Menu

Znamy wyniki majowego naboru do Mikrograntów! 

Po kilkudniowych posiedzeniach komisji, wiemy już, które projekty zostaną zrealizowane latem we Wrocławiu. Odkrywanie historii osiedli i kreatywne działania w duchu zero waste, taneczne, dźwiękowe, a nawet cyrkowe warsztaty i wreszcie bliskie spotkania z naturą – tego sezonu czeka nas w mieście wiele wspaniałych, sąsiedzkich wydarzeń!   


Przez pierwsze dwa tygodnie maja zespół Mikrograntów zbierał propozycje projektów z zakresu animacji, edukacji, sztuki oraz wielu innych działań o charakterze integracyjnym i kulturotwórczym. W ścieżce dla osób fizycznych i grup nieformalnych łącznie spłynęło 68 inicjatyw, z których 14 zostanie zrealizowanych na obszarze dawnych wrocławskich dzielnic – Fabrycznej, Krzykach, Psim Polu i Śródmieściu. Wszystkie wybrane pomysły otrzymają wsparcie finansowe (do 5 tysięcy złotych brutto), a także pomoc w kwestiach administracyjnych, organizacyjnych, promocyjnych czy logistycznych.   

Pierwsze wydarzenia ruszą już z końcem czerwca i potrwają do połowy września – na sąsiedzką integrację mamy więc całe lato! Sprawdźmy, jakie projekty dostały się do finałowej czternastki ↆ 

KRZYKI

Huby i Gaj – Taneczny Raj  

Cykl warsztatów tańca w kręgu, zaproponowany przez grupę nieformalną Ewa z Gaju, integrujących sąsiadów i sąsiadki z obu osiedli.  

Idziemy w przyrodę – międzykulturowe warsztaty przyrodnicze 

Międzykulturowe warsztaty Yulii Reznik, zapraszające dzieci oraz wielokulturową młodzież polską, romską i ukraińską, do eksplorowania otaczającej ich natury – w planach spacer po Parku Brochowskim czy nauka obsługi sprzętu do obserwacji przyrody.  

ZMIENNE STRUKTURY: dotyk dźwięku, brzmienie koloru   

Wizualno-muzyczne warsztaty dla mieszkańców i mieszkanek Krzyków. Grupa nieformalna Sepia Ensemble & Magda Tesa zaprasza do wspólnego tworzenia dzieł techniką asamblażu, które zakończą się wspólną wystawą oraz interdyscyplinarnym widowiskiem. 

LATO w Parku na Niskich Łąkach.  L – Lody. Sensoryczna cukierenka.   A – A teraz powiedz: seeeer! Pamiątka z wakacji we własnoręcznie stworzonej kwiatowej ramce.  T – Teatr owadzi. O – Oława. Dom żab i czapli 

Projekt Justyny Kubec, zakładający cykl letnich działań dla najmłodszych w Parku na Niskich Łąkach. W bogatym programie m.in. naturalne dekorowanie tkanin i zajęcia teatralno-artystyczne i ruchowe.  

PSIE POLE 

Między nami sąsiadami – społeczna kronika Zakrzowa 

KomWiz ekipa zachęca do wspólnego zebrania historii i fotografii związanych z osobami od lat zamieszkałymi, pracującymi i uczącymi się na Zakrzowie – materiały wzbogacą istniejącą już kronikę, powstałą w poprzedniej edycji Mikrograntów w ramach projektu „Zakrzów wczoraj, Zakrzów dziś. Stwórzmy razem sąsiedzką kronikę”.  

Słowiańskie klimaty nad Widawą 

Cykl spotkań nad Widawą, której pomysłodawczynią jest Magdalena Gawlas. Nad rzeką odbędzie się spacer przyrodniczy, warsztaty pszczelarskie, tworzenie kadzideł oraz słowiański krąg z wyplataniem wianków.  

WSPARCIE – Wojnów, Strachocin, Swojczyce Pedagogicznie Aktywizują Rewir Cyrkową Integracją Edukacyjną 

Łukasz Krawiec, chcąc przedstawić korzyści działań performatywnych, zorganizuje cykl spotkań, podczas których uczestnicy i uczestniczki wykonają narzędzia do praktykowania sztuki cyrkowej oraz przygotują spektakl, prezentowany w finale przed sąsiedzką publicznością.  

FABRYCZNA  

Baby Yoga Club! Międzykulturowe warsztaty ruchowo-oddechowe dla rodziców z dziećmi 

Międzykulturowy cykl warsztatów ruchowych dla rodziców z dziećmi do 18 miesiąca życia. Spotkania w Parku Grabiszyńskim podzielone będą na dwie części – zajęcia jogi oraz wspólne, wspierające rozmowy i wymiana doświadczeń przy poczęstunku.  

Ekologia w ruchu: warsztaty taneczne 

Julia Bartosz i Maja Renn zapraszają do udziału w interdyscyplinarnym projekcie, łączącym świat nauki ze sztuką tańca. Celem warsztatów ruchowych w Lasku Oporowskim, inspirowanych koegzystencją drzew, jest rozwinięcie ucieleśnionej empatii do własnego i kolektywnego organizmu.  

Żyj slow czyli ekologicznie, ekonomicznie i zdrowo. MIASTOwOGRÓD   

Spacery oraz warsztaty przyrodnicze i rękodzielnicze w duchu zero waste organizowane przez Annę Chelbnikow-Pawluk na Muchoborze Małym, zakończone sąsiedzkim, międzypokoleniowym piknikiem. 

ŚRÓDMIEŚCIE  

Art Trop – Po nitce do kłębka. Nie wyrzucaj – przerabiaj! 

Wspólna nauka przeróbki starych ubrań na unikatowe i funkcjonalne elementy garderoby. Cykl spotkań na Nadodrzu, zaproponowany przez Anastasiię Soliarską, ma zwrócić uwagę na problem nadmiernego konsumpcjonizmu, rozbudzić naszą kreatywność i zainspirować do ekologicznego stylu życia. 

Ćwiczenia z jedzenia. Multisensoryka doświadczeń kulinarnych 

Grupa nieformalna Nowy Sezon (Julia Gawron i Piotr Matkowski) zaproszą do udziału w serii pięciu spotkań warsztatowo-wykładowych na Ołbinie, promujących roślinną dietę i zgłębiających kulinarną multisensorykę poprzez pięć zmysłów. Uczestniczki i uczestnicy nauczą się rozpoznawać podstawowe smaki, analizować proces przygotowywania posiłków oraz tworzyć własne przepisy.  

Warsztat Nie normalnie/Teatralnie 

Pasjonatka teatru i sztuki, Grażyna Wilk, zaprosi dorosłych na arteterapeutyczne, integrujące warsztaty teatralne na Ołbinie, uruchamiające wyobraźnię, głos i ciało. Ich zwieńczeniem będzie plenerowy spektakl dla sąsiadów i sąsiadek.  

WITańce – poniedziałkowe rozruchy z Wrocławską Inicjatywą Taneczną 

WITa, czyli Wrocławska Inicjatywa Taneczna, zorganizuje cykl warsztatów z różnych technik tańca i choreografii, uczących świadomej pracy z ciałem oraz wzmacniających wspólnotowość społeczności lokalnej. Zajęcia z tańca współczesnego i ruchu bezwysiłkowego czy medytacyjnego, zakończy otwarty pokaz ze wspólną improwizacją.  Szczegółowe oceny z uzasadnieniem wyborów komisji i opisy wszystkich poprawnych formalnie wniosków są TUTAJ.  

Informacje o zwycięskich projektach w dwóch pozostałych ścieżkach programu – dla grup nieformalnych i organizacji pozarządowych – można znaleźć na stronie internetowej Fundacji Umbrella.  

Gratulujemy wszystkim zwyciężczyniom i zwycięzcom oraz życzymy powodzenia w realizacji działań. Do zobaczenia w mieście! 

Aktualności / Mikrogranty

68 pomysłów na wydarzenia w mieście! 

Zamykamy drugi w tym roku nabór wniosków do Mikrograntów. Od 1 do 15 maja można było składać swoje propozycje cyklicznych wydarzeń, w których mieszkańcy i mieszkanki wezmą udział już tego lata. W ścieżce dla osób fizycznych i grup nieformalnych pojawiły się liczne zgłoszenia, które następnie przejdą do weryfikacji formalnej i oceny komisji. Zwycięskie inicjatywy poznamy […]

Zobacz wszystkie aktualności
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.