Menu

Mikrogranty na zielono. Spotkajmy się w pięknych okolicznościach!

Zgłębianie tematu ekologii to od dawna utrzymujący się, pozytywny trend w naszym programie. Przed nami szereg warsztatów, spacerów i rozmów wśród budzącej się do życia natury.
Malwy, dynie i nasturcje, czyli sąsiedzki ogródek

Żeby zbierać plony wspólnych działań najpierw trzeba zasiać ziarno – i dosłownie tym będziemy się zajmować podczas cyklu wydarzeń ,,NasionOgród’’! Pasjonatki permakultury – Magdalena Kormańska i Kamila Byzia – zapraszają na międzypokoleniowe spotkania propagujące ekologię i bioróżnorodność. Jak zbierać i przechowywać nasiona, dbać o glebę, kompostować i czym ściółkować, by mniej podlewać? Dzięki zebranej wiedzy i powstałej na jej podstawie broszurze informacyjnej, uprawę roślin będziemy mieć w małym palcu. Wtedy przyjdzie czas na praktykę! Ramię w ramię, stworzymy własne kompostowniki, a przede wszystkim, posiejemy rośliny w pokazowym ogródku przy CAL Brochów. Projekt skierowany jest głównie do mieszkańców i mieszkanek tego zielonego osiedla, ale udział w nim może wziąć każdy, kto zechce poznać tajniki naturalnych upraw.

Jak widać, sąsiedzi i sąsiadki, zamiast odgradzać się żywopłotem, mogą zbudować wspólny ogródek. Zapraszamy do tego fajnego eksperymentu – pierwsze warsztaty jeszcze w kwietniu!

Kliknij, aby zobaczyć harmonogram
 • 26.04. 16:30–19:00
  Spotkajmy się przy nasionach – sąsiedzka wymiana nasion oraz przygotowywanie rozsady
 • 13.05, 10:30–13:30
  Tworzymy osiedlowy ogród pokazowy – czyli m.in o tym jak stworzyć grządki podwyższone
 • 24.05, 16:30–19:00
  Wszystko o kompoście, czyli teoria kompostowania i tworzenie kompostowników bokashi
 • 10.06, 10:30–13:30
  Zazieleniamy, czyli sadzimy w ogrodzie pokazowym i tworzymy wermikompostownik

Wszystkie wydarzenia prowadzone przez autorki projektu, odbędą się przy CAL Brochów przy ul. Koreańskiej 1a. Zapisy prowadzone są TUTAJ

Wiosną ruszamy w teren!

Łączenie nauki z zabawą na świeżym powietrzu, czyli to, co potrafią robić najlepiej Poszukiwacze Aktywnych Przygód! ,,Akcja integracja – wiosną ruszamy w teren’’ to kontynuacja zeszłorocznych, letnich i jesiennych wydarzeń integrujących mieszkańców i mieszkanki zachodnich osiedli Wrocławia. Co czeka nas tym razem? Podczas kwietniowych warsztatów terenowych z okazji Dnia Ziemi, wspólnie posprzątamy Park Pracki i zbudujemy miasteczko z materiałów z recyklingu. Natomiast w maju wybierzemy się na wycieczkę rowerową wzdłuż Bystrzycy i Odry z przystankami na pobranie i analizowanie próbek gleby oraz wody. Ekologiczne, mobilne laboratorium – tego jeszcze nie było! Trasę zakończymy mini-piknikiem na Wzgórzu Maślickim, gdzie wysłuchamy historii o rekultywacji terenów po wysypiskach śmieci. A w czerwcu – akcja kulminacja! Na finał zaplanowane są międzypokoleniowe gry na sąsiadujących Stabłowicach i Praczach Odrzańskich. 

Wraz z Poszukiwaczami Aktywnych Przygód oraz sąsiadami i sąsiadkami z okolicy, zapraszamy do obcowania z budzącą się do życia przyrodą!

Kliknij, aby zobaczyć harmonogram
 • 22.04, 11:00-15:00
  Międzypokoleniowe warsztaty terenowe z okazji Dnia Ziemi
  prowadzenie: Katarzyna Mosiołek, Anna Pawłowska
  Park Pracki oraz Kampus PORT ul. Stabłowicka 147
 • 13.05, 11:00-14:00
  Wycieczka rowerowa wzdłuż Bystrzycy i Odry z Ekologicznym Mobilnym Laboratorium
  prowadzenie: Katarzyna Mosiołek, Joanna Zgórzyńska
  Kampus PORT, ul. Stabłowicka 147, wały wzdłuż Bystrzycy i Odry, Wzgórze Maślickie
 • 3.06, 11:00-14:00
  Gra terenowa ,,Dzieckiem być!”
  prowadzenie: Katarzyna Mosiołek, Joanna Zgórzyńska
  Różne lokalizacje Pracz Odrzańskich i Stabłowic na świeżym powietrzu

Zapisy przez formularz internetowy ruszą pod koniec kwietnia.

Zadbajmy o otaczającą nas przestrzeń

Otoczenie ma znaczenie. Doskonale o tym wie Agata Szydłowska, która zaprasza do wspólnego odświeżenia podwórka w kwartale ulic Smoluchowskiego, Wyspiańskiego, Łukasiewicza i Curie-Skłodowskiej. Projekt ,,Wiosenne porządki – podwórkowa metamorfoza na Grunwaldzie’’ skierowany jest do mieszkańców i mieszkanek osiedla oraz osób przebywające w pobliskim punkcie tymczasowym dla uchodźców i uchodźczyń z Ukrainy.

W planach są warsztaty ogrodnicze oraz kreatywne, dzięki którym powstaną elementy małej architektury upiększające zamieszkiwaną przestrzeń. Wybierzemy się również na spacer dendrologiczny i zdobędziemy wiedzę z zakresu recyklingu i ekologii. Będzie też czas na zabawę i wspólne rozmowy przy pysznej kawie, herbacie i poczęstunku! Zapewniamy, że wiosenne porządki będą świetną okazją, by zacieśnić lokalne więzi.

Kliknij, aby zobaczyć harmonogram
 • 29.04, 14:00-17:00
  Warsztaty kreatywne, wiosenne porządki na podwórzu i piknik sąsiedzki
 • 20.05, 14:00-17:00
  Warsztaty ogrodnicze, spacer dendrologiczny i piknik sąsiedzki

Oba spotkania będą prowadzone przez Natalię Jerzak oraz CAL Plac Grunwaldzki OD NOWA w kwartale ulic Smoluchowskiego, Wyspiańskiego, Łukasiewicza i Curie-Skłodowskiej. Zapisy mailowe ruszą pod koniec kwietnia.

Re-re kum-kum – o płazach wokół nas

Czy wiesz, że tylko wiosną możesz wziąć udział w wyjątkowym słuchowisku i to bez biletów wstępu? To właśnie w okresie od marca do maja, gdy płazy wchodzą w okres godowy, mamy okazję doświadczyć jedynego w swoim rodzaju koncertu żabiego rechotu. Co właściwie te zwierzęta robią w mieście? Jak korzystać z ich towarzystwa jednocześnie nie szkodząc przyrodzie?

Na te pytania postaramy się odpowiedzieć podczas spotkań na Psim Polu zaproponowanych przez Agnieszkę Maniewską. W zeszłym roku inicjatorka działała na Swojczycach-Strachocinie-Wojnowie i Kowalach, przybliżając nam naszych codziennych „Wielo(od)nożnych przyjaciół” – robale. Tym razem zaplanowała cykl spotkań wokół swojczyckich stawów, których pejzaż dźwiękowy budują zastępy sympatycznych płazów. Zanim jednak wybierzemy się na wieczorny koncert żabich śpiewów, stworzymy w pracowni ceramicznej własną ogrodową żabę lub żabie poidełko oraz odprężymy ciało i umysł podczas żabiej jogi!

Dołączcie do pierwszego spotkania już pod koniec kwietnia – być może od tej pory będziecie zwracać większą uwagę na płazie dźwięki i wdzięki podczas wiosennych spacerów?

Kliknij, aby zobaczyć harmonogram
 • 25.04, 18:00-20:00
  Żaby w wielkim mieście – ciekawostki miejsko-przyrodnicze na temat płazów we Wrocławiu
  prowadzenie: Łukasz Iwaniuk
  Centrum Aktywności Lokalnej Rewir Twórczy, ul. Swojczycka 118
 • 26.04 oraz 10.05, 17:30-19:00
  Żaba w ogrodzie – warsztat ceramiczny (LISTA MIEJSC PEŁNA!)
  prowadzenie: Anna Kąkalec
  Centrum Aktywności Lokalnej Rewir Twórczy, Pracownia na piętrze, ul. Swojczycka 118
 • 6.05, 10:00-11:00
  Żabia joga z elementami relaksacji (20 miejsc)
  prowadzenie: Agnieszka Bartnik-Urbańska
  Park Kolumba na Swojczycach
 • 13.05, 17:00-19:00
  Spacer przyrodniczy
  prowadzenie: Łukasz Iwaniuk
  tereny zielone Stawów Swojczyckich
 • 14.05, 19:00-21:00
  Żabi koncert na Swojczycach
  prowadzenie: Agnieszka Maniewska (i żaby)
  tereny zielone Stawów Swojczyckich

Na wszystkie wydarzenia obowiązują zapisy przez internetowy formularz dostępny TUTAJ, a na wybrane spotkania obowiązuje limit miejsc. Kontakt w sprawie projektu: zabynaswojczycach@gmail.com.

Do zobaczenia w mieście!

Aktualności / Mikrogranty

Znamy wyniki majowego naboru do Mikrograntów! 

Po kilkudniowych posiedzeniach komisji, wiemy już, które projekty zostaną zrealizowane latem we Wrocławiu. Odkrywanie historii osiedli i kreatywne działania w duchu zero waste, taneczne, dźwiękowe, a nawet cyrkowe warsztaty i wreszcie bliskie spotkania z naturą – tego sezonu czeka nas w mieście wiele wspaniałych, sąsiedzkich wydarzeń!   

68 pomysłów na wydarzenia w mieście! 

Zamykamy drugi w tym roku nabór wniosków do Mikrograntów. Od 1 do 15 maja można było składać swoje propozycje cyklicznych wydarzeń, w których mieszkańcy i mieszkanki wezmą udział już tego lata. W ścieżce dla osób fizycznych i grup nieformalnych pojawiły się liczne zgłoszenia, które następnie przejdą do weryfikacji formalnej i oceny komisji. Zwycięskie inicjatywy poznamy […]

Zobacz wszystkie aktualności
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.