Menu

Mroczne wizje przyszłości, czyli o lęku i apokalipsie w Barbarze

Dwóch finalistów nagrody im. Marcina Króla, Leszek Koczanowicz i Marcin Napiórkowski, oraz poetka Agnieszka Wolny-Hamkało pochylą się 13 kwietnia (czwartek) w Barbarze nad narastającym problemem naszej cywilizacji – paraliżującym strachem, którego natężenie przybiera na sile wraz z posiłkującymi się tym tematem mediami.

Masowe migracje, zmiany klimatu, podnoszący się poziom mórz – to tylko kilka z niepokojących zjawisk, z którymi musimy się mierzyć w XXI wieku. Dodając do tego jeszcze konflikt w Ukrainie, inflację i kryzys mieszkaniowy, mamy gotową mieszankę wybuchową. Panika, strach, zagubienie – te emocje potrafią w szybki sposób eskalować i rządzić masami. Politycy dobrze wiedzą, że tłum zastraszony, to tłum posłuszny. Jak sobie z tym radzić?

Zapobieganie masowej panice i merytoryczna rozmowa z ekspertami – to właśnie Fundacja im. Stefana Batorego ustanowiła sobie za cel na 2023 rok.

Seria spotkań z autorami i autorkami ma zachęcić publiczność do pochylenia się nad zjawiskami i trendami współczesności oraz wyzwaniami przyszłości. Spotkania organizowane są w oczekiwaniu na ogłoszenie zwycięzców tegorocznej Nagrody im. Marcina Króla – wyróżnienia przyznawanego przez Fundację Batorego za najlepszą książkę z dziedziny historii idei i badań nad przyszłością, filozofii i myśli społecznej i politycznej, refleksji nad cywilizacją i kulturą. Na początku marca Kapituła wybrała pięć książek-finalistek drugiej edycji konkursu, zwycięski tytuł poznamy 25 maja.

O różnych sposobach radzenia sobie ze strachem i tym, jaką rolę odgrywa on w sferze politycznej i kulturalnej porozmawiają:
Miejsce i godzina wydarzenia: 

Spotykamy się w czwartek (13 kwietnia) o godzinie 18:00 w Barbarze (ul. Świdnicka 8B). Wydarzenie będzie również transmitowane online na Facebooku WIK-u oraz Fundacji Batorego, a także na kanale Youtube Fundacji.

Więcej informacji o Nagrodzie oraz lista nominowanych na 2023 rok → LINK   

Aktualności / Barbara

Artyści na tropie znikającego miasta

Jednym z ważniejszych wątków międzynarodowego projektu „What’s next?”, współtworzonego przez Wrocławski Instytut Kultury, jest kreowanie bezpiecznej przestrzeni do refleksji, szczególnie w aktualnej sytuacji międzynarodowej. W sposób naturalny pojawiła się w naszych głowach nić łącząca powyższe kwestie z cieszącym się popularnością programem Barbary (siedzibą WIK-u), czyli „Znikającym Miastem”.

Dołącz do naszego zespołu!

Chcesz z nami współtworzyć Wrocławski Instytut Kultury? Szukamy osoby, która dołączy do naszego zespołu programowania wydarzeń oraz miejsc i zaangażuje się m.in. w tworzenie programu i koordynację działania klubokawiarni Barbary. Na zgłoszenia czekamy do 19 marca.

Zobacz wszystkie aktualności
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.