Wrześniowy nabór do Mikrograntów pod lupą
W oczekiwaniu na ogłoszenie zwycięskich inicjatyw wyłonionych spośród 61 nadesłanych wniosków, przyjrzyjmy się statystyce. Najaktywniejsze osiedla, najczęstsze błędy formalne i Wasze pomysły na spędzanie jesieni w mieście – analizujemy liczby ostatniego w tym roku naboru do Mikrograntów.
Od 1 do 15 września do ogólnomiejskiego programu można było zgłaszać propozycje wydarzeń integrujących mieszkańców i mieszkanki Wrocławia. Komisja jurorska właśnie skończyła oceniać wnioski nadesłane przez osoby fizyczne i grupy nieformalne. Wybraną dwunastkę poznamy już 8 października – czekając na wyniki, rzucamy jasne światło na wrześniowy nabór do Mikrograntów.
Zgłoszenia i dyskwalifikacje
Podobnie jak w poprzednim naborze, do systemu wpłynęło znacznie więcej zgłoszeń pojedynczych liderów i liderek niż od grup nieformalnych. Oczywiście w obu przypadkach otrzymujecie od nas pełne wsparcie przy realizacji projektu. Mimo, że nasza ścieżka jest w swojej nazwie dwuczłonowa, pamiętajcie, że jako lider/-ka inicjatywy możecie złożyć tylko jeden wniosek w naborze.


Z dużej liczby zgłoszonych projektów cieszymy się dopiero wtedy, gdy niewiele z nich musimy zdyskwalifikować. Liczne konsultacje telefoniczne, mailowe i na żywo, podczas których omawiałyśmy z Wami pomysły, zanim trafiły do systemu, przynoszą efekty! Jedynie 13% inicjatyw zostało wykluczonych przez błędy formalne – to prawie trzy razy mniej niż w poprzednim, majowym naborze. Brawo! Po rozmowie i dobrym przygotowaniu (jak zawsze odsyłamy do materiałów pomocniczych w mikrograntowej zakładce) formalności i zasady programu okazują się całkiem proste.
Najczęstsze błędy formalne we wrześniowym naborze:
➳ uwzględnianie w budżecie niemożliwych do pokrycia kosztów, takich jak zakup nagród czy środków trwałych (tablet, gra planszowa),
➳ planowanie wydarzeń w czasie wykraczającym poza regulaminowe terminy dla obecnego naboru,
➳ lokalizowanie działań na osiedlach z różnych obszarów (regulaminowo możemy je zaplanować na jednym z czterech obszarów – na Fabrycznej, Krzykach, Psim Polu lub Śródmieściu)
➳ temat projektu tożsamy z przedmiotem prowadzonej działalności gospodarczej (osoby składającej wniosek, w tym także lidera lub liderki grupy nieformalnej).
Gdzie planujecie swoje wydarzenia?
W poprzednim naborze Krzyki ex aequo ze Śródmieściem przodowały pod względem liczby planowanych na tym obszarze inicjatyw – nie inaczej jest tym razem! Tuż za nimi Fabryczna i na czwartym miejscu Psie Pole, które – dwie strony medalu – wypadło najlepiej pod względem poprawności nadesłanych wniosków (wszystkie projekty planowane na tym obszarze przeszły do oceny merytorycznej).


I jeszcze większy zoom. Na poniższej mapie możecie prześledzić liczby wszystkich działań zaplanowanych na konkretnych osiedlach w ramach czterech wyróżnionych w naszym regulaminie obszarów Wrocławia. Zwróćcie też uwagę na „wygaszone” pola, czyli miejsca, w których nie zlokalizowano żadnych wydarzeń. Leśnica, Widawa, Gajowice, Kowale i inne – liczymy na Waszą aktywność w kolejnym naborze!

Wasze pomysły na sąsiedzkie wydarzenia w mieście
Planujecie sporo spotkań ekologiczno-przyrodniczych, dzięki którym wspólnie „połączymy się’’ z naturą. Wiele z zaproponowanych wydarzeń ma potencjał międzykulturowy – czekają nas cykle wydarzeń zacieśniających więzy między społecznością polską, ukraińską i białoruską. Poza tym jak zwykle chcecie integrować mieszkańców i mieszkanki poprzez działania rękodzielnicze i muzyczne oraz takie, które pozwolą nam się odstresować i odprężyć. Szykuje się kolejna pora roku pełna sąsiedzkich, wspaniałych wspomnień!
Co po wynikach?
Wybrane inicjatywy z czterech obszarów, które poznamy 8 października, otrzymają od nas nie tylko wsparcie finansowe (do 5 tysięcy złotych brutto), ale także pomoc organizacyjną, promocyjną i administracyjną. Wydarzenia w ramach zwycięskich projektów realizowane będą od końca października do połowy grudnia. Trzymamy kciuki i… do zobaczenia na osiedlach!