję wymiany rezydencyjnej dla artystów i artystek związanych ze środowiskiem grafiki warsztatowej.

Na przełomie marca i kwietnia, na miesięcznej rezydencji we Wrocławiu, gościć będziemy Lisę Marię Baier, absolwentkę Akademii Sztuk Pięknych w Dreźnie, artystkę wizualną, której prace były prezentowane w prestiżowych instytucjach, takich jak Bundeskunsthalle w Bonn, Niemieckie Muzeum Higieny czy Kunsthaus Dresden. Z kolei osobę, która wyjedzie do jednej z najstarszych i najważniejszych pracowni grafiki warsztatowej w Europie – Grafikwerkstatt – poznamy w czerwcu, po zakończeniu otwartego konkursu dla lokalnych twórczyń i twórców (start naboru już 5 maja).

Kim jest drezdeńska artystka?

Lisa Maria Baier to niemiecka artystka wizualna, urodzona w 1988 roku w Görlitz. Ukończyła studia na Akademii Sztuk Pięknych w Dreźnie (HfBK) oraz na Akademii Sztuk Pięknych w Budapeszcie (MKE). Na co dzień mieszka i tworzy w Dreźnie.

Jej prace opierają się na praktykach partycypacyjnych — angażuje osoby trzecie, które poprzez rozmowy, ankiety czy współpracę dostarczają materiałów stanowiących fundament jej projektów dokumentalnych. Dzięki tym archiwom artystka tworzy filmy i instalacje, które zgłębiają złożone relacje między jednostką a dziedzictwem kulturowym.

Dzieła Baier były prezentowane w prestiżowych instytucjach, takich jak Bundeskunsthalle w Bonn, Niemieckie Muzeum Higieny czy Kunsthaus Dresden. Artystka wnikliwie bada ambiwalencje, niepokoje i wątpliwości młodego pokolenia wobec spuścizny kulturowej, co znajduje odzwierciedlenie w jej filmach i instalacjach przestrzennych. Jej twórczość ukazuje nieustanny proces negocjowania znaczeń obrazów i motywów zaczerpniętych z osobistych archiwów, nadając im nowe konteksty i interpretacje.

Rezydencja w pracowni Galerii Miejskiej

We Wrocławiu Lisa skupi się na pracy warsztatowej w pracowni Galerii Miejskiej przy ul. Ruskiej i w Domku Miedziorytnika. Baier będzie również częstą gościnią kilku pracowni Katedry Grafiki Artystycznej we wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. W efekcie powstanie seria grafik stworzonych przy pomocy sztucznej inteligencji, zasilonej archiwalnymi zdjęciami i historycznymi dokumentami należącymi do polskich uchodźców z lat 30. i 40. XX wieku oraz niemieckich po roku 1945, które dzięki użyciu techniki sitodruku zyskają namacalną formę.

Lisa Maria Baier została wybrana przez Miasto Drezno. Organizatorami rezydencji są Wydziały Kultury miast partnerskich: Wrocław i Drezno. Partnerzy wymiany: Grafikwerkstatt w DreźnieWrocławski Instytut KulturyAkademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we WrocławiuGaleria Miejska we Wrocławiu i Domek Miedziorytnika.

Aktualności / AIR Wro

Poznajcie laureatów Kultury Mobilnej 2025

Pobyt rezydencyjny we wspólnocie artystycznej Cerdeira oraz udział w 17-stym Międzynarodowe Biennale Sztuki Ceramicznej w portugalskim Aveiro, wyjazd na Międzynarodową Konferencję Flameworkingu w Salem Community College w Nowym Jorku czy też wizyta zawodowa i premiera spektaklu choreograficznego w Göteborgu – a to nawet nie połowa projektów, które uzyskają dofinansowanie w ramach lokalnego programu wsparcia Kultura […]

Wieczne efemerydy – niezależne wrocławskie inicjatywy twórcze

Milena Soporowska podsumowuje rezydencję badawczą „Out Of Doors”, w ramach której pod lupę wzięła miejskie inicjatywy wystawiennicze funkcjonujące poza mainstreamowym obiegiem. W opracowaniu znalazły się wywiady z przedstawicielami takich inicjatyw jak m.in. Galeria U Agatki, Muzeum w Podziemiu, NOWY ZŁOTY, Księże w Pełni czy Galeria Nicponiej.

Tkanina artystyczna jako narzędzie do współpracy (i tworzenia magii?) – rezydencja Oscara Anderssona | Magic Carpets

To był koniec roku szkolnego i pierwszy dzień lata, kiedy na wrocławskim podwórku przy ul. Ruskiej w świetle neonów pojawiła się premierowo tkanina artystyczna Oscara Anderssona. Błękitno-zielone, przypominające nowoczesny gobelin dzieło sztuki było efektem współpracy szwedzkiego ilustratora z grupą młodzieży, z którą warsztatowo pracował w czerwcu tego roku.

Zobacz wszystkie aktualności
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.