Menu

72 pomysły na kreatywne spędzanie jesieni – zamykamy wrześniowy nabór do Mikrograntów 

Trzeci i ostatni w tym roku nabór na sąsiedzkie projekty składane przez osoby fizyczne i grupy nieformalne  właśnie się zakończył. Czas na ocenę formalną i merytoryczną, do której zaproszonych zostało dziesięć specjalistek i specjalistów z naszego miasta.    

1 września jest zawsze początkiem czegoś nowego! To nie tylko pierwszy dzień szkoły, ale też start ostatniego w roku naboru do Mikrograntów,  w którym czekamy na Wasze inicjatywy z zakresu animacji, rekreacji, aktywizacji społecznej, edukacji, sztuki oraz innych działań o charakterze kulturotwórczym.   Do 15 września zachęcałyśmy Was do planowania jesiennych działań na jednej z czterech dawnych wrocławskich dzielnic – Fabrycznej, Krzykach, Psim Polu i Śródmieściu.  

Spłynęły do nas aż 72 pomysły!  Tematyczne spacery, rozmaite warsztaty i wspólne celebrowanie jesieni – dzięki Wam złota pora roku na wrocławskich osiedlach zapowiada się aktywnie i jak zwykle różnorodnie! Spośród nadesłanych propozycji 13 projektów będzie miało szansę na realizację wspólnie z zespołem Mikrograntów. Koordynatorki weryfikują teraz formalnie wszystkie wnioski, by jury mogło przystąpić do swojej części oceny. Najpóźniej 6 października ogłosimy zwycięską trzynastkę. Osoby i grupy realizujące swoje pomysły otrzymają od nas wsparcie finansowe (do 5 000 złotych brutto) oraz pomoc w kwestiach administracyjnych, organizacyjnych, prawnych, promocyjnych i logistycznych. Realizację wybranych przez komisje pomysłów przewidujemy od końca października do 15 grudnia. 

Kto i jak oceni Wasze pomysły? 

Poprawne formalnie inicjatywy przechodzą do oceny merytorycznej, której dokonują cztery komisje, powołane w ramach czterech wyróżnionych w naszym regulaminie obszarów Wrocławia. W skład każdej z nich wchodzi czwórka jurorek oraz jurorów spośród naszych koleżanek i kolegów z Wrocławskiego Instytutu Kultury, lokalnych NGO-sów, jednostek budżetowych Gminy Wrocław,  Rad Osiedli, środowisk pozarządowych i naukowych oraz osób, które w poprzednich latach zrealizowały projekty w naszym programie. W kolejnym etapie, podczas spotkań na żywo, zespoły jurorskie wspólnie oceniają 50% pomysłów najwyżej punktowanych w pierwszym etapie. 

W skład czterech komisji wchodzą dwie jurorki, które ocenią wszystkie Wasze projekty:

Iga Woźniak

Od początku 2023 roku kampanierka w Fundacji Akcja Demokracja. Ma doświadczenie w prowadzeniu mediów społecznościowych i działań promocyjnych dla organizacji pozarządowych oraz wrocławskich instytucji miejskich (Przejście Dialogu, Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu). Członkini Writer’s Collective (inicjatywy organizacji Sentient Media) oraz Future Food 4 Climate. Promuje weganizm i edukuje  na temat zwierząt pozaludzkich. Z wykształcenia kulturoznawczyni.

Anna Kopciowska

Absolwentka wiedzy o kulturze i historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Sekretarzyni „Wrocławskiego Niezbędnika Kulturalnego”. Mieszkanka wrocławskiego Gaju, która wolny czas najbardziej lubi spędzać, wędrując po górach. Miłośniczka literatury i kina.

Pozostała ósemka jurorek i jurorów oceni projekty z konkretnych obszarów w następującym składzie: 

KRZYKI

Monika Goch-Twarkowska

Z wykształcenia socjolożka, psychoteraputka, trenerka grupowa. Posiada doświadczenie zawodowe w środowisku biznesowym i pozarządowym, w obszarach: rozwój kompetencji psychospołecznych, prowadzenie zajęć psychoedukacyjnych i warsztatów rozwojowych, badania rynku, marketing marki, realizacja projektów oraz kompleksowe zarządzanie organizacjami (spółdzielnia socjalna, fundacje). Angażuje się w inicjatywy oddolne, aktywizację środowisk, i działania lokalne, propagując rozwój społeczny i osobisty. Prywatnie blogująca (offmatka.pl) potrójna mama. Związana z Fundacją Dobrych Czasów, koordynuje CAL Dobre Czasy na Jagodnie.

Michał Rypel

Sympatyk wrocławskiego Księża, w wolnych chwilach działkowiec, na co dzień zawodowo działający w marketingu i komunikacji. Lokalnie związany jest z grupą nieformalną Księże w Pełni. Regularnie pracuje też z materią radiowo-podcastową od strony muzycznej i prezenterskiej – wcześniej w Radiu LUZ i Klang, obecnie na falach Radia Kapitał.

 
PSIE POLE

Bożena Futoma-Kołoch

Biolożka, mikrobiolożka, pracowniczka naukowo-dydaktyczna Uniwersytetu Wrocławskiego, członkini rad naukowych czasopism branżowych, ekspertka oceniająca projekty wdrożeniowe finansowane z budżetu państwa, wielokrotna kierowniczka i wykonawczyni projektów naukowych. Poza pracą, instruktorka japońskiego stylu biegania slow joggingu, założycielka grupy Slow Jogging Wrocław północ (FB) i realizatorka projektu „Bieg na luzie, czyli slow jogging na Psim Polu”, a także instruktorka samoobrony, technik i taktyk obronnych. Współpracowała z CAL-em na Psim Polu jako trenerka SJ. Jest mamą 3 córek, kocha zwierzęta, posiada 3 psy i 3 koty. Uwielbia wędrówki górskie, kontakt z przyrodą, aktywności outdoorowe i ceni w działaniach kreatywność.

Marek Zator

Zawodowo nauczyciel wychowania fizycznego i trener bramkarzy w piłce nożnej, Prywatnie mąż i tata razy 4. Od czterech lat współprowadzi Wrocławski Klub Ojca. Prowadzi zajęcia DIY z użyciem drewna – najczęściej pochodzącego z recyklingu. Zajmuje się animacją czasu wolnego dzieci i młodzieży, współpracuje z Centrami Aktywności Lokalnej. Interesuje się polskim i skandynawskim designem i wzornictwem lat 60. i 70. Hobbystycznie odnawia PRL-owskie meble. Dwukrotnie realizował projekty w ramach Mikrograntów.

ŚRÓDMIEŚCIE

Agata Fogler

Pedagożka specjalna, od kilkunastu lat towarzyszy dzieciom w odkrywaniu świata. Z dziecięcą radością od 20 lat poznaje Wrocław i pokazuje innym jego zakamarki i kulturalne atrakcje. Członkini zarządu Fundacji „Made in Brochów” i animatorka w Brochowskim Centrum Aktywności Lokalnej. Relaksuje się zakładając grządki i dziergając czapki.

Agnieszka Jędrzejak

Animatorka Działań Arteterapeutycznych. Absolwentka Policealnego Studium Animatorów Kultury SKiBA we Wrocławiu, Filologii słowiańskiej na Uniwersytecie Wrocławskim oraz Policealnego Studium Projektowania Odzieży we Wrocławiu. W życiu zawodowym łączy zamiłowanie do sztuk plastycznych i rękodzieła z czynnym działaniem na rzecz społeczności lokalnej. Współpracuje z ołbińskim CAL-em  Stowarzyszenie Żółty Parasol i Partnerzy. W roku 2022 zrealizowała projekt Osiedlowy Barter Rękodzielniczy na Ołbinie w ramach Mikrograntów. Wrocławianka, która mieszkała kilka lat w Holandii, gdzie udzielała się jako wolontariuszka. Uwielbia życie ze wszystkimi jego cieniami i blaskami. Ma ogromną energię i chęć działania. Interesuje ją to, co dzieje się dookoła. Lubi poznawać ludzi i ich historie. Stawia na rozwój i wciąż uczy się nowych rzeczy. Jej marzeniem jest ukończenie Wyższej Szkoły Rzemiosła Ludowego.

FABRYCZNA

Agnieszka Jamroszczak

Kulturoznawczyni, animatorka kultury, koordynatorka i pomysłodawczyni wielu projektów kulturalnych i edukacyjnych, miłośniczka komiksów i ilustracji, we wrocławskiej kulturze zakotwiczona zawodowo od 12 lat. Koordynatorka cyklicznego projektu Komiksofon organizowanego w ramach ESK oraz dwóch edycji Jarmarku Komiksu i Ilustracji. Kuratorka i producentka wystaw w Galerii Tymczasem w OPT Zamek, koordynatorka bloków komiksowych i dziecięcych w ramach festiwalu Dni Fantastyki i pomysłodawczyni projektu Artysta na kwadracie. Współpracuje przy organizowaniu Festiwalu Komiksu Niezależnego Złote Kurczaki. Stara się tworzyć małe lokalne działania, które mają znaczenie.

Anna Pawłowska

Rodowita wrocławianka, licencjonowana przewodniczka po Wrocławiu oraz członkini Koła Przewodników Miejskich PTTK. Współpracowała z miastem w ramach projektu Mikrogranty realizując gry terenowe oraz spacery dla mieszkańców. Mieszkanka Pracz Odrzańskich zafascynowana ich historią i przyrodą. Miłośniczka architektury modernistycznej oraz wycieczek rowerowych po Dolnym Śląsku. W ramach Letnich Spacerów z Przewodnikami współprowadzi wycieczki rowerowe po Wrocławiu i okolicach. Zawsze uśmiechnięta i pełna dobrej energii, z zaangażowaniem opowiada o swoim mieście.


Trzymamy kciuki za wszystkie pomysły! 

Aktualności o Mikrograntach dla osób fizycznych i grup nieformalnych oraz wyniki (najpóźniej 6 października) znajdziecie: TUTAJ i na Facebooku Mikrograntów. 

Zarządzenie Dyrektor WIK – Powołanie Komisji oraz Regulamin pracy Komisji.  

 Do zobaczenia w mieście! 

Aktualności / Mikrogranty

Znamy wyniki majowego naboru do Mikrograntów! 

Po kilkudniowych posiedzeniach komisji, wiemy już, które projekty zostaną zrealizowane latem we Wrocławiu. Odkrywanie historii osiedli i kreatywne działania w duchu zero waste, taneczne, dźwiękowe, a nawet cyrkowe warsztaty i wreszcie bliskie spotkania z naturą – tego sezonu czeka nas w mieście wiele wspaniałych, sąsiedzkich wydarzeń!   

68 pomysłów na wydarzenia w mieście! 

Zamykamy drugi w tym roku nabór wniosków do Mikrograntów. Od 1 do 15 maja można było składać swoje propozycje cyklicznych wydarzeń, w których mieszkańcy i mieszkanki wezmą udział już tego lata. W ścieżce dla osób fizycznych i grup nieformalnych pojawiły się liczne zgłoszenia, które następnie przejdą do weryfikacji formalnej i oceny komisji. Zwycięskie inicjatywy poznamy […]

Zobacz wszystkie aktualności
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.