61 pomysłów na jesienne wydarzenia w mieście!
Zamykamy trzeci w tym roku nabór wniosków do Mikrograntów. W ścieżce dla osób fizycznych i grup nieformalnych pojawiły się liczne propozycje lokalnych, integrujących spotkań, które następnie przejdą do weryfikacji formalnej i oceny komisji. Zwycięskie inicjatywy poznamy już 8 października!
Od 1 do 15 września można było składać swoje propozycje cyklicznych wydarzeń, w których mieszkańcy i mieszkanki wezmą udział nadchodzącej jesieni. Do systemu napłynęło sporo projektów integrujących sąsiadów i sąsiadki oraz zapraszających do dzielenia się pasjami i umiejętnościami. Do realizacji przejdzie 12 z 61 złożonych inicjatyw w ścieżce dla osób fizycznych i grup nieformalnych, nad którą pieczę sprawuje Wrocławski Instytut Kultury. Jak w każdym naborze, wydarzenia planowane są na jednej z dawnych wrocławskich dzielnic – Fabrycznej, Krzykach, Psim Polu lub Śródmieściu. Jak spędzimy czas na osiedlach? Poznamy się podczas twórczych, międzykulturowych warsztatów, spacerów wśród ozłoconych jesienią drzew, a może wspólnie ugotujemy regionalne potrawy? Projekty, które będą realizowane od końca października do połowy grudnia, ogłosimy już 8 października. Zwycięskie inicjatywy otrzymają wsparcie finansowe (do 5 tysięcy złotych brutto), a także pomoc organizacyjną, promocyjną i administracyjną.
Kto i jak oceni Wasze pomysły?
Zweryfikowane formalnie wnioski (życzymy jak najmniej dyskwalifikujących błędów!) przejdą do oceny merytorycznej, której dokona czwórka jurorek i jurorów przypisanych do wyróżnionych w naszym regulaminie obszarów Wrocławia (Psie Pole, Fabryczna, Krzyki, Śródmieście) oraz dwie osoby oceniające wszystkie projekty. Następnie, podczas spotkań online, zespoły jurorskie wspólnie ocenią 50% pomysłów najwyżej punktowanych w pierwszym etapie. Podobnie jak w poprzednich naborach, komisja składa się z przedstawicieli i przedstawicielek lokalnych NGO-sów, jednostek budżetowych Gminy Wrocław, Rad Osiedli, środowisk pozarządowych, naukowych i kulturalnych oraz z osób, które w poprzednich latach zrealizowały projekty w naszym programie.
Skład komisji:
- Iwona Kałuża – historyczka sztuki, badaczka powojennego dizajnu. Absolwentka historii sztuki Uniwersytetu Śląskiego oraz Uniwersytetu Wrocławskiego. Ukończyła międzywydziałowe studia podyplomowe na Akademii Dziedzictwa w Krakowie. Autorka tekstów o wzornictwie przemysłowym oraz o ochronie dziedzictwa materialnego i niematerialnego. Interesuje ją architektura wnętrz, rola zakładów przemysłowych w budowaniu społeczności miejskiej, czy budowa środowiska artystycznego w okresie PRL-u. Pracuje w BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej pełniąc rolę kierowniczki zespołu ds. edukacji i opieki nad widzem, a czasem kuratorki wystaw. Uczestniczy w projektach badawczych związanych z kulturą i sztuką na Dolnym Śląsku. W znacznej mierze jej projekty oparte są o lokalną społeczność.
- Kuba Tokarski – specjalista ds. promocji i komunikacji we Wrocławskim Instytucie Kultury. Absolwent studiów dziennikarskich na Uniwersytecie Wrocławskim z niemal 10-letnim stażem w produkcji i komunikacji wydarzeń kulturalno-społecznych. Współpracował m.in. ze studiem projektowym Oskara Zięty, Fundacją Jubilo czy Polską Akcją Humanitarną.
- Ewa Ziembicka – graficzka, projektantka i artystka mieszkająca we Wrocławiu. Absolwentka grafiki na ASP. Specjalizuje się w projektowaniu brandingów, publikacji oraz ilustracji w różnych technikach. Jej twórczość jest różnorodna i radosna, a inspirację czerpie z natury i ludzi, których spotyka. Na co dzień pracuje w Centrum Kultury Nowy Pafawag, jako graficzka oraz współpracuje z Fundacją Made in Brochów. Niedawno namalowała mural na budynku Brochowskiego CALu. Po godzinach podróżuje, gra w planszówki i trenuje wspinaczkę.
- Kinga Bartniak – badaczka wizualna, graficzka, edukatorka STEAM. Ukończyła Grafikę na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu oraz uzyskała stopień doktory sztuki na Wydziale Grafiki i Sztuki Mediów. Prowadzi zajęcia na swojej Alma Mater oraz w Ośrodku Postaw Twórczych. Uwielbia dzielić się wiedzą i tym, co piękne — współtworzy festiwal filmu abstrakcyjnego Punto y Raya. Uczestniczyła w licznych rezydencjach artystycznych oraz wystawach w kraju i za granicą. Interesuje się sztuką nowych mediów, typografią i haftem komputerowym.
- Jerzy Wypych – fotograf, twórca wideo oraz projektant graficzny. Ukończył kulturoznawstwo na Uniwersytecie Wrocławskim i mediację sztuki na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, studiował także komunikację wizerunkową. Od ośmiu lat konsekwentnie rozwija autorski sposób dokumentacji przestrzeni, wydarzeń muzycznych, festiwali filmowych i wystaw. Tworzy na pograniczu reportażu i kreacji. Ponadto zajmuje się projektami fotograficznymi, które oscylują wokół etnografii wizualnej, relacji przestrzennych i pamięci krajobrazu. Na stałe związany z Wrocławską Fundacją Filmową oraz Zakwas Studio. Współautor (wraz z Lechem Molińskim) książki “Nikt nie woła, każdy pamięta. Filmowy Dolny Śląsk”. Stypendysta Marszałka Województwa Dolnośląskiego.
- Adrian Bukowski – 26-letni magister socjologii, od czterech lat zaangażowany w działalność stowarzyszenia Zmieniaj Zakrzów. Zawodowo związany z fundacją na rzecz studiów europejskich, gdzie zajmuje się tematyką partycypacji społecznej. Interesuje się wspieraniem lokalnych inicjatyw oraz pracą na rzecz dialogu obywatelskiego i aktywizacji społeczności lokalnej.
Zarządzenie Dyrektor WIK – Powołanie Komisji oraz Regulamin pracy Komisji.
Dziękujemy za wszystkie pomysły! Powodzenia i do zobaczenia w mieście.