Zdjęcie: w podwórku grupa ludzi trzyma wielkoformatowy, niebieski materiał, na którym obrysowane są granice państw Unii Europejskiej.

MagiC Carpets – zgłoś się do europejskiej bazy artystów!

Ruszyliśmy z naborem do bazy europejskiego projektu "MagiC Carpets" – platformy zrzeszającej 16 organizacji kulturalnych z krajów Unii Europejskiej i krajów kandydujących. Na zgłoszenia czekamy do 15 lipca.

MagiC Carpets to współfinansowana przez program „Kreatywna Europa” i kierowana przez Biennale w Kownie platforma, której głównym założeniem jest rozwijanie działań angażujących wschodzące talenty (kuratorów i artystów) poprzez program rezydencji skupiających się na włączaniu społeczności lokalnych i pracy w przestrzeni publicznej.

Podczas trzyletniego projektu (2022-2025) organizacje partnerskie zrealizują ponad 120 rezydencji artystycznych, tworząc rozbudowaną europejską sieć dla początkujących artystów i kuratorów.

Udział w projekcie jest też szansą na poszerzanie kompetencji społecznie zaangażowanych, lokalnych twórców, którzy będą współpracować z artystami z innych krajów wybranych w ramach partnerstwa. Różnorodność organizacji zaangażowanych w platformę daje możliwość poznawania innych, wyjątkowych kultur, ale też problemów i wyzwań z całej Europy i inicjowania transdyscyplinarnych działań wzmacniających wartości demokracji, integracji, świadomości społecznej i równości.

Sieć na tak szeroką skalę, składająca się z instytucji, artystów i kuratorów na początku swojej kariery oraz lokalne społeczności z wielu miast europejskich,, pozwala uczestnikom snuć własne opowieści artystyczne badając głębsze konteksty społeczno-kulturowe, ale przede wszystkim zwiększa widoczność wschodzących talentów.

Kto może zgłosić się do bazy artystów MagiC Carpets?

Nabór skierowany jest do mieszkających w Polsce artystów na początku kariery (emerging artist) zajmujących się różnymi dziedzinami sztuki (np. sztuki wizualne, teatr, literatura). Projekty rezydencyjne zgłoszone przez 16 kuratorów z całej Europy koncentrują się na pracy z lokalną społecznością i dotyczą zagadnień związanych z ekologią i sztuką zrównoważoną, społecznie zaangażowaną w przestrzeni publicznej. Dlatego też ważne jest, by zgłaszający się twórcy mieli podobne zainteresowania, a także znali język angielski na poziomie komunikatywnym. Więcej informacji: TUTAJ.

Zainteresowane osoby, które chcą dołączyć do bazy artystów MC powinny wysłać w j. angielskim swoje portfolio i CV oraz wypowiedź odpowiadającą na pytania uzasadniający chęć udziału w projekcie. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 15 lipca. Zgłoszenia należy przesyłać drogą mailową na adres airwro@instytutkultury.pl. Więcej informacji na stronie naboru: TUTAJ.

Jak przebiega wybór rezydentów?

Artyści, którzy chcą znaleźć się w bazie danych dla kuratorów MagiC Carpets, po wstępnej selekcji dokonanej przez kuratorkę naszego Instytutu, będą mieli szansę odbycia miesięcznej rezydencji w jednej z piętnastu instytucji partnerskich projektu w latach 2022-2025. Zadaniem kuratora reprezentującego instytucję goszczącą jest podjęcie ostatecznej decyzji o wyborze artysty.       

Zaproszeni rezydenci będą współpracować z lokalnymi społecznościami, a ich zadaniem będzie zjednoczenie wybranej grupy poprzez projekt artystyczny. W niektórych przypadkach, twórcy będą mieli możliwość zaprezentowania swojego projektu podczas wydarzeń z udziałem publiczności, np. podczas festiwalu, spotkania lub wystawy.

Projekt Nico Dunsbee, Mitchell Bloomfield i Hanny Prizeman pt. „The Anti Diary: Writing for our Times” w Folkestone Fringe.
Zdjęcie: Josh Jordan
Vera Maglioni, włoska artystka z GROSSI MAGLIONI DUO pracuje nad swoją instalacją podczas rezydencji artystycznej w Novo Kulturno Naselje. Zdjęcie: Berta Tilmantaitė / Nanook

Partnerzy MagiC Carpets

Projekt “MagiC Carpets” jest współfinansowany przez program Unii Europejskiej „Kreatywna Europa”. Platforma kierowana przez Kaunas Biennial (Litwa) składa się z partnerów z: Diyalog Derneği (Istanbul / Turcja), Folkestone Fringe (Folkestone / UK), IDEIAS EMERGENTES – Produção Cultural, CRL (Porto (Guimarães) / Portugalia), Jam Factory Art Centre (Lviv / Ukraina), Lab852 d.o.o. za promidžbu (Zagreb / Chorwacja), Latitudo Srl (Rome / Włochy), META Cultural Foundation (Bucharest (Slon) / Rumunia), New Theatre Institute of Latvia (Riga / Łotwa), Novo Kulturno Naselje (Novi Sad / Serbia), OPENART, Örebro Kommun (Örebro / Szwecja), Openspace.Innsbruck (Innsbruck / Austria), SA Tartu 2024 (Tartu / Estonia), Tbilisi International Photo Festival (Tbilisi / Gruzja), Trempo (Nantes / Francja), Wrocławski Instytut Kultury (Wrocław/ Polska).


Poznajcie wyniki naboru do projektu rezydencyjnego „Czyje głosy są słyszane?”

Razem z naszymi partnerami z Hvitsten Salong oraz Safemuse w Oslo mamy świetne wieści na zakończenie tygodnia! Poznajcie 12 osób, które wezmą udział w międzynarodowej wymianie rezydencyjnej „Czyje głosy są słyszane?”

więcej

Idzie wiosna, idzie nowe – przed nami kolejne muzyczne odkrycia w Recepcji!

Songwriterski folk, eksperymentujący hip-hop czy występy rapersko-didżejskie – underground polskiej muzyki jest właśnie tutaj, w Recepcji! Wiosnę w klubokawiarni pod neonami będziemy witać na trzech koncertach.

więcej

Początek wiosny w Barbarze

Mamy nadzieję, że natura weźmie przykład z Barbary i już wkrótce na dobre obudzi się na wiosnę! W naszej głównej siedzibie nie ma i nie było miejsca na sen zimowy, a w najbliższym czasie przygotowaliśmy szereg wydarzeń dla dzieci i dorosłych. Sprawdź szczegóły i dołącz do nas przy Świdnickiej 8b!

więcej