Menu

14 inicjatyw na wiosnę i lato. Znamy wyniki pierwszego naboru do Mikrograntów!

Wiemy już, gdzie, z kim i w jaki sposób będziemy w najbliższych miesiącach działać na wrocławskich osiedlach! Lutowy nabór już rozstrzygnięty – poznajcie zwycięską czternastkę projektów w ścieżce dla osób fizycznych i grup nieformalnych.

Przez pierwsze dwa tygodnie lutego zbierałyśmy od Was propozycje na projekty z zakresu animacji, edukacji, rekreacji i wielu innych działań o charakterze integracyjnym i kulturotwórczym. Działania można było standardowo zaplanować na obszarze jednej z dawnych wrocławskich dzielnic – Fabrycznej, Krzykach, Psim Polu i Śródmieściu. Do ścieżki dla osób fizycznych i grup nieformalnych spłynęło aż 90 propozycji, z czego do oceny jurorek i jurorów (o składzie komisji możecie poczytać TUTAJ) trafiło 59 poprawnych formalnie projektów. By umilić nam oczekiwanie na ostateczne wyniki zgromadziłyśmy też dla Was opisy i statystyki naborowe, które możecie prześledzić TUTAJ.

W pierwszych dniach marca cztery komisje obradowały nad wyborem 14-stu inicjatyw (po 4 projekty z obszarów Fabryczna i Śródmieście oraz po 3 pomysły z obszarów Krzyki i Psie Pole). W efekcie szykujemy się na wspólne aktywności na m. in. Praczach Odrzańskich, Grabiszynie-Grabiszynku, Hubach, Brochowie, Ołbinie, Nadodrzu, Swojczycach-Strachocinie-Wojnowie.

Wszystkie wskazane przez jurorów i jurorki działania otrzymają nie tylko wsparcie finansowe (do 5 tysięcy złotych brutto), lecz także pomoc w kwestiach administracyjnych, organizacyjnych, księgowych, prawnych, promocyjnych i logistycznych. Za moment zaczynamy spotkania negocjacyjne, by na początku kwietnia przedstawić Wam planowane wydarzenia!

Poznajcie zwycięskie projekty ze ścieżki dla osób fizycznych i grup nieformalnych:
FABRYCZNA (kliknij tutaj, aby rozwinąć listę)
Akcja Integracja – wiosną ruszamy w teren! 

Grupę nieformalną Poszukiwacze Aktywnych Przygód tworzą osoby zafascynowane chemią i ekologią oraz łączeniem tych dziedzin nauki z aktywnościami na świeżym powietrzu. Są to również doświadczone Mikrograntowczynie – grupa aktywizowała już mieszkańców i mieszkanki zachodnich osiedli Wrocławia latem i jesienią zeszłego roku. Tym razem pasjonatki nauki i swojego osiedla zaplanowały wiosenne działania pozwalające z jednej strony na cieszenie się budzącą się do życia przyrodą, a z drugiej pobudzające szare komórki. Wydarzenia rozpięte są (czasowo i tematycznie) pomiędzy Dniem Ziemi a Dniem Dziecka. Osoby, które wezmą w nich udział będą miały okazję zapoznać się z zasadami ekologii oraz charakterystycznymi dla osiedli Pracze Odrzańskie, Maślice oraz części Leśnicy miejscami. Przed uczestnikami i uczestniczkami projektu budowanie makiety ekologicznego miasta, wycieczka rowerowa wzdłuż Bystrzycy i Odry wraz z mobilnym, ekologicznym laboratorium czy gra terenowa wykorzystująca podwórkowe aktywności z dawnych lat. W inicjatywie znalazła się również akcja sprzątania Ziemi w Parku Prackim, spacer po kampusie Pracze z historią w tle, symulacja procesu oczyszczania wody w mikroskali pod Janówkiem oraz piknik pod Wzgórzem Maślickim połączony z tematem rekultywacji terenów po wysypiskach śmieci. Wszystko to dla wspólnej zabawy, edukacji i integracji!

TALES FROM GRABISZYN – megazin z osiedlowymi historiami z dreszczykiem 

Agnieszka Jamroszczak niejednokrotnie organizowała przeróżne inicjatywy artystyczne, związane zwłaszcza ze światem komiksu. Pierwszy raz zadziała jednak na swoim osiedlu – Grabiszynie. Jej doświadczenia okażą się jednak kluczowe dla mikrograntowej inicjatywy, podczas której planuje stworzyć, wraz z sąsiadami i sąsiadkami, megazin dotyczący osiedlowych opowieści. Ale nie takich zwyczajnych… Nawiedzone miejsca, napotkane zjawy, zagadkowe włamania – jakie jeszcze historie z dreszczykiem skrywają grabiszyńskie zaułki? Organizatorka zbierze je wraz z mieszkańcami i mieszkankami poprzez internetowe ogłoszenie oraz formularz dostępny analogowo w różnych lokalizacjach na osiedlu. Podczas dwóch warsztatów chętne osoby będą mogły skorzystać z bazy nadesłanych miejskich legend (lub oczywiście zaproponować swoje) i przetworzyć je artystycznie pod okiem instruktorek. Wspólnie wybrane propozycje zostaną opublikowane w zinie jako opowiadania, ilustracje, komiksy, fotografie, kolaże, wiersze… a może coś jeszcze innego? Wydarzeniem podsumowującym działania będzie otwarta premiera publikacji. Spotkamy się na finałowym pikniku w Parku Grabiszyńskim połączonym z plenerową ekspozycją wszystkich stworzonych prac. Wydrukowany megazin będzie można odebrać w partnerskich miejscach na osiedlu, a jego wirtualna wersja będzie dostępna do pobrania w Internecie.

Kości zostały rzucone // The Die is Cast. Polsko-angielskie warsztaty tworzenia gier bez prądu jako pomost kulturowo-komunikacyjny

Grupa nieformalna Stupid Dream to para entuzjastów gier planszowych, dotąd propagujących korzyści płynące z tej aktywności m.in. jako wykładowcy akademiccy. Debiutując w pracy z lokalną społecznością sąsiedzką, zorganizują na Szczepinie polsko-angielskie warsztaty tworzenia gier bez prądu. Od burzy mózgów, budowania zarysu gry i jej kluczowych elementów, przez szlifowanie mechaniki rozgrywki i testowanie zasad, aż po dopracowywanie elementów takich jak plansza, karty, pionki, kostki czy instrukcje. Przez każdy etap grupa zostanie przeprowadzona pod okiem doświadczonych instruktorów oraz wolontariuszy i wolontariuszek z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej. Kluczem pozostanie jednak sąsiedzka inwencja twórcza! Po pięciu spotkaniach przewidziany jest wieczorek integracyjny, podczas którego uczestnicy i uczestniczki będą mogli przetestować stworzone przez siebie planszówki w praktyce. Na zakończenie projektu powstaną dwa ebooki (jeden w języku polskim, drugi angielskim) podsumowujące proces tworzenia gier. Ważnym elementem projektu jest jego dwujęzyczność pomagająca nie tylko w integracji i poszerzeniu grona odbiorców, ale też w rozwijaniu kompetencji językowych i komunikacyjnych.

Joga dla kobiet w ciąży: międzykulturowe warsztaty ruchowo-oddechowe

Inicjatorka projektu – mama, joginka i uchodźczyni – Olena Daleka chce zorganizować cykl spotkań na Grabiszynie i Grabiszynku skierowanych do kobiet w ciąży. W duchu idei międzykulturowego samowsparcia, zaplanowała szereg działań, dzięki którym uczestniczki będą mogły zadbać nie tylko o swoje ciało, ale też stan ducha, poczucie lokalnej wspólnotowości, a także wzmocnić pewność siebie w obszarze medycyny i prawa. Spotkania będą poruszać zagadnienia szczególnie ważne dla pań, które wyemigrowały do innego kraju i zastanawiają się, jak się przygotować na czas porodu w szpitalu. Dodatkowo znajdzie się też czas na pracę nad świadomym oddechem, wzmocnieniem mięśni dna miednicy oraz sposobami na redukcję bólów pleców. Po każdym spotkaniu organizatorka zadba o przestrzeń na wymianę doświadczeń i rozmowę. Podczas spotkania prowadzonego przez położną i skierowanego także do osób towarzyszących osobom w ciąży, zapoznamy się z tematyką standardów opieki okołoporodowej w Polsce oraz ideą porodów rodzinnych. Podsumowanie wydarzeń stanowić będzie broszura zbierająca zaprezentowane w trakcie warsztatów ćwiczenia i przydatne informacje. Z uwagi na międzykulturowy wymiar projektu, wszystkie aktywności będą prowadzone w języku polskim i rosyjskim.

KRZYKI
Mój pierwszy Wro-bot!  rodzinne warsztaty z programowania i budowania robotów 

Autorami projektu są dwaj ojcowie, informatycy i działkowcy – grupa nieformalna Wro-boty!, których rodzinne warsztaty programowania skierowane są przede wszystkim do mieszkańców i mieszkanek Hub i Gaju. Pomysłodawcy zauważyli, że nowe technologie często są negatywnie odbierane zwłaszcza w kontekście wychowywania dzieci – w rzeczywistości mogą jednak ułatwiać życie i rozwijać kreatywne myślenie. Dlatego też, w czasie cyklu spotkań uczestnicy i uczestniczki zbudują prototypy mikro-robotów pomocnych przy różnorodnych, codziennych czynnościach. Będą to systemy do m. in automatycznego podlewania kwiatów doniczkowych, kostka do gry, która będzie mogła losować liczby wg. określonego skryptu czy licznik kroków, który może być pomocny do trackowania zwierząt. Rodzinny cykl trzech spotkań odbędzie się w Galerii Magiel na Hubach. Na finał inicjatorzy zaplanowali otwarte wydarzenie w Parku Skowronim, w trakcie którego odbędzie się m. in. gra w podchody, w czasie której za pomocą fal radiowych zostaną połączone wszystkie skonstruowane roboty. Dodatkowo, uczestnicy i uczestniczki spotkania finałowego samodzielnie wykonają termometr i kompas.

NasionOgród. Spotkajmy się przy nasionach  o pozyskiwaniu żyznej gleby i własnych nasion 

Grupa nieformalna O!grodniczki, w której skład wchodzą dwie pasjonatki ogrodnictwa, w ramach cyklu czterech międzypokoleniowych spotkań planują zorganizować warsztaty edukacyjne o produkcji kompostu, pozyskiwaniu nasion, metodach nawadniania czy zbijania grządek. Zafascynowane permakulturą, podchodzące z poszanowaniem do bioróżnorodności i z wielką radością uprawiające przydomowe ogródki w zgodzie z naturą, zorganizują akcję wymiany nasion i sadzonek, które staną się zaczątkiem osiedlowej Biblioteki Nasion. Finałem projektu będzie tytułowy, stworzony podczas warsztatów „NasionOgród”, który powstanie przy Brochowskim Centrum Aktywności Lokalnej. Autorki mają nadzieję, że będą z niego korzystać wszyscy mieszkańcy osiedla. W ramach podsumowania działania, prócz zielonej przestrzeni powstanie również broszura ze wskazówkami dotyczącymi uprawy ogródka w zgodzie z naturą. Udział w wydarzeniach mogą brać wszyscy mieszkańcy i wszystkie mieszkanki Brochowa bez względu na wiek czy narodowość, osoby, które mają już doświadczenie w uprawie swoich przydomowych ogródków lub działek jak i osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę w tym temacie.

Wegetariańskie Warsztaty Kuchni Środkowej Azji 

Wiosna na Przedmieściu Oławskim zapowiada się pod znakiem spotkań kulinarnych zainicjowanych przez grupę nieformalną Mozaika. W czasie cyklu warsztatów mieszkańcy i mieszkanki osiedla wspólnie przygotują wegetariańskie posiłki charakterystyczne dla kuchni kazachskiej, wszystkie w wersji wegetariańskiej – pilav, manty na parze a nawet lokalne pączki – baursaki. Ostatnie spotkanie z cyklu zwieńczy „herbaciane przyjęcie” z tradycyjnym dla Kazachstanu napojem. W trakcie spotkań uczestnicy i uczestniczki poznają również elementy kultury i tradycje Azji Środkowej – towarzyszyć im będą opowieści rodzimej mieszkanki tych obszarów. Na wspólne odkrywanie smaków i obyczajów Kazachstanu w międzypokoleniowym i międzykulturowym gronie, inicjatorki projektu zaproszą do Centrum Integracji Mieszkańców Nowe Łąki przy ul. Traugutta.

PSIE POLE
Żabie Śpiewy na Swojczycach – cykl relaksacyjno-przyrodniczy z koncertem

Re-re czy kum-kum? Jak u Was na podwórku naśladowało się żaby? Okazją do przemyślenia tej kwestii będzie cykl spotkań na Psim Polu zaproponowany przez Agnieszkę Maniewską. W zeszłym roku inicjatorka działała na Swojczycach-Strachocinie-Wojnowie i Kowalach, przybliżając nam naszych codziennych „Wielo(od)nożnych przyjaciół” – robali. W tym roku cykl spotkań i warsztatów zaplanowała wokół swojczyckich stawów, których pejzaż dźwiękowy pięknie odmalowują zastępy sympatycznych płazów i głównych bohaterek projektu – żab. To tam spotkacie najwięcej ich gatunków we Wrocławiu! Edukacyjny projekt otwiera część wykładowa, wprowadzająca nas w tematykę płazów i przygotowująca na dalsze atrakcje. Wśród nich spacer w terenie, zajęcia relaksacyjne w pracowni ceramicznej czy joga w pobliskim Parku Kolumba. Wszystko to spina motyw przewodni, bo na warsztatach wykonamy „żabie poidełko” lub „żabkę ogrodową”, a na zajęciach jogi przyjmować będziemy rozciągające pozycje tych zwierząt. Odbędzie się również prawdziwy żabi koncert na polanie wokół stawów. Po projekcie zostanie z nami podręcznik Żabich Koncertów, dzięki któremu już samodzielnie będziemy mogli powrócić na polanę i otworzyć uszy na chór żab i ropuch. Poza tym organizatorka ma nadzieję, że jej działania umocnią stawy w ekologicznej świadomości wrocławian i wrocławianek.

W oku betonu. Zmysłowy welodrom

Inicjatorka projektu, Sonia Mielnikiewicz znów wsiądzie w Mikrograntach na dwa kółka. Organizatorka dała się już poznać w naszym programie jako prowadząca w zeszłym roku projekt Rusz ten beton i odczaruj Poświętne – teraz powraca do tematu betonu i proponuje jeszcze bardziej holistyczne spojrzenie na Wrocławski Welodrom. Punktem wyjścia do myślenia o działaniu stało się zjawisko ASMR. Na osiedlu Poświętne, gdzie zlokalizowany jest welodrom, powstanie „multisensoryczne, plenerowe muzeum”, a każde z zaproponowanych wydarzeń wyostrzy jeden z naszych zmysłów: wzrok, słuch, dotyk i smak. Spacer po welodromie będzie okazją do „przebicia się wzrokiem poprzez warstwy historii” tego zabytkowego obiektu. Zmysł słuchu wyostrzymy podczas audiospaceru, podczas którego skupimy się na charakterystycznych dźwiękach towarzyszących jeździe po torze. Międzypokoleniowe warsztaty rysunkowe będą okazją do przelania na papier wrażeń po domknięciu głównego budulca welodromu – betonu. Zasmakujemy tak zwanej „kawy kolarza” i poznamy elementy kolarskiej diety z czasów Breslau. Autorka na finał planuje wydanie kolejnego zina i zorganizowanie jego premiery, która stanie się okazją do sąsiedzkiej integracji.

Wiosna dźwiękiem, słowem i obrazem tworzona – warsztaty międzypokoleniowe dla mieszkańców Psiego Pola 

Czy macie czasem ochotę zrobić coś twórczego, ale nie wiecie, jaką dokładnie aktywność wybrać? Projekt, który szykuje grupa mieszkańców i mieszkanek Psiego Pola – grupa nieformalna Radośni Polanie, może okazać się pomocna! Podczas sześciu spotkań osoby uczestniczące będą miały okazję otulić się kojącym dźwiękiem w trakcie warsztatów gry na instrumentach relaksacyjnych, podszkolić swoją władzę nad słowem na kursie kreatywnego pisania oraz rozwinąć umiejętności plastyczne na zajęciach z tworzenia Mandali. Podsumowaniem wszystkich spotkań będzie kolorowy, ożywczy, prawdziwie wiosenny koncert połączony z wernisażem prac powstałych w cyklu warsztatowym. Grupa swoimi działaniami pragnie podkreślić, że artyst(k)a jest w każdym z nas, a okres budzącej się do życia przyrody to idealne okoliczności, by tę część siebie uaktywnić. Radośni Psiepolanie, silnie osadzając projekt w lokalnej społeczności, pragną ugruntować sąsiedzki wymiar sztuki i pokazać, że jest na nią miejsce nie tylko w wielkich galeriach, ale i za naszym osiedlowym rogiem.

ŚRÓDMIEŚCIE
Wiosenne porządki – podwórkowa metamorfoza na Grunwaldzie 

Agata Szydłowska, mieszkanka osiedla Plac Grunwaldzki zamierza zaprosić osoby z okolicy (m. in. seniorów/-ki, studentów/-ki, rodziny z dziećmi) do poznania się przy warsztatowych działaniach, których efektem będzie odświeżenie podwórka w kwartale ulic Smoluchowskiego, Wyspiańskiego, Łukasiewicza i Curie-Skłodowskiej. Inicjatorka ma też nadzieję na obecność sąsiadów i sąsiadek mieszkających w pobliskim punkcie tymczasowym dla uchodźców i uchodźczyń Zaplanowane aktywności obejmują warsztaty ogrodnicze oraz warsztaty kreatywne, dzięki którym powstaną elementy małej architektury upiększające zamieszkiwaną przestrzeń, a także spacer dendrologiczny, którego celem jest zapoznanie uczestników/-czek z obecnym na podwórku oraz w okolicy drzewostanem. Dodatkowo spotkania będą wzbogacone o wiedzę z zakresu dbałości o dziką przyrodę, recyklingu i ekologii. Celem mieszkanki jest połączenie międzypokoleniowej i międzykulturowej integracji sąsiedzkiej z dbałością o wspólną przestrzeń, w której będzie można spędzać miło i twórczo czas, zacieśniając jednocześnie więzi lokalne.

Z pieśnią na ustach! – wrocławski senior na ludowo

Inicjatywa Jagody Leśniak wraz z grupa nieformalną profesjonalnych muzyków działających na rzecz edukacji muzycznej dzieci, młodzieży i osób dorosłych zaplanowana została, by zaktywizować osoby niekoniecznie mające wcześniej z muzykowaniem styczność. W ramach projektu odbędą się warsztaty wokalne z towarzyszeniem akordeonu, w czasie których seniorzy/-ki z Nadodrza oraz Ołbina sami wybiorą i opracują repertuar pieśni ludowych czy popularnych piosenek polskich. Cotygodniowe, sobotnie spotkania odbywać się będą w Akademii Dźwięku Legato przy ul. Jedności Narodowej. W czasie trwania projektu uczestnicy/-ki nie tylko udoskonalą swój warsztat wokalny, ale także popracują nad dykcją, interpretacją tekstu czy ruchem scenicznym. Zwieńczeniem działań będzie koncert – w zależności od warunków pogodowych – w Parku Stanisława Tołpy lub w jednym z otwartych miejsc na terenie obszaru Śródmieścia. Celem inicjatywy jest nie tylko integracja seniorów i seniorek z tego terenu, ale także poprawa zdrowia psychicznego i fizycznego dzięki aktywnościom, które w realny sposób angażują umysł i ciało.

Przy wspólnym stole – przy glinie o nas i Ołbinie 

Pomysłodawczyni cyklu warsztatów ceramicznych, Roksana Stojowska, chce w swoim projekcie doprowadzić do spotkania się mieszkańców i mieszkanek różnych części osiedla Ołbin. Inicjatorka projektu, obserwując zmiany zachodzące na tym terenie oraz wsłuchując się w rozmowy sąsiadów i sąsiadek, dostrzega podział Ołbina na dwie części oraz brak integracji wśród zamieszkujących go osób. Szansę na poprawę sytuacji dostrzegła we wspólnym, twórczym działaniu. W czasie spotkań uczestnicy i uczestniczki stworzą dwie prace: naczynie/figurkę według własnego pomysłu oraz obiekt związany z elementami osiedla. Proces formowania, szkliwienia i wypalania powstałych dzieł wymaga czasu, a z obserwacji autorki projektu okres oczekiwania to doskonała okazja do zacieśniania więzi sąsiedzkich, wymiany doświadczeń oraz dyskusji na temat otaczającej, osiedlowej przestrzeni. Cykl spotkań zostanie poprowadzony przez profesjonalistkę z dziedziny ceramiki, a zajęcia odbywać się będą w nowopowstałej pracowni ceramicznej La Loba Design Lab przy ul. Cinciały. Zwieńczeniem projektu będzie spotkanie uczestników i uczestniczek warsztatów wraz z przekazaniem gotowych prac ich autorom, połączone z sąsiedzkim poczęstunkiem. Na warsztaty autorka zaprasza dzieci od 6. roku życia oraz osoby dorosłe i seniorów/-ki.

Czuj się bezpiecznie w każdej sytuacji! 

Autorkami projektu są studentki Uniwersytetu Wrocławskiego działające w ramach grupy nieformalnej Muszkieterki, które chciałyby zwiększyć świadomość kobiet, zwłaszcza swoich rówieśniczek, w zakresie radzenia sobie ze stresem w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa, ale i wyposażyć je w praktyczne umiejętności samoobrony. Planują w tym celu dwa cykle spotkań: podczas części teoretycznej prowadzonej przez psychologa, uczestniczki będą miały okazję wymienić się swoimi doświadczeniami, natomiast podczas części praktycznej profesjonalni trenerzy pokażą chwyty i sposoby poradzenia sobie w niebezpiecznej sytuacji. Spotkania zaplanowane zostały w Klubie pod Kolumnami przy placu św. Macieja, miejscu pozwalającym na udział osób zarówno z Nadodrza, jak i Ołbina czy Placu Grunwaldzkiego, na których to osiedlach szczególnie zależy inicjatorkom. 

Szczegółowa ocena wszystkich poprawnych formalnie wniosków oraz protokół z uzasadnieniem wyborów komisji znajduje się  TUTAJ 

Gratulujemy wszystkim zwycięzcom i zwyciężczyniom!

Aktualności / Mikrogranty

Znamy wyniki majowego naboru do Mikrograntów! 

Po kilkudniowych posiedzeniach komisji, wiemy już, które projekty zostaną zrealizowane latem we Wrocławiu. Odkrywanie historii osiedli i kreatywne działania w duchu zero waste, taneczne, dźwiękowe, a nawet cyrkowe warsztaty i wreszcie bliskie spotkania z naturą – tego sezonu czeka nas w mieście wiele wspaniałych, sąsiedzkich wydarzeń!   

68 pomysłów na wydarzenia w mieście! 

Zamykamy drugi w tym roku nabór wniosków do Mikrograntów. Od 1 do 15 maja można było składać swoje propozycje cyklicznych wydarzeń, w których mieszkańcy i mieszkanki wezmą udział już tego lata. W ścieżce dla osób fizycznych i grup nieformalnych pojawiły się liczne zgłoszenia, które następnie przejdą do weryfikacji formalnej i oceny komisji. Zwycięskie inicjatywy poznamy […]

Zobacz wszystkie aktualności
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.