Menu

MagiC Carpets – trwa nabór dla początkujących artystów

Wrocławski Instytut Kultury uruchomił nabór do bazy europejskiego projektu MagiC Carpets – platformy zrzeszającej 16 organizacji kulturalnych z krajów Unii Europejskiej i krajów kandydujących. Początkujący artyści z całej Polski swoje zgłoszenia mogą przesyłać do 15 lipca.


MagiC Carpets to współfinansowana przez program Kreatywna Europa i kierowana przez Biennale w Kownie platforma, której głównym założeniem jest rozwijanie działań angażujących wschodzące talenty (kuratorów i artystów) poprzez program rezydencji skupiających się na włączaniu społeczności lokalnych i pracy w przestrzeni publicznej. Podczas trzyletniego projektu (2022-2025) organizacje partnerskie zrealizują ponad 120 rezydencji artystycznych, tworząc rozbudowaną europejską sieć dla początkujących artystów i kuratorów. Udział w projekcie jest też szansą na poszerzanie kompetencji społecznie zaangażowanych, lokalnych twórców, którzy będą współpracować z artystami z innych krajów wybranych w ramach partnerstwa. Różnorodność organizacji zaangażowanych w platformę daje możliwość poznawania innych, wyjątkowych kultur, ale też problemów i wyzwań z całej Europy i inicjowania transdyscyplinarnych działań wzmacniających wartości demokracji, integracji, świadomości społecznej i równości.

Sieć na tak szeroką skalę, składająca się z instytucji, artystów i kuratorów na początku swojej kariery oraz lokalne społeczności z wielu miast europejskich,, pozwala uczestnikom snuć własne opowieści artystyczne badając głębsze konteksty społeczno-kulturowe, ale przede wszystkim zwiększa widoczność wschodzących talentów. – tłumaczą koordynatorki naboru z Wrocławskiego Instytutu Kultury. – Dlatego też zachęcamy do zgłoszeń mieszkających w Polsce twórców będących na początku artystycznej drogi, którzy chcą stać się częścią bazy artystów MagiC Carpets.

Kto może zgłosić się do bazy artystów MagiC Carpets?

Nabór skierowany jest do mieszkających w Polsce artystów na początku kariery (emerging artist) zajmujących się różnymi dziedzinami sztuki (np. sztuki wizualne, teatr, literatura). Projekty rezydencyjne zgłoszone przez 16 kuratorów z całej Europy koncentrują się na pracy z lokalną społecznością i dotyczą zagadnień związanych z ekologią i sztuką zrównoważoną, społecznie zaangażowaną w przestrzeni publicznej. Dlatego też ważne jest, by zgłaszający się twórcy  mieli podobne zainteresowania, a także znali język angielski na poziomie komunikatywnym. Zainteresowane osoby, które chcą dołączyć do bazy artystów MC powinny wysłać w j. angielskim swoje portfolio i CV oraz wypowiedź na 1500-2000 znaków ze spacjami odpowiadającą na pytania uzasadniający chęć udziału w projekcie: Czego chciałbyś_abyś się nauczyć poprzez pracę ze społecznościami? Dlaczego ważna jest artystyczna praca ze społecznościami lokalnymi? Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 15 lipca. Zgłoszenia należy przesyłać drogą mailową na adres airwro@instytutkultury.pl.

Jak przebiega wybór rezydentów?

Artyści, którzy chcą znaleźć się w bazie danych dla kuratorów MagiC Carpets, po wstępnej selekcji dokonanej przez kuratorkę WIK, będą mieli szansę odbycia miesięcznej rezydencji w jednej z piętnastu instytucji partnerskich projektu Magic Carpets (w latach 2022-2025). Zadaniem kuratora reprezentującego instytucję goszczącą jest podjęcie ostatecznej decyzji o wyborze artysty.      

Zaproszeni rezydenci będą współpracować z lokalnymi społecznościami, a ich zadaniem będzie zjednoczenie wybranej grupy poprzez projekt artystyczny. W niektórych przypadkach, twórcy będą mieli możliwość zaprezentowania swojego projektu podczas wydarzeń z udziałem publiczności, np. podczas festiwalu, spotkania lub wystawy.

Partnerzy MagiC Carpets

Projekt “MagiC Carpets” jest współfinansowany przez program Unii Europejskiej „Kreatywna Europa”. Platforma kierowana przez Kaunas Biennial (Litwa) składa się z partnerów z: Diyalog Derneği (Istanbul / Turcja), Folkestone Fringe (Folkestone / UK), IDEIAS EMERGENTES – Produção Cultural, CRL (Porto (Guimarães) / Portugalia), Jam Factory Art Centre (Lviv / Ukraina), Lab852 d.o.o. za promidžbu (Zagreb / Chorwacja), Latitudo Srl (Rome / Włochy), META Cultural Foundation (Bucharest (Slon) / Rumunia), New Theatre Institute of Latvia (Riga / Łotwa), Novo Kulturno Naselje (Novi Sad / Serbia), OPENART, Örebro Kommun (Örebro / Szwecja), Openspace.Innsbruck (Innsbruck / Austria), SA Tartu 2024 (Tartu / Estonia), Tbilisi International Photo Festival (Tbilisi / Gruzja), Trempo (Nantes / Francja), Wrocławski Instytut Kultury (Wrocław/ Polska).


Aktualności / AIR Wro

Poznajcie laureatów Kultury Mobilnej 2025

Pobyt rezydencyjny we wspólnocie artystycznej Cerdeira oraz udział w 17-stym Międzynarodowe Biennale Sztuki Ceramicznej w portugalskim Aveiro, wyjazd na Międzynarodową Konferencję Flameworkingu w Salem Community College w Nowym Jorku czy też wizyta zawodowa i premiera spektaklu choreograficznego w Göteborgu – a to nawet nie połowa projektów, które uzyskają dofinansowanie w ramach lokalnego programu wsparcia Kultura […]

Lisa Maria Baier – rezydentka Grafikwerkstatt we Wrocławiu

To już dziewiąty rok artystycznej współpracy Wrocławia i Drezna! Dzięki wsparciu Wydziałów Kultury dwóch sąsiedzkich krain – Dolnego Śląska i Saksonii oraz partnerów z miejskich instytucji kultury, współorganizujemy kolejną edycję wymiany rezydencyjnej dla artystów i artystek związanych ze środowiskiem grafiki warsztatowej.

Wieczne efemerydy – niezależne wrocławskie inicjatywy twórcze

Milena Soporowska podsumowuje rezydencję badawczą „Out Of Doors”, w ramach której pod lupę wzięła miejskie inicjatywy wystawiennicze funkcjonujące poza mainstreamowym obiegiem. W opracowaniu znalazły się wywiady z przedstawicielami takich inicjatyw jak m.in. Galeria U Agatki, Muzeum w Podziemiu, NOWY ZŁOTY, Księże w Pełni czy Galeria Nicponiej.

Zobacz wszystkie aktualności
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.