Menu

Mroczne wizje przyszłości, czyli o lęku i apokalipsie w Barbarze

Dwóch finalistów nagrody im. Marcina Króla, Leszek Koczanowicz i Marcin Napiórkowski, oraz poetka Agnieszka Wolny-Hamkało pochylą się 13 kwietnia (czwartek) w Barbarze nad narastającym problemem naszej cywilizacji – paraliżującym strachem, którego natężenie przybiera na sile wraz z posiłkującymi się tym tematem mediami.

Masowe migracje, zmiany klimatu, podnoszący się poziom mórz – to tylko kilka z niepokojących zjawisk, z którymi musimy się mierzyć w XXI wieku. Dodając do tego jeszcze konflikt w Ukrainie, inflację i kryzys mieszkaniowy, mamy gotową mieszankę wybuchową. Panika, strach, zagubienie – te emocje potrafią w szybki sposób eskalować i rządzić masami. Politycy dobrze wiedzą, że tłum zastraszony, to tłum posłuszny. Jak sobie z tym radzić?

Zapobieganie masowej panice i merytoryczna rozmowa z ekspertami – to właśnie Fundacja im. Stefana Batorego ustanowiła sobie za cel na 2023 rok.

Seria spotkań z autorami i autorkami ma zachęcić publiczność do pochylenia się nad zjawiskami i trendami współczesności oraz wyzwaniami przyszłości. Spotkania organizowane są w oczekiwaniu na ogłoszenie zwycięzców tegorocznej Nagrody im. Marcina Króla – wyróżnienia przyznawanego przez Fundację Batorego za najlepszą książkę z dziedziny historii idei i badań nad przyszłością, filozofii i myśli społecznej i politycznej, refleksji nad cywilizacją i kulturą. Na początku marca Kapituła wybrała pięć książek-finalistek drugiej edycji konkursu, zwycięski tytuł poznamy 25 maja.

O różnych sposobach radzenia sobie ze strachem i tym, jaką rolę odgrywa on w sferze politycznej i kulturalnej porozmawiają:
Miejsce i godzina wydarzenia: 

Spotykamy się w czwartek (13 kwietnia) o godzinie 18:00 w Barbarze (ul. Świdnicka 8B). Wydarzenie będzie również transmitowane online na Facebooku WIK-u oraz Fundacji Batorego, a także na kanale Youtube Fundacji.

Więcej informacji o Nagrodzie oraz lista nominowanych na 2023 rok → LINK   

Aktualności / Barbara

Początek wiosny w Barbarze

Mamy nadzieję, że natura weźmie przykład z Barbary i już wkrótce na dobre obudzi się na wiosnę! W naszej głównej siedzibie nie ma i nie było miejsca na sen zimowy, a w najbliższym czasie przygotowaliśmy szereg wydarzeń dla dzieci i dorosłych. Sprawdź szczegóły i dołącz do nas przy Świdnickiej 8b!

Zdjęcie z warsztatów w Barbarze. Kobieta stoi przed niewidocznymi na zdjęciu dziećmi, w wyciągniętej prawej ręce trzyma domek z kartonu. Domek ma czerwony dach. W tle widać kolejne dzieci siedzące przy stołach. „Rodzinnie w Barbarze”, czyli dostępność w WIK

W tym roku możemy pochwalić się ambitnym projektem we Wrocławskim Instytucie Kultury – wraz z PFRON (Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych) podjęliśmy się dostosowania przestrzeni, wydarzeń jak i komunikacji Barbary dla osób z niepełnosprawnościami wzroku i słuchu oraz G/głuchych.

Zobacz wszystkie aktualności
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.