Menu

Ona znalazła sposób na jesienno-zimową pluchę [zobacz, jak] 

Wyciągamy parasole i zmierzamy wartkim krokiem do Barbary. To tu najlepiej się schować w chłodne, jesienno-zimowe dni. Porozmawiamy o architekturze, dowiemy się, gdzie się podziały tamte prywatki i w rodzinnym gronie przygotujemy się do świąt. A wszystko przy kubku gorącej kawy i herbaty!  
Potańcówki, mieszkania i karaluchy 

W listopadzie lepiej załóżcie kalosze, bo skaczemy z tematu na temat, jak od kałuży do kałuży! Od czego zaczynamy? 9 listopada Mateusz Parużyński rzuci światło na różne aspekty historii i współczesności Wrocławia. Wykład pozwoli nam zrozumieć, jak miasto Wrocław przekształcało się w ciągu ostatnich dwóch dekad. Współczesność i przyszłość miasta będą również tematem rozmów 15 listopada podczas spotkania z Joanną Gniady, kiedy to będziemy w intymnym gronie „Rozmawiać o witrynach”.  Powodem jest nasza najnowsza wyklejka, zaprojektowana przez wrocławską artystkę! 

Za to dzień później (16 listopada o 18:00), Agnieszka Tomaszewicz opowie nam „Gdzie już nie pomieszkamy?”

Porozmawiamy nie tylko o słynnej WUWIE, ale również o ambitnych planach rządzących zbudowania kilkudziesięciu osiedli mieszkaniowych, które miały być alternatywą dla zimnych murów kamienic. Część z tych osiedli zrealizowano, część pozostała w planach, dlatego tym razem tytułowe „znikanie” potraktujemy trochę inaczej. Jednym słowem, skoncentrujemy się na architektonicznych zmianach w mieszkaniach, które miały miejsce w ciągu ostatnich dziesięcioleci. 

Niech pierwszy podniesie rękę, ten kto nie spotkał intruza w swoim domu! Nikt? No właśnie. I nie mówimy o złodziejach, czyhających na nasz dobytek, ale o zwierzęcych gościach!  

18 listopada wpadnijcie do nas na rodzinny wykład Łukasza Iwaniuka pod tytułem „Karaluchy pod poduchy. Nieproszeni goście w naszych domach”. Będzie to doskonała okazja do tego, by młodsze pokolenia zrozumiały historię miasta, jak i oswoiły się z widokiem różnych „współlokatorów”. Następnie, 23 listopada o godzinie 18:00, Joanna Hytrek-Hryciuk zabierze nas w podróż w czasie w wykładzie zatytułowanym „Tam się bywało!”, który skupi się na historii znikających dancingów, balów i rautów. Wspólnie potupiemy nogami i rzewnie powspominamy tamte „prywatki”.  

Czy ktoś z Was zastanawiał się, na czym polega praca tłumacza migowego, realizatorki audiobooków, audiodeskryptora albo opiekunki archiwum fotograficznego? Czy wiecie, po co montażyście wystaw deskorolka? Na te, i inne pytania odpowiemy już 22 listopada podczas spotkania z Aleksandrą Boćkowską, autorką książki „To wszystko nie robi się samo. Rozmowy na zapleczu kultury”. Wraz z dyrektorką WIK-u, Dominiką Kawalerowicz, porozmawiamy o kulisach pracy w dziedzinie kultury.  Wstęp wolny, zapraszamy! 

W międzyczasie, 25 listopada o godzinie 11:00 i 13:00, rodzinne zespoły będą miały okazję wziąć udział w warsztatach z Kasią Bury pt. „Czy to jest rzeźba?”. To idealna okazja, aby rozbudzić kreatywność i zrozumieć sztukę, która we Wrocławiu czyha na każdym kroku!  

Ho, ho, ho czyli Grudniowa Barbara! 

W grudniu myślimy już nie tylko o budynkach, ale i o świętach! W tym miesiącu definitywnie przeważają zajęcia skierowane do najmłodszych – w końcu przedświąteczna gorączka jest tylko raz w roku. Fani architektury, nie drżyjcie, mamy też coś dla Was. 7 grudnia o godzinie 18:00, Beata Stobiecka poprowadzi wykład „Znikające miasto: lata 10. XXI wieku”. To kontynuacja dyskusji nad zmianami, które miasto przechodzi w ciągu ostatnich lat.  

9 grudnia o godzinie 15:00, Łukasz Iwaniuk ponownie poprowadzi wykład rodzinny – tym razem na temat „Cudów i dziwów, czyli wrocławskiego zwierzyńca historycznego”. Podobnie jak w przypadku wykładu listopadowego, te wydarzenia są dostępne zarówno dla dzieci, jak i ich opiekunów. 

Na 10 grudnia o godzinie 11:00 i 13:00 zaplanowane są warsztaty rodzinne z Kasią Bury pod tytułem „Świąteczna poczta”. To doskonała okazja, aby dzieci w wieku 4-10 lat wyraziły swoją twórczość w duchu świątecznej atmosfery. 14 grudnia rozgonimy świąteczne rozanielenie, i porozmawiamy o buncie, przeciwieństwach i kontrowersji we wrocławskim środowisku. Czy domyślacie się, co to będzie? Joanna Synowiec poprowadzi wykład na temat wrocławskiej kontrkultury pt:. „Czy warto było szaleć tak?”.   

Jak co roku, kończymy grudzień warsztatami z Kasią Bury. Co będziemy robić? Zbudujemy makietę zimowego miasta! Wraz z rodzinnymi zespołami 16 grudnia zmienimy Barbarę w świąteczne miasteczko. To jak, widzimy się?  

Kliknij w nazwę miesiąca, aby sprawdzić barbarowy rozkład jazdy
Listopad
 • 9.11, 18:00 | Znikające miasto: lata 2000.  
  Wykład Mateusza Parużyńskiego, wstęp wolny 
 • 15.11, 18:00 | Porozmawiajmy o witrynach 
  Spotkanie z Joanną Gniady, wstęp wolny 
 • 16.11, 18:00 | Gdzie już nie pomieszkamy?
  Wykład o znikającej architekturze mieszkaniowej 
  Prowadzenie: Agnieszka Tomaszewicz, wstęp wolny 
 • 18.11, 15:00 | Karaluchy pod poduchy. Nieproszeni goście w naszych domach.  
  Wykład rodzinny Łukasza Iwaniuka 
  Wykłady dla dzieci w wieku od 8 do 13 lat i ich opiekunów, bilet: 10 zł (dziecko + opiekunowie) 
 • 23.11, 18:00 | Tam się bywało!
  Wykład o znikających dancingach, balach i rautach  
  Prowadzenie: Joanna Hytrek-Hryciuk, wstęp wolny 
 • 22.11, 18:00 | „To wszystko nie robi się samo” – o kulisach pracy w kulturze
  Spotkanie z Aleksandrą Boćkowską, wstęp wolny 
 • 25.11, 11:00 i 13:00 | Czy to jest rzeźba?
  Warsztaty rodzinne z Kasią Bury  
  Zajęcia adresowane są do dzieci w grupach wiekowych 4-10 lat (11:00–12:00, 13:00–14:00), bilet: 25 zł (dziecko + opiekunowie) 
Grudzień
 • 7.12, 18:00 | Znikające miasto: lata 10. XXI wieku  
  Wykład Beaty Stobieckiej, wstęp wolny 
 • 9.12, 15:00 | Cuda i dziwy, czyli wrocławski zwierzyniec historyczny 
  Wykład rodzinny Łukasza Iwaniuka  
  Wykłady dla dzieci w wieku od 8 do 13 lat i ich opiekunów, bilet: 10 zł (dziecko + opiekunowie) 
 • 10.12, 11:00 i 13:00 | Świąteczna poczta
  Warsztaty rodzinne z Kasią Bury  
  Zajęcia adresowane są do dzieci w grupach wiekowych 4-10 lat (11:00–12:00, 13:00–14:00), bilet: 25 zł (dziecko + opiekunowie) 
 • 14.12, 18:00 | Czy warto było szaleć tak?
  Wykład o znikającej wrocławskiej kontrkulturze 
  prowadzenie: Joanna Synowiec, wstęp wolny 
 • 16.12, 11:00 i 13:00 | Makieta zimowego miasta
  Warsztaty rodzinne z Kasią Bury 
  Zajęcia adresowane są do dzieci w grupach wiekowych 4-10 lat (11:00–12:00, 13:00–14:00), bilet: 25 zł (dziecko + opiekunowie) 

Aktualności / Barbara

Poprowadź kawiarnię w Barbarze!

Ogłaszamy pisemny konkurs ofert na najem lokalu użytkowego w Barbarze – z przeznaczeniem na prowadzenie działalności gastronomicznej. Na zgłoszenia czekamy do 1 lipca 2024 (godz. 15:00).

Artyści na tropie znikającego miasta

Jednym z ważniejszych wątków międzynarodowego projektu „What’s next?”, współtworzonego przez Wrocławski Instytut Kultury, jest kreowanie bezpiecznej przestrzeni do refleksji, szczególnie w aktualnej sytuacji międzynarodowej. W sposób naturalny pojawiła się w naszych głowach nić łącząca powyższe kwestie z cieszącym się popularnością programem Barbary (siedzibą WIK-u), czyli „Znikającym Miastem”.

Zobacz wszystkie aktualności
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.