Ruszył nabór do Kultury Mobilnej!

Planujesz udział w wymarzonej rezydencji lub wizycie studyjnej? Rozważasz podróż na konferencję naukową lub przegląd sztuki? Zdobądź dofinansowanie swojego wyjazdu w naborze do Kultury Mobilnej!

Od tego roku program Kultura Mobilna dla twórców i artystów z Dolnego Śląska działa pod szyldem Wrocławskiego Instytutu Kultury! Biorąc udział w programie wsparcia możecie zdobyć dofinansowanie na Wasz wymarzony zagraniczny wyjazd.

Nabór do tegorocznej edycji programu wsparcia trwać będzie przez cztery tygodnie: od 1 do 28 kwietnia. Wyniki zostaną ogłoszone 10 maja, a wasze wyjazdy powinny się odbyć między 1 maja, a 10 grudnia 2022 roku!

Kto może starać się o wsparcie finansowe realizacji zagranicznego projektu?

Nabór kierujemy do twórców kultury z Wrocławia i Dolnego Śląska: artystów, kuratorów, menedżerów, aktywistów, animatorów i badaczy kultury, którzy indywidualnie lub w grupach planują w tym roku realizować swoje projekty za granicą. Do udziału zapraszamy osoby (lub grupy) zamierzające wziąć udział w zagranicznych przeglądach sztuki, festiwalach, warsztatach, plenerach, prezentacjach, konferencjach, targach, badaniach praktyk kulturalnych czy innych wydarzeniach i projektach, dzięki którym będą miały okazję, by rozwijać umiejętności, zaprezentować swoją twórczość i budować relacje międzynarodowe. Akceptujemy także aplikacje na wyjazdy sieciujące służące pozyskiwaniu partnerów zagranicznych!

Zwycięzcy naboru na pokrycie kosztów podróży i / lub zakwaterowania otrzymają wsparcie finansowe do 3000 złotych brutto. Aplikować mogą wszyscy zainteresowani – bez względu na wykształcenie czy doświadczenie.

Jak się zgłosić?

Wnioski możecie zgłaszać przez ELEKTRONICZNY FORMULARZ, który dostępny będzie do 28 kwietnia.

Zgłoszenia przyjmujemy w języku polskim lub angielskim, w którym załącza się poniższe dokumenty:
CV (w przypadku grup konieczne jest CV składającego wniosek oraz krótsze biogramy członków grupy, które należy zamieścić w formularzu wniosku);
list motywacyjny (w formularzu wniosku);
zaproszenie / potwierdzenie / list intencyjny od zagranicznego partnera potwierdzający uczestnictwo w danym wydarzeniu, projekcie, rezydencji czy wizycie studyjnej (nie ma wzorów takiego dokumentu, powinien być formalny i opisywać charakter współpracy) bądź opis wyjazdu sieciującego (szczegółowy plan wyjazdu z podaniem osób i instytucji, organizacji, wydarzeń, z którymi wnioskodawca planuje nawiązać partnerstwo).

Formularz dostępny jest TUTAJ

Przydatne dokumenty

Lista najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi
regulamin naboru
wzór formularza wniosku
wzór umowy
wzór pełnomocnictwa

Macie pytania? Skontaktujcie się z nami lub przyjdźcie na konsultacje

Zanim zgłosicie swój projekt przez formularz warto skonsultować się z nami. Dzięki temu unikniecie błędów formalnych i sprawdzicie, czy Wasz wyjazd wpisuje się w ramy programu. Ewentualne pytania i wątpliwości możecie przesyłać mailowo na adres: kulturamobilna@instytutkultury.pl.

→ wzór wniosku w wersji edytowalnej – możecie w nim wpisać swój pomysł do konsultacji z nami i przyjść na jedno ze spotkań informacyjnych na żywo w Barbarze (Świdnicka 8b). Do wyboru macie dwa terminy: 12 i 26 kwietnia między godziną 17:00 a 18:00. Dajcie nam znać wcześniej o planowanej wizycie – ślijcie wiadomości na kulturamobilna@instytutkultury.pl.

mat. Gudrun Brueckel

Czyje głosy są słyszane? Zgłoś się do programu wymiany artystów z Polski i Norwegii!  

Zapraszamy artystów należących do grup mniejszościowych mieszkających w Polsce do zgłaszania się na wymianę rezydencyjną ,,Czyje głosy są słyszane?” realizowaną przez WIK, Hvitsten Salong (Hvitsten/NO) i Safemuse (Oslo/NO). Półtoraroczny projekt korzysta z  finansowania funduszy EOG w ramach Programu Kultura. Jego głównym celem jest wyrównywanie szans i widoczności artystów należących do mniejszości oraz tworzenie bezpiecznych i integracyjnych przestrzeni do pracy artystycznej.

więcej

Rave, improwizacja, medytacja, ciało – performans „LUCIDITY” w Barbarze

Sen na jawie, prowokujące dźwięki rave’u, ekstatycznie poruszające się ciała i przyjemnie uspokajające niebieskie światło wprowadzające widzów w stan medytacji. 12 stycznia o godz. 18:00 Wrocławski Instytut Kultury zaprasza do Barbary na performans litewskiego artysty, Arnisa Aleinikovasa pt. „LUCIDITY”. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, obowiązują zapisy.

więcej

Podsumowujemy piąty rok ogólnomiejskich Mikrograntów! 

Przybijamy piątkę, bo… powoli kończy się piąty rok ogólnomiejskiego programu wsparcia oddolnych inicjatyw Mikrogranty, prowadzonego przez Wrocławski Instytut Kultury i Fundację Umbrella. Z kim i na jakich osiedlach tym razem udało nam się współpracować? Jak na program wpłynęła sytuacja geopolityczna i pojawienie się w mieście nowych mieszkańców i mieszkanek? Po dwóch latach wirtualnych, rocznych podsumowań w końcu spotkamy się na żywo – do zobaczenia 17 grudnia w Barbarze!

więcej

Budowanie wspólnoty poprzez ruch. O rave’owym eksperymencie LUCIDITY

Arnis Aleinikovas, rezydent Wrocławskiego Instytutu Kultury w ramach europejskiej platformy MagiC Carpets, przez ponad miesiąc pracował warsztatowo z grupą nowych mieszkańców i mieszkanek Wrocławia. Performatywne zajęcia litewskiego artysty zakończyły się owartym dla publiczności show – 12 stycznia odbyła się premiera performansu „LUCIDITY”.

więcej

Z początkiem lutego startują Mikrogranty przygotuj się z Wrocławskim Instytutem Kultury do zgłoszenia swojego pomysłu na działania we Wrocławiu! 

1 lutego rozpocznie się pierwszy w 2023 roku nabór do Mikrograntów. Jak zwykle poprzedzamy go licznymi spotkaniami informacyjnymi, możliwością skonsultowania z zespołem swojego pomysłu, a także udostępnieniem wielu materiałów pomocniczych. Zachęcamy do rozmów z nami i zapoznawania się z regułami naszego programu!

więcej