Menu

63 pomysły na wiosenne wydarzenia w mieście!   

Zamykamy pierwszy w tym roku nabór wniosków do Mikrograntów. W ścieżce dla osób fizycznych i grup nieformalnych pojawiły się liczne propozycje lokalnych, społeczno-kulturalnych wydarzeń, które następnie przejdą do weryfikacji formalnej i oceny komisji. Zwycięskie inicjatywy poznamy już 11 marca! 

Od 1 do 15 lutego można było składać swoje propozycje cyklicznych wydarzeń, w których mieszkańcy i mieszkanki wezmą udział nadchodzącej wiosny. Do realizacji przejdzie 16 z 63 złożonych inicjatyw w ścieżce dla osób fizycznych i grup nieformalnych, nad którą pieczę sprawuje Wrocławski Instytut Kultury. 

Zgłaszając swój wniosek do programu, wydarzenia można było zaplanować na jednej z dawnych wrocławskich dzielnic – Fabrycznej, Krzykach, Psim Polu lub Śródmieściu. Wśród nadesłanych projektów pojawiły się rozmaite pomysły na aktywizację mieszkańców i mieszkanek – od międzypokoleniowych, artystycznych warsztatów, przez tematyczne spacery, po gry i zabawy na świeżym powietrzu. Inicjatywy, które będą realizowane od początku kwietnia do końca czerwca, ogłosimy już 11 marca. Zwycięskie projekty otrzymają wsparcie finansowe (do 5 tysięcy złotych brutto), a także pomoc organizacyjną, promocyjną i administracyjną.  

Kto i jak oceni Wasze pomysły?   

Zweryfikowane formalnie wnioski (życzymy jak najmniej dyskwalifikujących błędów!) przejdą do oceny merytorycznej, której dokona czwórka jurorek i jurorów przypisanych do wyróżnionych w naszym regulaminie obszarów Wrocławia (Psie Pole, Fabryczna, Krzyki, Śródmieście) oraz dwie osoby oceniające wszystkie projekty. Następnie, podczas spotkań online, zespoły jurorskie wspólnie ocenią 50% pomysłów najwyżej punktowanych w pierwszym etapie. Podobnie jak w poprzednich naborach, komisja składa się z przedstawicieli i przedstawicielek lokalnych NGO-sów, jednostek budżetowych Gminy Wrocław, Rad Osiedli, środowisk pozarządowych, naukowych i kulturalnych oraz z osób, które w poprzednich latach zrealizowały projekty w naszym programie.  

Skład komisji:   
Karolina Jaworska

Koordynatorka projektów międzynarodowych we Wrocławskim Instytucie Kultury. Historyczka sztuki i project managerka, doświadczona w planowaniu i zarządzaniu projektami kulturalnymi (wystawienniczymi, wydawniczymi, edukacyjnymi), w tym rezydencjami artystycznymi (międzynarodowy projekt „What’s next”).

Agnieszka Bresler

Aktorka, reżyserka, pedagożka teatralna i działaczka społeczna. W swojej pracy postrzega i wykorzystuje teatr jako narzędzie zmiany społecznej. Inicjatorka i prezeska Stowarzyszenia Kobietostan – wrocławskiej organizacji równościowej. Wieloletnia wice-prezeska wrocławskiej Fundacji Jubilo i współtwórczyni pierwszego w Polsce Centrum Sztuki Osadzonych. Reżyserka licznych spektakli ze społecznościami, realizowanych w zakładach karnych i poprawczych, z osobami z niepełnosprawnością czy w kryzysie życiowym. Laureatka nagrody 30 Kreatywnych Wrocławia 2018 w kategorii Sztuka/Design. Wrocławianka Roku 2025 w kategorii działalność artystyczna – twórczynie. 

Judyta Eksner-Alechnowicz

Antropolożka i animatorka. Pracuje w Centrum Promocji Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Pisze dla Rity Baum. Interesuje ją miasto, jego ścieżki, sieci, węzły i przepływy.

Anastasiia Soliarska

Malarka, graficzka i animatorka kultury, podkreślająca rolę sztuki jako przestrzeni do przeżywania, refleksji i wspólnego działania. Jej prace były prezentowane m.in. w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, Browarze Mieszczańskim czy w Stowarzyszeniu Żółty Parasol i Partnerzy, gdzie pełniła rolę kuratorki cyklu warsztatów poświęconych wrocławskim malarzom XX wieku. W 2023 i 2024 roku, w ramach Mikrograntów zrealizowała dwie odsłony projektu Art Trop, popularyzującego lokalną sztukę i twórczy recykling ubrań. Inicjatorka happeningów zapraszających mieszkańców i mieszkanki do kolektywnego stworzenia Godła Dolnego Śląska w ramach Kongresu Kultury i Sztuki Wrocławia i Dolnego Śląska

Łukasz Krawiec

Kuglarz, performer, pasjonat nowego cyrku z 15-letnim stażem. Na co dzień zajmuje się występami scenicznymi z użyciem różnych form światła oraz prowadzi warsztaty cyrkowe. W działalności performatywnej inspiruje się tańcem, sztukami walki i wirującymi derwiszami. Propagator pedagogiki cyrku. W 2024 roku koordynował projekt „W.S.P.A.R.C.I.E. Warsztaty cyrkowe na Psim Polu’’ w ramach Mikrograntów. W ten sposób zapałał sympatią do działania w ramach rozwoju kultury w lokalnym środowisku. 

Artur Iwan

Rodowity wrocławianin z perspektywą mieszkańca Warszawy. Samorządowiec z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem pracy w administracji gminnej, wojewódzkiej i rządowej oraz na uczelni wyższej. Od 2001 r. radny osiedlowy z czterokadencyjnym doświadczeniem, obecnie przewodniczący rady osiedla. Zaangażowany działacz środowiska organizacji pozarządowych, współtwórca wniosków grantowych NGO. Od 2021 r. wiceprezes Zarządu Fundacji Księże, animator działań społecznych oraz budowania sieci współpracy i partnerstw. Hobbysta gier planszowych, podróży rowerowych i dobrego filmu. 

Zarządzenie Dyrektor WIK – Powołanie Komisji oraz Regulamin pracy Komisji.

Dziękujemy za wszystkie pomysły! Powodzenia i do zobaczenia w mieście.   

Znajdziecie nas również na:

www.wroclaw.pl/mikrogranty
facebook.com/mikrogranty 
www.instagram.com/mikro.granty 

Aktualności / Mikrogranty

Zwycięskie inicjatywy lutowego naboru już znane! 

Wydarzenia w ramach szesnastu zwycięskich projektów w ścieżce dla osób fizycznych i grup nieformalnych będą prawdziwą celebracją nadchodzącej wiosny. Tego sezonu spędzimy wspólnie czas nie tylko na warsztatach czy spotkaniach animacyjnych pod dachem, lecz także w plenerze!    Przez pierwsze dwa tygodnie lutego zbierałyśmy od Was propozycje na projekty z zakresu animacji, edukacji, rekreacji i wielu innych działań […]

Zobacz wszystkie aktualności
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.