Menu

Nowy „Niezbędnik” jest już dostępny!

W kwietniowo-majowym numerze przygotowaliśmy dla Was 72 strony wypełnione po brzegi kulturą. Plan na wiosnę jest więc prosty: z „Niezbędnikiem” pod pachą zwiedzać Wrocław! Sprawdźcie poniżej, co znajdziecie w środku.

Do schodzenia bądź zjeżdżenia miasta wzdłuż i wszerz zachęcają szczególnie te wydarzenia, które rozsiane są po jego mapie – choćby 20. Biennale Sztuki Mediów WRO (rozmowę z tworzącymi je ludzkimi i nieludzkimi osobami przeczytacie na stronach 6-9) czy 8. Festiwal Malarstwa (jego dyrektorka artystyczna, Sonia Ruciak, na stronach 20-21 odpowiada na nasze 5 pytań). Każda z tych artystycznych imprez zostanie w tym roku rozlokowana w kilkunastu przestrzeniach wystawienniczych położonych na różnych wrocławskich osiedlach. Nie brakuje w tym wydaniu i spacerów o duchologicznym sznycie: wraz z Lechem Molińskim szukamy w miejskim krajobrazie kadrów znanych z ekranu filmowego (s. 26-28), a Iwona Kałuża zabiera nas w odwiedziny do wrocławskich fabryk, w których przed laty buzowało życie artystyczne (s. 14-16).

W przypadku innych wydarzeń cele wypraw opisane zostały w liczbie pojedynczej

Czekające na nas doznania bynajmniej nie będą jednak z tego powodu mniej urozmaicone. Co więcej, kwietniowo-majowe pokazy i przeglądy nierzadko zabiorą nas w podróż daleko poza granice Wrocławia, Dolnego Śląska czy Polski. Organizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną podróżniczy „Równoleżnik Zero” będzie okazją, by oczami pisarzy i pisarek przyjrzeć się Ameryce Północnej i Środkowej (s. 36); retrospektywa Vladimira Boudnika w Galerii Miejskiej da wgląd w powojenną historię sztuki Czech (s. 11); poruszająca wystawa Adama Kozickiego w 66P opowie o dramatycznych wydarzeniach na polsko-białoruskim pograniczu (s. 25). Podróżą w kilkadziesiąt filmów dookoła świata będzie zaś 20. edycja odbywającego się w DCF-ie festiwalu Millennium Docs Against Gravity – z „Niezbędnika” dowiecie się, które 5 tytułów szczególnie poleca dyrektor imprezy, Artur Liebhart (s. 12-13).

To tylko kilka propozycji kulturalnych eskapad – wszystkich mamy dla Was aż 100! Zajrzyjcie do naszego kalendarium i… ruszajcie w drogę.

Kwietniowo-majowy „Wrocławski Niezbędnik Kulturalny” w wydaniu papierowym znajdziecie m.in. w Barbarze, Klubokawiarni Recepcja, Klubie pod Kolumnami oraz w pozostałych instytucjach kultury, kawiarniach, klubach i dziesiątkach innych miejsc we Wrocławiu!

Życzymy kulturalnej wiosny!

Aktualności / Sieciowanie

Podsumowanie roku 2023: SIECIOWANIE 

Prowadzone przez Wrocławski Instytut Kultury aktywności sieciujące na co dzień nie zawsze rzucają się w oczy – spotkania z partnerami z bliska i daleka, rozmowy telefoniczne i wymiany mailowe, konferencje, debaty i prezentacje nie są w końcu specjalnie widowiskowe. Jednocześnie to właśnie te lokalne, ogólnopolskie i międzynarodowe kontakty niejednokrotnie stanowią punkt wyjścia dla realizowanych przez […]

Głos miast o kulturze

Jak istotna okazała się niezależność środowiska kultury dla wyniku wyborów? Zdaniem Koalicji Miast dla Kultury to głównie dzięki kreatywnym Polkom i Polakom oraz stanowiącym dla nich bezpieczną przystań samorządom udało się zmobilizować do obywatelskiej aktywności rekordową liczbę wyborców – zwłaszcza tych, którzy doceniają wartość wolności słowa i tworzenia.

Zobacz wszystkie aktualności
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.