W lutym wystartowały Mikrogranty – zgłoś swój pomysł na działania we Wrocławiu! 

Od 1 do 15 lutego trwa pierwszy w 2023 roku nabór do Mikrograntów. Wiosną i latem weź miasto w swoje ręce i zrealizuj z nami swój pomysł na lokalne działanie we Wrocławiu!

Pierwsza w tym roku okazja do wspólnego działania na wrocławskich osiedlach to zarazem już 31. edycja naboru w ścieżce dla osób fizycznych i grup nieformalnych! Termin realizacji projektów przypada na wiosnę i lato, więc to dobry czas na organizację inicjatyw zarówno pod dachem instytucji, organizacji, siedzib rad osiedli czy Centrów Aktywności Lokalnej, jak i w plenerze.

Jakie pomysły zgłaszać?

Do programu przyjmujemy bardzo różnorodne propozycje inicjatyw, których celem jest wzajemne poznanie się, integracja, ciekawe spędzanie czasu wolnego, dzielenie się pasjami, a także udzielanie sobie wsparcia. Mogą to być różnego rodzaju warsztaty, tematyczne spotkania, wędrówki śladami ciekawych osiedlowych historii lub inne sąsiedzkie aktywności. Najważniejsze, by angażowały do wspólnego działania mieszkańców i mieszkanki wrocławskich osiedli! 

W ostatnich edycjach Mikrograntów widzimy wyraźny wzrost liczby projektów zakładających działania międzykulturowe. W dużej mierze były one odzewem na działania wojenne w Ukrainie. Warto pamiętać, że Mikrogranty nie są programem pomocowym, ale mikrodziałania mogą być okazją do przyjaznego włączania osób różnych narodowości, przybywających do Wrocławia, w aktywności dające im poczucie bezpieczeństwa, a także pozwalające na wytchnienie i dobry czas w nowej dla nich społeczności. Nie zapominamy też o wielu innych narodach, które we Wrocławiu w poprzednich latach znalazły swój nowy dom, zarówno tych zza wschodniej granicy (Białorusini/-ki, Koreańczycy/-ki), jak i innych części Europy i świata – wszelkie działania w międzykulturowym gronie, są dla nas równie ważne. 

Jak zwykle zapraszamy, więc mieszkanki i mieszkańców Wrocławia, by wzięli miasto w swoje ręce i czekamy na pomysły na działania z zakresu animacji, rekreacji, aktywizacji społecznej, edukacji, związanych z wszystkimi dziedzinami sztuki oraz innymi o charakterze kulturotwórczym. Lokalizować je możecie w jednej z dawnych wrocławskich dzielnic – Fabrycznej, Krzykach, Psim Polu i Śródmieściu.

Przypominamy, że w naborze mogą brać udział również osoby bez stałego meldunku w mieście – ważne, by chcieć działać w jego granicach! 

Weź miasto w swoje ręce!

Propozycje możecie zgłaszać przez formularz, który dostępny będzie do 15 lutego na stronie: mikrogranty-wnioski.instytutkultury.pl  

14 wybranych projektów, które ogłosimy najpóźniej 10 marca otrzyma od nas wsparcie finansowe (do 5 000 złotych brutto) oraz pomoc w kwestiach administracyjnych, organizacyjnych, prawnych, promocyjnych i logistycznych.  

Jako Wrocławski Instytut Kultury jesteśmy współorganizatorami Waszych projektów w Mikrograntach. Oznacza to, że jesteśmy stroną odpowiedzialną za administrację i księgowość, a także pomagamy Wam w tych kwestiach, w których jako osoby koordynujące projekt (pierwszy, lub kolejny) chcecie się podszkolić. 

Pomysły na różnego rodzaju warsztaty, tematyczne spotkania, wędrówki śladami ciekawych osiedlowych historii lub inne sąsiedzkie aktywności będzie można realizować do 30. czerwca.

Chcecie się zainspirować? Zajrzyjcie na zrealizowane w 2022 roku projekty (I, II, III nabór) oraz na naszą dawną stronę, by przejrzeć pomysły współorganizowane w Mikrograntach od 2014 roku!   

Macie pytania? Skontaktujcie się z nami! 

Zanim zgłosicie swój pomysł przez formularz warto się z nami skonsultować. Dzięki temu możecie uniknąć niemiłych niespodzianek związanych z błędami formalnymi, doszlifować swoją propozycję i sprawdzić, czy Wasza inicjatywa wpisuje się w ramy programu. Pytajcie, rozmawiajcie z nami i konsultujcie – okazji będzie całkiem sporo!  

Wzór wniosku w wersji edytowalnej – możecie w nim wpisać swój pomysł do konsultacji z nami

Od 18 stycznia (w dni robocze) możecie indywidualnie skonsultować z nami Wasze pomysły. Możemy spotkać się też na żywo, ale musimy wcześniej się umówić. Chcecie porozmawiać? Zgłaszajcie się przez maila lub telefon: mikrogranty@instytutkultury.pl, +48 71 712 75 72).

O szczegółach (najważniejszych terminach, zasadach współpracy oraz przydatnych przed wypełnieniem wniosku informacjach) opowiedziałyśmy Wam podczas spotkań informacyjnych. W sieci spotkaliśmy się 25 stycznia – nagranie obejrzycie TUTAJ. Z kolei na żywo spotkalismy się 31 stycznia w Barbarze, a parę dni później – 2 lutego, porozmawialiśmy o pisaniu projektów na specjalnym webinarze.

Manuale i przydatne dokumenty

Lista najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi;
Regulamin do naboru (regulamin z wszystkimi załącznikami jest tutaj);
Lista kosztów kwalifikowalnych, czyli tym, co możecie wpisać do budżetu;
Lista błędów formalnych, czyli na co musicie szczególnie uważać, żeby Wasz projekt nie odpadł;
Dodatkowo zajrzyjcie do reszty załączników do regulaminu, w których znajdziecie:
Wzór wniosku w pdf (wersja edytowalna jest tutaj); 
Wzór umowy z załącznikami, którą podpiszemy z wygranymi; 
Kryteria oceny komisji;
Wzór zgody pełnoletniego opiekuna/-ki, jeśli nie jesteście pełnoletni_e;
Zarządzenie dyrektorki WIK;
Polecamy też nasze manuale, które mogą pomóc w przygotowaniach:
Mapa projektów WBO, z których możecie skorzystać w Waszych inicjatywach;
Lista Miejsc przyjaznych mieszkańcom i mieszkankom, czyli polecanych przez nas partnerów do współpracy;
Poradnik ekologiczny, dzięki któremu przygotowanie przyjaznego środowisku projektu powinno być łatwiejsze;
Nagranie spotkania informacyjnego;
Prezentacja pokazywana na spotkaniu.


Do zobaczenia w mieście! 

Znajdziecie nas również na: 
www.wroclaw.pl/mikrogranty 
www.facebook.com/mikrogranty  
www.instagram.com/mikro.granty  

Mikrogranty to ogólnomiejski program wsparcia oddolnych inicjatyw lokalnych, w ramach którego mieszkańcy i mieszkanki Wrocławia (głównie, choć nie jest to wymóg formalny) mogą realizować swoje pomysły na działania z zakresu animacji, rekreacji, aktywizacji społecznej, edukacji, związanych  
z wszystkimi dziedzinami sztuki oraz inne o charakterze kulturotwórczym. 

Celem programu jest umożliwienie zdobycia i rozwoju umiejętności niezbędnych do skutecznego wpływu  
na swoje miasto, prowadzenia oddolnych inicjatyw z sąsiadami, a także zachęcenie do kreatywnej dyskusji 
i wymiany poglądów. Ważne jest dla nas wykorzystywanie potencjału funkcjonalno-przestrzennego wrocławskich osiedli do realizacji inicjatyw aktywizujących i więziotwórczych, z naciskiem na aktywizację obszarów położonych poza Starym Miastem. Mikrogranty to też liczne działania edukacyjne, które ogłaszamy dla Was w ciągu roku! 

Program w obecnej formule powstał w 2018 roku. Połączyły się wtedy funkcjonujące we Wrocławiu od 2014 roku mikroGRANTÓW ESK Wrocław 2016, prowadzonych przez Biuro Festiwalowe Impart 2016 oraz działających w 2017 roku Wrocławskiego Funduszu Małych Inicjatyw i Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego Wrocławia prowadzonych przez Fundację Umbrella. Do końca 2021 roku ścieżką dla osób fizycznych i grup nieformalnych opiekowała się Strefa Kultury Wrocław. Od lutego 2022 roku pieczę nad całością programu i powyższą ścieżką sprawuje Wrocławski Instytut Kultury. 

Poznajcie wyniki naboru do projektu rezydencyjnego „Czyje głosy są słyszane?”

Razem z naszymi partnerami z Hvitsten Salong oraz Safemuse w Oslo mamy świetne wieści na zakończenie tygodnia! Poznajcie 12 osób, które wezmą udział w międzynarodowej wymianie rezydencyjnej „Czyje głosy są słyszane?”

więcej

Idzie wiosna, idzie nowe – przed nami kolejne muzyczne odkrycia w Recepcji!

Songwriterski folk, eksperymentujący hip-hop czy występy rapersko-didżejskie – underground polskiej muzyki jest właśnie tutaj, w Recepcji! Wiosnę w klubokawiarni pod neonami będziemy witać na trzech koncertach.

więcej

Początek wiosny w Barbarze

Mamy nadzieję, że natura weźmie przykład z Barbary i już wkrótce na dobre obudzi się na wiosnę! W naszej głównej siedzibie nie ma i nie było miejsca na sen zimowy, a w najbliższym czasie przygotowaliśmy szereg wydarzeń dla dzieci i dorosłych. Sprawdź szczegóły i dołącz do nas przy Świdnickiej 8b!

więcej