Grudniowa edycja „Niezbędnika” jest już dostępna! 

Zimowe wystawy, przewodniki po nowych miejscach i dawnych zwyczajach, kulturalne rozmowy, fotohistorie, nowości wydawnicze oraz kalendarium ponad 100 wydarzeń w całym mieście – poznajcie grudniowo-styczniową odsłonę „Wrocławskiego Niezbędnika Kulturalnego”!

Ten numer ma wyjątkowy charakter, nie tylko dlatego, że przeprowadza nas on z roku 2022 do 2023, ale przede wszystkim dlatego, że stanowi finał ważnych zmian, które pozwoliły na odświeżenie formuły dobrze znanego Wam magazynu. 

„Niezbędnik” w wersji papierowej znajdziecie w Barbarze, klubokawiarni Recepcja oraz w innych instytucjach, kawiarniach, klubach i dziesiątkach innych miejsc we Wrocławiu!

Ze względu na ten szczególny moment roku na stronach grudniowo-styczniowego „Niezbędnika” znajdziecie wiele tekstów, które odnoszą się właśnie do świąteczno-noworocznego czasu podsumowań i planów. Tradycyjnie już nanosimy na mapę Wrocławia nowe miejsca kultury, które pojawiły się w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy oraz przyglądamy się sylwetkom artystów i artystek nominowanych do Wrocławskiej Nagrody Artystycznej 2022. Podróżujemy również w czasie, podążając wraz z Ewą Plutą szlakiem dawnych sylwestrowo-karnawałowych zwyczajów. W powiększonym zestawieniu nowości wydawniczych podpowiadamy, jakie nowe książki, płyty czy gry są świetnymi pomysłami na świąteczne prezenty z Wrocławiem w tle, a w muzycznym przeglądzie koncertowym podpowiadany, które brzmienia tej zimy będą najbardziej mroźne i pozwolą poczuć magiczną atmosferę. 

„Say Yes”, Victoria Ahmadizadeh, zdjęcie dzięki uprzejmości artystki

W naszym zimowym numerze nie mogło także zabraknąć odwiedzin w galeriach: w BWA Wrocław Główny czeka na Was szklana „Autonomous Zones”, a w Centrum Sztuki WRO interaktywny „Rok Świetlny”.

W ramach naszych stałych rubryk przeczytacie wywiad z Agnieszką Charkot – nową dyrektorką Wrocławskiego Teatru Pantomimy oraz poznacie wrocławskie eksperymenty architektoniczne razem z Maciejem Czarneckim, czyli Turystą Futurystą. 

→ Otwórz wydanie w wersji do przeczytania online

Dziękujemy za ten rok! 

Kulturalna zima przed nami! 

Czyje głosy są słyszane? Zgłoś się do programu wymiany artystów z Polski i Norwegii!  

Zapraszamy artystów należących do grup mniejszościowych mieszkających w Polsce do zgłaszania się na wymianę rezydencyjną ,,Czyje głosy są słyszane?” realizowaną przez WIK, Hvitsten Salong (Hvitsten/NO) i Safemuse (Oslo/NO). Półtoraroczny projekt korzysta z  finansowania funduszy EOG w ramach Programu Kultura. Jego głównym celem jest wyrównywanie szans i widoczności artystów należących do mniejszości oraz tworzenie bezpiecznych i integracyjnych przestrzeni do pracy artystycznej.

więcej

Rave, improwizacja, medytacja, ciało – performans „LUCIDITY” w Barbarze

Sen na jawie, prowokujące dźwięki rave’u, ekstatycznie poruszające się ciała i przyjemnie uspokajające niebieskie światło wprowadzające widzów w stan medytacji. 12 stycznia o godz. 18:00 Wrocławski Instytut Kultury zaprasza do Barbary na performans litewskiego artysty, Arnisa Aleinikovasa pt. „LUCIDITY”. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, obowiązują zapisy.

więcej

Podsumowujemy piąty rok ogólnomiejskich Mikrograntów! 

Przybijamy piątkę, bo… powoli kończy się piąty rok ogólnomiejskiego programu wsparcia oddolnych inicjatyw Mikrogranty, prowadzonego przez Wrocławski Instytut Kultury i Fundację Umbrella. Z kim i na jakich osiedlach tym razem udało nam się współpracować? Jak na program wpłynęła sytuacja geopolityczna i pojawienie się w mieście nowych mieszkańców i mieszkanek? Po dwóch latach wirtualnych, rocznych podsumowań w końcu spotkamy się na żywo – do zobaczenia 17 grudnia w Barbarze!

więcej

Budowanie wspólnoty poprzez ruch. O rave’owym eksperymencie LUCIDITY

Arnis Aleinikovas, rezydent Wrocławskiego Instytutu Kultury w ramach europejskiej platformy MagiC Carpets, przez ponad miesiąc pracował warsztatowo z grupą nowych mieszkańców i mieszkanek Wrocławia. Performatywne zajęcia litewskiego artysty zakończyły się owartym dla publiczności show – 12 stycznia odbyła się premiera performansu „LUCIDITY”.

więcej

Z początkiem lutego startują Mikrogranty przygotuj się z Wrocławskim Instytutem Kultury do zgłoszenia swojego pomysłu na działania we Wrocławiu! 

1 lutego rozpocznie się pierwszy w 2023 roku nabór do Mikrograntów. Jak zwykle poprzedzamy go licznymi spotkaniami informacyjnymi, możliwością skonsultowania z zespołem swojego pomysłu, a także udostępnieniem wielu materiałów pomocniczych. Zachęcamy do rozmów z nami i zapoznawania się z regułami naszego programu!

więcej