Nowy numer „Niezbędnika” jest już dostępny!

Kulturalne rozmowy, jesienne wizyty w muzeach i galeriach sztuki, festiwalowe przewodniki, fotohistorie, serialowa i książkowa propozycja na jesień oraz kalendarium ponad 100 wydarzeń w całym mieście – poznajcie październikowo-listopadową odsłonę „Wrocławskiego Niezbędnika Kulturalnego”!

„Niezbędnik” w wersji papierowej znajdziecie w Barbarze, klubokawiarni Recepcja oraz w innych instytucjach, kawiarniach, klubach i dziesiątkach innych miejsc we Wrocławiu!

Mniej więcej o tej porze roku orientujemy się zazwyczaj, w jak dużym stopniu nasze kulturalne zwyczaje uzależnione są od kaprysów pogody. Tym razem „niespodziewany koniec lata” (by zacytować wyśpiewywaną przez Kalinę Jędrusik piosenkę Kabaretu Starszych Panów) przyszedł wyjątkowo wcześnie. Już wrzesień był nieprzyjemnie pochmurny, a, jeśli wierzyć prognozom pogody, nadchodzące tygodnie strugami deszczu wypłuczą z naszych kalendarzy ostatnie zaplanowane spotkania „pod chmurką”.

Nie ma jednak tego złego – przed słotą możemy się schować w gościnnych progach teatrów, muzeów czy sal koncertowych, w których kulturalny sezon właśnie rozpoczyna się na całego.

Jesień to tradycyjny czas teatralnych premier

W tym numerze „Niezbędnika” przeczytacie szerzej o dwóch z nich: adaptacji australijskiej „Priscilli, Królowej Pustyni”, którą przygotowuje Teatr Muzyczny Capitol oraz spektaklu „Finnegans W/Fake”, którym Teatr Polski w Podziemiu świętuje pięciolecie działalności. Zaglądamy też do muzeów i galerii: Muzeum Architektury (którego nowy dyrektor Michał Duda odpowiada na 5 naszych pytań), Pawilonu Czterech Kopuł oraz 66P, ale i do warszawskiej Zachęty. Zachęcamy też jednak, by sztuki doświadczyć na własnym podwórku, wspólnie z sąsiadami – świetną okazją będzie do tego Sztuka Sąsiedztwa, czyli organizowana przez Wrocławski Instytut Kultury seria spotkań i warsztatów naświetlających lokalne inicjatywy artystyczne.

Znakomitym sposobem na spędzenie długich jesiennych wieczór może być też wizyta w kinie – o przebojach odbywającego się w połowie października 13. American Film Festival przeczytanie na stronach 11-13. A to dopiero początek: kulturalnych propozycji mamy dla Was aż 100! Sprawdźcie sami, zaglądając do naszego kalendarium.

→ Otwórz wydanie w wersji do przeczytania online
→ Pobierz numer na dysk
→ Regulamin krzyżówki

Życzymy kulturalnej jesieni!

Czyje głosy są słyszane? Zgłoś się do programu wymiany artystów z Polski i Norwegii!  

Zapraszamy artystów należących do grup mniejszościowych mieszkających w Polsce do zgłaszania się na wymianę rezydencyjną ,,Czyje głosy są słyszane?” realizowaną przez WIK, Hvitsten Salong (Hvitsten/NO) i Safemuse (Oslo/NO). Półtoraroczny projekt korzysta z  finansowania funduszy EOG w ramach Programu Kultura. Jego głównym celem jest wyrównywanie szans i widoczności artystów należących do mniejszości oraz tworzenie bezpiecznych i integracyjnych przestrzeni do pracy artystycznej.

więcej

Rave, improwizacja, medytacja, ciało – performans „LUCIDITY” w Barbarze

Sen na jawie, prowokujące dźwięki rave’u, ekstatycznie poruszające się ciała i przyjemnie uspokajające niebieskie światło wprowadzające widzów w stan medytacji. 12 stycznia o godz. 18:00 Wrocławski Instytut Kultury zaprasza do Barbary na performans litewskiego artysty, Arnisa Aleinikovasa pt. „LUCIDITY”. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, obowiązują zapisy.

więcej

Podsumowujemy piąty rok ogólnomiejskich Mikrograntów! 

Przybijamy piątkę, bo… powoli kończy się piąty rok ogólnomiejskiego programu wsparcia oddolnych inicjatyw Mikrogranty, prowadzonego przez Wrocławski Instytut Kultury i Fundację Umbrella. Z kim i na jakich osiedlach tym razem udało nam się współpracować? Jak na program wpłynęła sytuacja geopolityczna i pojawienie się w mieście nowych mieszkańców i mieszkanek? Po dwóch latach wirtualnych, rocznych podsumowań w końcu spotkamy się na żywo – do zobaczenia 17 grudnia w Barbarze!

więcej

Budowanie wspólnoty poprzez ruch. O rave’owym eksperymencie LUCIDITY

Arnis Aleinikovas, rezydent Wrocławskiego Instytutu Kultury w ramach europejskiej platformy MagiC Carpets, przez ponad miesiąc pracował warsztatowo z grupą nowych mieszkańców i mieszkanek Wrocławia. Performatywne zajęcia litewskiego artysty zakończyły się owartym dla publiczności show – 12 stycznia odbyła się premiera performansu „LUCIDITY”.

więcej

Z początkiem lutego startują Mikrogranty przygotuj się z Wrocławskim Instytutem Kultury do zgłoszenia swojego pomysłu na działania we Wrocławiu! 

1 lutego rozpocznie się pierwszy w 2023 roku nabór do Mikrograntów. Jak zwykle poprzedzamy go licznymi spotkaniami informacyjnymi, możliwością skonsultowania z zespołem swojego pomysłu, a także udostępnieniem wielu materiałów pomocniczych. Zachęcamy do rozmów z nami i zapoznawania się z regułami naszego programu!

więcej