Menu

Mikrogranty na zielono. Spotkajmy się w pięknych okolicznościach!

Zgłębianie tematu ekologii to od dawna utrzymujący się, pozytywny trend w naszym programie. Przed nami szereg warsztatów, spacerów i rozmów wśród budzącej się do życia natury.
Malwy, dynie i nasturcje, czyli sąsiedzki ogródek

Żeby zbierać plony wspólnych działań najpierw trzeba zasiać ziarno – i dosłownie tym będziemy się zajmować podczas cyklu wydarzeń ,,NasionOgród’’! Pasjonatki permakultury – Magdalena Kormańska i Kamila Byzia – zapraszają na międzypokoleniowe spotkania propagujące ekologię i bioróżnorodność. Jak zbierać i przechowywać nasiona, dbać o glebę, kompostować i czym ściółkować, by mniej podlewać? Dzięki zebranej wiedzy i powstałej na jej podstawie broszurze informacyjnej, uprawę roślin będziemy mieć w małym palcu. Wtedy przyjdzie czas na praktykę! Ramię w ramię, stworzymy własne kompostowniki, a przede wszystkim, posiejemy rośliny w pokazowym ogródku przy CAL Brochów. Projekt skierowany jest głównie do mieszkańców i mieszkanek tego zielonego osiedla, ale udział w nim może wziąć każdy, kto zechce poznać tajniki naturalnych upraw.

Jak widać, sąsiedzi i sąsiadki, zamiast odgradzać się żywopłotem, mogą zbudować wspólny ogródek. Zapraszamy do tego fajnego eksperymentu – pierwsze warsztaty jeszcze w kwietniu!

Kliknij, aby zobaczyć harmonogram
 • 26.04. 16:30–19:00
  Spotkajmy się przy nasionach – sąsiedzka wymiana nasion oraz przygotowywanie rozsady
 • 13.05, 10:30–13:30
  Tworzymy osiedlowy ogród pokazowy – czyli m.in o tym jak stworzyć grządki podwyższone
 • 24.05, 16:30–19:00
  Wszystko o kompoście, czyli teoria kompostowania i tworzenie kompostowników bokashi
 • 10.06, 10:30–13:30
  Zazieleniamy, czyli sadzimy w ogrodzie pokazowym i tworzymy wermikompostownik

Wszystkie wydarzenia prowadzone przez autorki projektu, odbędą się przy CAL Brochów przy ul. Koreańskiej 1a. Zapisy prowadzone są TUTAJ

Wiosną ruszamy w teren!

Łączenie nauki z zabawą na świeżym powietrzu, czyli to, co potrafią robić najlepiej Poszukiwacze Aktywnych Przygód! ,,Akcja integracja – wiosną ruszamy w teren’’ to kontynuacja zeszłorocznych, letnich i jesiennych wydarzeń integrujących mieszkańców i mieszkanki zachodnich osiedli Wrocławia. Co czeka nas tym razem? Podczas kwietniowych warsztatów terenowych z okazji Dnia Ziemi, wspólnie posprzątamy Park Pracki i zbudujemy miasteczko z materiałów z recyklingu. Natomiast w maju wybierzemy się na wycieczkę rowerową wzdłuż Bystrzycy i Odry z przystankami na pobranie i analizowanie próbek gleby oraz wody. Ekologiczne, mobilne laboratorium – tego jeszcze nie było! Trasę zakończymy mini-piknikiem na Wzgórzu Maślickim, gdzie wysłuchamy historii o rekultywacji terenów po wysypiskach śmieci. A w czerwcu – akcja kulminacja! Na finał zaplanowane są międzypokoleniowe gry na sąsiadujących Stabłowicach i Praczach Odrzańskich. 

Wraz z Poszukiwaczami Aktywnych Przygód oraz sąsiadami i sąsiadkami z okolicy, zapraszamy do obcowania z budzącą się do życia przyrodą!

Kliknij, aby zobaczyć harmonogram
 • 22.04, 11:00-15:00
  Międzypokoleniowe warsztaty terenowe z okazji Dnia Ziemi
  prowadzenie: Katarzyna Mosiołek, Anna Pawłowska
  Park Pracki oraz Kampus PORT ul. Stabłowicka 147
 • 13.05, 11:00-14:00
  Wycieczka rowerowa wzdłuż Bystrzycy i Odry z Ekologicznym Mobilnym Laboratorium
  prowadzenie: Katarzyna Mosiołek, Joanna Zgórzyńska
  Kampus PORT, ul. Stabłowicka 147, wały wzdłuż Bystrzycy i Odry, Wzgórze Maślickie
 • 3.06, 11:00-14:00
  Gra terenowa ,,Dzieckiem być!”
  prowadzenie: Katarzyna Mosiołek, Joanna Zgórzyńska
  Różne lokalizacje Pracz Odrzańskich i Stabłowic na świeżym powietrzu

Zapisy przez formularz internetowy ruszą pod koniec kwietnia.

Zadbajmy o otaczającą nas przestrzeń

Otoczenie ma znaczenie. Doskonale o tym wie Agata Szydłowska, która zaprasza do wspólnego odświeżenia podwórka w kwartale ulic Smoluchowskiego, Wyspiańskiego, Łukasiewicza i Curie-Skłodowskiej. Projekt ,,Wiosenne porządki – podwórkowa metamorfoza na Grunwaldzie’’ skierowany jest do mieszkańców i mieszkanek osiedla oraz osób przebywające w pobliskim punkcie tymczasowym dla uchodźców i uchodźczyń z Ukrainy.

W planach są warsztaty ogrodnicze oraz kreatywne, dzięki którym powstaną elementy małej architektury upiększające zamieszkiwaną przestrzeń. Wybierzemy się również na spacer dendrologiczny i zdobędziemy wiedzę z zakresu recyklingu i ekologii. Będzie też czas na zabawę i wspólne rozmowy przy pysznej kawie, herbacie i poczęstunku! Zapewniamy, że wiosenne porządki będą świetną okazją, by zacieśnić lokalne więzi.

Kliknij, aby zobaczyć harmonogram
 • 29.04, 14:00-17:00
  Warsztaty kreatywne, wiosenne porządki na podwórzu i piknik sąsiedzki
 • 20.05, 14:00-17:00
  Warsztaty ogrodnicze, spacer dendrologiczny i piknik sąsiedzki

Oba spotkania będą prowadzone przez Natalię Jerzak oraz CAL Plac Grunwaldzki OD NOWA w kwartale ulic Smoluchowskiego, Wyspiańskiego, Łukasiewicza i Curie-Skłodowskiej. Zapisy mailowe ruszą pod koniec kwietnia.

Re-re kum-kum – o płazach wokół nas

Czy wiesz, że tylko wiosną możesz wziąć udział w wyjątkowym słuchowisku i to bez biletów wstępu? To właśnie w okresie od marca do maja, gdy płazy wchodzą w okres godowy, mamy okazję doświadczyć jedynego w swoim rodzaju koncertu żabiego rechotu. Co właściwie te zwierzęta robią w mieście? Jak korzystać z ich towarzystwa jednocześnie nie szkodząc przyrodzie?

Na te pytania postaramy się odpowiedzieć podczas spotkań na Psim Polu zaproponowanych przez Agnieszkę Maniewską. W zeszłym roku inicjatorka działała na Swojczycach-Strachocinie-Wojnowie i Kowalach, przybliżając nam naszych codziennych „Wielo(od)nożnych przyjaciół” – robale. Tym razem zaplanowała cykl spotkań wokół swojczyckich stawów, których pejzaż dźwiękowy budują zastępy sympatycznych płazów. Zanim jednak wybierzemy się na wieczorny koncert żabich śpiewów, stworzymy w pracowni ceramicznej własną ogrodową żabę lub żabie poidełko oraz odprężymy ciało i umysł podczas żabiej jogi!

Dołączcie do pierwszego spotkania już pod koniec kwietnia – być może od tej pory będziecie zwracać większą uwagę na płazie dźwięki i wdzięki podczas wiosennych spacerów?

Kliknij, aby zobaczyć harmonogram
 • 25.04, 18:00-20:00
  Żaby w wielkim mieście – ciekawostki miejsko-przyrodnicze na temat płazów we Wrocławiu
  prowadzenie: Łukasz Iwaniuk
  Centrum Aktywności Lokalnej Rewir Twórczy, ul. Swojczycka 118
 • 26.04 oraz 10.05, 17:30-19:00
  Żaba w ogrodzie – warsztat ceramiczny (LISTA MIEJSC PEŁNA!)
  prowadzenie: Anna Kąkalec
  Centrum Aktywności Lokalnej Rewir Twórczy, Pracownia na piętrze, ul. Swojczycka 118
 • 6.05, 10:00-11:00
  Żabia joga z elementami relaksacji (20 miejsc)
  prowadzenie: Agnieszka Bartnik-Urbańska
  Park Kolumba na Swojczycach
 • 13.05, 17:00-19:00
  Spacer przyrodniczy
  prowadzenie: Łukasz Iwaniuk
  tereny zielone Stawów Swojczyckich
 • 14.05, 19:00-21:00
  Żabi koncert na Swojczycach
  prowadzenie: Agnieszka Maniewska (i żaby)
  tereny zielone Stawów Swojczyckich

Na wszystkie wydarzenia obowiązują zapisy przez internetowy formularz dostępny TUTAJ, a na wybrane spotkania obowiązuje limit miejsc. Kontakt w sprawie projektu: zabynaswojczycach@gmail.com.

Do zobaczenia w mieście!

Aktualności / Mikrogranty

Znamy wyniki lutowego naboru do Mikrograntów! 

Po kilkudniowych posiedzeniach komisji, wiemy już, które projekty zostaną zrealizowane wiosną we Wrocławiu. Wspólne odkrywanie historii mniejszości etnicznych oraz najstarszych „wrocławskich wsi”, wyprawy rowerowe, gra w szachy i wreszcie bliskie spotkania z naturą – tego sezonu czeka nas w mieście wiele wspaniałych, sąsiedzkich wydarzeń!  

Lutowy nabór do Mikrograntów pod lupą   

Początek roku pozytywnie nas zaskoczył! W systemie pojawiło się aż 97 wniosków w ścieżce dla osób fizycznych i grup nieformalnych. W oczekiwaniu na ogłoszenie zwycięskich pomysłów, przyjrzyjmy się wszystkim inicjatywom w świetle naborowych statystyk.

97 pomysłów na wiosenne wydarzenia w mieście!  

Ze wspaniałym wynikiem zamykamy lutowy nabór do Mikrograntów. Od 1 do 15 lutego można było zgłaszać swoje propozycje lokalnych działań, w których mieszkańcy i mieszkanki wezmą udział już tej wiosny. Zespół Mikrograntów oraz komisje szykują się do weryfikacji i oceny nadesłanych pomysłów. Zwycięskie inicjatywy w ścieżce dla osób fizycznych i grup nieformalnych poznamy 12 marca! […]

Zobacz wszystkie aktualności
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.