Menu

Czerwcowo-lipcowy numer „Niezbędnika” jest już dostępny!

Jeśli miejska wędrówka, to tylko z „Niezbędnikiem” pod pachą! Na wrocławskim szlaku znajdziecie niejedną atrakcję i na pewno nie będziecie się nudzić. Zapraszamy na letni spacer po festiwalach, wystawach i koncertach razem z nami.


Zaczniemy od wywiadu otwierającego numer, który zachęca do odwiedzenia Brochowa – w tym roku to graniczne osiedle stanie się areną Przeglądu Sztuki SURVIVAL (s. 6–9). W poszukiwaniu artystycznych wrażeń warto również skierować się na (położone po sąsiedzku) Księże Małe. Czy uda Wam się odnaleźć wszystkie ukrywające się na tym osiedlu sekretne Wystawy Małe (s. 35)? Zostańmy jeszcze na chwilę na wschodzie miasta, tym razem na Dąbiu – na stronach 26–27 przeczytacie o przekrojowej wystawie Marii Pinińskiej-Bereś, którą od lipca będzie można oglądać w położonym tam Pawilonie Czterech Kopuł

Jeśli już jesteśmy w tej okolicy, to wejdźmy i do Hali Stulecia – to tam 20 lipca pokazany zostanie filmowy klasyk, „Amadeusz” Miloša Formana, z towarzyszeniem muzyki granej na żywo (s. 20). Wydarzenie to towarzyszy festiwalowi Nowe Horyzonty, który – jak ma to w zwyczaju – zabierze nas w filmową podróż po całym świecie. Chcecie dowiedzieć się, o jakie destynacje właściwie chodzi? Zajrzyjcie na strony 12–13.  

Ale co z literaturą? Czy czytanie nie jest aktywnością zupełnie stacjonarną? Okazuje się, że niekoniecznie. Z książką pod pachą wędrować możemy choćby między kameralnymi księgarniami i antykwariatami (dzięki festiwalowi „Wrocławiu, wpadnij do księgarni!” – s. 32) albo między kolejnymi miejscami, które w sierpniu odwiedzi Europejska Noc Literatury, w tym roku zlokalizowana na Szczepinie (s. 41–43). A może chcecie wyruszyć poza Wrocław? Świetną okazją do tego będzie Festiwal Góry Literatury, który w tym roku odbywa się na Dolnym Śląsku już po raz dziesiąty (s. 11).  

A to – jak zwykle – dopiero początek. W kalendarium czeka na Was jeszcze setka czerwcowo-lipcowych wydarzeń.

Życzymy bardzo kulturalnego lata! 

Zespół Niezbędnych 

Aktualności / Niezbędnik

Wiosenny numer „Niezbędnika” jest już dostępny!

Nie ma żadnych wątpliwości: kulturalna wiosna trwa już w najlepsze. W ostatnich tygodniach kalendarz wypełnił się premierami, wernisażami i innymi artystycznymi otwarciami – a to dopiero początek! W najbliższych miesiącach będzie z czego wybierać, a kwietniowo-majowy „Niezbędnik” z największą przyjemnością będzie Wam w tych wyborach towarzyszył.

Nowy numer „Niezbędnika” jest już dostępny!

Dni powoli stają się już coraz dłuższe, a powietrzu czujemy już nadchodzące przedwiośnie. Na wszystkich, którzy mają zdecydowanie większą ochotę, aby zaplanować kulturalne wyjścia do kina, galerii lub teatru, od dzisiaj czeka zestaw informacji i artykułów w lutowo-marcowym wydaniu „Niezbędnika”.

Zobacz wszystkie aktualności
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.