Nowy numer „Niezbędnika” jest już dostępny! 

Inspirujące rozmowy, teatralne premiery dla starszych i młodszych, miejskie spacery, festiwale, zapowiedzi wystaw i kalendarium 100 najciekawszych wydarzeń w naszym mieście. Przedstawiamy lutowo-marcową odsłonę „Wrocławskiego Niezbędnika Kulturalnego”.

Na łamach pierwszego w tym roku wydania naszego magazynu gęsto jest od różnego rodzaju jubileuszy: swoje 10. urodziny w lutym obchodzi festiwal komiksu niezależnego, a jednocześnie nagroda dla twórców opowieści graficznych Złote Kurczaki (s. 30-31). „5 pytań” zadajemy w tym numerze Alicji i Mariuszowi Jodkom, założycielom obchodzącej właśnie 35-lecie istnienia, niezmiennie niebanalnej Galerii Entropia (s. 16-17). 40 lat barwnej działalności świętował niedawno Kalambur – jedną z polecanych przez nas nowości wydawniczych jest album opublikowany z tej właśnie okazji (s. 39), klub przy Kuźniczej jest też jednym z przystanków na trasie spaceru szlakiem kultowych miejsc wrocławskiej alternatywy (s. 33-35). Razem z Krzyśkiem Steplowskim i jego „Brzydkim Wrocławiem” zapraszamy także na spacer po najstarszym jubilacie – zbudowanym przeszło 50 lat temu wieżowcu Lotos (s. 38). 

Na przełomie zimy i wiosny również nie zabraknie festiwali, premier i wernisaży. Będziemy mogli wziąć udział w 43. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej (rozmowę z jego dyrektorem artystycznym Cezarym Studniakiem przeczytacie na s. 6-9) czy w debiutującym w tym roku Święcie Fotografii (s. 26-28). To również czas kolejnych premier teatralnych: propozycją dla starszych  będzie „Chamstwo” we Wrocławskim Teatrze Współczesnym (s. 24-25), a dla młodszych „Pinokio” we Wrocławskim Teatrze Lalek (s. 18). Razem odwiedzimy także  otwierające się w tym okresie ekspozycje (np. „Antropocen” i „Greenhouse Silent Disco”, s.10-11, „Life Takes on a Different Meaning”, s. 13). A jeśli w lutowo-marcowej ofercie kulturalnej jednak czegoś wyraźnie Wam brakuje, to zawsze możecie „wziąć miasto w swojego ręce” i zgłosić swój pomysł w trwającym do połowy lutego naborze do Mikrograntów – garść projektowych inspiracji przedstawiamy na s. 20-22. 

Otwórz wydanie w wersji do przeczytania online 

Pobierz numer na dysk 

Regulamin krzyżówki 

Czeka nas prawdziwie kulturalne przedwiośnie! 

Poznajcie wyniki naboru do projektu rezydencyjnego „Czyje głosy są słyszane?”

Razem z naszymi partnerami z Hvitsten Salong oraz Safemuse w Oslo mamy świetne wieści na zakończenie tygodnia! Poznajcie 12 osób, które wezmą udział w międzynarodowej wymianie rezydencyjnej „Czyje głosy są słyszane?”

więcej

Idzie wiosna, idzie nowe – przed nami kolejne muzyczne odkrycia w Recepcji!

Songwriterski folk, eksperymentujący hip-hop czy występy rapersko-didżejskie – underground polskiej muzyki jest właśnie tutaj, w Recepcji! Wiosnę w klubokawiarni pod neonami będziemy witać na trzech koncertach.

więcej

Początek wiosny w Barbarze

Mamy nadzieję, że natura weźmie przykład z Barbary i już wkrótce na dobre obudzi się na wiosnę! W naszej głównej siedzibie nie ma i nie było miejsca na sen zimowy, a w najbliższym czasie przygotowaliśmy szereg wydarzeń dla dzieci i dorosłych. Sprawdź szczegóły i dołącz do nas przy Świdnickiej 8b!

więcej