Literacka noc z gwiazdami! Europejska Noc Literatury już w przyszły weekend

Już w przyszłą sobotę, 20 sierpnia, we Wrocławiu odbędzie się 11. odsłona Europejskiej Nocy Literatury. Jedno z najważniejszych wrocławskich wydarzeń literackich, co roku przyciągające tysiące słuchaczek i słuchaczy, tym razem odwiedzi Przedmieście Świdnickie. Już możecie zacząć planować własne trasy: wiemy już kto, gdzie i co tej nocy przeczyta!

Mapa Europejskiej Nocy Literatury → online, do samodzielnego druku oraz na Google Maps

Program 11. edycji literackiego święta przygotował pisarz, felietonista, tłumacz i literaturoznawca Michał Rusinek. Zaproponowanym przez kuratora hasłem, które połączy 10 tekstów nadchodzącej odsłony ENL-u, jest „TEMAT RZEKA”, która rozumiana będzie tu zarówno dosłownie, jak i metaforycznie. Literacką selekcję kuratora usłyszymy od godziny 18:00. Fragmenty dziesięciu książek przeczytane zostaną przez dziesięć znakomitych postaci polskiej kultury w dziesięciu lokalizacjach Przedmieścia Świdnickiego. Kolejne czytania rozpoczynały będą się co 30 minut, aż do godziny 22:30. Dzięki temu najbardziej wytrwali mają szansę, by do końca dnia usłyszeć wszystkich czytających!

Wsłuchaj się w szum literatury 

Jak co roku teksty interpretować będzie pięciu artystów i pięć artystek, a wydarzenie będzie też okazją, by poznać różne oblicza Przedmieścia Świdnickiego. 20 sierpnia odwiedzimy m.in. dwie przestrzenie położone w zabudowie postindustrialnej – w klubie muzycznym Transformator (ul. Tęczowa 57) fragment „Domu kłamczuchów” węgierskiego mistrza nowelistyki Dezső Kosztolányi’ego zinterpretuje Agata Buzek (znana m.in. z filmów „Rewers” czy „Moje wspaniałe życie”), a przy ul. Lelewela 4, we Wrocławskiej Drukarni Naukowej PAN, Marek Kalita („Hiacynt”, „Twarz”) przeczyta opowiadania autorstwa amerykańskiego klasyka grozy Edgara Allana Poe („Opowiadania prawie wszystkie”).  

Odwiedzimy również znajdujące się w granicach osiedla dworce kolejowe. W niedostępnej na co dzień sali sesyjnej na 1. piętrze dworca Wrocław Główny usłyszymy Aleksandrę Konieczną („Ostatnia rodzina”, „Jak pies  z kotem”) i fragment ekologicznego „reportażu poetyckiego” „Podziemia. W głąb czasu” Roberta MacFarlane’a. Z kolei na peronie Dworca Świebodzkiego pojawi się Jacek Beler („Inni ludzie”, „Kler”), który przeczyta opowiadania z „Kronik beskidzkich i światowych” Andrzeja Stasiuka. „Pod chmurką” spotkamy się także w parku Lesława Węgrzynowskiego, gdzie Tomasz Schuchardt („Boże ciało”, „Jesteś Bogiem”), przeczyta fragment osadzonej na kanadyjskiej prowincji powieści „Nikolski” Nicolasa Dicknera. 

Kurs na Przedmieście Świdnickie 

Kolejnymi przystankami na literackiej trasie zostały: położona w sercu placu Muzealnego „tysiąclatka”, czyli Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 13Małgorzata Potocka („Panna Nikt”, „Matki, żony i kochanki”) zinterpretuje tam wstrząsającą powieść „Kobold” Radki Denemarkovej. Za to w Pałacu Schaffgotschów (ul. Kościuszki 34) pojawi się Maciej Zakościelny („Czas honoru”, „Tylko mnie kochaj”) z fragmentem uhonorowanej Nagrodą Nobla powieści „Błogosławieństwo ziemi” Knuta Hamsuna, a w szkole tańca „No Limits” (ul. Tęczowa 25) posłuchamy Mariusza Bonaszewskiego („Powidoki”, „Matka Teresa od kotów”) i fragmentu ze zbioru opowiadań Kornela Filipowicza „Formikarium, czyli w moim świecie mrówek”.

Kliknij mapę, aby ją powiększyć

20 sierpnia spotkamy się też z Aleksandrą Popławską („Między nami dobrze jest”, „Wataha”), która w imponującym, lustrzanym patio Retro Office House (ul. Komandorska 1-3) przeczyta opowiadającą o pograniczu rosyjsko-chińskim książkę Colina Thubrona „Amur. Między Rosją a Chinami”. Szczególną lokalizacją dla ENL stanie się plac Kościuszki. Zostanie tam zlokalizowana strefa literackiego relaksu, w ramach której pisarka, feministka, działaczka społeczna i publicystka, Sylwia Chutnik przeczyta fragment książki „Grand Union” Zadie Smith. 

11. edycja Europejskiej Nocy Literatury odbędzie się 20 sierpnia na Przedmieściu Świdnickim. Udział we wszystkich zaplanowanych tego dnia wydarzeniach jest bezpłatny.

Po więcej informacji zapraszamy na stronę internetową: www.nocliteratury.pl oraz na Facebooka: www.facebook.com/ENLWroclaw. Organizatorem Europejskiej Nocy Literatury jest Wrocławski Instytut Kultury

„Będzie Ukraina” – dołącz do artist talka w Recepcji

W najbliższy piątek zapraszamy na artist talk z Antonem Malinovskyim i Margo Reznik. Ukraiński duet podsumuje miesięczną rezydencję „Będzie Ukraina” i zaprezentuje efekty swoich artystycznych działań.

więcej

78 pomysłów na jesień w mieście – zakończyliśmy ostatni w tym roku nabór do Mikrograntów!

Poszukiwanie propozycji na nowe osiedlowe projekty w Mikrograntach trwało od 1 do 15 września. Przez dwa tygodnie nadesłaliście do nas aż 78 pomysłów na jesień w mieście! Teraz czas na pracę naszych jurorek i jurorów – poznajcie skład komisji, które ocenią Wasze zgłoszenia.

więcej

W listopadzie rusza Wrocławski Program Wydawniczy!

Przed nami kolejna edycja Wrocławskiego Programu Wydawniczego. Podstawowe założenia pozostają takie same: działanie ma wspierać publikację niekomercyjnych pozycji związanych z Wrocławiem i Dolnym Śląskiem. Nadchodząca odsłona – pierwsza organizowana w całości przez nasz Instytut – przyniesie jednak istotne zmiany, które mają ułatwić wydawcom udział w programie.

więcej