Menu

Mikrogranty znów zaskakują – 68 pomysłów na lato pełne działania! 

Zamykamy drugi w tym roku nabór wniosków do Mikrograntów. W ścieżce dla osób fizycznych i grup nieformalnych pojawiło się 68 propozycji lokalnych, społeczno-kulturalnych wydarzeń, które następnie przejdą do weryfikacji formalnej i oceny komisji. Zwycięskie inicjatywy poznamy już 10 czerwca! 

Od 1 do 15 maja można było składać swoje propozycje cyklicznych wydarzeń, w których mieszkańcy i mieszkanki wezmą udział latem. Przypomnijmy, że w ramach programu istnieją trzy ścieżki, w których można zgłaszać swoje pomysły. Ścieżkę dla osób fizycznych i grup nieformalnych prowadzi Wrocławski Instytut Kultury i to właśnie na niej się tu skupimy. Pozostałe dwie, Mikrogranty NGO i Mikrogranty młodzieżowe, koordynuje Fundacja Umbrella.  

Przyjrzyjmy się statystyce 

Wśród tegorocznych pomysłów widać wyraźne zainteresowanie tematami związanymi z naturą i ekologią – pojawiły się projekty skupione na permakulturze, ogrodnictwie i przyrodzie w miejskim wydaniu. Niezmiennie popularne są taniec, rytmika i choreografia – często w formie międzypokoleniowych spotkań. Dużo inicjatyw zakłada sąsiedzką integrację poprzez wspólne warsztaty i działania, które łączą różne aktywności w tym samym czasie. Nie zabrakło też projektów rękodzielniczych i artystycznych – od pracy z tkaninami po kreatywne zajęcia plastyczne. Sporo zgłoszeń postawiło też na ruch i rekreację – w plenerze, na osiedlu, blisko domu.  

Do realizacji przejdzie 16 z 68 złożonych inicjatyw. Zgodnie z tendencją z ubiegłych lat, otrzymaliśmy więcej zgłoszeń od liderek i liderów niż nieformalnych grup i kolektywów. Pamiętajcie jednak, że każda z tych dróg daje równe szanse i pełne wsparcie z naszej strony. 

45% zgłoszonych projektów zakłada realizację działań z użyciem infrastruktury powstałej dzięki Wrocławskiemu Budżetowi Obywatelskiemu, za co komisja może przyznać dodatkowe punkty – życzymy ich Wam jak najwięcej! 

Uważajcie na te pułapki! 

Wprowadzenie nowej formuły naboru było dla wszystkich pewną zmianą – także w sposobie przygotowywania wniosków. Każdorazowo zachęcamy do uczestnictwa w spotkaniach informacyjnych, korzystania z konsultacji telefonicznych i dokładnego zapoznania się z materiałami w mikrograntowej zakładce. Choć staramy się minimalizować ryzyko odrzuceń, tym razem musieliśmy z powodów formalnych wykluczyć 17 projektów. Mamy jednak nadzieję, że kolejne nabory będą już dla wszystkich łatwiejsze – każda taka sytuacja to cenna lekcja, zarówno dla Was, jak i dla nas. 

Najczęstsze błędy formalne:  

Kto i jak oceni Wasze pomysły?   

Zweryfikowane formalnie wnioski przejdą do oceny merytorycznej, którą przeprowadzi sześć osób – cztery przypisane do konkretnych obszarów Wrocławia (Psie Pole, Fabryczna, Krzyki, Śródmieście) oraz dwie oceniające wszystkie projekty. W kolejnym etapie zespoły jurorskie wspólnie omówią połowę najwyżej ocenionych pomysłów. W komisji – jak co roku – zasiadają osoby związane z NGO-sami, instytucjami miejskimi, radami osiedli, światem nauki i kultury oraz byli realizatorzy Mikrograntów.  

Poznajcie skład komisji   
Jurorki główne:   
Aleksandra Podlejska

Historyczka sztuki, doktorantka w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie opracowuje twórczość architektów Richarda i Paula Ehrlichów. Badaczka architektury i urbanistyki XIX i XX wieku ze szczególnym uwzględnieniem Dolnego i Górnego Śląska. Współtwórczyni projektu KTO TU MIESZKA? Ludzie w architekturze Placu Grunwaldzkiego oraz podcastu KTO TU MIESZKA?. Współredaktorka publikacji Czyj sen Wrocław śni? Od Wilhelmstadt do Centrum Południowego (Wrocław, 2023). Inicjatorka i organizatorka wielu wydarzeń z zakresu sztuki i architektury. Od 2020 roku współpracuje z Fundacją Ładne Historie badając lokalną tożsamość osiedla Plac Grunwaldzki we Wrocławiu i jego architektoniczne dziedzictwo. Obecnie związana z Wrocławskim Instytutem Kultury.

Olga Budzan

Ukończyła etnologię i antropologię kulturową na UWr oraz projektowanie tkanin na Gerrit Rietveld Academie w Amsterdamie. Członkini Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego. Na co dzień pracuje w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu. Od święta uczy haftu. Życiowo i zawodowo związana z Przedmieściem Oławskim. Współpracowała min. z Wydawnictwem Krytyki Politycznej, Korporacją Ha!art, oraz wydawnictwem Format. Rysuje to czego nie ma a chciałoby się żeby było.

Śródmieście, Fabryczna:   
Joanna Kita

Już za moment absolwentka Zarządzania Projektami Społecznymi na Uniwersytecie Wrocławskim, aktywistka zaangażowana w tematy kryzysu klimatycznego, praw człowieka i problemów socjalnych. Na co dzień pracuje w Fundacji Ładne Historie, w Centrum Aktywności Lokalnej Plac Grunwaldzki, gdzie wspiera lokalne inicjatywy i koordynuje wolontariat. Wierzy w siłę oddolnych ruchów i znaczenie partycypacji jako narzędzia realnej zmiany społecznej. 

Tomasz Patoła

Inżynier z branży IT, debiutował w czasie Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, projektem „Literatura na wynos”, z jego inicjatywy powstały niezwykłe maszyny – odtwarzające, wyświetlające i drukujące książkowe cytaty. Przez kilkanaście lat był radnym osiedlowym, realizował projekty CSR i Mikrogranty, a dziś najłatwiej go spotkać w Centrum Aktywności Lokalnej na Maślicach, które wraz ze stowarzyszeniem „Kolektyw Pomysłów” prowadzi.   

Psie Pole, Krzyki:  
Aleksandra Bolek

Od 2006 roku prowadzi własną działalność, ale z czasem zaczęła też szukać przestrzeni, w której mogłaby działać bardziej lokalnie. Jest „dzieckiem” Mikrograntów – to właśnie tutaj kilka lat temu zrealizowała swój pierwszy projekt. Później coraz bardziej wciągały ją oddolne inicjatywy i działania społeczne. Obecnie współpracuje z Fundacją Emma, realizując projekty edukacyjne i aktywizujące, w Centrum Aktywności Lokalnej Duosfera na Karłowicach-Różance, prowadzi lokalną gazetę społeczną Kurier Karłowicki i tworzy &BeyondLab – pracownię rozwiązywania problemów społecznych, która, podróżując po Dolnym Śląsku (i nie tylko), wspiera lokalne społeczności, samorządy i instytucje w mierzeniu się z wyzwaniami – małymi i dużymi. Lubi być blisko ludzi z pomysłem – wspierać ich swoją wiedzą i spojrzeniem z kilku perspektyw. Prywatnie – mama dwójki i studentka. 

Krzysztof Majewski

Dziennikarz radiowy związany z Radiem Wrocław i Radiem RAM. Na antenie od ponad dekady, obecnie prowadzi porankowe pasmo Majewskie budzenie w Radiu Wrocław. Specjalizuje się w tematyce kulturalnej, szczególnie filmowej – współtworzy program KinoTalk. Interesuje się także nowymi technologiami, czemu daje wyraz w autorskiej audycji Nie tylko technologie. Po godzinach robi sobie krzywdę na górskich trasach rowerowych.  

Zarządzenie Dyrektor WIK – Powołanie Komisji oraz Regulamin pracy Komisji.

Wkrótce wyniki

Inicjatywy, które będą realizowane od 24 czerwca do 15 września, ogłosimy już 10 czerwca. Zwycięskie projekty otrzymają wsparcie finansowe (do 10 tysięcy złotych brutto), a także pomoc organizacyjną, promocyjną i administracyjną. Dziękujemy za wszystkie pomysły!

Znajdziecie nas również na:

Aktualności / Mikrogranty

Zwycięskie inicjatywy lutowego naboru już znane! 

Wydarzenia w ramach szesnastu zwycięskich projektów w ścieżce dla osób fizycznych i grup nieformalnych będą prawdziwą celebracją nadchodzącej wiosny. Tego sezonu spędzimy wspólnie czas nie tylko na warsztatach czy spotkaniach animacyjnych pod dachem, lecz także w plenerze!   

Zobacz wszystkie aktualności
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.