Menu

Nowy „Niezbędnik” jest już dostępny!

W kwietniowo-majowym numerze przygotowaliśmy dla Was 72 strony wypełnione po brzegi kulturą. Plan na wiosnę jest więc prosty: z „Niezbędnikiem” pod pachą zwiedzać Wrocław! Sprawdźcie poniżej, co znajdziecie w środku.

Do schodzenia bądź zjeżdżenia miasta wzdłuż i wszerz zachęcają szczególnie te wydarzenia, które rozsiane są po jego mapie – choćby 20. Biennale Sztuki Mediów WRO (rozmowę z tworzącymi je ludzkimi i nieludzkimi osobami przeczytacie na stronach 6-9) czy 8. Festiwal Malarstwa (jego dyrektorka artystyczna, Sonia Ruciak, na stronach 20-21 odpowiada na nasze 5 pytań). Każda z tych artystycznych imprez zostanie w tym roku rozlokowana w kilkunastu przestrzeniach wystawienniczych położonych na różnych wrocławskich osiedlach. Nie brakuje w tym wydaniu i spacerów o duchologicznym sznycie: wraz z Lechem Molińskim szukamy w miejskim krajobrazie kadrów znanych z ekranu filmowego (s. 26-28), a Iwona Kałuża zabiera nas w odwiedziny do wrocławskich fabryk, w których przed laty buzowało życie artystyczne (s. 14-16).

W przypadku innych wydarzeń cele wypraw opisane zostały w liczbie pojedynczej

Czekające na nas doznania bynajmniej nie będą jednak z tego powodu mniej urozmaicone. Co więcej, kwietniowo-majowe pokazy i przeglądy nierzadko zabiorą nas w podróż daleko poza granice Wrocławia, Dolnego Śląska czy Polski. Organizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną podróżniczy „Równoleżnik Zero” będzie okazją, by oczami pisarzy i pisarek przyjrzeć się Ameryce Północnej i Środkowej (s. 36); retrospektywa Vladimira Boudnika w Galerii Miejskiej da wgląd w powojenną historię sztuki Czech (s. 11); poruszająca wystawa Adama Kozickiego w 66P opowie o dramatycznych wydarzeniach na polsko-białoruskim pograniczu (s. 25). Podróżą w kilkadziesiąt filmów dookoła świata będzie zaś 20. edycja odbywającego się w DCF-ie festiwalu Millennium Docs Against Gravity – z „Niezbędnika” dowiecie się, które 5 tytułów szczególnie poleca dyrektor imprezy, Artur Liebhart (s. 12-13).

To tylko kilka propozycji kulturalnych eskapad – wszystkich mamy dla Was aż 100! Zajrzyjcie do naszego kalendarium i… ruszajcie w drogę.

Kwietniowo-majowy „Wrocławski Niezbędnik Kulturalny” w wydaniu papierowym znajdziecie m.in. w Barbarze, Klubokawiarni Recepcja, Klubie pod Kolumnami oraz w pozostałych instytucjach kultury, kawiarniach, klubach i dziesiątkach innych miejsc we Wrocławiu!

Życzymy kulturalnej wiosny!

Aktualności / Sieciowanie

Zdjęcie mężczyzny na podwórku Ruska 46. Mężczyzna pozuje do kamery trzymając prawą rękę na głowie. W drugiej trzyma balon w kształcie bajkowego królika. W tle widać tłum świętujących i rozświetlone neony. Święto Podwórka Ruska 46 – poznaj program

Ruska 46 to nie tylko najjaśniejsze podwórko we Wrocławiu, ale i prawdziwy artystyczny mikrokosmos tworzony przez blisko 40 instytucji i organizacji kulturalnych. Już po raz trzeci ta barwna społeczność zaprasza na Święto Podwórka, które odbędzie od 16 do 18 czerwca. Poznaj program weekendu!

Zobacz wszystkie aktualności
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.